Jak je to s esencí?

K otázce mě vede jednoduše to, že se podle mě tak nějak vžilo rozdělení boilies na "sladké" a "masové" příchutě. A aby toho nebylo málo, tak se už pěkných pár let traduje, že sladké je dobré na zimu a maso na teplejší vodu. MRK je plný otázek jestli je lepší švestka nebo ananas, oliheň nebo kaviár,...atd. Není důležitější chuť a úplně jiné složky než právě esence? Z osobní zkušenosti vím, že koule bez esence kapříci baští s velkou chutí. Zaměřuji se víceméně na chuť, sladidla, sůl, koření a různé chuťové palatanty, stimulátory, říkejte tomu jak chcete.

Jednoduše si myslím, že se druh esence přeceňuje. A to pomíjím skutečnost, že není třeba oliheň jako oliheň. Myslím si, že důležitější než název esence je její nosič. Lidi se ptají jak funguje na nějaké vodě oliheň. Bez vtipkování bych přirovnal název oliheň k barvě kastle auta. Nám voní několik esencí jako oliheň, ale v podstatě je to jen něco jako barva kastle auta. Podstatné je to co je pod kapotou :o)

Jak jste na tom s esencemi vy? Necháváte se strhnout příjemnou vůní nebo kouli i ochutnáte, aby jste zjistili, že má třeba k jahodě hodně daleko?

Mimochodem jsem chytal v ledové vodě na játra a jezdilo to neskutečně na rozdíl od koulí moruše, ale to je přece to "sladké ovoce" vhodné na zimu.
Autor diskuse: Kocháč - Profil , 10.2.2014 kaprařina - nástrahy, návnady

NFishky - Profil | Po 10.2.2014 17:26:12

Kocháč >> Zima? Ty ses přestěhoval? :))

    Ntvistr - Profil | Po 10.2.2014 17:25:12

    Kocháč >> dej do kg směsi tři lžíce chilly a jednu pepře a uvidíš tu pikantní švestičku ... :-))) já dávám povidla naředěný slivkou a jezdí to jak sviňa ....

      NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 17:24:52

      Fishky >> Hele, je zima, je dlouhá. Nějaký názor na to mám, asi dost podobný jako ty, ale přijde mi, že by tady mohlo být docela dost zajímavých reakcí a takový trochu hodnotnější pokec :o)

        NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 17:22:18

        doktor multiplikator >> j.sladkay - 10.2.2014 17:12:37 >> A co myslíš že piješ v té kouzelné light Coca cole? :o))

          NFishky - Profil | Po 10.2.2014 17:21:56

          Kocháč - >> Jak je to s esencí? To je jednoduché - stejně jako s boiliesem před 15ti lety, dělá se z toho věda. Jakou esenci dává do vody rousnice? No vedle navoněných super vytuněných boilies vůbec žádnou... a přesto si nedovedu představit kapra, co by jí neslupnul jako malinu... tož tak. Nedělal bych z jednoduchých věcí složité, protože pak nezbývá čas na ty opravdu složité věci.

            Nmegalodon - Profil | Po 10.2.2014 17:21:01

            Kocháč >> Někdy to mít vliv asi bude. Nejednou jsem zažil při lovu situaci, že kapři upřednostňovali nějakou esenci před ostatníma. Ovšem příště to bylo zas třeba jinak. Takže někdy je prostě z nějakýho pro mě neznámýho důvodu láká ochutnat jedna vůně a jindy zase jiná. Proč tomu tak je ale nevím... Ale podle toho soudím, že esence může mít vliv velkej. Jen se zrovna trefit do té správné...

              NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 17:20:51

              Poušťák >> Nevím Venco, ale pochybuji, že si s sebou vozí třeba 20kg těch umělých nástrah (návnad) a troufám si tvrdit, že jimi nekrmí, aby si ryby na místě podržel :o) Bude to jen ta třešnička na dortu.

                NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 17:14:08

                Bullteriér >> Jednoduše mnohdy kopírujeme od druhých. A metodou pokus omyl se učíme. Tak nějak se vžilo z čeho koule je a má být. Přijde mi, že se jednoduše esence přeceňují a při tom, jsou možná až to poslední. Výrobce má jeden mix a ten se dá koupit v deseti různých vůních a v debatách se laboruje jestli je lepší švestka nebo oliheň. Nejsem si jistej, jestli to má nějaký zásadní vliv.

                  NPoušťák - Profil | Po 10.2.2014 17:14:00

                  Kocháč >> no jo Petře,ale jak potom vysvětlíš že kapr žere ty umělohmotné plavoucí bolie s dírou na kapsli s esencí?Kdyby to bylo na chovným,nebo přerybněným kaprodromu tak neřeknu,ale třeba Chambers na to chytá na jezerech ve Fr.kde je halda raků stabilně velké kapry.Prostě musí něco cítit a některé esence upředňostnovat,ale jako lidi stejně nikdy nepříjdeme na to co mu to připomíná.protože banán,ananas atd nikdy neviděl..

                    Ntvistr - Profil | Po 10.2.2014 17:13:52

                    megalodon >> tak to koštni a hned poznáš co je propylenglycol zač ...
                    chynin je proti tomu Sachr dort.... :-)))

                      NMichalU - Profil | Po 10.2.2014 17:13:33

                      Pellets >> to mas pravdu pokud chces delat zabery tak to jde za dost min penez . Jen me bavi furt neco zkouset a vymyslet, kdyz se me neco povede a je to uspesnejsi nez to co sem mel loni tak z toho mam radost :-)

                        Nj.sladkay - Profil | Po 10.2.2014 17:12:37

                        Kocháč >> niesom chemik ale,dobrota to tiez nebude :))

                          Ntvistr - Profil | Po 10.2.2014 17:11:26

                          Kocháč >> prdellllllllllllllllllllllky ??? to by Ti šlo !!!!!

                            Nmegalodon - Profil | Po 10.2.2014 17:11:22

                            tvistr >> Proč nebrat propylenglykol? Nejsem si tím uplně jistej, ale myslím že JT má esence na tomto nosiši a vcelku chytají. I když je pravda, že už jsem hodněkrát četl, že i když je toto rozpouštědlo jakoby univezální (vhodné na teplou i studenou vodu), má příšernej ocas a někdy to může rybám vadit...

                              NPellets - Profil | Po 10.2.2014 17:11:16

                              MichalU >> Už nejdu po tom ,čím to je. Zajímají mě jen výsledky receptur v porovnání ...s těmi nejlépe fungujícími nástrahami na kapra. Už několik let porovnávám jen s nejlepší halibut peletou a kukuřicí s plechovky.

                                NBullteriér - Profil | Po 10.2.2014 17:09:26

                                Kocháč >> A proč za debila? :-) to že o tom něco víš je jen dobře...To jako jestli si nějací rybáři myslí něco jiného,tak at si myslí..Ono to totiž je pravda,že kapra přiláka jako první změna PH ve vodě a tu jede prozkoumat a pak až záleží na ostatních faktorech,jako teplota vody apod která nese tu změnu PH...

                                Nebo si budem snad mylně myslet že kapr ví jak chutná jahoda? nebo oliheň ? On neví co to je ! :-)
                                Kapr jako takový ve skutečnosti nereaguje na pach aromatu,ale spíše na chemický signál který napodobuje určitým způsobem dráždící prostředek,vyskytující se v přírodě při hledání potravy.
                                O esterech apod se mi psát ani nechce,protože to je na dlouho :-)
                                Ono totiž hodně lidí používá věci o kterých ani neví proč je tam dává a za jakých podmínek a s čím nejlépe fungují... Prostě oni dávají taky esenci,tak jí tam vrznu :-)

                                  NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 17:08:34

                                  tvistr >> :o))) byl tam otazník. Rád se nechám poučit, jak kapr cítí ve vodě vůni. Jak se vodou vůně přenáší?

                                    NKocháč - Profil | Po 10.2.2014 17:08:14

                                    doktor multiplikator >> j.sladkay - 10.2.2014 17:01:46 >> Umělina, ale v porovnání s tím, co do sebe perem každý den třeba i v BIO potravinách, to je nic :o)))

                                      Ntvistr - Profil | Po 10.2.2014 17:06:49

                                      Kocháč >> s tím O2 to byla pr del ....ne ??? :-))))

                                        NMichalU - Profil | Po 10.2.2014 17:06:28

                                        Pellets >> mozna je to katalogova hlaska ale na koule chytam uz nejaky ten patek a netvrdim ze nejde nachytat krupicu s vajcem bez cehokoliv jineho. Ale za ty roky sem vyzkousel spoustu kombinaci, smesi a i hotovek a mouzu ti rict ze bylil veci co chytali vic a co min tak v cem to je ?