Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    NPYTLAKS - Profil | Čt 27.11.2025 19:37:50

    Žermánek >> prostě převařuju

      Nsliver - Profil | Čt 27.11.2025 15:17:41

      PYTLAKS >> tak já zkusím těch 60g/l jenom sůl. Uvidíme :-)

        NŽermánek - Profil | Čt 27.11.2025 12:41:47

        PYTLAKS >>Když nakládáš ryby jen do solného roztoku (laku),, tak vodu nemusíš převařovat, doba naložení ryb 10 -12 hodin, poměr: 5kg ryb, 3 litry vody a 250g kuchyňské soli. Před vložením do udírny ryby opláchnout.

          NMenca - Profil | Čt 27.11.2025 4:40:52

          PYTLAKS >> já mám vyzkoušeno 80g soli na litr vody na 12 hodin pro makrely.

            NPYTLAKS - Profil | St 26.11.2025 22:09:17

            sliver >>na makrely 50g na l soli,prevarim 10l vody jebnu sůl, rozmíchám,do vlažného láku namačkám česnek,na kapry povařím 10l vody s bobkovym a novým kořením,pak tam jebnu 60g na l a do vlažného láku namačkám česnek,kapra na podkovy a max 16h,makrely cca 24h

              Nsliver - Profil | St 26.11.2025 17:03:44

              PYTLAKS >> kolik soli na litr vody dáváš ? Chcu poprvé udit velké filety ze pstruhů a našel jsem hafo návodů, ale každý jiný. Dík za radu.

                NPYTLAKS - Profil | St 26.11.2025 16:50:06

                džigit >> já když udím ryby,zak jen sůl,na makrely a kapra to stačí:-)

                  Ndžigit - Profil | St 26.11.2025 9:24:57

                  PYTLAKS >> https://masoprofit.cz/e-shop/korenici-smesi/dekoracni-koreni/california-dekor-1-kg
                  přidej bobkač a nove koření a je to ;-)

                    NPYTLAKS - Profil | Út 25.11.2025 22:57:26

                    Kopov >> aha,tož to vím prd

                      Ndžigit - Profil | Út 25.11.2025 22:20:41

                      v těchhle směskách se nejvíc používá všechny druhy pepře, koriandr a hořčičné semínko, suš cibule. Hodně dávaj bobkáč. Průser, že poměr neřeknou

                        NKopov - Profil | Út 25.11.2025 20:07:06

                        PYTLAKS >> myslím že takhle to nebude. Že oni spíš klasicky nalozenou a vyuzenou rybu obali ve směsi koření a zavakuuji. Jen jaké koření použít ?
                        Treba uz to tak ani nedelaji- je to určitě víc jak deset let co jsem to od nich měl. Ale vzpomínám na to doteď a to je co říct😅

                          NPYTLAKS - Profil | Út 25.11.2025 20:01:06

                          Kopov >> však svaříš koření se solí a pak do toho jebneš ryby přes noc

                            NKopov - Profil | Út 25.11.2025 19:37:05

                            PYTLAKS >> to vůbec netuším. Jen jsem nad tím přemýšlel a ono to dost možná bude tak,že vyuzenou rybu obali v nějaké směsi koreni. Jen netuším v jake.Matně si vzpomínám že tam snad byli různé kuličky pepře ale možná se pletu. Zavakuuji a ono to trochu pustí šťávu a v té směsi se odlezi a natahne do sebe chuť. Jen nevím co tam za to koření použít. Každopádně něco vyzkouším. Už to chystám😅

                              NPYTLAKS - Profil | Út 25.11.2025 19:03:39

                              Kopov >> nevydali knížku?

                                Nxr125l - Profil | Út 25.11.2025 12:18:32

                                Kruan >> Ja přemyšlim nad kořením ,pravě koriandr mě zajímá,ale to koření neznám.

                                  Nzmach6032 - Profil | St 19.11.2025 7:24:31

                                  Vzpomínka na poslední letošní uzení ryb.

                                    NKopov - Profil | Po 17.11.2025 19:22:02

                                    Ahoj. Nevite někdo prosím recept jak cca nakláda ryby na uzení rybářství Pohořelice? Kdysi jsem si od nich koupil zavakuovany kousek uzeného sumce. Už je to moc let,ale pořád mám v hlavě jak to tehdá bylo dobry. Měli to obalené v nějakém koření - snad nějaká směs pepře a možná čili.?
                                    Klasické nakládání na sucho nebo do láku do soli s česnekem + třeba trochu pepře znám ,ale tohle bylo něco jiného. V jezírku mi plave nějaký sumec, úhoř,tolstoj. Tak bych rád zkusil změnu

                                      NKruan - Profil | Po 17.11.2025 12:02:07

                                      xr125l >> tentokrat ne. dal jsem jen pragandu, nic vic. cesnek jswm daval, ale nejak mi ta chut cesneku nejela...ale u me je spis problem, ze to asi udim moc dlouho a na vysokou teplotu. ted zkusim o metr prodlouzit kourovod, tak uvidime, jestli klesne teplota...

                                        Nxr125l - Profil | Po 17.11.2025 5:47:41

                                        Kruan >> Luxusní bůček. Dával jsi i česnek?

                                          NPYTLAKS - Profil | Ne 16.11.2025 23:57:50

                                          džigit >> já dělám vše bez lepku bo od kámoša dcera má asi celiakii,tak by to nemohla