Psi, pejskaři, rybáři

Po přečtení mnoha příspěvků na všechna možná i nemožná témata jsem nabyl dojmu, že většina z Vás rybářů má se psi špatnou zkušenost. Já sám jsem majitelem něm. ovčáka, kterého beru téměř všude sebou. Ať už bobkařina, nebo procházka kolem vody s vláčákem v ruce. Už několikrát jsem byl moc rád, že mám u sebe "pejska". Ne kvůli cizím psům, ale lidem. Chci se zeptat, máte horší zkušenosti se psy nebo s lidmi. Samozřejmě co se výkonu rybařiny týče....
Autor diskuse: Mišák - Profil , 10.10.2004 všeobecné - ostatní

NPaul van Drax - Profil | Pá 25.3.2022 22:21:29

OG >> Jo, je to šílené, ale asi holt kde je poptávka, tam se ta nabídka objeví.

    NBulda 64 - Profil | Pá 25.3.2022 21:39:08

    OG >> znáš tu historii schodů.. jak tam ušikanovali kluka, co to nedal a spolu se psem hodil záda a nepřežil to?
    Těch schodů bylo 97 nebo 107, nevíš?

      NOG - Profil | Pá 25.3.2022 20:25:15

      Bulda 64 >> byl jsem tam v roce 2000 a schody smrti jsem běhal taky. A potom na buzeráku žabáky do kopce, kačáky z kopce. Skvělá odtučňovací kůra. Když jsem nastupoval na vojnu, tak jsem měl 98kg, z Grábu jsem po 2,5 měsících odjížděl s 89kg. Ale na muničáku jsem to nabral zpátky a ještě něco navíc, takže jsem vojnu končil se 112kg. No a za 2 roky vojnu zrušili.

        NBulda 64 - Profil | Pá 25.3.2022 20:09:03

        OG >> Já měl po Gráblu 62kg!.. Seš o dost mladší, ale možná si ještě zažil běhání do schodů.. ale ty už si tam vlastně nebyl v rámci vojny ne?

          Nsven - Profil | Pá 25.3.2022 17:38:24

          Bulda 64 >> Mou Biblí byly tyhle knihy a alma mater Libějovice :-)
          Na Grabštejně byl synek.
          https://www.ecanis.cz/clanky/dalsi-perla-z-minulosti-vychova-a-vycvik-psa-_1553.html
          V antiku ještě bývají ke koupi.

            NOG - Profil | Pá 25.3.2022 17:05:55

            Bulda 64 >> na Grabu jsem taky byl, ale tuhle příručku jsme neměli. Pachové práce služebních psů v novém vydání jsme dostali na skupinu v době, kdy jsem odcházel na speciálky, takže jsem neměl možnost si ji přečíst.

              NBacha San - Profil | Pá 25.3.2022 16:07:03

              Bulda 64 >> Pár jich mám. Atlas plemen psů, Chov psů, místo Dobrmana Jezevčík z té samé řady...

                NBulda 64 - Profil | Pá 25.3.2022 15:48:24

                Možná si někteří vzpomenou 🐕‍🦺😉

                  NBord - Profil | Pá 25.3.2022 14:59:57

                  Bacha San >> není co dodat🐕

                    NBulda 64 - Profil | Pá 25.3.2022 14:43:05

                    V PŠ-ce Grabštejn jsme jeli podle jisté knihy. Až bude chvíle, tak jí v pracovně zkusím najít a hodím to sem.
                    Podle psů se dávaly (nebo nedávaly..) vycházky. A když za mnou přijela láska ze Šumavy na německopolské hranice, tak jsem vycházku musel mít.. tak jednoduché to bylo :-P())

                      Ndrvoštěp - Profil | Pá 25.3.2022 14:24:49

                      Bacha San >> Náš krysařík při krmení bullmastifů se vždy protáhl mříží a fenu nepustil k misce dokavad se nenažral. A ona stála nad ním a z huby ji tekly půlmetrové sliny na jeho hřbet. Pak se vyválel v hoblinách a v klidu odešel. Vypadal jak lupič z Divokého západu ( dehet a peří) 😆😆😆

                        NBacha San - Profil | Pá 25.3.2022 14:18:48

                        O té hierarchii je to asi takto. Nahoře má být páníček a pak psi pěkně podle stáří. Čtyřletá ogarka na první fotce je nejníž, ale dělá všechno pro to, aby přeskočila Ferdase na fotce dvě. Jaký je mezi nimi fyzický rozdíl je na fotce tři. I když je čtyřikrát větší, Ferdasovi je třináct a bude nad ní, dokud ho ona neseřeže úplně na plech a já to dopustím.
                        Zatím si drsňák kost ubrání a ubrání si i místo pod mojí židlí, takže je všechno OK:-)))

                          NBacha San - Profil | Pá 25.3.2022 13:49:29

                          Dám sem ještě cvičitelské desatero.

                          1. Pamatuj, že pes je živá bytost.
                          2. Respektuj jeho biologické potřeby, může mít žízeň, hlad, může mu být zima...
                          3. Poznej svého psa a opírej se o jeho dobré vlastnosti.
                          4. Učení nemusí být mučení, raději odměňuj než trestej.
                          5. Buď trpělivý.
                          6. Buď důsledný.
                          7. Připusť si, že pes díky smyslům ví někdy víc než ty.
                          8. Udělá-li pes něco špatně, hledej nejprve chybu u sebe.
                          9. Nebuď nadměrně ctižádostivý a uměj prohrávat.
                          10. Buď psovi dobrým vůdcem smečky a měj ho rád.

                          A jen bych dodal, že to je jenom pes.

                            Ndrvoštěp - Profil | Pá 25.3.2022 13:01:57

                            Bacha San >> 👍👍👍

                              NBacha San - Profil | Pá 25.3.2022 13:00:51

                              Tak to tady tak čtu a vypadá to, že by pejskaři nejraději, aby pes porozuměl lidské řeči a poslouchal na slovo. Ale ono to tak "zaplaťtennahoře" není. Jsou psi, které nevycvičíš, i kdyby sis prst v řiti zlomil. To ho spíš zlomíš a bude tě ochcávat. Tak, jako jsou nevychovatelní lidé, jsou také nevychovatelní psi. Pokud někdo pořídí psa a hodlá ho nechat vycvičit někým jiným, neměl si toho psa vůbec pořizovat, a nebo netrvat na bezpodmínečné poslušnosti.
                              Připravil jsem pár svých psů na zkoušky a mnohokrát jsem je předváděl na mezinárodních výstavách u nás i v zahraničí, tak vím, o čem mluvím. Základní povely musí psa naučit jeho majitel, který zároveň ctí to, k čemu byl pes vyšlechtěn. Nikdy nenutit psa dělat něco, k čemu nemá vlohy a pro co se nenarodil. A kdo má ty vlohy rozeznat? V každém případě chavatel a držitel konkrétního psa či štěněte. Moc dobře pamatuju, jak jsem odjel do Polska za kamarádem chovatelem, který mi předem vybral vhodné štěně. Požádal jsem ho, ať mi neříká, které to je a já tam od rána od osmi do večera do pěti vybíral z devítihlavého vrhu jako první výběr. Když jsem poté ukázal na štěně, které chci, bylo to to, které mi předvybral. A tak bych mohl pokračovat.
                              Abych to nějak uzavřel. Koupit si jen tak psa je to samé, jako oženit se s babou, se kterou se chlap seznámí den před tím na webové seznamce.

                                Ndrvoštěp - Profil | Pá 25.3.2022 10:03:56

                                OG >> 👍Ušetřil jsi mi psaní😆👍

                                  NOG - Profil | Pá 25.3.2022 8:46:54

                                  jurasoft >> Vím jak vycvičit psa, věnuji se tomu už víc jak 20 let, posledních 11 let mě to živí. Neber to prosím nijak osobně vůči Tobě, ale hlavní problém vidím v tom, že jsi si pořídil psa a pak jsi zjistil, že vlastně nevíš jak takový pes funguje. Tvoje poznámka, že za granule by jsi ani ocasem nevrtěl, je typická antropomorfizace (polidšťování) chování psa. Předpokládáš chování psa na základě svého - lidského A jak už to tady zmínil myslím drvoštěp, je to základní výcviková chyba. Já bych taky za možnost žmoulat v hubě kus uslintanýho hadru nic nedělal, ale moje čuba na vyhledávání akcelerantů hoření na požářištích se může přetrhnout, aby toho peška dostala. Jestli vodíš psa hned do města, mezi lidi a zvířata a tam ho chceš cvičit, tak to je asi jako by jsi chtěl po 8mi letém dítěti učit se matematiku v hračkářství. Nebo nadrženém středoškolákovi v bordelu. Výcvik se začíná vždy na klidném místě, kde nejsou žádné jiné rušivé podněty. Až se pes zvládne na takovém místě soustředit na Tebe, pak se pozvolna přechází do mírného rušivého prostředí a nakonec do centra města. Ale aby jsi vůbec mohl cvičit, musíš u psa vysledovat, co je pro něj TOP záliba. V reálu to je buď žrádlo nebo hračka. A tím ho při výcviku odměníš. Pokud chceš cvičit na žrádlo (ne každý pes je kořistník a lovec), tak denní dávka krmení bude rozdělena do jednotlivých odměn za správné a požadované chování a následně za správně provedené cviky. Miska na žrádlo v tu chvíli přestane existovat, žrádlo bude přicházet jen od Tebe a jen za žádoucí chování. Že bude mít pes nějakou dobu hlad je logické, ale o to rychleji pochopí, jak se má chovat aby ten hlad neměl.
                                  Můžu doporučit tuhle knížku, není to o konkrétním výcviku psa, ale o zákonitostech na základě chování a následku - operantní podmiňování.
                                  https://www.megaknihy.cz/chovatelstvi/94815-sveho-psa-nestrilejte.html?matchtype=b&network=g&device=c&creative=96285491650&keyword=sv%C3%A9ho%20psa%20nest%C5%99%C3%ADlejte&placement=¶m1=¶m2=&adposition=&campaignid=624226701&adgroupid=26629373770&feeditemid=&targetid=kwd-28685546167&loc_physical_ms=1003803&loc_interest_ms=&searchtype=search&
                                  Pokud by jsi chtěl dělat výcvik na základě klasického podmiňování - podle I.P. Pavlova spojování podmíněných a nepodmíněných podnětů tak si kup knížku od Aloise Komolého Výcvik služebního psa.
                                  https://www.databazeknih.cz/bazar-knih-detail/vycvik-sluzebniho-psa-1297721

                                    NDušan_hp - Profil | Pá 25.3.2022 8:24:37

                                    jurasoft >> před našim psem vyběhne srna, stojí a kouká na mě. Přivolám ho kdykoliv já, žena i maminka, která ho taky venčí. Moc mi pomohl cvičák a hlavně čas strávený se psem. Každopádně se bude jinak cvičit Asiatka, doga a naše borderka.

                                      NOG - Profil | Čt 24.3.2022 17:51:14

                                      Paul van Drax >> Když vidím ty ceny za hodinu, tak si říkám, proč už dávno nejsem v civilu a neživím se dojením lidí, co si pořídí psa a neví co s ním.

                                        NPaul van Drax - Profil | Čt 24.3.2022 16:14:47

                                        jurasoft >> Osobní zkušenost teda nemám, ale jeho videa na Youtube mi docela pomohly dělat co nejmíň chyb, když jsme si dovezli štěně a cvičáky byly mimo provoz kvůli covidu.
                                        https://citydog.cz/