- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Jak je to s esencí?
K otázce mě vede jednoduše to, že se podle mě tak nějak vžilo rozdělení boilies na "sladké" a "masové" příchutě. A aby toho nebylo málo, tak se už pěkných pár let traduje, že sladké je dobré na zimu a maso na teplejší vodu. MRK je plný otázek jestli je lepší švestka nebo ananas, oliheň nebo kaviár,...atd. Není důležitější chuť a úplně jiné složky než právě esence? Z osobní zkušenosti vím, že koule bez esence kapříci baští s velkou chutí. Zaměřuji se víceméně na chuť, sladidla, sůl, koření a různé chuťové palatanty, stimulátory, říkejte tomu jak chcete.
Jednoduše si myslím, že se druh esence přeceňuje. A to pomíjím skutečnost, že není třeba oliheň jako oliheň. Myslím si, že důležitější než název esence je její nosič. Lidi se ptají jak funguje na nějaké vodě oliheň. Bez vtipkování bych přirovnal název oliheň k barvě kastle auta. Nám voní několik esencí jako oliheň, ale v podstatě je to jen něco jako barva kastle auta. Podstatné je to co je pod kapotou :o)
Jak jste na tom s esencemi vy? Necháváte se strhnout příjemnou vůní nebo kouli i ochutnáte, aby jste zjistili, že má třeba k jahodě hodně daleko?
Mimochodem jsem chytal v ledové vodě na játra a jezdilo to neskutečně na rozdíl od koulí moruše, ale to je přece to "sladké ovoce" vhodné na zimu.
Jednoduše si myslím, že se druh esence přeceňuje. A to pomíjím skutečnost, že není třeba oliheň jako oliheň. Myslím si, že důležitější než název esence je její nosič. Lidi se ptají jak funguje na nějaké vodě oliheň. Bez vtipkování bych přirovnal název oliheň k barvě kastle auta. Nám voní několik esencí jako oliheň, ale v podstatě je to jen něco jako barva kastle auta. Podstatné je to co je pod kapotou :o)
Jak jste na tom s esencemi vy? Necháváte se strhnout příjemnou vůní nebo kouli i ochutnáte, aby jste zjistili, že má třeba k jahodě hodně daleko?
Mimochodem jsem chytal v ledové vodě na játra a jezdilo to neskutečně na rozdíl od koulí moruše, ale to je přece to "sladké ovoce" vhodné na zimu.
Autor diskuse: Kocháč - Profil , 10.2.2014 kaprařina - nástrahy, návnady
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
36x v oblíbených a 7x v ignorovaných.
NKocháč - Profil | Čt 13.2.2014 19:40:45
NeBeroun alias Qwert >> Tak to bych se vykašlal na házení o deset metrů dál a šupl to právě pod nohy :o)))
NNeBeroun alias Qwert - Profil | Čt 13.2.2014 19:39:13
Kocháč >> Tonda na značku 74m, Pepík na značku 83m a Kája na značku dopravní obsluze vjezd povolen :-)
NFOUSATEJ HAT - Profil | Čt 13.2.2014 19:38:23
kritik >> To ochutnávání je taky spíš k smíchu, zajímalo by mě kolik lidí chutnalo žížalu a nebo červy a nebo nějakej ten vodní hmyz :-) myslim že by to šmakovalo málo komu z nás a rybám to jede :-)))
NPavao - Profil | Čt 13.2.2014 19:34:40
Kocháč >> ne, jen, pokud se chci dostat aspoň na trochu větší ryby, musím to šlahnout, co to jde, kde mají problém se starší rybáři dostat a to by s takovým přívěsem, respektive PVA nedoletělo!
NPavao - Profil | Čt 13.2.2014 19:14:33
Kocháč >> tak to pak jo. Pro mě to využití nemá. Tam, kde nejčastěji lovím, je naopak nutné dostat nástrahu, co to jde:-))
NTavris29 - Profil | Čt 13.2.2014 18:23:15
kritik >> Já bych i ochutnal,ale když jí mělo v ruce X stovek lidí předemnou?
Nkritik - Profil | Čt 13.2.2014 18:16:01
Kocháč >> Stačí se podívat někde na výstavě nebo předváděčce, každej hned zaboří rypák do pytlíku s koulema nebo nádobky s obalovačkou......
Ale ochutná málokdo :-))
Ale ochutná málokdo :-))
NKocháč - Profil | Čt 13.2.2014 17:36:48
FOUSATEJ HAT >> V kšeftu je to prostě tak. Lidi chtějí voňavé koule. Vůně prodává. Projeď si tady otázky :o)
NFOUSATEJ HAT - Profil | Čt 13.2.2014 17:00:06
Kocháč >> No já nevim jak na závodech, toho se neůčastním :-) ale zjistil jsem, že ta esence nemá na počet záběrů moc vliv, pokud jde o normální chytání, pozačátku jsem nepoužíval esence vůbec, všechno jsem měl "navoněný" jen kořením a moučkama a nebo sejrem a belachanem, Esence jsem začal používat, až na popud lidí, pro který koulím no. A když to srovnám s chytačkama z dřívějška, tak bych neřekl, že toho teď pochytám víc nebo míň, Což vlastně znamená, že ty esence v těch koulých na škodu asi nebudou, ale nejsou tam až zase tak důležitý
NKocháč - Profil | Čt 13.2.2014 16:48:56
FOUSATEJ HAT >> Nezavrhuji esence, chraň ten na obláčku. Mnohokrát nás esence na závodech vytáhly z louže. Kapr je od své podstaty zvědavej jak opice a při velké potravní konkurenci a zaměření lovu na kapry jakékoliv velikosti má esence své opodstatnění. Jen si myslím, že při cíleném lovu těch dejme tomu opatrnějších a trofejních kusů se význam esence možná přeceňuje :o)
NFOUSATEJ HAT - Profil | Čt 13.2.2014 16:35:13
Kocháč - >> Jsem rád, že to někdo cejtí podobně jako já :-) Dlouho si lámu hlavu i nad tím, jestli tam ta esence neni na škodu, páč bůh ví, jak to ta ryba vůbec vnímá, páč ty esence jsou většinou umělé, a pokud má ryba šňupec skoro jako laboratoř, tak doví co z toho nakonec cejtí.
Podle mě je esence spíš jen pro rybáře než pro ryby :-)
Podle mě je esence spíš jen pro rybáře než pro ryby :-)
NKocháč - Profil | Čt 13.2.2014 16:32:23
Natáhneš mezi vlas a háček napůlené koule v podobném PVA a nemotá se i dlouhá vlas. Rozumíš jak to myslím?
Čtenáři této diskuse také sledují
NFilmy o kaprech na dlouhé zimní večery1636
NLexikon boilies komponentů901
NDyje 5, 6, 7 - Mušov a Nové Mlýny - diskuse54936
NZlatá kaprařská malina1332
NKrátkodobá kaprařina x9945
NWaftersky - rady, typy, zkušenosti814
NCcMoore a vše kolem něj3769
NDomácí swinger - výroba624
NMikbaits - pikantní švestka534
NSOLAR410
Živě na MRK.cz
Kde to žije - kaprařina
8:36NDyje 5, 6, 7 - Mušov a Nové Mlýny - diskuse 54936
StNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 3
StNFanclub značky Shimano 16401
StNKrátkodobá kaprařina x 9945
StNLegenda s názvem Daiwa Tournament S5000-T, S5500-T či S6000-T 5335
StNATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNÚN Žermanice 2009, (471 043, Lučina 2A)... 8060
ÚtNLabe fishing store 19
ÚtNOhře, úlovky, nástraha 1054
ÚtNKyjský rybník, Džbán 50905
PoNŽermanky a bivakovani 4
PoNHarrison - vše o této značce 3722
PoNVýber signalizátorů 2+1 ATTS, Flacarp X7, FOX Mx 145
NeNTrakker brolly 100 Ev 0
Co je nového - kaprařina + obecné
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
Oznámení - kaprařina
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - kaprařina
25.6.Carp Cup Rosed 2026
25.6.Dubenec Týmové Červen 2026
25.6.Tylovský rybník - Carp cup léto...
25.6.🏆 CCAM Hruškov léto -...
25.6.Team NULA Cup
25.6.AS Fish carp race na jezeře...
26.6.!!ct retro- poslední volné...
26.6.Lastiashop Fanatik Cup Maleňák...
26.6.Brčekolský Mistrák - uvolněné...
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
NEJLEPŠÍ Z KATALOGU
Doporučujeme e-shop
Rybářské centrum Olomouc
Rybářské potřeby pro Vaše životní úlovky. Na prodejní ploše 160 m2 a na eshopu naleznete vše pro sladkovodní i mořský...














