Třináct kroků k ozdravení našich pstruhových revírů

Autor diskuse: fotojakes - Profil , 28.1.2018

potočák 62 - Profil | Ne 4.2.2018 12:47:46

Honza7 >> Mrknato nepřijede,už jsem ho několikrát zval ale to by nemohl vykládat ty své pohádky a uživatel by se měl sám zajímat o různé řešení problémů a to znamená aktivní přístup a ježdění a seznamování s problematikou,to jak uznáš nejde,pokud´ by jsem za ním přijel do kanceláře.Ostatně o protipredátorovém chovu a obnově populací PO ode mě slyšel přednášku na Rybikonu 2016 a zájem? 0. Petrův Zdar

    kubas. - Profil | Ne 4.2.2018 12:46:47

    1Mara >> Tu poslední větu zarámovat a může se to tady s klidem zavřít ;-)...

      hraji - Profil | Ne 4.2.2018 12:41:32

      1Mara >> všiml sis snad za posledních deset let, že by Mrknato na něco sáhnul? On sice ví nejlíp, jak by to ti ostatní měli dělat, jak by to měli řídit, jak by to měli směřovat v budoucnu, ale vrozená skromnost mu nedovolí přiložit ruce k dílu. Asi má strach, že by se ukázalo zjevné, že tu deset let píše smyšlenky a pohádky.

        1Mara - Profil | Ne 4.2.2018 12:36:17

        Je udivené že se tady kope do lidí, kteří dělají spousty práce pro naše vody a neustále jsou napadáni. Kdyby jste místo těch keců o ničem se na to vykašlali a šli do svazů něco dělat, tak dle toho jak to tady čtu by v příštím roce bylo ryb tři prdele !! Napsáno toho tady je jak v poslanecké sněmovně, ale výsledek žádný,. Jen urážet a kopat do každého kdo něco dělá vám jde na výbornou. Tohle je první realita svazu, všichni jen kecaj ale sami nic nedělají.....

          Rožnovák - Profil | Ne 4.2.2018 12:25:08

          Mrknato >> kterou potočákovu líheň myslíš odborníku?

            Mrknato - Profil | Ne 4.2.2018 12:24:37

            Honza7 >> Zapoměl jsem k té pomoci Potočákovi62.... V naší MO chovali placení zaměstnanci a praktici, nikoliv dobrovolníci dlouhou dobu na sádkách z chovných původních lipanů, z té samé vody ve které žilo před cca 15-30 lety mraky lipanů, kteří běžně dorůstali 45-50cm, hájili jsme je léta a v poslední době nic..... Kdybychom to medializovali před těmi 20 lety tak budeme též za mesiáše? Mohli bychom si na radě otevřít odbor a dostávat víc peněz????

              Mrknato - Profil | Ne 4.2.2018 12:03:38

              Honza7 >> Jestli to co dělá, dělá s požehnáním uživatele, pak je to OK, ale proč stále na uživatele štíří? Já bych byl rád, že mně umožní dělat co mě baví a co mám rád. Pak je ale otázka, proč to mesiášství nepovýší na druhou a nechová původní druhy i na jejich rybochovu? Ptal se někdo na názor uživatele?

                Mrknato - Profil | Ne 4.2.2018 12:00:29

                Honza7 >> Ahoj, kdo má výsledky je otázka. Já si myslím že sama řeka v onom úseku, jak dříve všechny řeky a to také nebyl něčí výsledek hospodaření, ryby byly všude..... Já nechci celoročně hájit, to jsem napsal pouze jako logickou variantu k obsedantnímu nutkání těch, co furt chtějí něco chránit a vytvářet aby to nic moc nestálo. Dnes je v ČRS Kolowrat a duhák rybou původní a měl by nahradit obsádku tam, kde zmizela a to je cca 95% Vč. revírů bez jakýchkoliv 13 kroků. K tomu máme rybářské hospodáře - jmenované (nikoliv volené a praktiky). Ukaž mě, kdo pozná na živém vyloveném pstruhovi jeho linii? Kolowrat je pro takové revíry plnohodnotnou a dostupnou násadou, stejně jako kapr rybniční, náhradou sazana. Tomu se nikdo nediví.
                Podle mě není v spolkovém uspořádání ČRS nikdo schopen a když, tak ochoten chovat násady původních druhů ryb. Tomu těch 13 kroků nepomůže a jen ztíží hospodaření uživatelů. Za mě to je další z důvodů (co převedla tato dvojka) jak omezit uživatele a posílit Radu ČRS a její chuť si pomalu, ale stále ukrajovat co není její. Proč nezrušit výkon některých činností pro uživatele většině MO (jako v ÚSMP). Pak by MO nic pro uživatele nedělaly a brigády by bylo možné přičlenit k povolence (jako v Zč.ÚS) a původní druhy ryb objednávat u profichovatelů, nebo těch MO, které by měly srovnatelné výsledky, pouze za srovnatelné ceny vč. svazonákladů. Proto se na chovatele mimo svaz mnozí čilimníci dívají skrz prsty.

                Ano máš pravdu, že průmyslové formy nejsou ideálním řešením, ale daleko horším řešením jsou jakékoliv třetí cesty. Za stav původních druhů na řekách hospodaření ÚS nemůže, ale hodí se o boj na přesedu a o to tady jde a prýští to z kažného mediálního prohlášení kandidátanapředsedu.

                Je zajímavé, že nejvíc nápadů tu mají ti, co nemají k revírům žádný legitimní vztah a ani odpovědnost. Co kdyby se ti, co chtějí ty "kroky", nejdřív pobavili s rybářskými hospodáři a ÚS? No ono by to bylo bez potřebného populismu, komu dát za pravdu a koho volit.

                Rybáři by si měli ujasnit, jestli chtějí ve vodách ryby, ne jen kapř a nebo jestli jim stačí sliby čilimníků a nějaké kroky......., které jim budou rybařinu zdražovat, vzdalovat a zvyšovat závislost na Radě. To je podle mě ta nejhorší cesta a tuto cestu představuje kandidátnapředsedu.

                  Přemas - Profil | Ne 4.2.2018 11:31:40

                  Honza7 >> Ten člověk si myslí, že se u nás ryby již přirozeně nerozmnožují. To mluví za vše ...

                    Honza7 - Profil | Ne 4.2.2018 11:26:46

                    Mrknato >> Jinak Pavle ještě k tomu mesiášství - to co Honza s partou dělá to je opravdu velká forma mesiášství. Pokud to nevidíš, tak mě to hodně mrzí. Možná by ti pomohlo k tomu aby jsi otevřel oči, že by jsi obětoval aspoň jednu třetinu času toho co Honza Knap dělá zdarma pro záchranu uvedených druhů ryb.
                    Z Pardubic k němu to nemáš tak daleko jako já a každá pomoc je vítána. Když přiložíš sám ruku k dílu, tak to určitě začneš vnímat jiným pohledem.

                      Honza7 - Profil | Ne 4.2.2018 10:43:19

                      Mrknato >> Ahoj Pavle, nevkládej mi něco co jsem nenapsal. Jak se někdy rozepíšeš, tak se ti vytratí to co někdo napíše.
                      Potočák 62 výsledky má, pokud to chceš popřít je to pouze tvůj problém. Cesta k celoročnímu hájení je podle mě nesmysl - tohle je pouze můj názor. Rybáři přestanou brát pstruhové povolenky - to je cesta pro pytláky.
                      Průmyslová forma - zkus se aspoň trochu podívat na nějaké studie jaká rizika to přináší - možná připustíš, že tohle není ideální cesta.
                      Chceš aby byl pstruh a lipan chráněn jako mník, losos a jesen? Zdá se ti že uvedené druhy jsou tady po tolika letech chránění tak četné????

                        kakr - Profil | Ne 4.2.2018 10:24:19

                        Stačí poslat fotku, hned se pozná divočák od domestikovaného.
                        https://www.mrk.cz/diskuse.php?id=114629

                          Mrknato - Profil | Ne 4.2.2018 10:08:15

                          Honza7 >> Copak si myslíš, že ÚS nevysazují ryby? To přijdou najednou dva mesiáši a vše bude mávnutím proutku jiné, lepší? Copak nemáme vědecká pracoviště, univerzity, aby tento problém řešili? Proč se ti dva nezasadí o to, aby byl pstruh a lipan chráněn jako mník, losos a jesen? To by byla cesta k ochraně a na tahu by byl stát.

                          Celých těch "13 kroků" vidím jako bezbřehý populismus a nadřazování zájmů Pstruha62 a kantidátana predsedu, nad zájmy rybářů. Nikde totiž tito dva neříkají kde na tato opatření vezmou peníze...... Já jsem proti takovým nesmyslným experimentům jdoucím proti stavu, který rybáři nezpůsobili a jsem pro, aby se vysazovaly takové ryby, které se blíží těm původním. Dají se snadno ve velkém chovat a potěší.
                          Ty poznáš na stole divokého od ochočeného pstruha? Jeden takový (Cottus se jmenoval, se o to snažil) a všichni praktici se mu vysmáli. Jak poznáš revír kde funguje samovýtěr od revíru, kde nefunguje, ale kde se slušně vysazuje ve všech ročnících několikrát do roka?

                            Mrknato - Profil | Ne 4.2.2018 9:51:25

                            roman_monfish >> Honzu neznám, ale stačilo mě, co jsem od něj za cca 2 roky přečetl za divný názory, které nejsou přenosné na zbytek P revírů. MO Trutnov má líheň, která jede na minimum (což Potočák62 sám potvrdil) protože asi jen divoká ryba je dobrá ryba.....a na to potřebuje brigády, které vůbec nepočítá do ceny divoké násady a nyní ve "třinácti krocích" získal i podporu kandidátanapredsedu, že dostanou MO ještě víc!!!!! A že všem ukáže..... To také komunisti říkali, že podpoří podnikání.... a pak se stály fronty na to, do čeho se pustili. ...... Na trutnovské revíry i revíry MS kde čaruje Potočák62 má dekret Vč.ÚS, kterého tam hospodařit nepustí a tato MO není výjimkou.

                            Shrnuto. U Potočáka62 mají líheň, která by mohla produkovat spoustu násad, ale neprodukuje, Vč. ÚS musí nakupovat násady jinde, i "ochočené ryby" což je potočákem kritizováno a v tezích "13 kroků" (co jsem si s předstihem zapsal do Kimbločku) -

                            1) Zřídí se nový odbor při Radě (Stejné problémy, stejný recet a stejné řešení) to už tady bylo, i ti "odborníci z dělnické třídy".
                            2) Zpomalování vody, doteď jsme ji zrychlovali a ČRS to má ve 13 krocích změnit? Prahování toků bez souhlasu povodí, které naopak toky zprůchodňuje? Jedněch RMV jsme se zbavili a budeme vyčleňovat další? Kdo bude platit členi v MO kteří budou prahovat? Proč hradit fiktivní ztráty MO z neefektivního pseudochovu? Kdo to zaplatí?
                            3) Silná dvojka chce šlapat na paty elekrtobaronům.... co až začnou elektrobaroni šlapat na paty uživatelům? Kterým svaz bude posílat svodku úlovků od r. 1973 a budou se tázat, kdože likviduje původní druhy?
                            4) Jak mohou MO vědecky kontrolovat stav populace? To ta silná dvojka neví, že existuje statistika úlovků? Ti co vraceli ryby dříve je vrací i dnes.
                            5) Tak že je nutný celosvazové zjištění, že jsou původní druhy v háji, tomu se říká jiný mazaný přístup. Katekorie revírů a míry buou stanovovat svaz, RO pošleme k šípku. NO a nakonec si i kandidátnapredsedu ohřál svojí polívčičku... tam kde pstruhařský odbor Rady nezjistí divočáky, tak tam se bude sadit PO a Si bez omezení, ale kdo ho bude sadit? Uživatele silná dvojka obešla a Busines se převede těm předem vybraným....
                            6) Ten co má zájem o divoké ryby propálil Úpu, tomu se říká tlak na dělohu.... Samozvansi tam dají míru 40, která už je mimochodem u Li téměř všude a založí tam závodnický ráj....... a odlov divoˇáků (To silná dvojka svazoznárodní uživatelům revíry)?
                            7) Zase testy.... co takhle test integrity silné dvojky?
                            8) Jednotný svaz, jednotná cena v celém ČRS... Proč tedy tito odborníci a praktici nejdou ještě dál? Sjednotit brigády a ceny povolenek? Ale ono je to napadne..... Proplácet plůdek MO? a nono se to neděje? Nebo se chce zamezit nákupům zvenku a zvětšit mizérii, Potočáku62 do roka a do dne, hin sa ukáže.....
                            9) Co takhle zvýhodnit plůdek s dvěma váčky? Za splnění ZP brát i dobrou vůli MO. Copak ta silná dvojka neví, že MZe není místně příslušný RO pro téměř všechny P revíry? To už máme zase Gottwalda na hradě? Práááávě jsemm se vráááátil z hraaadu. Buržoazní uživatelé revírů.......
                            podali demisi.... Huráááááááááá
                            10) Ha..... Tak najednou když jde o zdivočlé ryby, tak je přítomnost kapř závadná, kdo by to řekl? A co kakhle najednou, když na MP to nevadí, to je veletoč jak noha.
                            11) Co tak při zdi? Já bych šel dál, předepsal bych erecept na háček bez špičky. Dyk se někdo může zranit! Lidi co blbnete!
                            12) Bez velení není spojení. Není nad kvalitní školení, konference
                            13) Nabízet co nabízí soukromníci, to je dobrá cesta, která se osvědčila u kapř. Nikdo se nepoučí ani praktik. Proč nepovolit celoročně rol na všech pstruhovkách? Že by se divoká ryba popíchala? A co dělají závodníci? Duhák a ani siven hájení nejsou.

                            Tady vidíš proč "Honza" škodí. Klidně se sčucne s kandidátemna predsedu, který toho doma tolik dokázal a mají ho tam rádi, že úplně zmožní Vč.ÚS a rybařinu vůbec.... A za jako cenu, no že bude po jeho.

                              Honza7 - Profil | Ne 4.2.2018 9:34:18

                              potočák 62 - 3.2.2018 22:01:30 >> Ahoj Honzo, díky za těch třináct bodů. Trochu mě udivila reakce některých rybářů přímo na pana Hybnera a nebo na Váš " spojenecký " svazek.
                              Já na rozdíl od jiných lidí tohle spojenectví vítám. Ta parta, kterou jste vytvořili za účelem záchrany pstruha potočního a lipana má výsledky i když v poslední době přibývá negativních vlivů. Je tedy logické pokud nám není lhostejný osud těchto ryb, že by se měly čerpat od vás ( vaši party ) zkušenosti a předávat je dál.
                              Jsem rád, že se konečně našel někdo z HO kdo má zájem o edukaci a dokáže se dále rozvíjet. Jinak pro ty co nepřejí tomuto spojenectví za účelem zachování uvedených druhů ryb v našich tocích chci říct, že každý dělal a bude dělat chyby. Jde jen o to zda-li si to uvědomí a bude proti tomu bojovat - především vzděláváním a ochotou na neúspěších pracovat.
                              Každá osoba se dá dehonestovat, na základě něčeho co nevyšlo. Na víc, kdo nic nedělá nic nezkazí, ale taky nic nezíská.Populace pstruha potočního i lipana je na našich tocích v takovém stavu, kdy další nic nedělání povede k postupnému zániku těchto ryb na některých našich tocích.
                              Přeji si aby se podařilo co nejdříve zrealizovat uvedených třináct bodů.

                                potočák 62 - Profil | Ne 4.2.2018 9:25:24

                                splávkař >> Ono v těch aktualitách není všechen PO ale budiž,zjisti si,kolik SUS vyplácí za PO 2 a o to jde,stanovit takovou výši za odchovaného PO,aby se MO vyplatilo se o jeho odchov pokusit a předseda sousední MO,který tam přijel právě takovou kalkulaci předložil s ohledem na všechny faktory jako je cena plůdku,brigády,revize a td. a jde o to,z jakých zdrojů mimo svaz je možné získat peníze na podporu PO. Ta kontrola elektráren vychází z jednání s KRNAPEM,které s nimi mají taky problémy.A můžeš mě říci jaký přímí vliv může mít předseda ČRS na rozhodování US,když ten nebude chtít?Co může dělat je lítat po úřadech a vytvářet podmínky pro práci US a MO,pokud´ to ty budou chtít. A poslední věc.Tekoucí vody a přehrady užívá svaz bezplatně a to s podmínkou,že se zejména na tekoucích vodách postará,aby tam bylo přirozené společenství ryb,které do daného charakteru toku patří.Ty průmyslové druhy jsou pro svaz a rybáře taková třešnička na dortu za to,že se o to postarají.Svaz,jeho fungování,možnost rybolovu na tak velkém množství revírů je v Evropě ojedinělé a všichni by si měli uvědomit,že pokud´ nedojde ke změně a nezačne si svaz plnit základní povinnost,tak taky za dva,tři roky žádný svaz v podobě jakém ho známe nemusí existovat.Petrův Zdar

                                  Mrknato - Profil | Ne 4.2.2018 8:39:11

                                  Rožnovák >> Že na všech revírech s K70 není přehršle kapř 70cm je jen díky prozíravosti přírody a rozumným rybářům eliminujícím samolibost K70. Jak chceš vést názorovou diskus, dodržovat zákon, podmínky ŽP, podporovat různorodost obsádky a možnost provozovat různé rybolovné způsoby, když se na většině "zajímavých" revírů z principu "vedoucí úlohy" jebne K70, symbol revolučních tradic CS rybolovu, jak napsal velký budoucí vůdce ....... Já si myslím, že nebudu daleko od pravdy, že za rok, dva, vyfasuje každý členi poznámkový Kimbloček a tam si bude dělat poznámky z projevů velkého vůdce a na členských se budou Kimbločky kontrolovat.

                                  Ano na některých písácích je možné, aby nějaký čas vedle sebe žili kapř, perlín, štika a i ten lín...... ale tím nelze argumentovat ve prospěch K70 na standardním revíru bez bujné vegetace řas a vodního moru.

                                    roman_monfish - Profil | Ne 4.2.2018 8:08:40

                                    Mrknato >> Můžeš mi prosím vysvětlit jak Honza svazookopává uživatele revíru? Nerozumím tomu.

                                      roman_monfish - Profil | Ne 4.2.2018 8:07:23

                                      splávkař >> Předpokládám, že středočeské revíry máš objeté, znáš je a máš představu o jejich rozloze a vhodnosti pro rozšiřování PO a Li. A jestli ano, tak nechápu co tu plácáš za účelové nesmysly a pokud ne, těžko se o tom bavit s nevědoucím ;) :)

                                        splávkař - Profil | Ne 4.2.2018 0:58:34

                                        potočák 62 >> Jsem proběhl zběžně aktuality (PR DH) sus kde se vytahují, že loni sadili cca 16 tun průmyslového PD a cca 10% tohoto množství PO. Se nediv, že se svazovrchnost DH nechtějí chlubit, když se všichni svazosvorně v potu a s mozoly tváří, jak se snaží kolektivně pomáhat PO.