Domácí výroba sýrů

Pozoruji tady zvětšený zájem o výrobu domácích sýrů, také začínám, tak si zde můžeme předávat poznatky o výrobě sýrů a vše kolem toho.
Autor diskuse: PYTLAKS - Profil , 9.1.2019 všeobecné - ostatní

jaké máte nejraději sýry

A) s bílou plísní7%

B) s modrou plísní21%

C) pařené0%

D) s mazem na povrchu0%

E) tvrdé bez ok4%

F) tvrdé s oky11%

G) všechny57%

Od 7.1.2021 hlasovalo 28 čtenářů.

NPolčis - Profil | Ne 27.1.2019 19:59:01

medvěd >> Já už se tady na to nemůžu dívat,jedna z nej diskuzí tady😁Dva roky si každou chvíli říkám, že to taky vyzkouším...jen pořád mně někdo proudí z výrobou bambusových podběráků,tak není tolik času😅
Ale krása ty vaše výrobky tady 😉

    Nsazava - Profil | Ne 27.1.2019 19:11:42

    medvěd >> to je pravda sýry,víno fakt umí.

      Nmedvěd - Profil | Ne 27.1.2019 19:00:11

      sazava >> dcera tam jezdí každý měsíc pracovně a tak vozí pokaždý něco jinýho.No umí to

        Nsazava - Profil | Ne 27.1.2019 18:46:36

        medvěd >> dobrý? Jak chutnají? Když jsem byl ve Francii tak jsem tam nenašel sýr který by mi nechutnal.

          Nmedvěd - Profil | Ne 27.1.2019 18:02:37

          koštování pozdravu z francie

            NKnedla12 - Profil | So 26.1.2019 20:20:00

            Willow >> Roundup se normálně používá, mám to z první ruky ;)

            Ona ale bude ještě sranda až Roundup zakážou, jelikož pak se začne používat jiný totální herbicid u kterého ještě plně neznáme vedlejší účinku, což u R. již známe.

            Konec, teď už sýry! :)

              NWillow - Profil | So 26.1.2019 18:58:48

              nofish >> Tak to je prasárna a Reglon je vůbec top svinstvo.

                Nnofish - Profil | So 26.1.2019 18:50:55

                Willow >> nechci tu do toho zasahovat, ale jsem si naprosto jistý, že jsem viděl, jak stříkali jako desikaci roundup. https://zemedelec.cz/ukoncovani-vegetace-u-hlavnich​-plodin/ důkaz

                  Ndrvoštěp - Profil | So 26.1.2019 18:47:44

                  medvěd >> No vidíš, a hned máš inspiraci ;))

                    NWillow - Profil | So 26.1.2019 18:47:34

                    Knedla12 >> Roundup je herbicid na plevel.
                    Hardware je desikant , třeba na bramborovou nať.
                    Jen že jdu kolem, ochranná lhůta 21 dnů.

                      Nmedvěd - Profil | So 26.1.2019 18:46:24

                      drvoštěp >> nezkoušel.Ony sedělají z odstředěného mléka ,ale mohl bych to zkusit

                        Ndrvoštěp - Profil | So 26.1.2019 18:45:16

                        medvěd >> Ahoj, zkoušel jsi syrečky ? Dnes jsem ukazoval tvé a kolegů výtvory myslivcům tak se hned ptali jestli to někdo zkoušel. A hned byla debata na dvě hodiny😋

                          Ncomputerfish - Profil | So 26.1.2019 18:40:38

                          Knedla12 >> Ještě jsi zapomněl dodat, že BIO mléko musí být ještě navíc od spokojené krávy, jak to na ČT1 mlela ta BIO - fanatička. Jinak to BIO není prý ono.

                            NKnedla12 - Profil | So 26.1.2019 17:37:49

                            Jirka1976 >> Nechci tady kazit tak krásnou diskusi, na druhou stranu jedná se o jídlo a jsou zemědělci kteří dělají i BIO sýry. Klidně to následně vymažte.

                            Řekněme akorát že do toho vidím víc než by bylo zdrávo, s něčím souhlasím, s něčím už moc ne.

                            "Bio" je skvělá myšlenka kterou z části kazí legislativa, z části ji kazí různí podvodníci, u nás ale hlavně lidé kteří o tom prakticky nic neví a šíří nesmysly, které vrhají špatný stín na tyto produkty.
                            To že je něco "BIO" tak ještě neznamená že se nepoužívají postřiky, nehnojí se, .....
                            Postřiky se u ovoce a zeleniny používají normálně, některé jsou prakticky totožné s konvenčními postřiky, těch je ale jenom několik a jsou zdraví neškodné.

                            Dám dva příklady:
                            Vinař dělá bio víno, používá postřiky pro to povolené a při roku jako byl tento není problém sklízet velmi kvalitní hrozny bez plísně, bez hniloby. Rozdíl mezi bio vínem a konvenčním je v tomhle případě ten, že v bio vínu nejsou prakticky žádné zbytky chemických postřiků. Na druhou stranu jde to dělat i úplně bez postřiků a to víno je v podmínkách letošního roku skvělé. Problém nastává ve vlhčích letech, kdy jsou hrozny napadeny třeba plísněmi, pak je otázkou jestli je lepší mít víno zamořené o něco větším množstvím plísní v bio kvalitě, nebo v případě konvence ho mít plné chemie a o něco méně zamořené plísní.

                            Zemědělec který dělá kravské mléko. Ty krávy žijí na pastvě nebo ve stáji kde se jim dává bio seno a další bio krmení (siláž, senáž, jádro,...), to znamená že se nepoužívají žádné postřiky, maximálně hnojeno organickým hnojem. Tady je první rozdíl, kdy konvenční zemědělec může použít pro větší výtěžnost travního porostu např. ledek, jádro je kapitola sama o sobě, tam se používají herbicidy, insekticidy, umělá hnojiva,...vrcholem všeho je desikace úrody roundapem.
                            Krávy v bio chovech musí mít možnost venkovního výběhu, v konvenci ne, v ekochovech se dožívají daleko vyššího věku, aj.

                            Rozdílů je opravdu mraky a výsledek?
                            Konvenční mléko cca 8 Kč/litr, BIO mléko 10 Kč/litr. Tohle jsou ceny z reálných farem, to že je UHT mléko prodáváno za 9,90 Kč a BIO kravské mléko za 35 Kč není problém samotného BIO označení, jako spíš hlouposti zákazníka. V ČR funguje kontrola celého bio/eko/organic trhu skvěle, jsme jedni ze třech nejlepších státu na světě, jezdí sem jak z Bruselu tak i ze zemí Třetího světa a dívají se jak to má vypadat, dávají ČR za vzor.

                            No a pak se najdou hlupáci kteří o tom nic neví a šíří nesmysly o stříkání ovoce v noci zakázanými látkami apod. To že někdo na zahradě nestříká ničím a tvrdí že jeho jablka jsou chuťově lepší je možná pravda, ale tady jde o nasycení všech lidí, ne jenom rodiny. Pravidelně se odebírají vzorky a kontroluje se množství všemožných zakázaných látek.

                            Napsal jsem to hodně zjednodušeně, jsou věci se kterými rovněž nesouhlasím, třeba označování drogerie nebo kosmetiky "BIO" logem, ale na rozdíl od konvence je toto relativně udržitelná forma zemědělství, která má podle mne smysl.

                              NJirka1976 - Profil | So 26.1.2019 16:45:01 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              Knedla12 >> vis jaky by mely byt bio jablka ? Neni to nic noveho , ty co mam na zahrade a ten strom ani plody na nem nikdy nezazily postrik . Bio jablka v obchode nadherny , bez vady na krase . Moje jablka , nadhernych tak slaba pulka , zbytek ruda , prohluben , flicek . Ale ta chut ! A tak je to ze vsim , domaci prase , drubez , uzeny . Bio v obchodech je jen chytak na lidi , jak z nich dostat 3 krat tolik penez za vec ktera je jen o neco malo lepsi nez ostatni veci .

                                Nvaga - Profil | So 26.1.2019 15:58:44

                                Prosim admina o premazanie mojich prispevkov a kartu. Vdaka:-)

                                  Nnofish - Profil | So 26.1.2019 15:25:51

                                  vaga >> já se ptám na osobní zkušenost s použitím. Nic víc.
                                  Kašli na to, že jsem sem lezl.

                                    Nvaga - Profil | So 26.1.2019 15:18:17

                                    Knedla12 >> tak to je super! Ty polopravda..

                                      NKnedla12 - Profil | So 26.1.2019 15:14:02

                                      vaga >> Ty jablka jsou stříkané postřiky vhodné pro Ekologické zemědělství a jsou stříkané max 10x ročně, konvenční jablka jsou stříkané 30x i více a ty postřiky nejsou často úplně košér.
                                      Já jen že jdu tak okolo a někdo tu zase šíří polopravdu.

                                      Klidně ten komentář smažte, diskusi čtu pravidelně a jen utírám slinu, pěkná práce pánové, snad se mi do budoucna taky podaří nějaký ten sýr udělat.

                                        Nvaga - Profil | So 26.1.2019 15:10:14

                                        nofish >> bioatest maju aj jablka x-krat striekane. Moje skusenosti su, vyzera to krasne zlato, vonia to po dyme, chut stoji za houno.