Rybářsko kovářské jádro

Diskuse pro pro všechny od černého řemesla.
Autor diskuse: Umely_stimul - Profil , 28.10.2017 všeobecné - ostatní
Dále moderují: drvoštěp Profil + hadalicek Profil + Buffalo1969 Profil + Růžowka Profil + Vetesnik.J Profil + OG Profil + Ombré Profil

NUmely_stimul - Profil | Út 31.10.2017 20:26:33

PYTLAKS >> k čemu?

    NPYTLAKS - Profil | Út 31.10.2017 20:26:15

    Umely_stimul >> že ses nevyjádřil

      NUmely_stimul - Profil | Út 31.10.2017 20:18:05

      PYTLAKS >> Tož s tebou dycky ogare :-)

        NPYTLAKS - Profil | Út 31.10.2017 19:45:15

        Umely_stimul >> nebavka?

          NHawk123 - Profil | Út 31.10.2017 19:32:22 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

          Marczech >> Boraxem to sypeš jen pokud sváříš dva materiály. Na zakalení u normálních ocelí s jednoduchou metalurgií to to stačí ohřát nad austenitizační teplotu - v oceli ve které je jen železo a uhlík je to asi 727 stupnů celsia - ale protože většina ocelí má ještě jiné příměsi, bývá to trochu výš. U peroviny se musíš trefit někam mezi 820 a 860 stupnů aby se ta proměna stala. Můžeš použít skoro jakejkoli olej. Čím hustší a pomalejší olej použiješ, tím větší chybu můžeš udělat na teplotě. Já používám nejlevnější řepkovej olej ze sámošky a funguje bezvadně. U složitějších ocelí, které mají víc uhlíku (jako třeba stabilka) potřebuješ 15 minut a víc na té kalící teplotě aby se ta mřížka přestavila, je to lepší v peci kde se nechá řídit křivka. Zakalení udělá na tom kusu oceli stres a taky je to po kalení hodně tvrdé. Abys získal zpátky tu houževnatost, tak je potřeba to popustit - ale zase, třeba perovice má popouštění na 500 stupnů, ale to je na pružiny, na nůž to dáš do trouby a je lepší na nižší teplotu, třeba 180 c radši delší dobu. Při popouštění to mění barvy, začne to světle zlatou, pak tmavší zlatou, zlatohnědou, pak najedou takový fialový pablesky, pak fialová a modrá. To jsou všechno oxydy na povrchu - ale jejich tvorba nemusí úplně odpovídat té tvrdosti. Já popouštím tyhel oceli jenom na tu zlatohnědou a u velkýho sekáče jako je dole na náběh trošky fialkový, ale nikdy nejdu na modrou.

            NVetesnik.J - Profil | Út 31.10.2017 19:14:47

            Umely_stimul >> tak to mají v Polsku dobre zařízené,nonstop a vyvažka ofiko

              NUmely_stimul - Profil | Út 31.10.2017 19:06:45

              hadalicek >> JJ olza tu teče a ještě odra,ale tam to skoro neznám :-) jsou to pobité vody,nic víc bych k tomu neměl :-)

                Ndrvoštěp - Profil | Út 31.10.2017 19:03:17

                Umely_stimul - >> Síla dřevorubce ;)))

                  Nhadalicek - Profil | Út 31.10.2017 19:03:12

                  Umely_stimul >> Já ty dvě řeky miluju ale někdy bych zavítal i do jiných krajů:-) a co ta vaše Olza nebo jak se té řece říká?

                    NUmely_stimul - Profil | Út 31.10.2017 19:00:38

                    drvoštěp >> bez bucharu???? :-)

                      NUmely_stimul - Profil | Út 31.10.2017 18:59:47

                      hadalicek >> Buď rád,za ty řeky co jsi jmenoval.My vám tady na severu moravy,můžeme tak leda závidět.Už delší dobu vážně zvažuji,že nebudu brát svazovku.Raději pustím peníz polákum.Je to levnější než u nás a můžu tam přes léto chytat non stop a vyvážet atd. Tady jen samé omezení.

                        Ndrvoštěp - Profil | Út 31.10.2017 18:58:25

                        Bere se za kovařinu když teď v dílně odlévám olověné ingoty a materiál do licí pánve upravuji kladivem ? ;)))))))))

                          Nhadalicek - Profil | Út 31.10.2017 18:55:01

                          Umely_stimul >> Tak to mám taky z ruky:-)hold budu brázdit jen Labíčko a Jizeru:-)

                            NUmely_stimul - Profil | Út 31.10.2017 18:53:17

                            hadalicek >> Odra v polsku :-)

                              Nhadalicek - Profil | Út 31.10.2017 18:52:13

                              Umely_stimul >> ještě k včerejšku..ta fotka s tím šífem ,co to je za řeku?

                                NUmely_stimul - Profil | Út 31.10.2017 18:49:42

                                Marczech >> Ale prd.Listujeme lituraturou aby jsme mohli dělat chytré :-)

                                  NUmely_stimul - Profil | Út 31.10.2017 18:48:35 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  A jak už bývá zvykem,ještě jedna rybářská ..... Manželka s dcerou :-)

                                    Nhadalicek - Profil | Út 31.10.2017 18:35:29 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    Marczech >> zkusím ti to trochu laicky popsat protože odborně bychom tady byli dlouho:-)
                                    Já osobně jsem nůž dělal jen jednou,ale to bylo spíš jen vyseknutí tvaru a následné dobroušení z pilového pásu strojní pily,výroba nože má jistá specifika které se v klasické kovařině moc nepoužívají..
                                    Jinak tedy,Borax-tavidlo ten se používá proto aby zábránil oxidaci povrchu svařovaného-kovaného povrchu.Kalení do oleje,používají se přímo kalící oleje dle teploty olejové lázně(záleží na použitém materiálu)
                                    Popouštění-to je proces kdy se odstraňuje vnitřní pnutí tak aby z tvrdé bylo houževnaté...
                                    Proč v troubě-peci?je potřeba udržet stálou teplotu po nějaký čas...
                                    (jinak vše je opravdu o zkoušení a citu kováře či nožíře)
                                    Tak snad trochu jsem ti to osvětlil)
                                    jinak víceméně vše se dá najít na netu,popouštění,napouštění,kalení atd..

                                      NF16 - Profil | Út 31.10.2017 18:33:14 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Marczech >> Kováři jsou kluci jemní a útlocitní:-) vyčkej:-)))

                                        NMarczech - Profil | Út 31.10.2017 18:31:26

                                        kua vy hnoji si ze mě děláte prcinu ) ..... sem myslel že to někdo roztáhne tu moji otázku a piakču ...