Jak je to s esencí?

K otázce mě vede jednoduše to, že se podle mě tak nějak vžilo rozdělení boilies na "sladké" a "masové" příchutě. A aby toho nebylo málo, tak se už pěkných pár let traduje, že sladké je dobré na zimu a maso na teplejší vodu. MRK je plný otázek jestli je lepší švestka nebo ananas, oliheň nebo kaviár,...atd. Není důležitější chuť a úplně jiné složky než právě esence? Z osobní zkušenosti vím, že koule bez esence kapříci baští s velkou chutí. Zaměřuji se víceméně na chuť, sladidla, sůl, koření a různé chuťové palatanty, stimulátory, říkejte tomu jak chcete.

Jednoduše si myslím, že se druh esence přeceňuje. A to pomíjím skutečnost, že není třeba oliheň jako oliheň. Myslím si, že důležitější než název esence je její nosič. Lidi se ptají jak funguje na nějaké vodě oliheň. Bez vtipkování bych přirovnal název oliheň k barvě kastle auta. Nám voní několik esencí jako oliheň, ale v podstatě je to jen něco jako barva kastle auta. Podstatné je to co je pod kapotou :o)

Jak jste na tom s esencemi vy? Necháváte se strhnout příjemnou vůní nebo kouli i ochutnáte, aby jste zjistili, že má třeba k jahodě hodně daleko?

Mimochodem jsem chytal v ledové vodě na játra a jezdilo to neskutečně na rozdíl od koulí moruše, ale to je přece to "sladké ovoce" vhodné na zimu.
Autor diskuse: Kocháč - Profil , 10.2.2014 kaprařina - nástrahy, návnady

NPavao - Profil | Čt 13.2.2014 12:59:52

Kocháč >> když vidím tu tvou selekci, když to stahuješ za účelem přehození /převezení/, nemíváš to zapletený nebo minimálně omotaný kolem háčku? Nechce se mi věřit, že by s tím nebyly problémy.

    Nmachy43 - Profil | Čt 13.2.2014 11:01:05 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    Co se esencí týče, není to moc složité. Uvolňujícíse esence jemně mění pH vody v okolí nástrahy a návnady - to je věc, na kterou ryba reaguje. Čili, podle mě je fuk, jakou zvolíme "vůni" ale důležitý je právě základ esence a její kvalita (a v neposlední řadě i správné dávkování). Používám esence od Nutry - esence na alkoholové bázi do studené vody, neboť alkohol se ve studené vodě dobře uvolňuje a způsobuje potřebnou změnu pH. Naproti tomu glycerol správně pracuje až v mnohem teplejší vodě, proto ho používám do boilie na teplé měsíce (zpravidla až po tření).
    Jak jsem napsal, důležité je i dávkování. Silně "navoňené" koule mívají poměrně rychlý nástup účinnosti, ale kapři k nim většinou rychle ztratí důvěru. Proto jsou dobré pro krátkodobé výpravy a nepoužitelné pro ty dlouhodobé - tam je třeba být s esencí opatrný.
    Toliko mé zkušenostě. ;-)

      NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 21:29:46

      Cloud >> jo, nedává mi to smysl

        NCloud - Profil | Po 10.2.2014 21:28:13

        Kocháč >> nesrozumitelně jsem to napsal! :-)

          NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 21:22:32

          Cloud >> Možná jsi se uklepl, ale nerozumím otázce

            NCloud - Profil | Po 10.2.2014 21:07:03

            Kocháč - >> esence co na sobě nese aroma(pouze v našem vnímání vůně) nebo esence co nosičema na které reagují nejen naše chutové a čichové bunky? :-))

              NMichalU - Profil | Po 10.2.2014 21:00:24

              Kocháč >> to ja byl parkrat taky nasrany a zkracoval jsem :-)

                NPYTLAKS - Profil | Po 10.2.2014 20:53:38

                Kocháč >> jezdím z 99%na řeku a tam těch násaďáků moc nebude,ale já už jsem vděčný za každou rybku,tak mi nevadí i ten tloušť:-)jen to nesmí být co 15 minut.-)

                  NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 20:50:29

                  MichalU >> No hele já byl tak nasranej, že to bere, že jsem ten vlas udělal možná krapet delší :o)))

                    NMichalU - Profil | Po 10.2.2014 20:46:16

                    Kocháč >> no ono se asi nejaky zrout najde ale aby se to tak chtelo slukovat aj mamine :-)

                      NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 20:27:40

                      PYTLAKS >> Moje výpravy netrvají převážně déle než víkend. Ale i tak se snažím spíš kousnout zero než se trápit s násaďákama. Na závodech jsem si malých ryb užil dost. Raději za celý víkend jeden dva záběry, ale od větších ryb než se trápit s blbounama.

                        NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 20:23:14

                        Strnda >> Hele s tou solí netuším. Naposledy jsem to dost napálil cca 5% suché :o))) Esence na alkoholu tuším rychle vyprchá, ale měla by jít rychle ven.

                          NPYTLAKS - Profil | Po 10.2.2014 20:20:34

                          Kocháč >> však jsem ti psal,že jsi si odpověděl sám:-))já používám esence,protože potřebuju rychle upoutat pozornost ryby,teda pokud se to tak dá nazvat,nemám už čas sedět u vody týden a spoléhat se jen na potravní-chuťový signál,potřebuju rybu zdivočit rychleji,dám esenci,na studenou ananas 50%na glycerolu+50%na alkoholu kvůli rychlejšímu působení a zbytek sezony losos na glycerolu,nepoužívám esence na propylenu,alkohol,glycerol,olej,práškové

                            NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 20:19:49

                            MichalU >> I tohle šlukne násaďák, ale musí se víc snažit. Po záběrech po cca 5 minutách jsem ho nasadil a už přišel jen jeden násaďák :o)))

                              NStrnda - Profil | Po 10.2.2014 20:18:10

                              Kocháč >> Ja davam 3ml na kg.Prevazne je to esence na nekolika zakladech (nosičich) snad:)
                              Ale takova esence na alkoholovem zakladu je dobra ne?
                              Jinak pokud se mohu zeptat jake mnozstvi soli je tak akorat na kg smesi.

                                NMichalU - Profil | Po 10.2.2014 20:17:42

                                Kocháč >> ten jeden je uz trosku extrem ale dalo by se rict ze dost dlouhy prives davam taky a neco to ma do sebe :-)

                                  NCarpHouser - Profil | Po 10.2.2014 20:15:25

                                  neutral >> Jeden čas jsem dával tak 30% do směsi (když se povedlo, tak i víc). Ryby se mohli "poslat", ale kdo to má platit :o) Jinak když bude dobrá koule, sežere ji kde co.

                                    NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 20:14:08

                                    PYTLAKS >> To já vím, založil jsem tu otázku schválně jako snahu o osvětu :o)))

                                      NPYTLAKS - Profil | Po 10.2.2014 20:13:09

                                      Kocháč >> odpověděl jsi si sám,to co je pod kapotou je důležitější jak ta barva,teda aspoň u domácích výrobců,komerční výrobci dají spíš na kapotu než na motor a je to dáno tím,že my spotřebitelé se díváme víc na kastli jak na motor,pěkná vůně,krásná barva,lákající obal,krásná reklama a ohromující výsledky,to prodává,ne užitnost a kvalita

                                        NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 20:08:03

                                        Strnda >> Podle mě je to celkem jednoduché:
                                        1. Jestliže chci chytat hodně ryb a rychle, tak esence ano a klidně i víc.
                                        2. Jestliže jdu spíše po větší rybě, tak esence méně nebo úplně vypustit.

                                        A hlavně nehledat esence jen podle názvu, ale dbát na nosič podle třeba i teploty vody, nebo esence s různým nosičem mixovat. Trochu na alkoholu, trochu na oleji,...atd.