STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

N: vydrák - Profil | Po 19.10.2015 18:52:29

Podobnost s naším tisíckrát skloňovaným Orlíkem veliká:
http://www.novinky.cz/koktejl/383819-utopeny-400-le​t-stary-kostel-se-vynoril-z-vody.html

    N: vydrák - Profil | Po 19.10.2015 17:46:23

    Maki1 - lapp 19.10.2015 17:40:13 >> Jsou tam zajímavý pasáže.
    Například pohyb Hitlerjugend mezi Červenou a Zvíkovem,morální stav obyvatelstva apod. Dobrej příběh.

    Např.zimu přečkal v rodným domě schovanej pod podlahou. Takže nejenom jeho odvaha ale všech jeho blízkých včetně sousedů.
    Jak by to dopadlo kdyby byl odhalen všichni známe z historie.

      NMaki1 - Profil | Po 19.10.2015 17:40:13

      : vydrák >> Opravdu ostrý. Ten člověk musel mít neuvěřitelnou odvahu a víru, že to dokázal přežít. Když si to představím až z toho mrazí.

        Nlapp - Profil | Po 19.10.2015 16:48:33

        : vydrák >> Ostrý. Dnešní člověk už si nic takového nedovede ani představit.

          N: vydrák - Profil | Po 19.10.2015 16:14:41

          Úryvek z knihy:

          ....Tím jsem prošel k Vltavě,pak podle Vltavy po navigaci k Moravcovu peklu.
          Tam jsem věděl o brodu přes řeku,který jsme jako trampové používali a byl jsem na místě. Ač byla noc,přesun proběhl rychle,protože jsem cestu dobře znal. Vyspal jsem se už v jeskyni a ráno se rozhlédl po okolí. Celkem to odpovídalo mým představám.
          Jak už jsem řekl,místo bylo přístupné pouze po pláni z Kučeře a tak nebylo tak absolutně opuštěné.
          Kluci z Kučeře a z přilehlých samot ho tu tam navštěvovali,hlavně tam chodili chytat ryby.
          V tom místě totiž byli pěkné peřeje,balvany a tůňky,kde se zdržovaly ryby. A také se tam chodili koupat.
          I tehdy tam nějaký kluk rybařil,ale dal jsem pozor,aby mne neviděl. Místo ve skalách,kde byla jeskyně,nenavštěvovali. Proto jsem se tam usídlil v nejpříhodnější jeskyni.
          Měla tu výhodu,že byla dost hluboká a před jejím vchodem rostli silné,vzrostlé smrky. Nad jeskyní pak byla asi 50m vysoká skála a vše se nacházelo v jakémsi zářezu mezi skalami. Mělo to tu přednost,že jsem tam mohl bez obav rozdělat oheň a pokud byl bez dýmu,nemohl být ani ve dne zpozorován.
          Ještě v Písku na skládce jsem sebral nějakou plechovku,myslím od okurek,z kousku drátu jsem udělal držadlo a měl jsem nádobu na vaření.
          Pro brambory jsem chodil na pole na planinu,kde jsem opatrně odhrabával aby to nebylo znát,dále jsem trhal výhonky kopřiv a sbíral divokou pažitku,která tam na skalách hojně rostla.
          Stráně tam byli bohatě osídleny slimáky zahradními,dobře se jim tam na výsluní dařilo a tak jsem je sbíral a upravoval. Měli silně klihovou příchuť ale mě to nevadilo. Vařil jsem to všechno dohromady. .......

            N: vydrák - Profil | Po 19.10.2015 15:57:50

            Jedná se o autobiografický příběh trampa a terezínského vězně Miloše Blažka (1923 - 2014), který po útěku z Terezína přežil do konce války schován v malé jeskyni u Vltavy v tzv. Moravcově pekle.
            Jeskyně v Moravcově pekle se nacházela mezi Červenou n.Vlt. a Zvíkovem.

            (fotografie jsou z knihy LIDÉ OD VODY)

              N: vydrák - Profil | Po 19.10.2015 15:43:20

              Při čtení knihy LIDÉ OD VODY jsem narazil na úryvek z knihy PŘEŽIL JSEM V MORAVCOVĚ PEKLE.
              Jelikož do těch míst několikrát za rok jezdím na ryby, tu knihu jsem musel mít,ten příběh jsem musel znát!

                NMaki1 - Profil | Po 19.10.2015 2:23:41

                A ještě jedno vzpomínání pamětníka na Hladnou a pana Husu:
                http://zanikleobce.cz/index.php?detail=1448671
                Neznáte se někdo náhodou s panem Markem nebo Zemanem? To by byla náhoda.

                  NMaki1 - Profil | Po 19.10.2015 2:10:03

                  jirfak >>

                  Ahoj Jirko.
                  Nádherné fotky a zážitky, závidím. A ta kilometráž to je opravdu nevídaný úlovek.

                  Jinak je to obrovská náhoda ale o tom domu nad schůdky v navigaci na Hladné vím, že tam bydleli jistí Markovi. Pan Josef Marek na to vzpomíná v diskusi na www.zanikleobce.cz :

                  http://zanikleobce.cz/index.php?obec=939

                  Dokonce to vypadá že zrovna před týdnem se mu tam ozvala příbuzná nebo známá se kterou dávno ztratili kontakt. To jsou věci. Jen budu citovat pana Marka (první fotka o které mluví je fotka hospody u Růžičků stejná jako ta co jsi přiložil ke svému příspěvku, druhá fotka byla moje a tu přikládám sem) :

                  "K fotografiím upřesním, že první foto je z místa, kde stával hostinec U Růžičků a oblý kamený objekt v popředí sloužil jako náhon a také jako ochrana proti ledům při jarním tání. Pevnůstka nebyla odstřelena ale zazděna jen proto, že stála přímo na dvoře před hostincem.
                  Prostřední fotografie je z Doubravské Hladné a v tarasech poznávám výjezd na dvorek našeho tehdejšího domu i pařez z mohutné olše na naší zahradě blízko navigace." ..

                  "Na pravém břehu byly navezeny hromady lomového kamene a praného písku na stavbu pilířů, ale neviděl jsem tam žádné zbytky základů pilířů. Jako školák si pamatuji, že v 50tých letech se dělaly ve stráni průzkumné vrty pro budoucí pilíře a uvažovalo se o dostavbě. Narodil jsem se v roce 1945 a na Hladné jsem bydlel až do zatopení v roce 1960. Můj otec byl vrstevníkem legendárního Vojty Husy. Měl Vrátenský patent /oprávnění k plavení vorů/ a pro Vojtu Husu také plavil vory do Prahy."

                  Na tom serveru je možno panu Markovi odpovědět. Pošle se mu e-mail a dá se s ním navázat kontakt, kdyby někdo měl zájem.

                    Nyvana - Profil | Ne 18.10.2015 22:13:25

                    jirfak >> Víš je to dost velká zajímavost,doufám,že tam i zůstane,znáš lidi.Vím,že si lidi berou na památku kousky kamene z těch základů,ale těch lidí je hrozně moc.Na Podoláku je to pořád jako procesí,za chvilku tam nic nezůstane:-(

                      Njirfak - Profil | Ne 18.10.2015 21:54:52

                      Rarach to byla náhoda

                        Nyvana - Profil | Ne 18.10.2015 21:41:51

                        jirfak >> Ty jsi o tom rarachovi věděl,kde ho hledat,nebo to byla náhoda?

                          Njirfak - Profil | Ne 18.10.2015 21:37:21

                          Rarach pod vodou byl a kdo si tak schoval nevím. Ale pro slabší povahy je třeba brát k řece pemprsky sebou.

                            NFero123 - Profil | Ne 18.10.2015 20:37:30

                            yvana >> Je dobrej,wo tom žádná.:-))

                              Nyvana - Profil | Ne 18.10.2015 20:34:58

                              Fero123 >> Stejně je ten Jirka dobrej,nachodit tolik kilásků a ještě najít staré kilometrovníky,fakt před ním smekám.

                                NFero123 - Profil | Ne 18.10.2015 20:28:49

                                yvana >> Vypadá jako že jo.:-))

                                  Nyvana - Profil | Ne 18.10.2015 20:27:28

                                  Fero123 >> Jistě a ženský si strachy čůrnou co?:-)Mě zajímá jestli byl ten rarach taky pod vodou víš?

                                    NFero123 - Profil | Ne 18.10.2015 20:24:27

                                    yvana >> Straší ženské nezbedné.:-))

                                      Nyvana - Profil | Ne 18.10.2015 20:22:25

                                      jirfak >> Máš představu proč je tam ten rarach?

                                        NFero123 - Profil | Ne 18.10.2015 20:15:22

                                        jirfak >> Co má dnes logiku?:-))