Rybářsko-houbařské jádro .-)

Taky rádi šmejdíte kolem stromků, když to nedělá nic a voda je jakoby zavřená? Taky chodíte po cestách a koukáte pod nohy? Jste vítáni a Vaše fotky též ... .-)))
Autor diskuse: pavel68 - Profil , 22.6.2009 všeobecné - ostatní
Dále moderuje: b.gun Profil

N69milan - Profil | Ne 3.9.2023 9:18:42

Jediné co se u nás dá najít.

    NLasskoun - Profil | So 2.9.2023 21:20:27

    ... vcelku zajímací metoda zavařování hub ... https://www.nasezahrada.com/jak-na-jednoduche-uchovani-hub-recept-bez-nalevu-vody-a-prisad-funguje/ ... a dle všeho by asi opravdu mohla dokonce aj fungovat ... příští týden (doufám) uvidíme ... ":o) ...

      Nrybomil - Profil | So 2.9.2023 13:42:11

      Dart Ness >> Růžovky sbírám asi 50 let, jsou fakt rozmanité. Takovou jako je ta na 2. foto od 1 Máry ve dvojce VLEVO bych určitě do košíku vůbec nedal. Přijde mi podezřelá. Ale tím nedávám že jsem odborník.
      Zažil jsem svýho příbuznýho z Prahy co jezdil k mý pratetičce na chalupu prázdninovat mnoho let a byl vášnivý houbař + poradcem v houbařské poradně že se přiotrávil nějakou muchomůrkou.
      Takže obezřetnost na 3x není na škodu :§)
      Dnes ráno 1 hod. tady kousek v lese a vůbec nic co by zvažovalo špinit nožík a košík.

        NDart Ness - Profil | So 2.9.2023 11:54:05

        ceczubr >> Pokud si beru růžovku, vytahuji ze země celou houbu. Stejně bych většinou prožraná, tak ji seříznu. Ale do košíku si dávám hlavy i se sukní na třeni. Mám to jako poslední záchrannou brzdu, kdybych doma při čištění na poslední chvíli znejistěl. Zatím se mi to nestalo, ale jsem v lese víc v pohodě. To zrůžovění se projeví po chvíli, takže jak přidávám další houby do košíku, tak mrknu a vidím. :-)

          NPedro1 - Profil | So 2.9.2023 11:00:23

          Já fakt nevím, houbu růžovku nestuduju podle ničeho, podívám se na ní a vidím, jestli to je růžovka, nebo ne.
          Ty druhé růžofky hodnotím podle více kritérií:-)

            Nceczubr - Profil | So 2.9.2023 10:06:39

            Dart Ness >> Hlavním znakem je mimo kalichu smrti, rýhovaného prstence, je zarůžovění na spodku třeně, na požercích od plzáků a různých poranění plodnice.

              NLasskoun - Profil | So 2.9.2023 9:55:33

              Pedro1 >>
              Mára lese dnes, košík skoro neunes,
              přemýšlejíc přitom, zda je to masák,
              co jen vodou velmi hodně nasák,
              či zda je to ona svině tygrovaná,
              jen nezvykle jinak zmalovaná,
              po níž člověk vleže se léčí,
              břichabolu děsnejch křečí.
              (a dumajíc potom, zda přec raději
              neměl ji nechat v tom klečí,
              neb měl by větší naději)
              Šedivky naštěstí byly to, potvory,
              a u Máry na plotně teď smradu,
              jako by vařil shnilý brambory.
              Máro, určitě o sobě neměj
              vůbec žádné pochyby,
              vždyť nikdo z nás zákonitě,
              není zcela bez chyby ...

              ... no a co, i kdy kdyby? ... pořád jsou tu pro tebe, různý hořký hřiby, ještě ... stačí jen počkat, až se zas oteplí a ustanou houbodárné deště ... ";o))))))))

                N1Mara - Profil | So 2.9.2023 9:42:19

                Dart Ness >> včera jsem já viděl či dokonce i koukl na ten kalich smrti, ZO je z čeho ty jedovaté mochomurky rostou. Jako poznávací znak to pro mě neni, ale tady pro spousty kolegů jó. A tak každý je sám za sebe odpovědný 😃

                  NDart Ness - Profil | So 2.9.2023 9:12:07

                  Když jsem se chtěl naučit sbírat růžovky (sbírám ji cca 7 let - a pouze rozvinuté), tak jsem hledal ,podle čeho ji bezpečně poznám. Narazil jsem jsem na spoustu opakujících se popisků, až jsem natrefil na jeden, kde se (mimo jiné) jasně psalo :
                  "Růžovka má sukýnku rýhovanou jako okraj desetikoruny. Rýhovanou sukýnku má i šedivka.
                  Tyto dvě jediné muchomůrky mají rýhovanou sukýnku a obě jsou jedlé."
                  Kdyžtak mě opravte.

                  Řídím se pouze rýhovanou sukní.
                  Za celou dobu jsem se sekl jen 2x, kdy jsem si přinesl šedivku, což mi potvrdil i mykolog v poradně. Nic moc houba, fakt po bramborovém škrobu a tak maximálně do směsi.

                  Proto se tu celkem už asi tři dny bavím, jak tu někdo řeší kalich smrti a barvu. Barva klobouku je velmi variabilní. Od bledé až po tmavou. Hodně dělá slunce a stín v lese. Jasně, borci co sbírají i mladé plodnice, tak by měli mít nastudované kde co. Já takový střelec nejsem, navíc si nevezmu na triko otravu ostatních rodinných příslušníků, kdybych se vážně sekl - ale to už bych musel být úplný idiot, abych nepoznal růžovku na první pohled.
                  Sbírám jen rozvinuté, tak ať vidím na (pod) sukni.
                  Nemá - neberu. Jednoduché.

                    N1Mara - Profil | Pá 1.9.2023 23:22:33

                    Poušťák >> :-)))))))))))))))))))))))))))))))))

                      NPoušťák - Profil | Pá 1.9.2023 23:21:52

                      1Mara >> ty jsi jako Růžičková v létajícím šefci,sežereš vochomůrku a nic ti není 🤣🤣

                        N1Mara - Profil | Pá 1.9.2023 23:18:58

                        kubas. >> Je to jen debata, nic víc, od toho tu ta diskuse je , o houbách né ? .-)))

                          N1Mara - Profil | Pá 1.9.2023 23:18:25

                          Pedro1 >> Máš pravdu, teď jsem koukal zpětně, je to špatně napsaný jako nadpis, ale patří to jiné houbě. To je jedno, oba víme co sebrat a co né :-)))

                            NPoušťák - Profil | Pá 1.9.2023 23:15:23

                            kubas. >> ale je to Mrk, tady musíš masírovat tři dny neználky ☝️🤣

                              Nkubas. - Profil | Pá 1.9.2023 22:24:06

                              Poušťák >> Presne, naprosto zbytečná debata o hovne :-).

                                NPoušťák - Profil | Pá 1.9.2023 22:15:31

                                Já každou růžovku vyškubnu z hlíny a na na 100 % poznám jestli je jedlá bebo né,tečka

                                  NPedro1 - Profil | Pá 1.9.2023 20:31:23

                                  1Mara >> Na první fotce jsou jasné růžovky, u poslední fotky vpravo dole jsi níže psal, že je to růžovka, což se mi nezdálo a růžovka to ve finále opravdu není.
                                  To je vše:-)))

                                    N1Mara - Profil | Pá 1.9.2023 19:08:24

                                    Pedro1 >> Ono s tou růžovkou to tady začalo hlavně zkrs fb, kde si paní dala do košíku tyhle houby na první fotce, nakonec jsem i já uznal tady od kluků, že to je růžovka, ale já osobně bych takovou barvu houby nesebral a nechal ležet. No a hle ty další a to je už růžovka s tygrovanou a pak tygrovaná. není divu, že to pak člověk lehce zamění :-))