Jak je to s esencí?

K otázce mě vede jednoduše to, že se podle mě tak nějak vžilo rozdělení boilies na "sladké" a "masové" příchutě. A aby toho nebylo málo, tak se už pěkných pár let traduje, že sladké je dobré na zimu a maso na teplejší vodu. MRK je plný otázek jestli je lepší švestka nebo ananas, oliheň nebo kaviár,...atd. Není důležitější chuť a úplně jiné složky než právě esence? Z osobní zkušenosti vím, že koule bez esence kapříci baští s velkou chutí. Zaměřuji se víceméně na chuť, sladidla, sůl, koření a různé chuťové palatanty, stimulátory, říkejte tomu jak chcete.

Jednoduše si myslím, že se druh esence přeceňuje. A to pomíjím skutečnost, že není třeba oliheň jako oliheň. Myslím si, že důležitější než název esence je její nosič. Lidi se ptají jak funguje na nějaké vodě oliheň. Bez vtipkování bych přirovnal název oliheň k barvě kastle auta. Nám voní několik esencí jako oliheň, ale v podstatě je to jen něco jako barva kastle auta. Podstatné je to co je pod kapotou :o)

Jak jste na tom s esencemi vy? Necháváte se strhnout příjemnou vůní nebo kouli i ochutnáte, aby jste zjistili, že má třeba k jahodě hodně daleko?

Mimochodem jsem chytal v ledové vodě na játra a jezdilo to neskutečně na rozdíl od koulí moruše, ale to je přece to "sladké ovoce" vhodné na zimu.
Autor diskuse: Kocháč - Profil , 10.2.2014 kaprařina - nástrahy, návnady

Pellets - Profil | Po 10.2.2014 19:40:17

neutral >> Minimálně dvě suroviny umí ,,vybrat" větší rybu z revíru (jedna běžně používaná,levná a dostupná všude) je to o dávkování. Ale kdo dneska dělá něco extra jinak?

    MichalU - Profil | Po 10.2.2014 19:24:25

    neutral >> nj asi tonebude tak jednoduche kdyz me neco sem tam zabere :-) ja si kdysi delal uzeneho hunacka na pb bazi. Moc zaberu me nechodilo dal sem to tam a najednou to jezdilo. Ono treba nekdy tem kaprum ta horka chutna, nebo proc je nazor ze boile musi byt sladke nebo slane ? ....

      neutral - Profil | Po 10.2.2014 19:13:50

      Jelikož jsem se pár let pokoušel chytat větší kapry na jedné cca 50ha vodě,kde bylo hojně bílé ryby a malých kaprů.Soustředil jsem moji snahu k záměrnému chuťovému "znehodnocení" boilie,všemi možnými prostředky s ohledem na zdraví kaprů (mega dávky čili,pepře,cibule,N-butricu,octu atd.atd.)
      Prostě zoufalá a zbytečná snaha,která byla vždy odměněna záběry malých a bílých ryb.Pomohlo až vynechání esence,celistvost směsi,vysušení na kámen a minimum krmeníProto si troufám tvrdit,že znehodnotit něčím směs,aby to ani kapr nežral,není zase tak jednoduché jak se zdá :)

        agig - Profil | Po 10.2.2014 19:12:29

        Travex >> No když někam jedu tak nejmín týden já zase krmím koulema bez esence a na hák dávám top kouli ;-) to znamená esence plus booster prostě co nejvíc atraktivní a funguje to dobře prostě to co je na háku musí být největší lákadlo a zatím se daří a to co plánuješ je OK ;-)

          don Ferrari - Profil | Po 10.2.2014 19:02:16

          Kocháč >> tak, myslel jsem, že Ti nějak pomůžu a nic, :-))

            Kocháč - Profil | Po 10.2.2014 18:57:55

            don Ferrari >> Dík :o) 1,50 doláče za 10g, to je celkem prda, to už můžu koupit 50g fruit faktoru 6 za 250,- o moc víc nezaplatím a mám to v kačkách a do dvou dní doma :o)))

              Kocháč - Profil | Po 10.2.2014 18:39:36

              don Ferrari >> Já lítám po netu a snažím se sehnat thaumatin a podobný srágory. Nakonec zůstanu u NHDC, melasy a třeba vyzkouším med :o)))

                Kocháč - Profil | Po 10.2.2014 18:38:02

                neutral >> Těžko říct, asi to jde přerazit nějakým palatantem. Jenže toho času na kapři zase tolik není jak by jsme chtěli, takže se člověk snaží udělat všechno pro to, aby byl u vody víc v klidu. Možná zbytečné laborování a stačí pohoda a nenechat si tím trhat žíly. jenže ono to špekulování k tomu koníčku tak trochu patří. Třeba je to zbytečné, ale když to baví? :o)))

                  neutral - Profil | Po 10.2.2014 18:34:46

                  Nechci tady rozumovat,nebo někoho pobouřit,ale myslíte si,že 5 nebo 10ml třeba i hořké esence dokáže znehodnotit 1kg směsi+ vejce?

                    don Ferrari - Profil | Po 10.2.2014 18:34:23

                    Kocháč >> já jsem teď ochutnal lososa od Solaru a losos kreveta od Pustila, ta od Pustila, je chuťově výraznější, jak Solar, to ani nebudu psát, za jakou cenu mám od Pustila 250 ml :-))

                      Kocháč - Profil | Po 10.2.2014 18:31:32

                      kura11 >> Člověk to zjistí až ochutná, ale to už je mnohdy pozdě :o)))

                        kura11 - Profil | Po 10.2.2014 18:29:14

                        Mna skor zaraza ze ani sa neuvadza pri esenciach na akych su nosicoch aby si clovek vedel vybrat, je tam len omacka o tom ze zarucene chyta cely rok a mozno ze je na novych, tajnych a kadejakych neznamych nosicoch.. pritom uz len tato mala info vie napovedat co to o produkte, ved doma si esencie nikto skladat nebude tak na co v mnohom tajnosti..

                          Kocháč - Profil | Po 10.2.2014 17:56:45

                          megalodon >> Ono to třeba nemá vliv jestli je esence od toho nebo od toho. Ryby se chytají v podstatě na vše, jen na něco líp a na něco hůř. Každopádně bude vždycky záležet třeba na konkurenci jak na břehu tak ve vodě. Ale toho času na sezení u vody je tak málo, že nemá smysl si hlavu hnojit myšlenkami, že něco není úplně tak jak by si člověk přál :o)

                            foglos - Profil | Po 10.2.2014 17:48:58

                            megalodon >> Jednou máš chuť na svíčkovou,podruhé zase na řízek.A ta svíčková se nedá stále jíst dokola.

                              megalodon - Profil | Po 10.2.2014 17:42:55

                              Kocháč >> No já až dochytám zbytky co ještě mám doma, tak to vidím podobně... zkusím jiné nosiče.

                                Kocháč - Profil | Po 10.2.2014 17:38:25

                                megalodon >> Esence na PG jsem používal dlouho a spousta lidí používá neustále. A je pravda, že na některý koule s touto esencí jsou pochytané krásné ryby, ale i tak. Důvěra je podstatná tedy nejpodstatnější a proto se těmto esencím snažím vyvarovat.

                                  Travex - Profil | Po 10.2.2014 17:36:38

                                  agig >> zdarec....kolikatidenní výpravy děláš? Jakej máš názor na to co chci zkusit. Letos si dělám 2 druhy kulí. Jedny levnější směs, ale větší množství kvalitní esence na rychlé chytání (1 až 2 dny). A pak nabušenější směs + kvalitní esence, ale v menším množství na výpravy 4 až 8 dní. Letos testuji i esenciální oleje. Tomu taky dávám velkou naději. Chytám oboje, jak smrad tak i sladký + kombinace jejich. Směsi si dělám sám....

                                    Kocháč - Profil | Po 10.2.2014 17:34:38

                                    Fishky >> Je únor a přes noc nechutných -2st. Už jsem starší kus.

                                      j.sladkay - Profil | Po 10.2.2014 17:31:00

                                      Kocháč >> s,tym som vysporiadany pijem vodu najlepsie nebalenu