Domácí výroba sýrů

Pozoruji tady zvětšený zájem o výrobu domácích sýrů, také začínám, tak si zde můžeme předávat poznatky o výrobě sýrů a vše kolem toho.
Autor diskuse: PYTLAKS - Profil , 9.1.2019 všeobecné - ostatní

jaké máte nejraději sýry

A) s bílou plísní7%

B) s modrou plísní21%

C) pařené0%

D) s mazem na povrchu0%

E) tvrdé bez ok4%

F) tvrdé s oky11%

G) všechny57%

Od 7.1.2021 hlasovalo 28 čtenářů.

Fuldík - Profil | Ne 3.2.2019 21:46:07

medvěd >> Máš to krásné!Ty toho vyrobíš,že to nemůžeš v životě sníst...
Mléko používaš nějaké lepší a ty kultury kde kupuješ?Celkem by mě lákalo si to zkusit(v malém množství)

    sazava - Profil | Ne 3.2.2019 21:38:14

    medvěd >> má jich tam dost občas tam je i postup.

      medvěd - Profil | Ne 3.2.2019 21:35:48

      sazava >> neviděl ,mrknu

        sazava - Profil | Ne 3.2.2019 21:33:36

        medvěd >> vyzkouším! Teď jsem koukal na videa od Gevin Webre jestli jsi neviděl vyrábí doma sýry škoda že nerozumím je to angličan supr.

          medvěd - Profil | Ne 3.2.2019 21:30:13

          sazava >> spíš tvrdé dlouho zrající sýry

            sazava - Profil | Ne 3.2.2019 21:28:38

            medvěd >> Potíráš i třeba goudu?

              medvěd - Profil | Ne 3.2.2019 21:25:14

              PYTLAKS >> jasně.D+lám to i u jiných sýrů

                PYTLAKS - Profil | Ne 3.2.2019 21:20:37

                medvěd >> dík,potíráš oliváčem?

                  medvěd - Profil | Ne 3.2.2019 21:19:15

                  F16 >> já se nakazil na rybách,kam kamarád donesl něco čerstvých sýrů.Do týdne jsem měl doma základní věci

                    F16 - Profil | Ne 3.2.2019 21:17:24

                    medvěd >> paráda pane.To je úplně jiný svět.Jsem moc rád, že jsi nakazil Toma Pytlakse.Tak mám možnost alespoň občas něco okusit...

                      medvěd - Profil | Ne 3.2.2019 21:15:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      PYTLAKS >> MANCHEGO
                      Manchego je druh polotvrdého až tvrdého ovčího sýru, který pochází z regionu La Mancha ve Španělsku. Sýr se produkuje z mléka ovcí rodu Manchego, ale dnes se na jeho výrobu používá i kravské mléko. Manchego se konzumuje jako čerstvý nebo vyzrálý. Tradičně se dává do proutěných forem.
                      Mléko zahřejeme na 30°C a zaočkujeme mezofilní heterofermentativní kulturou (ALPHA) a termofilní jogurtovou kulturou Lactobacillus Bulgaricus a Streptococcus Thermophilus (LAMBDA) a necháme zrát 45 minut. Poté přidáme syřidlo tak, aby sýření bylo ukončeno za 50-60 minut. Sýřeninu krájíme na 1 cm kostky a po 5 minutách dokrajujeme na velikost rýže. Za jemného míchání dohříváme na 40°C. Necháme usadit ke dnu a slijeme přebytečnou syrovátku. Sýřeninu dáme do plachetky a zalisujeme ve formě nebo zatížíme jednu formu druhou. Zalisování se provede nejdříve nízkým tlakem (2-3 kg na 1 kg sýřeniny) po dobu 20 minut. Sýr se poté vyjme a otočí. Po dalších 20 minutách se tento postup opět zopakuje. Poté sýr opět otočíme a zalisujeme středním tlakem ( 10-15 kg na 1 kg sýřeniny)po dobu 6 hodin.
                      Vylisovaný sýr solíme v láku. Nasolený sýr necháme oschnout. Sýr zraje při 10-12°C a vlhkosti 80-85%. Dle zvyklosti sýr otáčíme a otíráme slanou vodou. Po 15-20 dnech můžeme sýr potírat olivovým olejem. Sýr zraje minimálně 30 dnů, ale běžná doba zrání je 6-9 měsíců.

                        PYTLAKS - Profil | Ne 3.2.2019 21:13:48

                        medvěd >> parádní práce,na to manchego dáš recept?

                          medvěd - Profil | Ne 3.2.2019 18:42:29 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                          farmářské čedary

                            medvěd - Profil | Ne 3.2.2019 18:41:49 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            manchego ze 7.10.

                              medvěd - Profil | Ne 3.2.2019 18:40:32 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              Na Fomtinu jsem zvědavý

                                medvěd - Profil | Ne 3.2.2019 18:39:59 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                PYTLAKS >> troška sýrů

                                  PYTLAKS - Profil | Ne 3.2.2019 18:36:29

                                  medvěd >> dělám menší abych mohl pak dát někomu na chuť:-)

                                    medvěd - Profil | Ne 3.2.2019 18:02:57

                                    PYTLAKS >> jj.Mám teď tři o průběru cca 20 cm.V pítek zkusím první.Barvu už mají

                                      PYTLAKS - Profil | Ne 3.2.2019 17:55:13

                                      medvěd >> je tam sigma 63bl,tež potírám,ale jen tak 2x,možná když je natřeš víckrát,tak to tu kůrku udělá jak na limburgeru

                                        sazava - Profil | Ne 3.2.2019 17:42:23

                                        medvěd >> dávám jen danicu a tu na plíseň v těstě nevzpomenu si a myslel jsem že to je špatně jinak chuťově supr.