Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    Nsliver - Profil | Ne 15.3.2026 18:52:22

    Menca >> jo,dal jsem je do vakua, teď končím s klobásami. Vypadají slušně, uvidíme.

      NMenca - Profil | Ne 15.3.2026 13:52:44

      sliver >> chybama se člověk učí. Viz moje příspěvky níže.Moje první parky byly suché a nedaly se jíst ani v zelňačce. Druhé se povedly. Použil jsem mixér a dal víc vody.
      Příště se ti povedou👍

        Nsliver - Profil | Ne 15.3.2026 8:20:32

        Menca >> nejspíš máš pravdu. Ani nejsou tak šťavnaté jako jindy. Přehnal jsem to, no. Poučení pro příště.

          NMenca - Profil | Ne 15.3.2026 3:58:10

          sliver >> ahoj, já teda nejsem odborník ale myslím že jsi přetáhl tu teplotu. Podle mě raději dovařit než něž vysušit. Dej fo vakua , možná změknou. Tak mi to aspoň radili místní odborníci při problému s klobásou

            Nsliver - Profil | So 14.3.2026 20:26:13

            Zdar, dělal jsem párky a skopové střevo je tuhé jak sviňa. Udil jsem to 2hod na 60-70 a chvilu 80 . Měly teplotu 70 stupňů, tak jsem ani nedovařoval a hned zchladil.
            Tak co bylo špatně?

              NMenca - Profil | St 11.3.2026 2:30:30

              Po měsíci sušení jsem rozkrojil tyčku loveckého.
              Bohužel ještě není vysušený ale chutná už dobře.
              Na zkoušku jsem sušil kousek boku, ten se povedl.

                NMenca - Profil | Út 3.3.2026 19:25:11

                Skříťa >> tuhle knížku jsem dostal, je to moje nejoblíbenější
                Děkuji moc za ochotu

                  NSkříťa - Profil | Út 3.3.2026 18:22:41

                  Menca >> Tak nepřetáhni to sušení, aby nebyly suché jako cesta. Ale co, do té zelňačky budou přinejhorším super. ;-)

                    NSkříťa - Profil | Út 3.3.2026 18:19:03

                    Menca >> V pohodě. Budu držet palce, ať najdeš vhodné obaly a dílo se podaří. ;-) Používám postup z fotky v příloze, až na zauzování těch 14 dní při zrání a sušení.
                    Jinak mě poštovné z Japonska za několika kilové balíky nestálo moc peněz, ale je fakt, že už je to tak deset let nazpět. :-) Moje nabídka pořád platí.

                      NMenca - Profil | Út 3.3.2026 15:19:05

                      Skříťa >> budu sušit a uvidím.
                      V nejhorším případě to hodím do pečených brambor nebo zelňačky

                        NMenca - Profil | Út 3.3.2026 15:15:42

                        Skříťa >> dekuji za nabídku, vážím si toho.
                        Ale jak jsem psal, zkusím pohledat jiné a budu zkoušet.
                        Postup jsem se snažil dodržet, takže podle mě je problém v obalech.
                        Kdo nic nedělá, nic nezkazí

                          NSkříťa - Profil | Út 3.3.2026 15:10:54

                          Menca >> Aha. To jsem netušil. Třeba tam opravdu nemají ty "naše" obaly na lovečáky, atd. 🙂
                          Já ještě pár obalů mám, ale kolik by tak vyšlo poštovné. 😯

                            NMenca - Profil | Út 3.3.2026 15:06:38

                            Skříťa >> Víš,
                            Já žiju v zámoří a o to je to pro mě složitější, protože nikdo tady neví co lovecký salám je. Taky proto jsem se rozhodl to dělat. Sehnat tady dobrou klobásu je nemožné.
                            Nezbývá mi nic jiného než internet a zkoušet a samozřejmě ptát se na českých stránkách.
                            K těm obalům měli napsané ze jsou k sušení a uzení.
                            Třeba zkusím příště jiné.
                            Každopádně díky za postřehy a rady všem.

                              NSkříťa - Profil | Út 3.3.2026 14:49:52

                              Menca >> Také neproplachuji. Rozvlažím na cca 30 minut, ale i méně. Samozřejmě tam trochu vody zateče, ale tu vytlačím a hned narážím. Naražené a zatěžkané jdou před uzením na 1-2 dny do chladu.
                              Recyklovaný papír je dobrý výraz. 🙂 To mě napadlo, když jsem koukal na tu fotku.
                              Obaly kupuji na Masoprofit.

                                NMenca - Profil | Út 3.3.2026 14:32:56

                                Skříťa >> napadlo mě, jestli jsem neměl propláchnou obaly, protože jsem to neudělal,jen vytlačil vodu když jsem namáčel, ale Pytlaks psal neproplachovat, takže asi v tomto problém být nemůže.
                                Tvoje obaly jsou krásné lesklé, ty moje jak z recyklovaného papíru a to jsem kupoval přímo z řeznických potřeb

                                  NSkříťa - Profil | Út 3.3.2026 5:59:41

                                  Menca >> Je to zvláštní. Jestli není špatný obal. Ten můj je super. Po rozvlažení zůstává krásně měkký až do uzení a nekrabatí se.

                                    NMenca - Profil | Po 2.3.2026 22:52:09

                                    Skříťa >> neříkám, že se mi tam nějaká bublina nezatoulala, ale to co se stalo, to je šílené.
                                    Hned druhý den po narážce

                                      NSkříťa - Profil | Po 2.3.2026 22:05:11

                                      PYTLAKS >> Neměly by tam být bubliny, když se to nejdřív uvalí válečkem do placata. Vyžene se tím vzduch a teprve potom na konci zakroutí a obal zaváže. Foto z minulého měsíce. Dva dny a noc uzení. Místo kultury zase jen cukr a neskutečná mňamka. 😉

                                        NMenca - Profil | Po 2.3.2026 17:22:31

                                        PYTLAKS >> studeným kouřem
                                        2x asi 8 hodin

                                          NPYTLAKS - Profil | Po 2.3.2026 17:17:45

                                          Menca >> tož bez kultury a taková vlhkost ?no nevím teda,já dávám kulturu vždy,pak to neplesniví bo změníš ph,jak dlůho si udil a na kolik?