STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

Njirfak - Profil | St 21.10.2015 19:04:49

Milda74 >> Ahoj Milane. Dík za info o řopíkách. Nebudu se vykrucovat,jen upřesním. Že nebyly řopíky zaneseny do map,vím od dost vysokého lampasáka,z doby tak po roce 1990. Dříve takovým informacím,nebylo přáno vyplouvat na světlo a mluvit o nich. Výstavba pohraničních opevněních a povltavské obranné linie,byla v určitém stupni utajení. Tak není divu,že v době výstavby řopíků,se postavené objekty do map nezanášely. A za války o to Němci zájem už neměli. Ty naopak,pokud to šlo,tak vltavskou linii likvidovali. Kdy se do map zbylé řopíky dostaly,nevím. Na netu jsou kolem Vltavy v turistické mapě,jsou jen ty zbylé. Pokud se jukneš v mapě na Karlovarsko,tak tam kolem Lubence,zůstaly řopíky všechny a nezabetonované.
A pro zpestření. Jeden z posledních řopíků z povltavské linie,který přežil,stál na na zahradě u Trojanů,v malé vísce Břehy, u Kamýka. Ten byl zlikvidován,spíše jen rozlámán,po vystěhování posledních obyvatel,těsně před napouštěním kamýckého jezera.
Vltavská linie je zpracována i v knižní podobě. Tuším,že autorem je Radan Lášek.

    Nkubah - Profil | St 21.10.2015 17:08:17

    : vydrák >> pěkné...

    Vltavská část patřila k linii, která vedla od Liberce do Třeboně kolem Prahy. Jediná linie dokončená ve vnitrozemí k udržení obrany a zdržení...

      N: vydrák - Profil | St 21.10.2015 16:24:15

      jirfak >> Jirko,jsi velice vnímavý člověk.
      Výborný fotky a postřehy,někdy rád vyběhnu do terénu s tebou.

        N: vydrák - Profil | St 21.10.2015 16:19:55

        Koho zajímají ŘOPíky u Hladný a u Pašovic, tak zde poměrně zajímavý článek.
        Jsou tam dobový fotografie obou zmíněných ŘOPíků před napuštěním jezera. Povšimněte si mapy!
        http://vestinu.cz/?opevneni-na-vltavotynsku,190

          NMaki1 - Profil | Út 20.10.2015 22:02:56

          Mimochodem, koncem srpna jsem jednu sobotu vytáhnul na čundr Vojtu Pavelčíka. Šli jsme z Hladné po levém břehu až na Rejsíkov, pak se stavili na Novomlýně a Rejsíkově ještě z pravého břehu a mrkli se i na obě Červené. A Vojta teď psal že o tom napsal reportáž do časopisu Turista. Prý to vyjde v příštím čísle a má to být na 6 stran, tak jsem zvědavý.

            NMaki1 - Profil | Út 20.10.2015 21:56:05

            Ahoj. Jsem rád že se fotka Podolska líbila. Pro úplnost, tady je odkaz na článek ve kterém byla, a je jich tam víc.
            http://www.moto-svet.cz/okruhy-a-historie/byvale-ce​ske-okruhy/465-zahori-nad-vltavou

            Je to ostuda, ale tu nádhernou knihu o Podolsku zatím nemám, takže jsem o tom závodu přes 2 mosty nevěděl, dokud jse mnáhodou nenarazil na tenhle článek ..

              NMilda74 - Profil | Út 20.10.2015 21:49:15

              jirfak >> ...řopíky jsou v mapách normálně zanesené. stačí si dát obyčejnou mapu od MAPY.CZ v turistickém provedení.Je tam zobrazen jak ten u Pašovic,tak na Hladné. Na netu je jinak hodně map ještě z výstavby....do vyhledávače ŘOPÍKY MAPY...Jinak pěkné fotky.

                Nkubah - Profil | Út 20.10.2015 21:36:42

                jirfak >> bude podemletý...

                Musel být vedle stavení... Po obsazení ČSR bylo rozhodnuto o likvidaci opevnění mimo pohraničí - hlavně kvůli nátlaku na obyvatelstvo... Zničeny náložemi zevnitř ( někdy na několikátý pokus, po pokusech 60-90kg trhavin), u kterých to nešlo byly zabetonovány...

                Našel jsem si datum zadání i firmu, která výstavbu prováděla...

                  NZiggy - Profil | Út 20.10.2015 20:58:24

                  jirfak >> zajímavá stavba, pěkné fotky a informace

                    Njirfak - Profil | Út 20.10.2015 20:31:06

                    Ještě jednou Pašovice. Tento řopík stál na dvorku u Černých. Řopíky se stavěly podle vojenské dokumentace a tak kolikrát stály tam,kde překážely. V Buzicích tak stál řopík těsně u zdi stavení. Bunkry měly mít hluboké základy. U tohoto řopíku na snímku to vypadá,že mráz utrhl bunkr od základů. Zajímavé je,že nikdy nebyly zaneseny do map.
                    Ještě pár snímků,pro pokochání.
                    Naskládané kameny,slunečnice,obnažený a funkční trativod a pohled proti proudu.

                      NFero123 - Profil | Út 20.10.2015 16:50:56

                      Maki1 >> Pěkná fotka,takových už asi moc nebude.Palec hore.:-))))

                        N: vydrák - Profil | Út 20.10.2015 15:18:54

                        Maki1 >> To je náádherná fotografie. Jistě nejhezčí,jakou jsem z Podolska viděl.

                          Njirfak - Profil | Út 20.10.2015 13:16:49

                          yvana >> Ivo,sháněj fotky,dokut je čas a lidi vědí,co na fotkách je. Držím Ti palečky. A při hledání měj štěstí,někteří lidi fota mají,to víš od těch,kterým je už půjčily,ale určitým zájemcům PROSTĚ NEPUJČÍ!!!! Vím o tom svoje.

                            Nyvana - Profil | Út 20.10.2015 8:23:41

                            jirfak >> Jirko měla bych dostat fotky horního Kothánka,tam jsem nikdy nedojela,ale kdo se ptá ten se dozví,tím vyměním fotky dolního za horního:-)Asi si udělám vycházku po vesnici,dostávám informace,kde by měly mít lidi starý fotky,tak uvidím jestli se zadaří.

                              NMaki1 - Profil | Po 19.10.2015 23:47:36

                              jirfak >> Ahoj Jirko
                              Hele co jsme na šel. S tím nápisem "U Márů" v Podolsku jsi měl pravdu :-) :
                              http://www.moto-svet.cz/images/-foto-/okruhy/byvale​-ceske-okruhy/zahori_nad_vltavou/2.jpg

                                Njirfak - Profil | Po 19.10.2015 20:20:50

                                Maki1 >> Ahoj Honzo. K fotkám jen to,že se na nich podepsalo počasí a něco bude i rukama. O staré kilometráži vím už od dětství. Ty číslice byly totiž vidět na dálku a byly natřeny bílou barvou. 112tý km je na Blatnici a kousek pod ní,ale na pravém břehu,chodily ženský ze vsi prát na náhon prádlo.
                                Schůdky zapuštěné v královce,jsou tam určitě dvoje,ne li troje.U některých se zachovaly i kroužky na uvazování loďky.
                                Jestli mě pamět neklame,tak Vašík Husů jednou zmiňoval,dolního Marka u přívozu ale i horního Marka.
                                Řopíky které stály v blízkosti nějakých staveb,se nemohly bezpečně odstřelit,se zalévaly betonem. V Kamýku tak zůstaly stát řopíky čtyři. Mezi Solenicemi a Zvíroticemi,tak zůstalo stát devět řopíků. Na suchu zůstaly jen čtyři zmiňované řopíky v Kamýku a jeden naproti Solenicím,dva řopíky jsou z větší části pod vodou,na Šefrovně a v Buzicích. Poslední dva,v Bučilech a ve Zvíroticích,jsou trvale pod vodou. Z vody vystoupí jen když voda na Slapech zapadne.

                                  Njirfak - Profil | Po 19.10.2015 19:47:41

                                  yvana >> Lidi,doufám znám. Dovedou rozebrat a odnést cokoli. Víš,ona matka příroda jim v tom sběratelství tak trochu dovede zabránit. To co je dneska na dně koryta obnaženo,může být při další zapadlé vodě,schováno pod pod slabým nánosem bahna,či písku.

                                  Při mé poslední návštěvě "podoláku",jsem dal řeč s mladým párem s dětmi. Porovnávali historické fotografie s terénem na levém břehu. Byly na základech stavení,situované podél řeky na délku,těsně před mostem. Byly to potomci starousedlíků,teď už nevím přesně,snad zmiňovali Míkovi,ale prý se u nich přezdívalo "u Márů". Ale Márovi bydleli v některém stavení proti proudu a měli na střeše vyskládán z dvojbarevných tašek,nápis "u Márů". Jinak,z bláta si sbírali úlomky hrnečků,talířů...

                                    NFero123 - Profil | Po 19.10.2015 19:03:24

                                    : vydrák >> Jo ,máš pravdu.Ale na druhou stranu je zase plno fotek z upuštěného Orlíku.Na dlouhou dobu bude po pohádkách co je kde potopeno. Snad se většina znovu uklidí pod hladinu.

                                      N: vydrák - Profil | Po 19.10.2015 18:57:12

                                      Fero123 >> Opravdu krásná stavba.
                                      My se tady hroutíme ze starý cesty a rozbořenýho chlíva a tam takovej krásnej kostel:-)

                                        NFero123 - Profil | Po 19.10.2015 18:55:33

                                        : vydrák >> To je něco,pak že voda chybí jen na Orlíku.:-)) Jinak pěkná stavba.