- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Chyť a pusť racionálně (ratio = rozum)
A kdo řekne že ano, je si vědom toho, co a hlavně kolik toho takový sumec za rok sežere?
A to samé platí o štice řekněme nad metr.
A umí někdo vysvětlit pojem "poraněné plevelné rybičky" v kontextu s takto velkými dravci? To je totiž axiomatický blud, stále opisovaný všemi autory kdoví odkdy, že dravci žerou jen poraněné rybičky a tím že ozdravují vody.
Jen se skromě ptám, kde se pořád berou ty poraněné a jak jsou vlastně velké ty rybičky? A kdo a nebo co ty plevelné rybičky pořád zraňuje?
A v neposlední řadě co to jsou plevelné ryby?
je třeba z vod svazu likvidovat už chycené sumce nad 20kg a štiky nad metr?
A) ne, velké dravce pouštět17%
B) ne, naopak dosadit co nejvíc dalších dravců6%
C) ano, velcí dravci dělají neúměrné škody20%
D) ano, je lepší snažit se udržet dravce v omezeném počtu3%
E) ano, je to jídlo pro člověka a zhodnocení méně ceněné plevelné ryby3%
F) nestarat se a nechat to na přírodu51%
Od 20.9.2011 hlasovalo 274 čtenářů.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
8x v oblíbených a 7x v ignorovaných.
Nfotojakes - Profil | Út 20.9.2011 9:46:36
NVenca888 - Profil | Út 20.9.2011 9:36:42
NLudaT - Profil | Út 20.9.2011 9:28:24
Np.horys - Profil | Út 20.9.2011 9:26:15
Nfotojakes - Profil | Út 20.9.2011 9:23:27
NLudaT - Profil | Út 20.9.2011 9:23:18
NCarpHouser - Profil | Út 20.9.2011 9:21:57
Nšumava - Profil | Út 20.9.2011 9:21:43
Ale trošku vážně, v normální vodě kde žije skladba ryb blízká přirozené obsádce, pokud chci vzít rybu, je z hlediska bolestivosti tohoto zásahu lepší vzít vždy rybu starší, tedy větší než tu mladší z chovatelského hlediska perspektivnější. Myslivec také odloví starého jelena či srnce, než zvíře v plné síle které bude produkovat kvalitní potomstvo. Tedy radši štiku 15kg, než štiku 5kg, ale je to na každém z nás, já osobně bych vzal asi obě, pokud bych musel v horku šlapat daleko domu, tak tu velkou možná pustím, ale to je čirá hypotéza nikdy jsem nic podobného nechytl.
Z hlediska sloganu typu ryba se nejí, je to kamarád je pak jedno co pouštím, pokud teda kamarádím se všemi, což ale je málokdy. Plotici má za kamaráda málokdo, takže jí klidně umučí na háčku, aby chytil a vystresoval skutečného kamaráda a toho následně zase pustil aby mohl dál žrát ty ryby s kterými nekamarádí. Trošku divné, ale u mnohých CaR běžné. O kamarádech přehojné ryby ,vy vite koho´radši ani nemluvím.
NCarpHouser - Profil | Út 20.9.2011 9:21:21
NLudaT - Profil | Út 20.9.2011 9:21:19
Nfotojakes - Profil | Út 20.9.2011 9:17:52
Naleš vavřina - Profil | Út 20.9.2011 9:09:34
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 9:07:48
Poslyš, doslovná kravina chyť a pusť bez myšlení je výsadou posledních málo let, tak max 20?
Nfotojakes - Profil | Út 20.9.2011 9:06:32
NLudaT - Profil | Út 20.9.2011 9:05:41
Co je na divoké přírodě proboha ohavný?!
Velký dravec do revírů patří stejně jako ten malej, pokud je v revírů normální "věková pyramida" pak nevidím problém. Zákaz pouštět velký dravce je snad úchylnější než různý K70 apod.. Velká štika se prakticky ani "přemnožit" nemůže a u sumce, tam by stačilo zapojit rozum a nesadit ho "víc" než je na rozlohu revíru vhodné. Nemám nic proti braní velkých štik a sumců, ale aby to bylo nařízeno je právě proti rozumu. Velký štiky tu byly vždy a příroda moc dobře ví proč....
Nmeteor - Profil | Út 20.9.2011 9:05:19
Ne všechno, co člověk vytvoří, je nutně dobré a zaslouží si uznání... příroda IMHO funguje na základě známého "silnější vítězí", na druhé straně je schopna jakési seberegulace... a pokud do té "seberegulace" člověk významně zasahuje svými nezodpovědnými a sobeckými činy, pak je to prostě špatně. A že se lidé hodně chovají podle hesla "po nás potopa", o tom snad není nutné se ani zmiňovat... koneckonců, takový virus HIV (potažmo syndrom AIDS), ptačí / prasečí / kdovíjaká chřipka apod. mohou být pouze regulačním prostředkem přírody, jak zastavit / potlačit / zmírnit lidskou expanzi na této planetě ;-)
PS: pokud bude ve vodě prd co chytat, tak můžeš mít povolenku i zadarmo a nikdo ze zahraničí ti závidět nebude :-)
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 8:59:09
Plevelná ryba je pojem z rybníkářství, ujal se, nakonec i my hospodaříme a bez zásad rybníkářského hospodaření by to prostě nešlo. Jenže vývoj se nezastavil a my chováme ryby pro jiný účel než je "ryba" tržní velikosti v rybníkářském smyslu. Ano, jsem proti této přežilé terminologii. Nicméně, "plevelná ryba" je starý terminus technikus.
My si musíme uzurpovat právo na to, o čem rozhodneme že v dané vodě být má a co nemá a je to, po chvilce přemýšlení právě to, co činí naše vody nejatraktivnějšími ve srovnání se zeměmi stejné zeměpisné šířky a stejného geografického prostoru. Na to prosím nezapomínejme, ve všech sousedních zemích se ČR závidí. Aby mohl rybář ročně na jedinou povolenku navštívit několik tisíc revírů a na každém jednom vlastně platit za celoroční možnost rybolovu ani ne celou korunu, tak to je skutečně světový unikát!!!!
Přečti si něco o divoké přírodě na Ukrajině, v Rusku, ale i v Kanadě či USA. S hrůzou zjistíš, že na desítkách a stovkách kilometrů toků se kvůli džungli, padlým stromům a bažinám vůbec nedostaneš k vodě. V té vodě není nic, nic co by nás rybáře zajímalo, na přírodě se zarybnění fakt nechat nesmí!!!
Ano, atraktivní rybou je kapr a lidi ho chtějí a tak se pro ně vysazuje. Bohužel často i tam, kde pro něj nejsou úplně vhodné podmínky. Ale úplně nevhodné podmínky pro kapra u nás nejsou nikde, a kde snad ano, sám vymizí, neudrží se tam.
Naleš vavřina - Profil | Út 20.9.2011 8:55:20
Čtenáři této diskuse také sledují
NBrněnské jádro364683
NFóry59881
NČerná listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
NPokec - Vranovská přehrada15072
NUdírny a uzení51146
NRybářsko-houbařské jádro .-)45011
NMorava 10 a Morava 10A8266
NPerly MRKu ...!1171
NKoi a zahradní jezírka6733
NZahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22061
Kde to žije - všechna témata
PáNLov pod jezem v letních vedrech? 31
PáNATTs hlásiče a ATTx příposlech 550
PáN🔥 Grill a grilování 🔥 591
PáNRybářský kniho - koutek 143
PáNRybářské odznáčky ... 547
PáNPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáNRybáři vs ochránci přirody 90
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáNHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
ČtNDiskuse k článku: Invazivní druhy ryb v našich vodách 2 - Sumeček americký 21
ČtNCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 48
ČtNPoradna: Sumcařina 2574
ČtNStaré Česke rybářské vybavení 399
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
Doporučujeme e-shop
Rybářské centrum Olomouc
Rybářské potřeby pro Vaše životní úlovky. Na prodejní ploše 160 m2 a na eshopu naleznete vše pro sladkovodní i mořský...











