Domácí výroba sýrů

Pozoruji tady zvětšený zájem o výrobu domácích sýrů, také začínám, tak si zde můžeme předávat poznatky o výrobě sýrů a vše kolem toho.
Autor diskuse: PYTLAKS - Profil , 9.1.2019 všeobecné - ostatní

jaké máte nejraději sýry

A) s bílou plísní7%

B) s modrou plísní21%

C) pařené0%

D) s mazem na povrchu0%

E) tvrdé bez ok4%

F) tvrdé s oky11%

G) všechny57%

Od 7.1.2021 hlasovalo 28 čtenářů.

ŠUKI - Profil | Pá 18.1.2019 10:26:18

F16 >> Zdenek,ty nikdy nezklameš !!!!:-))))

    u x a - Profil | Pá 18.1.2019 10:20:51

    serbob >> můžeš si třeba uválet sýrové koulís..

      sazava - Profil | Pá 18.1.2019 10:19:06

      F16 >> výborně!!

        F16 - Profil | Pá 18.1.2019 10:11:32 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        serbob >> no, můžeš si tady rozšířit obzor a neumřeš jako hloupý rybář.

          serbob - Profil | Pá 18.1.2019 10:09:03

          Co má tahle diskuse společného s rybolovem?

            Maxwell - Profil | Pá 18.1.2019 9:55:11

            medvěd >> neser :-)

              medvěd - Profil | Pá 18.1.2019 9:17:07 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              Maxwell >> taky ho rád drobím.Tohle je čedar

                Maxwell - Profil | Pá 18.1.2019 9:12:51

                medvěd >> ten starej s těma krystalkama soli... to miluju....

                  medvěd - Profil | Pá 18.1.2019 9:05:33

                  Kruan >> No nevím.Tady máš recept.
                  PARMESAN

                  Sýr typu Parmazán je nejvíce napodobovaný sýr na světě, i když skutečný Parmazán je jen jeden. Jako nejvhodnější kultura se jeví typická jogurtová (Lambda). Možno přidat „špetku“ KAPPA4 – helvetická kul.Mléko zahřejeme na 35°C, zaočkujeme jogurtovou kulturou a necháme 45 minut zrát. Potom přidáme takové množství syřidla, aby sýření bylo ukončeno za 45 minut. Sýřeninu nařežeme na velikost hrachu a necháme 10 minut v klidu. Pomalu za stálého míchání zvyšujeme teplotu na 51°C. Mělo by to trvat 60 minut. Jakmile dosáhnete 51°C, přestaňte míchat a nechte sýřeninu po dobu 10 minut usadit.Sýřeninu dejte do lisovací formy a lisujte dle obv. postupů. Poslední lisování by mělo být poměrně vysokým tlakem. Sýr nasolte v solném nálevu. Nasolený sýr nechte při pokojové teplotě oschnout. Zrání probíhá při 10 – 14°C a 85% vlhkosti. První dva týdny otočte sýr každý den. Poté dvakrát týdně po dobu dalšího měsíce. Po zbytek zrání otáčejte jednou týdně. Případné plísně odstraňujte solí nebo octem. Po 3 měsících zrání potřete sýr olivovým olejem, potírání opakujte pak jednou za měsíc až dokonce zrání. Sýr zraje alespoň 6 měsíců až 2 roky.

                    medvěd - Profil | Pá 18.1.2019 9:02:51

                    Kruan >> dělal jsi už nějaký sýr?

                      Kruan - Profil | Pá 18.1.2019 8:57:53

                      medvěd >> tak to je pecka :) chci to zkusit v garazi vylisovat o strop :D vemu hever, nejakou dlouhou tyc..tu rozepru o strop a pekne to utahnu :D jen musim vymyslet tu nadobu ve ktere to budu lisovat :) aby to mohlo odtekat...jak dlouho bych to tak mel lisovat ?

                        medvěd - Profil | Pá 18.1.2019 8:45:28 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                        Kruan >> ano,jde.Je to o dobré volbě kultur dobrém krájení,vysušení sýřeniny a tlaku.Pak mnohoměsíšním opatrování.Dole je sýr parmezánového typu po šesti měsících a mimmolette asi po 9 měsících

                          Kruan - Profil | Pá 18.1.2019 6:45:35

                          Mam takovy dotazecek na mistry syrare. Jde doma vyrobit tvrdy syr ? Jaky je pracovni postup aby byl syr tvrdy ? Je to tlakem pri lisovani a nebo je v tom neco jineho ?

                            sazava - Profil | Čt 17.1.2019 23:34:25

                            Dnes nikdo nesýrařil,jsem rád byl jsem dnes v práci ještě zítra,objednám mléko a v sobotu,,hrrrrr" na to!!

                              Kruan - Profil | Čt 17.1.2019 6:38:44

                              medvěd >> to jsou nadherny bochniky....hned bych okostoval :)

                                PYTLAKS - Profil | St 16.1.2019 23:53:43

                                medvěd >> dík za tip:-)

                                  sazava - Profil | St 16.1.2019 23:19:38

                                  Díky za supr rady!!

                                    medvěd - Profil | St 16.1.2019 23:03:21

                                    sazava >> ono se to netýká samozřejmě jen těch měkkých.I tvrdé sýry otáčím stejně.CCa 15 minut pod první zátěží.Pak je dobré konec lisování dát hodinku bez plachetky

                                      sazava - Profil | St 16.1.2019 22:49:55

                                      medvěd >> díky dobrá rada!!

                                        medvěd - Profil | St 16.1.2019 22:34:46 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        PYTLAKS >> jedna m,alá rada.Ty měkký sýry poprve obvrátit ve formě za 15-max 20 minut.Budou pěkně hladký bez kráterů