Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    NKruan - Profil | Ne 30.11.2025 12:31:20

    ceczubr >> na eshopu pisou 20x20x30, ale prijde mi to male...lepsi by asi bylo 30x30x30

      Ndraveček - Profil | Ne 30.11.2025 11:59:12

      Kruan >> ahoj,super jsi si poradil💪ať se dilo daři😋

        Nceczubr - Profil | Ne 30.11.2025 11:58:37

        Kruan >> Já právě přemýšlím, že to topeniště koupím taky, jaký to má rozměr D, V, Š ?

          NKruan - Profil | Ne 30.11.2025 11:42:27

          Zatim dve hodinky. Nenasel jsem hacky. Jsem si je nekam uklidil a nenasel. :) Delsi kourovod zatim funguje dobre :)

            Ndraveček - Profil | Ne 30.11.2025 7:47:19

            ceczubr >> to je radost,krasna prace👌

              Nrybobuch - Profil | Ne 30.11.2025 5:20:07

              ceczubr >> Libore proste parada..

                Ndrvoštěp - Profil | So 29.11.2025 17:57:22

                čolkař,zloch >> Nařež si pilou ,,vlnu" Ta je lepší jak piliny.

                  Nčolkař,zloch - Profil | So 29.11.2025 17:33:13

                  ceczubr >> jj, také mi to lítá nahoru dolů+-20©, mám namočené piliny a když to pořád stoupá, zasypu plamen

                    Nceczubr - Profil | So 29.11.2025 16:56:14

                    Kruan >> Mě občas taky,ale krátkodobě, třeba jen na 10 minut, normálně rozhrábnu ohniště, nebo mám petku s dírou na zátce a zastříknu plamen.Hlavně větší polínka a neštípaná, kuláčky bez kůry vcelku.

                      NKruan - Profil | So 29.11.2025 14:09:28

                      ceczubr >> Nadhera. diky, jen mi neni jasny, jak to delas, ze topis na 50 a pak na 70 ...me to porad lita mezi 60-110. koupil jsem ted metrovou trubku a zkusim prodlouzit kourovod, jestli se to bude ochlazovat. jak casto prikladas a jak velke kusy dreva cca mas? me ta teplota strasne lita ....

                        Nceczubr - Profil | So 29.11.2025 13:22:14 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                        Kruan >> Mám velký el. zavařovací hrnec, dám do něho vodu, nastavím teplotu cca 70-75°c, zavakuovaný naložený maso vložím na cca 1 hod. do hrnce, pak rozřežu obaly, osuším utěrkou,napíchnu na háčky a dám do vyhřáté udírny, maso z hrnce tou teplotou jakoby naskočí, na délku a na šířku se trochu smrskne, ale na tloušťku pro změnu nabyde.Dával jsem to tam ve 12 hod a vyndaval cca 23-24 hod, takže skoro 12 hodin.Ze začátku na 50, aby maso uschlo a pak 70-80.

                          NKruan - Profil | So 29.11.2025 11:51:57

                          ceczubr >> a jak dlouho budes dymit? zitra budu taky a taky chci poradne rozvlazit. to jsi dal do velkeho hrnce s vodou 70°C a hodinku rozvlazoval?

                            NEmilooo - Profil | Pá 28.11.2025 14:22:13 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            Trochu cigára.

                              Nceczubr - Profil | Pá 28.11.2025 12:58:19

                              Už to jede. Rozvlaženo sous vide, 70°c asi hodinku,otřít, na háčky a půl hod ještě osušit a dým.

                                Nsliver - Profil | Pá 28.11.2025 11:10:08

                                PYTLAKS >> nojo, to jsou půlkilové filety .

                                  Nstefan_pista - Profil | Pá 28.11.2025 7:49:40

                                  p.lorenc >> ahoj.mam len toto.klobasy su v mrazaku.aj ja uz vidim, ze to je zle vymiesane.dakujem Vam za pomoc a radu.aj Tebe @pikr ďakujem.

                                    Np.lorenc - Profil | Pá 28.11.2025 7:25:55

                                    stefan_pista >> za mě málo vymíchané a teplota při míchání. Pošli foto

                                      Npikr - Profil | Pá 28.11.2025 7:18:01

                                      stefan_pista >> Za mě vysoká teplota při mletí a nebo málo propracované při míchání. Poměr masa, vepřové a hovězí to neovlivní. Klobásy dělám i čistě vepřové

                                        Nstefan_pista - Profil | Čt 27.11.2025 22:18:15

                                        ahojte chlapi.

                                        chcel by som Vás poprosiť o radu.

                                        robil som klobásu + vysočinu. zmes hovädzieho/bravčového/baranieho.

                                        klobása údená horúcim dymom pri 80C na teplotu jadra 70C.
                                        vysočina údená na 50C cca 2 hod, potom zohriata v 80C vode na teplotu v jadre 70C.

                                        Aj klobása a j vysočina sú také ako keby pieskové, také sypké, neviem jak to popísať.

                                        Lámem si hlavu, čo som urobil zle. Či vysoká teplota mäsa pri mletí, alebo nesprávny pomer mäsa pri mletí...alebo čo to môže byť?

                                        Netušíte náhodou?

                                        Ďakujem Vám vopred za každú radu a tip.
                                        Štefan

                                          NPYTLAKS - Profil | Čt 27.11.2025 19:38:27

                                          sliver >> ono záleží i na tloušťce podkov