STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

NFero123 - Profil | So 24.10.2015 22:53:30

jirfak >> Pěkná práce.:-)))

    Nkubah - Profil | So 24.10.2015 22:44:51

    Jen mimochodem, Romanovi omluva...

    „Byli bychom zcela nepochybně zůstali viset na jejich (československých) opevnění, protože jsme prakticky neměli žádné prostředky prolomit je.“
    E.v.Manstein, generál Wehrmachtu
    u Norimberského vojenského tribunálu v roce 1946

    A to hlavní účel opevnění pro velení bylo umožnění mobilizace,,,

      Nvaereckoff - Profil | So 24.10.2015 13:02:44

      : vydrák >> Hladnaaa moje detstviiii :) k bunkru na candaty v plnem stavu :) dekuju za fotky

        Njirfak - Profil | So 24.10.2015 12:58:29

        Ahoj Romane,tady posílám odkaz na mapu opevnění celé tehdejší Československé republiky.
        http://mapa.opevneni.cz/?n=49.351265&e=17.317234&r=​312aae038&z=8&m=t

          N: vydrák - Profil | So 24.10.2015 6:14:29

          V Hladné bylo vaziště vorů,tak pár fotografií.

            N: vydrák - Profil | So 24.10.2015 6:05:34

            jirfak >> Řopíky mají dokonale oblé hrany z důvodu ještě dokonalejšího odražení střel a granátů,takže vylézt na ně chce mládí,sílu a mrštnost.
            Zaplaťpánbůh mi všeho ve svej pětačtyřiceti letech ještě trochu zůstalo:-)) (pokus o vtip).

            Počasí bylo exlusivní,takže procházka po potahové stezce byla balzám na nervy.
            Nikde nikdo,jen řeka a já. Jirko,v neděli má být hezky tak si to užij.

              Njirfak - Profil | Pá 23.10.2015 20:31:32

              Moc hezké úlovky Romane. Lézt na řopíky mě fakt nenapadlo,to bych fakt nedal.
              Tak stoletímy vytvarované kameny na praní prádla,to se jen tak nevidí. Alespoň tady u nás. Zde převládá žula a ta je otěru odolná. Měl jsi fajn počasí,fotečky jsou dobře nasvícené. Pokud mi vyjde čas,tak do těch míst vyrazím v neděli. Podobně malované hrnce kameňáky jsme doma měli taky. Zítra se pokusím dát do diskuze,ten slíbený mejlík s řopíkama.

                Nsumec 1950 - Profil | Pá 23.10.2015 20:28:11

                : vydrák >> Tak to jsem rád.

                  N: vydrák - Profil | Pá 23.10.2015 20:17:01

                  sumec 1950 >> Přesně tak Tondo.
                  Veni vidi vici aneb našel jsem,viděl jsem a ještě kafe u tebe vypil jsem:-)) Byl to skvělej den!

                    Nsumec 1950 - Profil | Pá 23.10.2015 20:12:32

                    : vydrák >> Koukám Romane,že dnešek byl pro tebe dost výživnej.Našel jsi, co jsi chtěl najít,viděl jsi, co jsi chtěl vidět.

                      N: vydrák - Profil | Pá 23.10.2015 19:51:28

                      Zbytky keramiky povalující se u vody - HLADNÁ.

                        N: vydrák - Profil | Pá 23.10.2015 19:45:33

                        Kámen na prádlo - HLADNÁ.

                          N: vydrák - Profil | Pá 23.10.2015 19:44:13

                          Jirko,na svůj věk máš skvělej postřeh ale já nalezl ještě něco! :-))

                          Při ručním praní prádla v řece se prádlo otloukalo o vhodný kámen ležící přímo u vody. Stejný kámen používala většina pradlen a to z jednoduchého důvodu. Častým otloukáním došlo k potřebnému opracování.

                          Kámen na prádlo - PAŠOVICE.

                            N: vydrák - Profil | Pá 23.10.2015 19:33:36

                            jirfak >> Ještě větší fuška byla nalézt kilometrovník s číslem 45. Ten mi ale dal!
                            Inu,pod svícnem bejvá největší tma:-)

                              N: vydrák - Profil | Pá 23.10.2015 19:25:56

                              Hladná
                              V pozadí rozestavěný most,který měl spojovat obce Albrechtice n.Vlt. a Doubravu.
                              Němčouři dostavbu mostu zakázali a po válce již nesplňoval dané parametry. Proto k dostavbě nedošlo.

                                N: vydrák - Profil | Pá 23.10.2015 19:19:06

                                jirfak >> Dnes jsem byl navštívit slavné „řopíky“ v Pašovicích a Hladné.
                                Dal jsem si tu práci a vylezl i na horní část (stropnici) řopíku. Byla to neskutečná fuška :-))

                                Tedy začněme v Pašovicích.
                                (ta trubka ve stropnici je otvor na periskop).

                                  N: vydrák - Profil | Čt 22.10.2015 21:06:08

                                  jirfak >> Máš přehled!

                                    Njirfak - Profil | Čt 22.10.2015 20:11:55

                                    Romane,tu starou říční kilometráž jsem už dříve viděl na stránkách u Vojty Pavelčíka. Jinak,když zapadne voda na kamýckém jezeře,je před Šefrovnou vidět kámen s číslem 103 a je tam k vidění kámen s vytesaným nápisem "NAVIKACE" pod Šefrovnou pak kámen s číslem 104,ten ale není v boku královky,ten je vsazen do shluku kamenů u skály. Ke 105 km,voda zapadla,co vím,jen z jara 1996. Ostatní v kamýckém jezeře zůstávají pod vodou. V Kamýku nevím,ale naproti Manství už šla královka od mostu po levém břehu. A ta je,po terénních úpravách skryta,až ke hrázi,i s kilometráží. Km 112 je na Blatnici,kousek pod bývalým přívozem u Bambousků,113 km je ve Velké,114 km na Tahavě,115 km je pod Vesteckým (novým) mostem a 117 km je na Kovárně,naproti Zrůbku. Jmenovaná kilometráž je,při příznivých podmínkách k vidění.

                                      N: vydrák - Profil | Čt 22.10.2015 19:25:05

                                      jirfak >> Ahoj. Nedávno jsi sem dával kameny s vytesaným číslem označující starou Vltavskou kilometráž.
                                      Zaujalo mě to a trochu jsem pátral. A našel: http://codyprint.cz/codyprint/vltava_ukazka_kilomet​raz.html

                                        NMilda74 - Profil | St 21.10.2015 19:49:42

                                        jirfak >> ...jj,přelomový je ten rok 1990,to souhlas. Mapy se dnes neustále aktualizují,atd.