Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    NKruan - Profil | So 6.12.2025 23:31:02

    4Hubert >> vypada to krasne
    .. nic pod to nedavas ? ja davam pisek, nebo alobal...pak to mastne nejde vycistit..

      N4Hubert - Profil | So 6.12.2025 21:15:33 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

      Letosni prvni uzeni na dreve, 12hod na 70-75st....

        NHoumrP - Profil | So 6.12.2025 19:48:23

        Smutek >> V udírně

          NSmutek - Profil | So 6.12.2025 15:04:40

          HoumrP >> Jakože,90 máš teplotu v udírně nebo v jádru masa?

            NHoumrP - Profil | So 6.12.2025 13:55:12

            Skříťa >> Na zrání je nižší, na sušení vyšší 😉

              NSkříťa - Profil | So 6.12.2025 13:32:41

              HoumrP >> Jj, díky. Ta teplota na zrání je fakt vyšší.. alespoň podle knihy Československé masné výrobky.

                N4Hubert - Profil | So 6.12.2025 12:51:11

                HoumrP >> Me se to stalo pouze jednou, ze to bylo zvejkoidni..... Krkovici jsem bral v akci v Albertu a bucek jsem koupil v Globusu. Vse nasoleno v jeden den do vakua. Po vyuzeni byla krkovice Ok, bucek tuhej jak podrazka. Takze to za me asi muselo byt masem... Proto zjistuju to "vyzrani" masa. Nic jinyho me nenapada.

                  NHoumrP - Profil | So 6.12.2025 12:04:30

                  4Hubert >> Můj názor.
                  Zbytečné maso vyvěšovat, nebo dávat na 4 dny do lednice. Když maso nasolím, zavakuuji a dám do lednice, také se odleží a zkřehne. Žvejkoidní maso jsem měl také, ale udil jsem nižší teplotou.
                  Od té doby jedu 1,5 hoďky na 90°C a zbytek na 75. Maso je vždy krásně měkké.

                    Ndžigit - Profil | So 6.12.2025 10:52:54

                    HoumrP >> jj, zrání,pokud jde třeba o hověza na steak, co nejblíže k nule

                      N4Hubert - Profil | So 6.12.2025 10:38:48

                      HoumrP >> No prave.... jestli se kolega nespletl. Maso klidne susim pri pokojove teplote. Ale s tim zranim masa nemam vubec zkusenost.

                        NHoumrP - Profil | So 6.12.2025 10:04:54

                        Skříťa >> Bacha na rozdíl mezi zráním a sušením masa.

                          NSkříťa - Profil | So 6.12.2025 7:51:02

                          4Hubert >> No v knize Československé masné výrobky píšou dokonce 16-27 stupňů. Já sušil při 11- 12 ti stupních. 😉

                            N4Hubert - Profil | So 6.12.2025 7:22:16

                            Skříťa >> Diky.... neni 14 st nejak hodne?

                              Nvrbozubec - Profil | So 6.12.2025 6:40:43

                              Mikulas >> moc děkuji 👍

                                NSkříťa - Profil | So 6.12.2025 5:38:28

                                4Hubert >> Určitě by to mělo viset a to tak, aby se to navzájem nedotýkalo. Ideálně v lednici s vnitřním ventilátorem, nebo větrané místnosti při teplotě cca 14 stupňů a vlhkosti 65-75%.

                                  NMikulas - Profil | So 6.12.2025 0:49:44

                                  vrbozubec >> zalezi na zdroji tepla, ja nedavam ty kahanky, ale pb varic. Pripadne i na zhave uhliky. Zadny stres, hotove je to (horke uzeni) za pul hodiny urcite. Jen tedy nevim, kdyby mrzlo, delal jsem v tom jen za normalniho pocasi kolem 20 stupnu.

                                    Nčolkař,zloch - Profil | Pá 5.12.2025 16:25:36

                                    BuBu99 >> jj, dělal jsem v masném průmyslu skoro 20 let, od nákupu dobytka přes porážku, výrobu a expedici a obchod, ale výroba mi prostě moc nejde 🫩

                                      Nvrbozubec - Profil | Pá 5.12.2025 15:46:00

                                      Mikulas >> moc děkuji za odpověď.Zkusim to neutesnovat.je to jinak i hrozně mokrý...jak tam stéká pára.
                                      Jen se teda bojím jestli se to udělá za tu půlhodinu,když tam nebude tolik stupňů pokud bude poklop pootevřený

                                        NMikulas - Profil | Pá 5.12.2025 15:37:47

                                        vrbozubec >> ano, pouze ryby a je to OK, jen neutěsňuju to víko, aby mohl kouř odcházet a nekyslo to

                                          NBuBu99 - Profil | Pá 5.12.2025 14:35:28

                                          čolkař,zloch >> no pravě to se nikdy nevi i když to člověk už má odzkoušene.Cokoliv se může posrat.👍