- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Chyť a pusť racionálně (ratio = rozum)
A kdo řekne že ano, je si vědom toho, co a hlavně kolik toho takový sumec za rok sežere?
A to samé platí o štice řekněme nad metr.
A umí někdo vysvětlit pojem "poraněné plevelné rybičky" v kontextu s takto velkými dravci? To je totiž axiomatický blud, stále opisovaný všemi autory kdoví odkdy, že dravci žerou jen poraněné rybičky a tím že ozdravují vody.
Jen se skromě ptám, kde se pořád berou ty poraněné a jak jsou vlastně velké ty rybičky? A kdo a nebo co ty plevelné rybičky pořád zraňuje?
A v neposlední řadě co to jsou plevelné ryby?
je třeba z vod svazu likvidovat už chycené sumce nad 20kg a štiky nad metr?
A) ne, velké dravce pouštět17%
B) ne, naopak dosadit co nejvíc dalších dravců6%
C) ano, velcí dravci dělají neúměrné škody20%
D) ano, je lepší snažit se udržet dravce v omezeném počtu3%
E) ano, je to jídlo pro člověka a zhodnocení méně ceněné plevelné ryby3%
F) nestarat se a nechat to na přírodu51%
Od 20.9.2011 hlasovalo 274 čtenářů.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám...
8x v oblíbených a 7x v ignorovaných.
Butchi - Profil | Út 20.9.2011 12:52:19
No, vrtat se v tom dál nemá smysl. Necháme toho.
Každopádně si stojím za tím, co jsem napsal :-)
šmudla - Profil | Út 20.9.2011 12:44:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Já osobně bych s dvacetikilovým sumcem měl asi trošku logistický problém a problém jak ho zpracovat, ale metr dvacet štiku bych zvládl levou zadní. Za mě osobně radši dvacet šedesátek štik a dvě osmdesátky v rybníku 1,5ha, než dvě metrovky v celým rybníku.
Ono mít trošku vyváženou dravcovou složku znamená mít hejnka okounů, hejnka candátů, nějaký štíhlata, o sumcích toho nevím skoro nic tak se k nim vyjadřovat nebudu(jednoho 6ti kilovýho jsem zbaštil), jak nejsou dravci tak je rybník plnej pidiribiček plotiček a jiných zakrslíků.
Dokonce mi jeden porybnej tvrdil že chytám malý a hubený cejny právě proto že je moc sumců v přehradě (letos cejnů chytám obzvlášt málo a na sumcovou udici se nepověsilo ani Ň). Což mi nekoresponduje že právě na vodácha s dostatkem dravců ta moje oblíbená bělotina dorůstá větších rozměrů a ty hejna papírových cejnů by se nevyskytovaly a chytal bych Novomlýnský padesátky a šedesátky cejny místo ubohých třicítek.
nofish - Profil | Út 20.9.2011 12:37:19
Butchi - Profil | Út 20.9.2011 12:33:05
Trochu se nám to míchá.
Já mluvím o zasahování do přírody obecně a to víceméně z jiného hlediska, než je sežrání ryby.
Jak jsem napsal ve svém prvním příspěvku, z mrtvé metrové štiky drama dělat nebudu. Kdybych věděl, že to spotřebuju, sejmu ji taky.
Butchi - Profil | Út 20.9.2011 12:31:45
To může zmást snad jen někoho, kdo o tom vůbec nic neví.
Ale ten by přece na stránky svazu nelezl.
Měli by to přepsat. Cílém ČRS je utopit nás v kaprech :-))))))
aleš vavřina - Profil | Út 20.9.2011 12:29:42
Všichni si musíme uvědomit jedno - žijeme v kulturní krajině ve středu Evropy, s mnohatisíciletou tradicí osídlení moderním člověkem při hodně husté (v daném okamžiku) hustotě osídlení. Krajina splňující výše uvedené atributy plně ovlivňována byla, je a s naprostou jistotou i bude!!! Přirozený ráz krajiny je jen libivý mítus!!!!! Jaký letopočet bude ještě bodem, kdy krajina byla 100% přírodní neovlivněná? Kdo to je schopen relevantně stanovit? Který živočišný druh / rostlina ještě je či není původní??? Citlivým přístupem můžeme maximálně docílit kontinuálního vyváženého vývoje krajiny, živočišných a rostlinných společenstev při fungování v udržitelném režimu evoluce pro všechny složky společenstev daného ekosystému. Musíme vzít v úvahu i fakt, že proces evolučních změn je provázen i zánikem některých ekosystémů a některých druhů organizmů tyto ekosystémy obývající.
Racionálně zde můžeme řešit pouze mechanizmy fungování rybářských svazů a udržitelnost mechanizmů jejich současného hospodaření. Principem vyváženého hospodaření je dávat a úměrně tomu i brát.
HmmmmTakJooooo - Profil | Út 20.9.2011 12:26:46
nofish - Profil | Út 20.9.2011 12:26:21
Nevím co myslíš tou lží, asi jsem něco přehlédnul. Už i podle hlasů v anketě si myslím, že lidi fakt nejsou soudní. F) nejvíce hlasů. Lidé chtějí nechat něco na přírodě, ale přímo do ní zasahují a ovlivňuji ji. Je to jen alibizmus, že já ubohý rybařík, tu přírodu svým lovem neovlivním......... ovlivním, nejsem to totiž jen já ale statisíce rybářů.
fotojakes - Profil | Út 20.9.2011 12:20:15
Butchi - Profil | Út 20.9.2011 12:18:16
Proč je teda na úvodní stránce napsaná lež?
Mimochodem, pan kolega zahání situaci do extrému a to se mně prostě nelíbí.
Toť vše.
fotojakes - Profil | Út 20.9.2011 12:16:23
nofish - Profil | Út 20.9.2011 12:14:16
fotojakes - Profil | Út 20.9.2011 12:12:24
nofish - Profil | Út 20.9.2011 12:11:15
Butchi - Profil | Út 20.9.2011 12:03:53
Může mi to někdo vysvětlit?
nofish - Profil | Út 20.9.2011 12:01:38
mascha - Profil | Út 20.9.2011 11:56:26
Jdu blinkat... reagovat na mně nemusíš, já ti neodepíšu, jsem si jistej že by to bylo házení hrachu a já musím bohužel čas trávit i vyděláváním na důchody svých komsomolských předků... :-(
Jarda Š. - Profil | Út 20.9.2011 11:45:00
fotojakes - Profil | Út 20.9.2011 11:41:14
Dle mého by hospodář měl být člověk v tomto oboru vzdělán a jako jeden z mála ve svazu by to měl být zaměstnanec. Funkce hospodáře je při výkonu rybářského práva absolutně nejdůležitější, tak proč svaz zaměstnává účetní a ekonomy, když tyto služby jim poskytnou tisíce externích účetních fiem. Místo aby zaměstnal lidi skutečně znalé a nemusel by pak řešit problémy způsobené neznalostí dobrovolných hospodářů, kteří po krátkém kurzu jsou papírově stejně kvalifikovaní jako já po pěti letech denního studia rybářské školy a to včetně rozsáhlých praxí ve všech možných rybářských provozech, dnes už dokonce včetně praxe kolem fungování revírů.
Edit: jako zaměstnanec by byl přímo zodpovědný svému zaměstnavateli (svazu) za případná pochybení a nesl by za to následky.
mascha - Profil | Út 20.9.2011 11:32:34
mimochodem - ta anketa je dementně zadaná...
Čtenáři této diskuse také sledují
Brněnské jádro364683
Fóry59881
Černá listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
Pokec - Vranovská přehrada15072
Udírny a uzení51146
Rybářsko-houbařské jádro .-)45011
Morava 10 a Morava 10A8266
Perly MRKu ...!1171
Koi a zahradní jezírka6733
Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22061
Stav vody v okolí
| Klenovice (Lužnice) | 24.4 °C | 49 cm | 0.00 m³/s |
| Tučapy (Černovický potok) | |||
| Rataje (Smutná) | 20.8 °C | 62 cm | 0.04 m³/s |
Kde to žije - všechna témata
7:27471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáLov pod jezem v letních vedrech? 31
PáATTs hlásiče a ATTx příposlech 550
Pá🔥 Grill a grilování 🔥 591
PáRybářský kniho - koutek 143
PáRybářské odznáčky ... 547
PáPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáRybáři vs ochránci přirody 90
PáZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáHlídač slev eshopů 752
ČtElektro tříkolka na ryby 40
ČtDivoký potočák nebo granulák? 63
ČtDiskuse k článku: Invazivní druhy ryb v našich vodách 2 - Sumeček americký 21
ČtCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 48
ČtPoradna: Sumcařina 2574
Co je nového - všeobecné
ČtBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . Bleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . Bleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . Bleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . Bleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
JRC Naviják XTX 10000 | SLEVA 48%Za 1.499 Kč
Fantastický naviják s grafitovým tělem v kombinaci s opracovanou hliníkovou cívkou vede ke spolehlivému, ale lehkému navijáku. Super hladký černý design a červené detaily JRC jsou konečným doplňkem tohoto nádherného, ale silného navijáku! 3 různé velikosti: 6000, 8000 a 10000."
-25% akce na FOX a FOX RAGEZa 48 Kč
FOX Weekend od čtvrtku 25.6. do pondělí 29.6.2026 (do půlnoci), akční ceny na celý sortiment vč. novinek. Stačí se zaregistrovat a zadat kód: G_FOX25. Více na www.chytil.cz
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
Doporučujeme e-shop
SvětPVA.cz – Carp PVA Specialist
Jsme specializovaný rybářský e-shop zaměřený na PVA materiály, nástrahy a produkty pro moderní kaprařinu a method...










