Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    Ndraveček - Profil | Pá 7.11.2025 17:35:34

    To by mě ve snu nenanapadlo,co jedním slovem způsobim🤔tudíž se omlouvám za svou neznalost středně tvrdého dřeva jako je olše

      Nkoralovec1 - Profil | Pá 7.11.2025 16:46:41

      draveček >> Tak že tvrdá není ☝️. Ale na uzení dobrá. 👍👍👍👍

        Ndrvoštěp - Profil | Pá 7.11.2025 12:51:33

        draveček >> Tvrdé není, ale kvalitní a dobré k uzení ryb.

          NZdenall - Profil | Pá 7.11.2025 11:09:56

          koralovec1 >> dle AI takto 😉

            NZdenall - Profil | Pá 7.11.2025 10:18:57

            koralovec1 >> olše je tvrdší než smrk ale do tvrdosti buku má daleko.

              Nkoralovec1 - Profil | Pá 7.11.2025 10:07:39

              Žermanek,dravecek- tak se kurva dohodněte je ta olše tvrdá nebo měkka ? 😀😀😉

                NŽermánek - Profil | Pá 7.11.2025 9:25:49

                draveček >> Olše je výborná na uzení, dodá masu jemnou chuť
                a zlatavou barvu, má použití na širokou škálu uzenářských výrobků, ale patří mezi měkká dřeva jako např. modřín, vrba jíva.

                  Ndraveček - Profil | Pá 7.11.2025 8:24:58

                  tuzemak >> beru to jako uživatel,mám pár polinek,které jsou par let staré a měkké mi teda nepřipadaji.

                    Ntuzemak - Profil | Pá 7.11.2025 6:36:52

                    draveček >> olša je tvrdý dřevo? 🙈🙈

                      Ndžigit - Profil | Čt 6.11.2025 23:15:19 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      Ticmin >> řádně vysušit a pohlídat hoření. Ty tmavší, oranž, rády hodně barví a pak to hořkne. Nezavalit topeniště, nechat to hořet

                        NBord - Profil | Čt 6.11.2025 22:56:26

                        draveček >> máš pravdu kůra musí dolu

                          Ndraveček - Profil | Čt 6.11.2025 18:42:01

                          Ticmin >> ahoj,vůbec bych se toho nebál, jen kůru bych sundal.Je to tvrdé,kvalitní dřevo🤔👍

                            NTicmin - Profil | Čt 6.11.2025 13:28:40

                            Byl jsem obdarován olšovým dřevem. Vím, že se píše, že udit Olší jde. Jenže Olší je více druhů... Platí to tedy u všech Olší? Máte osobní zkušenost? Díky

                              NSkříťa - Profil | Po 3.11.2025 19:01:24

                              xr125l >> Ahoj, omlouvám se, ale z fotky jsem to nepoznal. Prostě jsem viděl ryby a pod nimi jiný druh masa. :-) Zkoušej a vychytávej. ;-) Přeji hodně zdaru.

                                Nxr125l - Profil | Po 3.11.2025 15:18:10

                                Skříťa >> Ahoj,ryby byly pověšene tak, aby tuk z nich nekapal na maso. Ale i tak ,bylo to takové první uzení .Díky za upozornění ,musím vše ještě vychytat.

                                  Nxr125l - Profil | Po 3.11.2025 15:11:31

                                  easi >> Dík musím se podívat jaké sklénky manželka doma má .Přiznám se ,že to mě nenapadlo.

                                    NSkříťa - Profil | Po 3.11.2025 13:29:03

                                    xr125l >> Ty ryby bych zavěsil nad sebe a ostatní maso také nad sebe. Takhle je riziko toho, že maso může být cítit po rybě.

                                      Neasi - Profil | Po 3.11.2025 10:15:55

                                      xr125l >> Ja ji zavickuju, vyhodim a dam novou.

                                        Nxr125l - Profil | Po 3.11.2025 9:24:30

                                        Mám dotaz,jak čistíte skleničky u dymoboxu. Měl jsem vysušenou štěpku ,ale i tak byl ve skleničkách doslova dehet.

                                          Nxr125l - Profil | Po 3.11.2025 9:19:22

                                          Konečně jsem zprovoznil koupenou udírnu .Takže první uzení .