- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Chyť a pusť racionálně (ratio = rozum)
A kdo řekne že ano, je si vědom toho, co a hlavně kolik toho takový sumec za rok sežere?
A to samé platí o štice řekněme nad metr.
A umí někdo vysvětlit pojem "poraněné plevelné rybičky" v kontextu s takto velkými dravci? To je totiž axiomatický blud, stále opisovaný všemi autory kdoví odkdy, že dravci žerou jen poraněné rybičky a tím že ozdravují vody.
Jen se skromě ptám, kde se pořád berou ty poraněné a jak jsou vlastně velké ty rybičky? A kdo a nebo co ty plevelné rybičky pořád zraňuje?
A v neposlední řadě co to jsou plevelné ryby?
je třeba z vod svazu likvidovat už chycené sumce nad 20kg a štiky nad metr?
A) ne, velké dravce pouštět17%
B) ne, naopak dosadit co nejvíc dalších dravců6%
C) ano, velcí dravci dělají neúměrné škody20%
D) ano, je lepší snažit se udržet dravce v omezeném počtu3%
E) ano, je to jídlo pro člověka a zhodnocení méně ceněné plevelné ryby3%
F) nestarat se a nechat to na přírodu51%
Od 20.9.2011 hlasovalo 274 čtenářů.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
8x v oblíbených a 7x v ignorovaných.
NVenca888 - Profil | Út 20.9.2011 15:08:51
Takže napiš číslo revíru na MRK a do měsíce jste bez štik (pokud tam kdy nějaký byly).
Nebo nasazujte větší kapry a máte po problému. K1 se dneska snad už proboha nikde nesadí.
A pstruhy? Co dělaj pstruzi na MP vodě? TO je jasný, že vám po nich štika půjde. Vysazujte ryby, který tam patřej.
NVenca888 - Profil | Út 20.9.2011 15:00:42
Skutečně neznám (a jsem přesvědčenej, že neexistuje) českou vodu, kde by hrozilo jakýkoliv nebezpečí pro biodiverzitu ze strany štiky. Ano - sumec, to je jiná. Štika rozhodně ne.
Zajeď si do Švédska na jezera a nachytáš tam mraky štik, včetně těch trofejních. Absolutně to nesnese srovnání s počtem štik u nás, přesto ta voda "funguje".
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 15:00:17
Leta tam spolek vysazoval malé kapříky K1 a rok co rok se v na dvou km říčky široké v tom místě 15-20 metrů chytily dvě či tři metrovky. Již zesnulým místním rybopánům nešlo vysvětlit, že K1 je fakt docela luxusní žrádlo pro dva či tři krokodýly a že je třeba se zbavit těch štik.
Všichni členové místního spolku chtěli chytat hlavně kapry, většina rozhodně a já toho hospodáře pak nedělal, nešlo vyhovět. Ono je nutné vyhovět všem a nebo většině a ta většina prostě chce ty kapry.
Hospodář je tam pro ty chlapy a musí dělat to, co chce většina. V řece, v tak malé prostě kapr nedokázal vyrůst a nedokáže vyrůst ani v jiné řece, proto se už v hlavách mocných rozbřesklo a vysazují se větší ryby. KÚ a ČRS byli nadšení z plnění zarybňovacích plánů, ovšem výlovek kapra byl žalostný.
A co mě vede k mým tvrzením?
Na 1kg štiky (u sumce to bude podobné) spotřebuje štika 5-9 kg ryb podle toho, zda žije v řece či na stojáku, v řece tedy kolem 8-9 kg. Jestli v dané lokalitě "plevelná ryba" chybí predátor žere to, co tam je, v případě říčky K1. Jestli K1 váží 15- 20 deka, pak je jich do kila 5 x 8 = 40-50 kapříků. Počítat asi umí každý sám.
Proto nesnáším pojem plevelná ryba, v tomto kontextu je to cenná ryba. Jinak predátor žere kapry a nebo třeba pstruhy, hlady nebude, že ne.
Ale patent na rozum nemám, ptám se, postřehls to, že se ptám?
NPedro1 - Profil | Út 20.9.2011 14:55:00
To je diškuze docela o howně.
NPedro1 - Profil | Út 20.9.2011 14:52:17
P.S.Nezapomeň si nabrousit motyku.
Nmeteor - Profil | Út 20.9.2011 14:51:02
Na oplátku bys zase ty mohl reagovat i na jiné nežli tebou vybrané reakce a nebýt takový dogmatik... děkuji.
Nnofish - Profil | Út 20.9.2011 14:48:34
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 14:45:17
NVenca888 - Profil | Út 20.9.2011 14:44:34
Nmeteor - Profil | Út 20.9.2011 14:42:41
Popravdě, ačkoli ses nezdál, tak jsi docela zdatný dogmatik nepřipouštějící jiný názor. V tomto tématu se IMHO nedá paušalizovat, je to prostě revír od revíru... a tím bych diskusi zakončil a můžeš si ji zamknout :-)
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 14:40:38
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 14:39:48
Se štikou je problém vždy, když doroste nad 70-80 cm což je obecný, dále nedokazovaný fakt, vyplývající z rybářské praxe podepřené teorií. Leda že by všichni vědci zahodili diplomy a šli se zeptat mladých vševědů, kteří neumějí rozeznávat rozdíl mezi člověkem a zvířetem či rybou.
Tak hlavně. Vůbec neodpovídáš na můj smeč. Pouštěním dravců se stane to samé, co s přemnoženými prasaty. Odpověz na to.
Jo a co asi tak zmůže hospodář, když mu do revíru někdo stále pouští přerostlé dravce? A protože je rybářský hospodář bezmocný, proto moje otázky v tomto tématu. Poradíš mi ty a ostatní? Děkuji.
Neodpovíš ani na jedinou mjí otázku protože to nejde že?
Nmeteor - Profil | Út 20.9.2011 14:39:36
Třetí prut na candáty samozřejmě používám také - pouštím přece kapry! :-D
Nretrívr - Profil | Út 20.9.2011 14:24:42
NPedro1 - Profil | Út 20.9.2011 14:12:52
Nmeteor - Profil | Út 20.9.2011 14:03:00
Nnofish - Profil | Út 20.9.2011 13:08:49
NTatoo - Profil | Út 20.9.2011 13:07:00
Príroda je odjakživa nastavená na určitý režim, iba namyslený človek si myslí, že je pánom tvorstva a môže to všetko riadiť.
HA obrovská chyba, príroda nám to vráti aj s úrokami, lenže už bude asi príliš neskoro.....
Všade sa nasadzuje prevážne kapor. Čím je to riadené ? Konzumnou spotrebou človeka ? To že niekde sa dokáže udržať ryba väčších rozmerov, je jedno aká, je v dnešnej dobe asi veľká náhoda, ale potrvá iba do prvého zverejnenia miesta výskytu.
Rozšírte, že na blízkej vode sa chytila šťuka cez meter a cez víkend nemáte kde sedieť, čo tam budú rybičkári.... a je po kapitálnej rybe... :-))
Naleš vavřina - Profil | Út 20.9.2011 12:56:50
Čtenáři této diskuse také sledují
NBrněnské jádro364683
NFóry59881
NČerná listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
NPokec - Vranovská přehrada15072
NUdírny a uzení51146
NRybářsko-houbařské jádro .-)45011
NMorava 10 a Morava 10A8266
NPerly MRKu ...!1171
NKoi a zahradní jezírka6733
NZahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22061
Kde to žije - všechna témata
9:36NLov pod jezem v letních vedrech? 33
9:27NRybářský kniho - koutek 144
7:27N471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáNATTs hlásiče a ATTx příposlech 550
PáN🔥 Grill a grilování 🔥 591
PáNRybářské odznáčky ... 547
PáNPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáNRybáři vs ochránci přirody 90
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáNHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
ČtNDiskuse k článku: Invazivní druhy ryb v našich vodách 2 - Sumeček americký 21
ČtNCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 48
ČtNPoradna: Sumcařina 2574
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
JRC Naviják XTX 10000 | SLEVA 48%Za 1.499 Kč
Fantastický naviják s grafitovým tělem v kombinaci s opracovanou hliníkovou cívkou vede ke spolehlivému, ale lehkému navijáku. Super hladký černý design a červené detaily JRC jsou konečným doplňkem tohoto nádherného, ale silného navijáku! 3 různé velikosti: 6000, 8000 a 10000."
KNL dipované boilie Labská švestka & Feferon 250ml / 20mmZa 149 Kč
Kvalitní dipované boilie určené pro cílený lov trofejních kaprů. Díky výraznému aroma a pečlivě vybraným surovinám si zachovává vysokou atraktivitu i při delším pobytu ve vodě. Ideální volba pro rybáře, kteří chtějí zvýšit své šance na záběr od opravdu velkých kaprů
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
Doporučujeme e-shop
SvětPVA.cz – Carp PVA Specialist
Jsme specializovaný rybářský e-shop zaměřený na PVA materiály, nástrahy a produkty pro moderní kaprařinu a method...










