Gastrorožek aneb o jídle a všem okolo

Pravidla diskuze: platí pro všechny přispívající




co chceme:
- fotky jídel z vlastní kuchyně
- pohodovou atmosféru
- odzkoušené recepty, rady, tipy, triky

co nechceme:
- fotky z restaurací a videa stažená z netu
- zbytečné plkání
- urážky a provokace

Diskutujte, prosím, slušně a k věci. Zbytečné zápisy budou průběžně mazány, trollové nebudou tolerováni.
Moderátoři jsou nekompromisní a ve střehu! :-)
Autor diskuse: Marge - Profil , 29.11.2015 všeobecné - ostatní
Dále moderují: HoumrP Profil + Kukačka Profil + 1Mara Profil + Jirka R. Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NMarge - Profil | Čt 14.10.2021 11:57:19 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Dobrou chuť všem obědvajícím :-) U nás dnes vše domácí, od cukety, přes kuře až po brambory, mňamka!

    NBláža - Profil | Ne 13.12.2015 22:24:37

    yvana >> To asi péct nebudeme, sladké u nás doma opravdu moc nefrčí, když už tak ta bábovka a nebo nějaká placka. S koláčema se nikdo motat nebude. Pak to stejně jí jenom manželka .... ;o)

      NBláža - Profil | Ne 13.12.2015 22:21:55

      yvana >> Zatím jsem žádný neviděl, jen odkazy na knihy v obchodech...

        Nyvana - Profil | Ne 13.12.2015 22:20:34

        Bláža >> Kuchařek mám doma mraky,ale nejsou na netu od něj recepty,že bych nakoukla?
        Jo třeba až budete doma péct koláš s drobenkou,kde se dává klasicky mouka,máslo,cukr,tak tam přidej trochu rumu a vanilkový pudink a máš úplně jinou drobenku:-)

          Nyvana - Profil | Ne 13.12.2015 22:18:05

          Kondrakar >> Já taky občas blbnu a zkouším,ale už to není co bývalo:-)nějak nemám tolik času:-)

            NBláža - Profil | Ne 13.12.2015 22:16:18

            yvana >> Někde se v knize podívej, jsou to moc hezké a taky vysoce hodnocené kuchařky.

              NKondrakar - Profil | Ne 13.12.2015 22:15:13

              yvana >> Ahoj, teta. To pečení chleba dle tvých receptů taky zkusím. Jsem takovej experimentátor :-D a jak si psala o starejch receptech - kamarád pár let zpátky našel na půdě kuchařku z první republiky a to je masakr ty recepty :-D

                Nyvana - Profil | Ne 13.12.2015 22:09:36

                Bláža >> Vím jak voní a chutná domácí chleba,není třeba se toho bát a klidně zkoušet.Já nevařím podle Vaňka po pravdě vůbec ani nevím,až od vás,že jsou od něj recepty.Nebráním se vařit podle nových receptů,ale zatím jsem si vystačila co znám a nebo co si vymyslím.
                Ten kvásek je něco fakt moc dobrého.

                  NBláža - Profil | Ne 13.12.2015 22:03:57

                  yvana >> Už jsem se ptal, tady pečou z kvasnic, a v malé pekárně kousek odtud nechtějí dát či prodat ani kousek, asi musím do Hradce, tam prý v pekárně kvásek normálně mají.

                  Ten co jsem upekl, byl z kvasnic, ale vonělo a chutnalo to luxusně. Recept z kuchařky od Vaňka na klasický konzumní chléb. Z kila mouky byly dva slušně velké bochníky. V podstatě už nejsou...

                  Jsou tam i další druhy a modifikace dle příchutí, bude určitě co zkoušet.

                    Nyvana - Profil | Ne 13.12.2015 21:53:09

                    Bláža >> Když jsem měla děti malé,tak se u nás pekl chleba normálně,pro rodinu se dělal bochník a pro děcka malé dalamánky.už jsem zkoušela i jiné mouky,ale nám to takhle chutná.Jestli se někdy dostaneš k hotovému kvásku co mají v pekárnách a upečeš chleba uvidíš ten rozdíl.

                      Nyvana - Profil | Ne 13.12.2015 21:50:25

                      Bláža >> Vidíš co se všechno nedozvíš:-))já mám třeba v sešítku na ten první chleba,že použijeme 7 pivo:-)))
                      Tak tyhle recepty i jiný se dědí a když pátráš,tak zjistíš,že jsou hodně starý,tak proč podle nich nepéct,nebo nevařit?

                        NBláža - Profil | Ne 13.12.2015 21:47:15

                        yvana >> Jasně , receptů jsou opravdu mraky, jsem z toho byl celý u vytržení, když jsem se začal zajímat o to jaký chléb upéct.

                          Nkubas. - Profil | Ne 13.12.2015 21:47:03

                          Bláža >> Tak tam nejde jen čistě o zahuštění, ale i o tu chuť právě. Dostatečné množství cibule to taky zahustí, to je mi jasný :-).

                            Nyvana - Profil | Ne 13.12.2015 21:45:26

                            Bláža >> Na chleba je mraky receptů,tím se dá dělat z různých druhů mouky,ale jak píšu,jsou to hodně starý recepty a dříve nebylo moc na výběr z mouky.Já ho tam dávám,tak jsem jenom napsala recept co mám vyzkoušený.

                              NBláža - Profil | Ne 13.12.2015 21:43:50

                              kubas. >> Ta cibule taky zahustí, ale mozeček to teda není.

                                Nyvana - Profil | Ne 13.12.2015 21:43:11 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Tady je ještě jeden vyzkoušený recept na chleba.
                                1kg hladké mouky
                                3 středně velké uvařené brambory
                                3 lžičky soli,3 lžičky kmínu,2 lžíce octa
                                50gr kvasnic
                                4,5dcl vody
                                uděláme kvásek,všechny suroviny dáme do mísy,přidáme vykynutý kvásek,uděláme těsto,necháme vykynout,vytvarujeme bochník a dáme péct.Při pečení potřeme občas vodou,chleba je potom lesklý a křupavý.

                                  Nkubas. - Profil | Ne 13.12.2015 21:42:16

                                  Bláža >> Tak to každopádně na začátek jo, ale ten mozeček se dává na konec právě :-). Zkrátka by to pro mě nešlo bez toho...

                                    NBláža - Profil | Ne 13.12.2015 21:38:28

                                    kubas. >> Tak jedině udělat hafo pěkně tmavé cibulky jako na hovězí.... ;o))

                                      NBláža - Profil | Ne 13.12.2015 21:37:16

                                      yvana >> Já bych radši dal 400 g žitné mouky tmavé, a 600 g hladké pšeničné a ten solamyl bych vypustil....

                                        Nkubas. - Profil | Ne 13.12.2015 21:36:21

                                        Bláža >> Já jsem na to onehdá dostal chuť, ale jelikož v řeznictví neměli mozeček na zahuštění, tak jsem ho nakonec nedělal, bez toho by to nebylo ono :-).

                                          Nyvana - Profil | Ne 13.12.2015 21:35:28

                                          Bláža >> nevím,mám tenhle recept tak 30 roků a nějak jsem zatím nad tím neuvažovala proč tam je.Mám ještě jeden recept na chleba,jsou to všechno hodně staré recepty.

                                            Červené karty: tonouš, Káceč