Kutilské jádro MRKu

Téměř v každém odvětví rybařiny se dá uplatnit nějaký dobrý nápad, zlepšovák, vlastnoruční výrobek, který může usnadnit, nebo zpříjemnit rybolov. Není nad to, ulovit rybu na vlastnoruční nástrahu, či s vyrobeným splávkem, krmítkem...
A nemusí to být jen rybolov. Třeba i práce na zahrádce kolem domu, může být snažší s nějakým vynálezem. Kutilství se meze nekladou.
Vkládejte sem vaše nápady, výrobky a vynálezy se kterými se chcete pochlubit a o které se chcete podělit s ostatními, ať máme vše na jednom místě :)
Autor diskuse: novel - Profil , 27.7.2019 všeobecné - domací dílna

Jak to mají (nejen) rybáři s kutilstvím?

A) Jsem závislák, každou chvíli něco vyrábím a vylepšuji29%

B) Je to zábava a jsem rád, když můj výrobek funguje46%

C) Jen si tak někdy krátím dlouhou chvíli7%

D) Moc mě to nebere, ale radši něco vyrobím, než abych to kupoval3%

E) Vyrobím něco, jen když musím (konkrétní věc si nemohu koupit)6%

F) Nic nevyrábím, je to ztráta času8%

Od 21.2.2021 hlasovalo 96 čtenářů.

Nmlaďoch - Profil | Ne 3.1.2021 21:23:04

nekut >> na kudlu je dobrej matroš k listovýho péra

    NBuffalo1969 - Profil | Ne 3.1.2021 21:09:29

    VT >> zkusím díkec

      Nsven - Profil | Ne 3.1.2021 21:08:40

      drvoštěp >> Jj. Venca s Bohoušem, po tom šli jak slepice po flusu a pak si to sami pověsili doma na zeď. :-)
      Reichenberg byl hlavní město skopčáků a když se jim splnilo po čem furt řvali: "Heim ins Reich" a mazali s ranečkem, tak takových krámů, bylo všude poschováváno plno .. :-)

        Ndrvoštěp - Profil | Ne 3.1.2021 20:58:36

        sven >> Mě PS VB šlohli HJ🤧🤧

          NVT - Profil | Ne 3.1.2021 20:53:06

          Buffalo1969 >> zkus poptat na Knife.cz

            Nsven - Profil | Ne 3.1.2021 20:51:37

            drvoštěp >> Jj to je pravda.
            Pamatuju jednoho konstruktéra rotační sekačky z přírubáku, kýblu a koleček od kočárku, jak si ze strojní pily, udělal sekací nůž.. :-)
            Na prvním šutru to uletělo a rozseklo nohu, skrz holinku..
            Moc nechybělo a dalším bodem výrobního programu, mohla být dřevěná chůda, model John Silver :-))
            Na čundry jsem nosil nožík, nalezený za trámem našeho domu, s nápisem Blut und Ehre :-)

              NBuffalo1969 - Profil | Ne 3.1.2021 20:51:22

              hele borci...kámoš má brzo narozky a jsou kulatý. Nevíte o někom, kdo by byl schopnej vyrobit na ten srbskej nůž? (myslím co mají ti borci od Almazan kitchen) Nechci Delingera.

                NOG - Profil | Ne 3.1.2021 20:51:11

                kuchyňák v japonském stylu z katru, v současné době je čepel už asi o 1cm nižší než byla před asi 8mi lety. Za chvíli bude jako pracovní na zahrádce. Škoda toho dřeva

                  Ndrvoštěp - Profil | Ne 3.1.2021 20:46:36

                  Pvl >> Taky jsem psal, na víkend dobrý. Ale je fakt že pár výrobků se nemělo za co stydět co se týká vizuálně a i dnes by bodovali.

                    NPvl - Profil | Ne 3.1.2021 20:43:57

                    drvoštěp >> Já si myslím , že tenkrát se z těch pil. listů nedělaly žádný zázraky Jak je níže psáno "na řepu" na sváču a tak :o§)

                      Ndrvoštěp - Profil | Ne 3.1.2021 20:37:58

                      OG >> A když byly lišty na pily na vyhození, tak to byl o ně taky zájem. Ale výrobek jsem nikdy neviděl.

                        NOG - Profil | Ne 3.1.2021 20:34:38

                        drvoštěp >> Taky jsem si v nevědomosti udělal z katru nůž do kuchyně aniž bych si něco přečetl o materiálu a teď ho každou chvíli brousím :-)))

                          Ndrvoštěp - Profil | Ne 3.1.2021 20:30:43

                          OG >> Jj. Jak píšeš. V tý době výroby nožů jsem jako mlaďoch věděl houno a občas sledoval jak je chlapi vyrábí a kovář furt nadával😂

                            NVT - Profil | Ne 3.1.2021 20:30:00 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            Pokud mohu něco k těm pilovým plátků - plátky na kov jsou většinou vyráběny z rychlořezných ocelí, které jsou náročné na postup tepelného zpracování a pokud jsou již zakalené a popuštěné, tak opracování - třískové - jako např. vyvrtání der pro nýty a pod. je obtížné. V dřívější produkci byly i pilové plátky parciálně kalené na vysokou tvrdost, tedy jenom část se zuby, zbytek byl jenom zušlechtěn, nebo měly bimetalovou konstrukci. Na kudlu by to použít asi šlo, ale jenom ve stavu, jak je plátek tepelně zpracován. Při broušení to nevyhřát, montáž střenek bude asi trochu problém. Za mne bych z toho kudlu nedělal, pouze něco na řepu a pod.
                            Katrová pila na dřevo, to je již jiná kapitola - ty jsou vyráběny z jiných ocelí i jinak tepelně zpracovány ( např.75 Cr1) tvrdost řádově kolem 45HRc. To se dá již opracovat i trochu lepším pilníkem a vrtání děr už není takový porod. Čepelku nože je ale nutno zakalit a popustit na tvrdost vyšší - 56- 60HRc, než je původní polotovar z katrového listu, aby to plnilo požadavky na kudlu. V domácích podmínkách je to metoda pokus - omyl.
                            Pokud si chce někdo vyrobit kudlu dle vlastních představ v domácích podmínkách, jsou v podstatě dvě cesty - ta jednodušší - koupit hotovou čepel a dostrojit si ji rukojetí, nebo si koupit ocel a postavit si kudlu celou sám. Limitujícím faktorem bývá tepelné zpracování u nerezových ocelí - tam je dobré to nechat na profesionálních kalírnách, u uhlíkových ocelí a např. pružinových je to zvládnutelné i vlastními silami.

                              NOG - Profil | Ne 3.1.2021 20:22:04

                              drvoštěp >> Ale u katru jsou zakalený jenom zuby, ne? Tam se musí nůž zakalit a popustit.

                                Ndrvoštěp - Profil | Ne 3.1.2021 20:17:26

                                Pvl >> Jj. Katrovej byl lepší. Ale strojní zase dostupnější.

                                  NOG - Profil | Ne 3.1.2021 20:15:56

                                  nekut >> pokud to budeš opracovávat pomalu a nevyhřeješ to, tak kalit znovu nemusíš. Trochu výhoda je, že si HHS ocel drží řezné vlastnosti až do nějakých 500°C. Takže chladit, chladit a chladit.

                                    NPvl - Profil | Ne 3.1.2021 20:08:06

                                    drvoštěp >> Dovolím si podotknout

                                    Katrovej byl lepší ze strojní pilky křehký --tím nechci naznačit že k nepotřebě .

                                      Nnekut - Profil | Ne 3.1.2021 20:05:13

                                      Pánové dík, takže asi tepelná úprava nutná.

                                        Ndrvoštěp - Profil | Ne 3.1.2021 19:52:49

                                        sven >> Za komančů se z toho strojního plátku a nebo katrového listu dělali. Z 90% to bylo spíše estetické a na víkend na vandru dostačující. Jen pár lidí od fochu a výhně to dotáhli k dokonalosti.