Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    NPYTLAKS - Profil | So 24.1.2026 13:27:27

    já močím i dva dny dopředu

      Nceczubr - Profil | So 24.1.2026 13:01:21 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

      PYTLAKS >> Narážím to přes elektrický mlýnek, takže málokdy tam jsou bubliny a když tam je, propíchnu párátkem a dotlačím, tuhé dílo mi nevadí, šnek to pěkně zhutní, do boudy asi až v pondělí. Teď jsem dochystal střívka a za chvílu du na to.

        NPYTLAKS - Profil | So 24.1.2026 12:34:34

        čolkař,zloch >> jo a pak šup s tím do tepla:-)

          Nčolkař,zloch - Profil | So 24.1.2026 11:40:55

          PYTLAKS >> jj, zvláště dílo na trvany se kvůli mozaice nechávalo hodně podchladit

            NPYTLAKS - Profil | So 24.1.2026 10:47:15

            čolkař,zloch >> když mám čas,tak načistím maso na velikost do mlýnka,nakořením,promíchám a nechám v lodňáchv lednici třeba dva dny,pak zemelu,zamíšám a narazím,mám silnů narážku,tak mi nevadí tuhé dílo,pak to nechám ještě den dva ve střevách,pak vytáhnu a nechám oschnůt a udím

              Nčolkař,zloch - Profil | So 24.1.2026 10:37:36

              PYTLAKS >> i tak se to běžně dělá - ženský ve výrobě to přes den narazily a udírenskej to třeba v noci nebo druhý den ráno vyudil

                NPYTLAKS - Profil | So 24.1.2026 10:20:35

                čolkař,zloch >> proč to nemůže odpočívat ve střevě?.-)pak je to tuhé a těžko se to naráža

                  Nceczubr - Profil | Pá 23.1.2026 23:42:13

                  čolkař,zloch >> Přesně.

                    Nčolkař,zloch - Profil | Pá 23.1.2026 23:34:35

                    PYTLAKS >> také jsem nechával dílo proležet do druhého dne v chladu

                      NPYTLAKS - Profil | Pá 23.1.2026 23:11:46

                      ceczubr >> tož to je jiná:-)

                        Nceczubr - Profil | Pá 23.1.2026 22:41:17

                        PYTLAKS >> Nejsou lidi a žízeň je veliká.

                          NPYTLAKS - Profil | Pá 23.1.2026 17:38:45

                          ceczubr >> proč si to nenarazil hned?

                            Nceczubr - Profil | Pá 23.1.2026 17:03:12 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            Tak vymícháno, zítra narazím dílo a bude odpočívat.

                              NSkříťa - Profil | Pá 23.1.2026 2:25:34

                              ceczubr >> Zní to moc hezky a už teď se těším na fotky. To zase budu slintat. 🙂

                                Nceczubr - Profil | Čt 22.1.2026 23:56:16

                                Skříťa >> Dnes jsem to namíchal jen s kořením na hrubo, zítra naředím vývarem a vymíchám nahotovo a v sobotu narazím, přidám LD20 a nechám 2 dny fermentovat v teple, pak do boudy, ale jen tak na 4-5 hodin na 50°c,pak budou zrát.

                                  NSkříťa - Profil | Čt 22.1.2026 22:17:37

                                  ceczubr >> Omlouvám se, ale špatně jsem si to přečetl. Holt to bude mix divočiny a domácího. 😉 Takže zítra narazíš a v sobotu do udírny. Držím palce.
                                  Já udírnu nemám kam převážet. Udit za domem, tak mě asi sousedi ukamenují. 😁

                                    NSkříťa - Profil | Čt 22.1.2026 22:13:52

                                    valcha186 >> Nezkoušel, protože ji nemám kde mít. Jsem závislý na sestřenici a jejím manželovi. 7.2. doufám budu udit lovečák. 😉

                                      Nceczubr - Profil | Čt 22.1.2026 21:44:19

                                      Skříťa >> Tady šlo o to, že jsem měl ve finále víc mastného, jak libového, proto jsem musel dokoupit to vepřové, šlo mi hlavně o poměr, už jsem to vyřešil a mám namícháno, okořeněno, udírnu mám dřevěnou samo domo a ještě k tomu rozkládací, tekže v případě potřeby rozložím a převezu kde je třeba.

                                        Nvalcha186 - Profil | Čt 22.1.2026 20:54:26

                                        Skříťa >> Nezkoušel jsi ji třeba vymyslet z vyřazeného bojleru ? Já ho budu řezat a vymýšlet dvířka, topeniště. Mám zděnou, ale je velká.

                                          NSkříťa - Profil | Čt 22.1.2026 19:16:17

                                          ceczubr >> Divím se, že odborník řeší něco takového. Já bych udělal zvlášť divočáka, když jsi měl i tučnější a zvlášť domácího. Hlavní je mít udírnu. ;-) Tu já nemám, takže si ji musím "půjčovat".