Zahradní jezírko plastové + folie.

Přemýšlím o stavbě zahradního jezírka, ale jsem omezen místem. Proto bych volil plastové zahradní jezírko ze stránek http://www.jezirka-brno.cz/plastova-jezirka-c-7-k-10.html tak metr hluboké, 3 až 4 metry dlouhé a 2 metry široké. Máte s tím někdo zkušenosti, chtěl bych mít kolem jezírka oblast s mělkou vodou a proto chci k jezírku nalepit ještě folii. Máte někdo zkušenosti s plastovými jezírky? přivítám i jiné nápady, ale celofoliové jezírko pro mě asi není řešení. A jaké ryby pak do toho jezírka. myslím že malincí karásci a plotičky by se mohli usadit na mělčině a do hloubky jednoho malého candátka nebo malinkou štičku. Prosím nepište o barevných rybkách jako jsou koi kapři, toto mě neláká, děkuju. Samozřejmě budu rád za každou radu ohledně ryb, jezírka i rostlin. Přidejte třeba i fotky. Dík.
Autor diskuse: Kkubek - Profil , 20.5.2011 všeobecné - ostatní

lunimus - Profil | St 11.9.2013 9:46:06 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pozerám, že sa tu rozvinula celkom pekná diskusia a padlo tu pár otázok, ku ktorým by som sa chcel vyjadriť.
Po prvé tu padla otázka, prečo nie karasa ako rybu do jazierka. Karas je fajn, ale si treba uvedomiť, že u karasa neexistuje žiaden mliečak - všetko sú ikernačky a pária sa s akoukoľvek kaprovitou rybou a výsledok bude zas len karas ikernačka. V relatívne malých vodách tak dokáže celkom slušne zdecimovať kapriu osádku (potomstvo), ale z hľadiska odolnosti je na tom lepšie než kapor.
Predpokladám, že asi nechceš zakladať rybnikárstvo s odchovom generačných kaprov, takže ak nemáš s vyššie uvedeným problém, tak karas je fajn voľba.

Sumček americký. V minulosti bol u nás vysádzaný ako alternatíva k nášmu sumcovi. Má tiež veľmi chutné mäso. V domovine sa dorastá bežne cca 50-60cm. U nás vzhľadom na klimatické pásmo je 30cm kus považovaný za kapitálny úlovok. Sumček je fajn preto, že znáša celkom slušne nedostatok kyslíka a je to všeobecne celkom odolná rybka schopná slušnej reprodukcie.
Čo je u tejto ryby problém, na revíroch, kam sa dostanú sa vedia rýchlo premnožiť a zožerú všetko, čo sa dá, vrátane ikier iných rýb. Ostatné ryby potom nemajú čo žrať a trpia. Sumček u nás nemá prakticky žiadneho predátora ... má dosť slušné ostne na prsných plutvách a rovnako má škaredý tŕň aj na chrbtovej plutve. U nás sa napr brutálne premnožil na chorvátskom kanáli, kde ti ohryzie pomaly aj tvrdé boilies z háčiku ... a okrem iného je tak premnožený, že keď sa dcéra hrala (učila sa nahadzovať), nahadzovala bič s prázdnym háčikom ... a čuduj sa svete, niekoľkých sumčekov vytiahla pekne za papuľku ...
No a ak sa rozhodneš, že sumčekov už máš veľa, tak sa ich bez vypustenia vody nezbavíš ...

Dravec do jazierka:
Do malého jazierka dať veľkého dravca je celkom zverina ... teda ak nechceš spraviť výkrmňu podobne, ako sa chovajú prasiatka, kde sú bez pohybu s pravidelným prísunom potravy. Neviem, či štuka bude mať prírastok 7Kg za rok, ale keby mala hneď len polovicu z toho, tak je to slušný obed a nebudem sa trápiť, že som zobral dravca z rieky :)
Dravec do jazierka je ale fajn ... len jeho veľkosť treba voliť podľa veľkosti jazierka a reprodukčných možností ostatných rýb. Osobne by som do menšieho jazierka volil pár ostriežov (okoun)

Jeseter - túto rybu nie je problém zohnať vo väčších obchodných domoch zameraných na stavbu/ záhradu - čiže Hornbach, Baumax, OBI ... väčšinou sa jedná o sezónny tovar, ale mávajú ich aspoň u nás pravidelne.

Ďalej tu bola otázka na sklon jazierka. Treba si uvedomiť, že ak to nebudeš na zimu vypúšťať, čo asi nebudeš, tak v našom klimatickom pásme mrzne. Voda premenená na ľad zväčšuje svoj objem o cca 1/10. Predstav si, že ak máš okraje jazierka všade kolmé na vodu, tak ľad sa ti bude rozpínať nie len do výšky, ale aj do šírky a môže vytvárať nebezpečný tlak na steny jazierka a fólia môže povoliť. To je tiež jeden z dôvodov, prečo sa robí v jazierkach plytčina s pozvoľným klesaním. Btw. vonkajšie bazény sa na zimu vypúšťajú cca do 1/3 výšky a nahádžu sa tam pet fľaše (jemne zaťažené pieskom, aby pekne stáli. Keď sa vytvorí ľad, tak vznikajúci tlak zbortí fľašu a uvoľní sa tak tlak na steny bazéna, čím sa výrazne predlžuje jeho životnosť.

No a nakoniec je tu úvaha o pevnom/ fóliovom jazierku. Určite nemá význam ich kombinovať. Ak sa už rozhodnem pre kúsok z fólie, tak pevné absolútne stráca zmysel. Jedinou výhodou pevného jazierka je jeho veľká odolnosť voči ľadu. Tiež je nenáročné na podklad. Jednoducho vykopeš jamu a neriešiš, či tam ostali v hline nejaké kamene, alebo nie. Pod fóliu musíš spraviť izolačnú vrstvu, aby ti ju niečo neprepichlo, lebo budeš mať nakoniec pocit, že sa odparilo vody neprimerane veľa voči okolitej teplote :) Výhodou fólie je jej cena a možnosť vyrobiť si jazierko naozaj také, aké chceš. S terasami, jamami, oválne, alebo v tvare rohlíka ... je to len na tvojej fantázii.

yvana - Profil | St 6.6.2012 22:38:49 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Kkubek >> Já mám jenom pět kubíků ale musíš tam mít hloubkovou zonu aby ti přezimovali.Jinak lekníny dávám nazimu na dno a v pohodě tady mýš fotku s dneška.

*76* ~ Digo Adios! - Profil | St 6.6.2012 20:47:58 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Kkubek - >> omlouvám se za zpoždění... :-)

Pěn_a - Profil | Út 5.6.2012 9:08:13 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Zajímavá ryba do jezírka je i sumeček americký. Naučí se brát potravu z hladiny a je to pěkný pohled jak zápasí s piškotem. Nenáročná ryba. Místo kapra radši větší karasy stříbřité. Vydrží víc než kapr při přezimování. Ani lín není špatná volba a taky se naučí sbírat potravu z hladiny.

*76* - Profil | Ne 3.6.2012 17:47:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Kkubek - >> zdarec,s tátou jsem řešil stejný problém, řešení bylo geniální....:
Potřebuješ: kolečko,krumpáč,rýč,lopatu, hydroizolaci( nepotřebovali jsme tu svářečku na plast, hodili jsme to tam jako celek)
ale zas je u tebe problém že nechceš celofoliové...
jinak já tam mám línky,plotičky, koikapříky, i úhoře, čistím 1x ročně na jaře, máma tam naházela kytky, nemusíme krmit, líni spořádají řasy, krásně vybarvení...

Degustator - Profil | Ne 22.5.2011 8:26:32 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Kkubek - >> S plastovými jezírky sice zkušenosti nemám, ale mám dvě jezírka s fólií. Jedno je dost velké asi 12m dlouhé 8 široké a 2,5m hluboké, ale to asi nic. Druhé má podobné rozměry jaké chceš 3,5x2,5x1,5m. První otázka je jestli máš přirozený přítok to je hodně důležitá věc, já ho například u toho většího nemám a jsem celkem nešťastný, protože ta voda je hodně špinavá a nepomáhá ani velice výkonná čistička ani něaké ty bakterie co se dají koupit na pročištění vody. Ohledně toho stupňovaní hloubky je to skvělý nápad. U mně (a řekl bych ,že je to ideální) mám první supeň asi jen 15cm od hladiny. Toto je skvělé místo na nasazení něakých malých rostlin. Druhý je asi v hloubce 50cm od hladiny, tam je dobré dát něaký štěrk, popřípadě oblásky a jestli se ti chce tak tam můžeš dát i lekníny atd. Třetí stupeň mám asi tak v 80 cm a pak už je dno. Hlavně dej kolem jezírka hodně rostlin, vytváří kyslík a hlavně když jsou vedra tak bis nevěřil jak se bez přítoku ta voda vypařuje, rostliny tomu trochu brání. Ohledně ryb, je nejlepší asi lín a karas - tyhle ryby jsou velice nenáročné na kyslík a nedělají moc bordelu. Dále jak už tady někdo psal, že dravci jsou špatný nápad. Je to na tobě, hlavně by ses měl rozhodnout, jestli máš dostatečně kde nachytat malé rybky. Já mám třeba v rybníku ukouny a dva malé sumce. Rozhodně bych ti nedoporučoval si tam dát štiku - ta pokouše skoro všechny ryby a nakonec mi zdechla. Ale určitě bych přemýšlel nad candátem. I když jsi psal, že tě barevné rybky nezajímají, tak je hezké tam mít pár koi-kaprů. Pěkně sbírají z hladiny a s ostatníma rybama se snesou bez problému. A dálé bych se třeba zajímal o malé jesetery. To je asi všechno. Doufám, že jsem ti alespoň trochu pomohl.

přidávám foto většího jezírka to malé vyfocené nemám... Tato fotka je při vypouštění, takže ty rostliny co jsou na kraji mají být pod vodou..