Nápověda Doporučujeme:

Video: Letní halibuti v Dyrsfjordu

Čestnost úlovků halibuta v Norsku stoupá směrem k severu. Obecně platí, že pokud se vydáme až na nejsevernější oblast tzv. Finmark, máme šanci největší. Rybáři lovící ve středním Norsku si rovněž zoufat nemusí, neboť i zde se dá halibut ulovit, ale procentuální šance je podstatně nižší. Na záběr od halibuta by jsme měli být náležitě připraveni, neboť může přijít kdykoli….

Plachetník – vyhledávaný soupeř

Plachetníci jsou půvabnými rybami, jejichž vzhledu dominuje mečovitě protažená horní čelist a obrovská hřbetní ploutev. Disponují velkou variabilitou ve zbarvení těla, mají dokonce schopnost barvoměny. Tradičně bývali plachetníci děleni do dvou druhů, poslední genetické výzkumy ale naznačují, že má celý rod jen jediného zástupce, plachetníka 

Magické hlubiny

V každé jámě se může skrývat parádní mník, ten den jsme na ně nenarazili. Vyjeli na poslední lov a courali se po moři. Neměli jsme žádný konkrétní cíl. Objížděli jsme kopečky a pokoušeli se najít větší tresky obecné nebo polaky. Při jednom driftu z kopečku jsme se s nástrahou najednou propadli z 80 do 150 m hloubky. V ten okamžik…

Závěr sezóny na Sandoy

Ještě jsem si stihl nachytat ryby domů, vylovit pár humrů a konec sezóny je tady. Definitivní, nezvratný… Sedím u stolu už doma v Čechách, dušičkové počasí, sílící pandemie a  obava z věcí příštích, společně  vyvolávají nostalgické vzpomínky na krásný a bezstarostný půlrok strávený na malém, téměř opuštěném ostrůvku, kde se proměňují ve skutečnost i ty nejbujnější rybářské sny. Podobné jako loni…

Rybí populace v Norsku

V Norsku roste rybí populace, tento trend je třeba regulovat a udržet, tvrdí profesor Jahn Petter Johnsen z Norské rybářské akademie. Nová studie výzkumníků na mořský rybolov ukazuje, že Norové se stále zlepšují v péči o moře a život v něm. V některých místech se množství tresky obecné zvýšilo o více než 100%.   Obrovské zlepšení severního Atlantiku V nové…

Čas skrei

Nadešel čas lovu skrei, ryb je jako máku Pouze od ledna do konce března je k mání treska, jíž se říká skrei. Má mimořádně delikátní maso, což má celkem jasný důvod – tahle ryba toho uplave opravdu hodně a právě intenzívní pohyb z ní dělá kulinářskou lahůdku.   Miliónová hejna Skrei znamená v norštině poutník a přesně vystihuje životní styl…

Život a rybolov na Madagaskaru 2/2

Dalším příjemným překvapením budou zdejší ceny. 0.7l vynikajícího piva 5.4% zde stojí necelých 25,-kč. Hovězí steak Zebu pořídíte za 150,-kč včetně přílohy a zeleninové oblohy. Místní Malgašská kuchyně je skutečným gurmánským zážitkem a je zaměřena hlavně na dary moře. Určitě doporučuji ochutnat kalamáry, kraby, langusty, chobotnice nebo třeba krevety.   Návštěva restaurace Vzpomínám na jednu příhodu z poslední výpravy, kdy…

Rekord tresky otřesen

Ráno na Soroya je klidné, vítr jen jeden až dva metry za sekundu, úplně klidná hladina. Máme za sebou dva dny lovu. První den se povedla největší ryba, treska 145cm 30kg, včera už to byla „jen pětadvacítka“, ale těch ryb jsou tady opravdu tisíce, takže ten fishing jsme si nádherně užili. Aktuální teplota je mínus 5 stupňů, sněhu je tady…

Lov velkých kelerů 2/3

Na pobřeží Norska se třou keleři od dubna do června. Loví se především od května do října. Najdeme je od jihu až po sever Norska. Nejčastěji keleři jezdí v hejnech, a tak je možné, že při jejich lovu jich dokážete při jednom driftu chytit i několik kusů. Jsou to neuvěřitelně silné a bojovné ryby. Zajímavostí je, že dokáží velmi dobře vyrovnat…

Tresky na sněhu 2/2

Když vyjíždíme z trajektu je už tma, míříme do Hasvik hotelu, kde už na nás čeká Ahmad s večeří. Po nekonečných 59 hodinách jsme se vypotáceli z auta. Někteří z nás jsou tak omámení z nekonečné cesty, že místo v posteli, spali v křesle, protože si jejich tělo na tuto pozici již zvyklo. V noci se mě nic nezdálo, spíš jsem si připadal jako v komatu. Po ránu nás vítala…

Čas poutníků ze Severu

Jednou z nejintenzivnějších věcí, které můžete zažít, pokud jde o rybolov v severním Norsku, je lov skrei – poutníků, kteří se u pobřeží vyskytují velmi vzácně, prakticky jen v době tření. Po rozmnožení odplouvají zpět na otevřené moře a jsou pro sportovní rybáře nedostupní. Kam odplují a kde se celý rok živí je dodnes pro přírodovědce záhadou. Nepleťte si tento…

Vývozní limit filé z Norska 2023 – 2024

Norské království zavádí od 1.1.2021 nové vývozní kvóty na filé. Zároveň se ruší kvóty roku 2018. Každý turista rybařící v registrovaném kempu si smí odvést 18kg rybího filé. Tuto kvótu může uplatnit na 2x vstup do Norska. Pokud přijede potřetí, tak už nesmí vyvést žádné filé ani rybí produkty. Rybářská trofej v podobě celé zmrzlé ryby, byla zrušena. Registrovaný kemp…

Gold fever – zlatá horečka

Vypravte se s námi do bolívijské džungle, kde nebudeme hledat zlato, ale rybu jejíž barva je velmi podobná tomuto drahému kovu. Sladkovodní dorada jsou velmi dravé a bojovné ryby, které žijí v divokých řekách uprostřed nepropustných pralesů. Budete svědky první výpravy na místa, kam zatím nevkročila lidská noha. Vítejte v bolívijské džungli!         Autor: Vaidas Uselis-BFE

Za rybami na Madagaskaru 1/2

Madagaskar, jeden z největších ostrovů na světě, leží v Indickém oceánu u východního pobřeží Afriky. Tento nádherný ostrov je známý svou ohromující přírodou a jedinečnou biodiverzitou, kterou ovlivňuje různorodé klima a počasí v různých částech ostrova. Pojďme se podívat na to, jak se mění počasí na Madagaskaru a co můžete očekávat při návštěvě tohoto úchvatného místa.     Naše základna…

Soroya 8/2023

Jarda vyrazil se svým kamarádem Rostíkem do Norska potrápit místní Halibuty. Resp. takový byl plán. Natočil nám něco z cesty, něco z okolí a něco z rybolovu. Halibuti moc nebrali, ale i to prostě k rybařině patří. Video spíše pro začínající a nebo pro lidi, kteří se do Norska teprve chystají a vlastně ani nevědí, jak to tam vypadá 🙂…

Norsko pokaždé jinak

Po několikaleté pauze výprav do severského ráje se nám povedlo spojit starou partu a opět vyrazit tímto směrem. Tentokrát jsme se rozhodli zkusit letní období, kdy volba padla na naši oblíbenou lokalitu Froya. Pohodovou cestu nám zkomplikovaly náhlé povodně v Norsku, které poškodily místní přehradu, a tak jsme si museli zajet velkou objížďkou přes Švédsko. Naštěstí to byla jediná větší…

Video: Letní halibuti v Dyrsfjordu

Čestnost úlovků halibuta v Norsku stoupá směrem k severu. Obecně platí, že pokud se vydáme až na nejsevernější oblast tzv. Finmark, máme šanci největší. Rybáři lovící ve středním Norsku si rovněž zoufat nemusí, neboť i zde se dá halibut ulovit, ale procentuální šance je podstatně nižší. Na záběr od halibuta by jsme měli být náležitě připraveni, neboť může přijít kdykoli….

Nejčtenější články měsíce

Celní předpisy Norsko

Vývozní limit filé z Norska 2023 – 2024

Okouník Mořský (Scorpaenidae)

Co s sebou do Norska?

Poslední videa

Gold fever – zlatá horečka

Soroya 8/2023

Video: Letní halibuti v Dyrsfjordu

Video: Norské fjordy s VW Touareg facelift 2024

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(8)
(94)
(14)

Nahrávání ... Nahrávání ...