Za škody po vlcích a vydrách hradecký kraj vyplatil 261.000 Kč

F16 - Profil | Po 13.11.2017 19:15:59 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

sedlákům nevadí kormoráni, vydry, norci, volavky nebo čáp černý, rybářům zase nevadí vlci, medvědi atd.Až si chovatelé ryb prohodí řemeslo s chovateli ovcí, koz, skotu nebo třeba drůbeže, budou názory opačné.Neobjektivní názory jsou od lidí, kteří nikdy nic nechovali a chtějí za každou cenu mít tady prvobytně pospolnou společnost :-)))Ti by do toho mluvit neměli.Jsou to názory od stolu bez logiky, protože, když tady ta zvířata žila, bylo vše úplně jinak...Měli své predátory a nemnožili se jak dnešní někteří naši spoluobčané.....

Honza7 - Profil | Ne 12.11.2017 11:18:17 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Je vidět, že černobílé vidění má stále dost svých zastánců. Pohádka o Karkulce je u mnohých silně zakořeněna v mysli.
Je jistě škoda, že hospodářská zvířata přišla na zmar, protože vlk je nerozlišuje od těch divokých. Problém bude v trochu jiné rovině a to je honba za ziskem za každou cenu a možností využívat media, která velmi ráda přinášejí katastrofické zprávy, než hledání příčiny a cesty nápravy. Nikdo neřeší stížnosti lesníků a zemědělců o vzniklých škodách napáchaných zvěří na lesních porostech a úrodě zemědělců. Tohle není co by přitáhlo občany, ale finanční škody jsou o dost větší, než uvedený počet zardoušených hospodářských zvířat vlky. Kauza černé zvěře ve Zlíně a přilehlém okolí by mnohým měla otevřít oči, ale kdo nechce vidět, zkrátka nevidí.
Mnozí chovatelé hospodářských zvířat mají možnost si pořídit pastevecké psy, kteří dokážou tato stáda spolehlivě ohlídat. Jistě, vyplatí se to pouze od určitého počtu chovaných kusů a je to starost na víc. V každém případě je to cesta bez zásahu do přírody a udržení velmi křehké rovnováhy s možností udržení druhové rozmanitosti naší původní fauny.
Bojím se, že pokud budou přibývat lidé, kteří budou mít černobílý pohled na vidění světa, že se jednou objeví pár jedinců, kteří budou stát za výzvou likvidací dravců v našich vodách, protože o to víc bude plavat býložravých ryb.

kritik - Profil | Po 13.11.2017 21:10:47

Honza7 >> Vlci se u nás nikdy nepřemnoží tak, aby se nějaké smečky překrývaly..... Černý nezákonný odstřel a otrávené nástrahy se o to postarají. Bude to podobně jako s rysem, je tu roky, je zákonem chráněný, potravy má dostatek a také se ještě kupodivu nepřemnožil :-)

Rožnovák - Profil | Út 14.11.2017 22:59:11

Honza7 >> Každý chovatel ovcí má svůj život a své osobité podmínky chcešli problémy, někoho ty ovce drží nad vodou tak se opravdu nemůžeš divit, když jsou reakce na útoky bouřlivější. Všichni chovatelé nedělají hned opatření když uslyší že 30 km od nich padly nějaké ovce.
Jestlíš víš o nějakých takových konkrétních případech, kdy majitel ovcí prokazatelně věděl repektive viděl že ovce mu napadli psi a sváděl to na vlky, musíš mít velmi dobré zdroje. Já bych byl zdrženlivější. Podle mého chovatel ovcí najde potrhané ovce, pokud nespí s ovcema a nevzbudí ho štěkot v ohradách, tak není schopen rozlišit co mu ovce potrhalo. Když se v oblasti nějací vlci vyskytují či někdy vyskytli a našel už pouze zabité ovce proč by si nezažádal. Škodu nahlásí a pověřený a řádně vědecky erudovaný pracovník je od toho, aby posoudil jestli se skutečně jednalo o vlky či nikoliv a popravdě i očekávájí že jim každý útok , který by mohl být považován za vlčí bude hlášen, jsou to pro ně cenná data. Např. kousek od nás byly napadeny ovce a někteří lidi s tím šli nejdřív na policii, protože si mysleli že šlo o psy až potom se zjistilo že šlo o vlky.
Jinak já to vidím tak že chovatelé nemají v plánu nic vybíjet chtějí jen trošku pochopení při jednání když jsou ještě v šoku nad ztrátou svých zvířat a odpovídající náhradu. A na druhou stranu chovatel uklidněn vlídným slovem a odpovídající náhradou bude možná ochotnější k následné spolupráci a nalezení nejvhodnějšího způsobu ochrany ovcí pro konkrétní podmínky chovu. Každý má to své, ale při řešení problémů by se měli pokusit vžít do toho druhého a jeho pohledu na věc.
,

Honza7 - Profil | Po 13.11.2017 21:31:50

drvoštěp >> Myslím si že jsi uhodil hřebíček na hlavičku. Zájem vlastníka v našem státě nade vše. Pěstitelé sadů a lesních školek budou chtít chránit svoje porosty a je snaha vše oplotit,
Myslivci mají zájem aby bylo zvěře co nejvíce - finance za vyplácení trofejí v tom taky hrají svojí roli. Zemědělci by taky nejraději ohradily pole, aby omezili ztráty na úrodě, které způsobí zvěř, Na své plodiny lijou mraky postřiků aby ochránili úrodu před hmyzem, ale spousta těchto postřiků se dostane s deštěm do našich vodních toků, kde neblaze působí nejen na ryby, obojživelníky, ale i na vývojové stadia hmyzu.
Ve své podstatě si každý vlastník, nájemce dělá co chce bez ohledu na to jaký to má dopad na okolí. Zkrátka prachy nade vše. V mnoha případech je vhodné do svého byznysu zapojit i media a svůj zájem se snažit vnutit v zájem veřejnosti.

drvoštěp - Profil | Po 13.11.2017 21:02:34

F16 >> U nás v horách je další průser, teda nejenom podle mě. Všude oplocenky. A zvěř je v prdeli. Jedno združení má XY hektarů a teď má v těch hektarech 70% oplocenek jelikož je to velký busines. A škody platí stejný jako před záborem. Zvěře je minimum jelikož musí migrovat.A teď z čeho mají platit škody ?

Honza7 - Profil | Po 13.11.2017 21:01:56

F16 >> Za našeho mládí kormoši byli pouze na velmi málo lokalitách na jihu našeho společného státu ve velmi malém množství. Vydra se občas vyskytla i na severu, ale rozhodně to neměla lehké, díky kvalitě vody našich toků.
Vlci se budou množit pokud bude dostatek zvěře - a té je v současné době víc než dost. Pokud se stav zvěře dostane do ideální situace a nebo bude podstav, tak smečka vlků k tomu aby se uživila zabere větší teritorium a pokud se překryje s jinou smečkou, tak nutně dojde k boji. Seberegulace je u vrcholových predátorů častá a zafunguje během několika málo roků.
To u jiných živočichů moc nefunguje a občas si příroda vypomůže jinak - forma virových epidemií a nebo bakteriologických pak dokáže zregulovat přemnožené druhy.

Káceč - Profil | Po 13.11.2017 20:11:24

drvoštěp >> sraženou zvěř vozím jako k veterináři :-)

Káceč - Profil | Ne 12.11.2017 22:20:05

Rožnovák >> myslivci kompenzujou leda tak hovno. Kdyby ano, už dávno není ani jedno sdružení, všichni by zkrachovali. A o současné pseudomyslivosti je zbytečný hovořit, ztráta času.

Honza7 - Profil | Ne 12.11.2017 21:05:19

Rožnovák >> Pár kusů opravdu biodiverzitu opravdu nespasí na druhou stranu ale i těch pár kusů v dané lokalitě udrží zvěř, která je jich potravou v kondici a minimalizuje možnosti předávat geny slabých jedinců, případně zamezují šíření nemocí.
Musím, ale znovu opakovat kdo kompenzuje škody na lesních porostech a nebo úrodě zemědělců???
Tyto uvedené škody lidé vnímají jako samozřejmost, ale škodu na ovcích vnímají, že to způsobila krvelačná bestie. V životě není nic černobílé.

Honza7 - Profil | Ne 12.11.2017 13:45:07

Luboš22 >> Trofejní kusy dokázaly oblbnout nejeden zájmový obor, ani myslivci se tomu nevyhnuli. Dlouhodobé ochranářské předpisy nejen černé zvěře jsou nádhernou ukázkou. Počty kusů to ukazují. Tyto problémy v drtivé většině u vrcholových predátorů nejsou, chybí -li potrava vrhy mláďat jsou výrazně menší a nebo nejsou vůbec. Počty vrcholových predátorů si příroda sama reguluje a to ve velmi krátkém časovém úseku.
Snaha myslivců o regulaci prasat za poslední roky do této chvíle výrazné výsledky moc nepřinesla.
Tam kde vlci jsou většina lesní zvěře nemá klid a ta není schopna napáchat tolik škody. Slabí jedinci mají pak minimum šancí na přežití,nemají se šanci množit, vlk se o ně postará. To vede taky k silné a zdravé populaci daného druhu.