Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    NMenca - Profil | Po 2.3.2026 14:13:51

    čolkař,zloch >> zkusím
    Teplotu mam kolem 15

      NMenca - Profil | Po 2.3.2026 14:07:24

      PYTLAKS >> to vsechno jsem dělal, ale bez kultury, jen cukr.
      Jak dlouho myslíš?
      Díky

        Nčolkař,zloch - Profil | Po 2.3.2026 12:02:33

        Menca >> 70% vlhkosti je moc, drž to na 55-60% max, ať už ventilací, anebo teplotou, ale tam max.18©

          NPYTLAKS - Profil | Po 2.3.2026 9:45:39

          Menca >> střevem to nebude,neproplachuj,namoč je předem aspoň na 20 minut do vlažné vody a pak z nich před narážků vytlač vodu,pokud tam máš bubliny po narážení tož do nich píchni jehlu ďůrku aby ti šel ven luft při sušení

            NPYTLAKS - Profil | Po 2.3.2026 9:42:18

            Menca >> ne,proč?pokud to nechytlo plíseň,tak ten proces bude trvat déle,kolik si dával kultůr na kg a jaké?

              NMenca - Profil | Po 2.3.2026 3:31:39

              PYTLAKS >> vyhodit všechno?

                NJarin - Profil | Po 2.3.2026 0:27:10

                Menca >> Pozri tento link hlavne 3,35 - 3,45 - možno tam bola chyba.
                https://www.youtube.com/watch?v=QVaNQzRhGbg
                Čo s tym by Ti mohol poradit tu nejeden majster ako @PYTLAKS a další ....

                  NPYTLAKS - Profil | Ne 1.3.2026 23:36:52

                  Menca >> vysoká vlhkost při zrání

                    NMenca - Profil | Ne 1.3.2026 22:43:59

                    Jarin >> diky za reakci
                    Jedině co mě napadlo je, že byly málo vypláchnuty vevnitř a tak se nepřilepily. A nebo nějaké špatné.
                    Jenže problém je, co teď s tím.
                    Mám to rozbalit a nechat uschnout na mřížce bez obalu nebo všechno vyhodit?

                      NJarin - Profil | Ne 1.3.2026 22:33:00

                      Menca >> A nemohla nastať chyba v tych salamovych obaloch - (stare , zle uskladnene a pod... )

                        NMenca - Profil | Ne 1.3.2026 22:15:59

                        Káceč >> to já taky.

                          NKáceč - Profil | Ne 1.3.2026 21:48:17

                          Menca >> tak to jsem zvědavej, co je špatně.

                            NMenca - Profil | Ne 1.3.2026 21:04:50

                            Káceč >> přesně takový

                              NKáceč - Profil | Ne 1.3.2026 20:46:23

                              Menca >> dodržel si správnej postup?

                              https://youtu.be/799zxto1GQw

                                Nzelenac - Profil | Ne 1.3.2026 19:06:05 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Další pokusy-šunkáč, polský, gothaj, debrecínský párek a sýry s ořechy a česnekem

                                  NMenca - Profil | So 28.2.2026 18:23:00

                                  Zdravím všechny,
                                  Pokouším se poprvé o lovecký salám a nějak se mi to nezdá.
                                  Na fotce můžete vidět ze obal se nechce přilepit k salámu a i po dvou týdnech sušení jsou salámy pořád měkké.
                                  Teplotu mám kolem 14 stupňů a vlhkost se snažím udržet kolem 70 procent i když docela kolísá, hlavně v počátku sušení.
                                  Nevíte někdo co může být špatně?
                                  Děkuji za rady.

                                    NPYTLAKS - Profil | So 21.2.2026 14:51:22 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    Něco ze zahrádky

                                      NPYTLAKS - Profil | Pá 6.2.2026 19:34:53 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Po noční

                                        Nzelenac - Profil | St 4.2.2026 21:44:28 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        Tak fermentace proběhla, uzení některých také, a teď se suší…

                                          Ntuzemak - Profil | Pá 30.1.2026 15:47:30

                                          mirinos >> taky sem to tak kdysi měl, co to dávám do vakua, po pár dnech v pohodě.