- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Quo Vadis rybařino?
Chytat jsem začal v roce 1960. Prut bambusák, naviják otočný Rousek a silon. Chytat jsme mohli jen 2 měsíce o prázdninách. Z každého rybníka jsme mohli vzít pouze dva kapry - tedy deset kousků (samo sebou jich deset nikdy nebylo). Na štiky byly jen dvě společné vycházky za prvních zámrazů. Prvního woblera mi přivezl otec z Prahy někdy v roce 1965.Vzpomínám si, jak jsem někdy v osmdesátým stál ve vodě a přede mnou pěkná tůň. Byl listopad a náhle začal padat sníh v lehounkých vločkách, které pomalu usedaly na hladinu milované Stěnavy. A pak se objevil jeden kroužek, pak druhý, třetí..
Přes hodinu jsem stál ve vodě, mával prutem a tahal lipana za lipanem. Pak, jako když utne - konec. Dost dlouho jsem se probíral z toho krásného snu. Nohy jsem absolutně necítil a domů jsem šel jako na chůdách.
Je potřeba dodat, že šňůra byla paličkovaná a přecházela v silon 0,32, pak 0,20 a nakonec 0,10 se smyčkou. Mušky se vázaly na 0,10 se smyčkou a pak se smyčky provlékly. V batohu byla lahvička se zabroušenou zátkou a v ní v benzinu rozpuštěný parafín, který se nalil do dlaně a tím se protahovala šňůra i s muškou.
Lipanům to kupodivu nesmrdělo.
Hodně se změnilo. Technika šla dopředu. Máme neporovnatelnou výbavu, soukromé revíry, velké ryby, rybolov v zahraničí. Přesto s nostalgií vzpomínám na staré časy - u vody ticho a klid a když ryba nepřišla - nevadilo.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
29x v oblíbených a 2x v ignorovaných.
NSlavetin - Profil | Pá 25.6.2021 16:28:28
NKruan - Profil | Pá 25.6.2021 13:51:12 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NSlavetin - Profil | Pá 25.6.2021 9:48:49
Naleš vavřina - Profil | Čt 24.6.2021 13:23:16 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Nsven - Profil | Čt 24.6.2021 13:01:15
Když jsem byl coby pytlák dopaden na chovné pstruhovce a přihlášen do rybářského kroužku https://www.mrk.cz/minidiskuse.php?idzapisu=1135668&id=612346
nebyl v našem městě žádný jiný, mimo toho v Domě pionýrů..
Takže ač nepionýr jsem ho absolvoval.
Součástí přilehlé zahrady byl i pionýrský rybníček, kde jsme chytali pod dohledem vedoucího. Byl to už starší pán v důchodu a vycházky na nějakou větší vodu s tlupou divočáků už byly zřejmě nad jeho síly..
Na žádnou velkou vodu nebyla šance, neboť děti směly chytat pouze pod dozorem dospělého rybáře, kterýžto se v naší rodině nevyskytoval a cizí strejdové u vody, zase neoplývali ochotou, hlídat cizí děcko.. což lze chápat...
Tedy jsem záhy emigroval zpět ke svým potůčkům s hrouzky a lesním tůňkám s karásky..
Pokud si dobře pamatuji, tak žádné ryby jsem domu nenosil, vyjma pár kousků do svého rybníčku.
A protože jsem své vědomosti čerpal pouze z knih, časopisů a vlastní praxe pokus-omyl, tak mě ani žádné velké ryby nezajímaly..
Prvního konzumního kapra jsem upytlačil až na vojně, takže tímto se dodatečně omlouvám rybníkářům z okolí Kdyně a zároveň i první velkou štiku cca 120cm na Labi u Mělníka..
Mělnickým rybářům se neomlouvám, bo byla tak hnusná a smrděla nějakou chemií, že ji nedali ani hladoví vojáci ČSLA... .-)
Nsplavek - Profil | Čt 24.6.2021 11:46:57
Příhoda z loňska. Jsem na rybách a lovím si takhle na plavanou s angličákem ryby slušně spolupracují moje oblíbené bíle ryby, sem tam kapr, prostě paráda, druhý prut jsem ani nevytahoval. Vedle seděl kolega,tak něco přes třicet a celé odpoledne nic. Tak se ho ptám:" zatím nic"? A docela mě dostala jeho velmi hrdá odpověď :" Já chytám na koule". Přišlo mi to takové divné, téměř jako kdyby při chytání na koule by neměl zásadně nic chytit. Proto jsem napsal, že je mi takových rybářů trochu líto. Jinak ať si každý chytá jak se mu zlíbí dle RŘ.
NBulda 64 - Profil | Čt 24.6.2021 9:05:41
Napadá mi taková kacířská myšlenka.. někdo jim řekl, že je dneska in rybařit, že si u vody dobře zachlastaj a můžou si tam DĚLAT co chtějí a rybu berou jako kus masa a ne jako živého tvora ;((
O to je člověk šťastnější a ocení to, když prostě potká u vody pohoďáka a rozumného rybáře v jednom 🙂
NPvl - Profil | Čt 24.6.2021 7:47:07
NSeržant55 - Profil | St 23.6.2021 21:19:00
Nstormandnature - Profil | St 23.6.2021 21:18:03
Nwanman - Profil | St 23.6.2021 19:34:06
NSlavetin - Profil | St 23.6.2021 18:03:23
Nbrach - Profil | St 23.6.2021 16:53:28
Dávno již tomu… Pytlačit jsem začal snad hned potom, co jsem se naučil chodit No, bylo to trochu dýl, ale přesto první úlovky čolků, pulců, žab a raků končily v malé tůňce na naší zahradě, kterou vytvořil můj otec.
Pak jsem sehnal kamaráda, jehož otec byl rybářem a po ukradení pár metrů silonu a ňákejch háčků, neuměle přivazaných na silonu naše Velké dobrodružství mohlo začít. Vybrali jsme si řeku, kam jsme nabrodili, na palec u nohy přivázali silon, na háček napíchli žížalu a pustili ji po proudu. Dlouho se nic nedělo, ale pak mi najednou něco chtělo uříznout palec – ještě že kamarádi nebyli z těch zbabělejch, kteří okamžitě berou do zaječích. Pstruha jsme pak opekli nevyvrhnutého bez soli a všichni jsme dělali, jak nám strašně chutná – fuj…
A protože už jsme byli velezkušení rybáři, šli jsme na jeden rybník, kde jsme počítali s nějakými kapry. Trochu jsme se spletli, protože po nahození silonu se špuntem, co by splávkem a s háčkem, na kterém byla neselhávající žížala, nás vyhmátl rybář, shodou okolností náš učitel. Jeho slova, když mě svíral ucho a já měl nohy pár cenťáků nad zeměj, byla:" Tak, pacholci, zejtra vás očekávám v plný sestavě ve sborovně!„
No, v noci se nám moc spát nechtělo a ráno jsme jako bledule svorně napochodovali do sborovny, kde nás očekával sám velkej rybářskej soudce, kterej nám to měl spočítat. K překvapení nás všech však řekl vlastně historickou větu:“ Tak si to rozmyslete. Buď dvojec z chování, nebo založení rybářského kroužku mladejch!" Samozřejmě nebylo co řešit a tak světlo slunce spatřil první rybářskej kroužek mladejch (bacha – nikoliv pionýrský) v Broumově. Do dnes všichni vzpomínáme na toho sqělého člověka, teď už v nebíčku – určitě rybářském.
NBulda 64 - Profil | St 23.6.2021 15:29:01
Pěkně a výstižně napsáno.
NSlavetin - Profil | St 23.6.2021 14:10:21 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59866
NRybářsko-houbařské jádro .-)45000
NSranda bez nadsázky 🤘10841
NSprávný muž má v kapse nůž8074
NDokumenty z přírody kolem vody624
NČerná listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
NRybářský retro bazar.16777
NKulinářský kroužek aneb vše co se dá uvařit z ryb5794
NZoologický koutek MRKu.33417
NOpravy a úpravy navijáků5905
Kde to žije - všechna témata
12:47NATTs hlásiče a ATTx příposlech 525
11:32NCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 38
11:21NKurz Teo Daška pro Otoše 301
11:20NVýber signalizátorů 2+1 ATTS, Flacarp X7, FOX Mx 145
10:31NRybáři vs ochránci přirody 41
10:06NLabe fishing store 14
10:01NJakou věc by jste si už nikdy nekoupili ...... 87
NeNStaré Česke rybářské vybavení 390
NeNHlídač slev eshopů 750
NeNPivo- craft beer 691
NeNDo Stříbrného rybníku v Hradci Králové vypustili další candáty. Pomůžou proti sinicím (Bleskovka) 12
NeNPolsko, okolí Dunajce 5
NeNPoradna: Sumcařina 2568
NeNŽermanky a bivakovani 3
NeNTrakker brolly 100 Ev 0
Co je nového - všeobecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
CHYTIL.cz poslední kusy -55%Za 23 Kč
Nyní se slevou až -69%: AVID, FOX, KORUM, PRESTON a SONUBAITS. Oblečení, pruty, krmení, křesla, háčky a další. Platí do vyprodání zásob na www.chytil.cz
CHYTIL.cz Tyčová bojka 5mZa 990 Kč
Tyčová bojka šroubovací 5 m - pevné nerezové závity. Spodní část bójky je zakončena odolnou nerezovou karabinou. Lze zakoupit i náhradní díl 1 m. NOVINKA! Více info na chytil.cz
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
Saccon Carp
Rybářský e-shop se zaměřením na moderní kaprařinu. Máme dlouholeté zkušenosti, na trhu úspěšně působíme přes 10 let....












