- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
STARÁ (ztracená) VLTAVA
V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.
Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?
Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.
Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
135x v oblíbených a 13x v ignorovaných.
N: vydrák - Profil | Po 19.10.2015 18:52:29
http://www.novinky.cz/koktejl/383819-utopeny-400-let-stary-kostel-se-vynoril-z-vody.html
N: vydrák - Profil | Po 19.10.2015 17:46:23
Například pohyb Hitlerjugend mezi Červenou a Zvíkovem,morální stav obyvatelstva apod. Dobrej příběh.
Např.zimu přečkal v rodným domě schovanej pod podlahou. Takže nejenom jeho odvaha ale všech jeho blízkých včetně sousedů.
Jak by to dopadlo kdyby byl odhalen všichni známe z historie.
NMaki1 - Profil | Po 19.10.2015 17:40:13
Nlapp - Profil | Po 19.10.2015 16:48:33
N: vydrák - Profil | Po 19.10.2015 16:14:41
....Tím jsem prošel k Vltavě,pak podle Vltavy po navigaci k Moravcovu peklu.
Tam jsem věděl o brodu přes řeku,který jsme jako trampové používali a byl jsem na místě. Ač byla noc,přesun proběhl rychle,protože jsem cestu dobře znal. Vyspal jsem se už v jeskyni a ráno se rozhlédl po okolí. Celkem to odpovídalo mým představám.
Jak už jsem řekl,místo bylo přístupné pouze po pláni z Kučeře a tak nebylo tak absolutně opuštěné.
Kluci z Kučeře a z přilehlých samot ho tu tam navštěvovali,hlavně tam chodili chytat ryby.
V tom místě totiž byli pěkné peřeje,balvany a tůňky,kde se zdržovaly ryby. A také se tam chodili koupat.
I tehdy tam nějaký kluk rybařil,ale dal jsem pozor,aby mne neviděl. Místo ve skalách,kde byla jeskyně,nenavštěvovali. Proto jsem se tam usídlil v nejpříhodnější jeskyni.
Měla tu výhodu,že byla dost hluboká a před jejím vchodem rostli silné,vzrostlé smrky. Nad jeskyní pak byla asi 50m vysoká skála a vše se nacházelo v jakémsi zářezu mezi skalami. Mělo to tu přednost,že jsem tam mohl bez obav rozdělat oheň a pokud byl bez dýmu,nemohl být ani ve dne zpozorován.
Ještě v Písku na skládce jsem sebral nějakou plechovku,myslím od okurek,z kousku drátu jsem udělal držadlo a měl jsem nádobu na vaření.
Pro brambory jsem chodil na pole na planinu,kde jsem opatrně odhrabával aby to nebylo znát,dále jsem trhal výhonky kopřiv a sbíral divokou pažitku,která tam na skalách hojně rostla.
Stráně tam byli bohatě osídleny slimáky zahradními,dobře se jim tam na výsluní dařilo a tak jsem je sbíral a upravoval. Měli silně klihovou příchuť ale mě to nevadilo. Vařil jsem to všechno dohromady. .......
N: vydrák - Profil | Po 19.10.2015 15:57:50
Jeskyně v Moravcově pekle se nacházela mezi Červenou n.Vlt. a Zvíkovem.
(fotografie jsou z knihy LIDÉ OD VODY)
N: vydrák - Profil | Po 19.10.2015 15:43:20
Jelikož do těch míst několikrát za rok jezdím na ryby, tu knihu jsem musel mít,ten příběh jsem musel znát!
NMaki1 - Profil | Po 19.10.2015 2:23:41
http://zanikleobce.cz/index.php?detail=1448671
Neznáte se někdo náhodou s panem Markem nebo Zemanem? To by byla náhoda.
NMaki1 - Profil | Po 19.10.2015 2:10:03
Ahoj Jirko.
Nádherné fotky a zážitky, závidím. A ta kilometráž to je opravdu nevídaný úlovek.
Jinak je to obrovská náhoda ale o tom domu nad schůdky v navigaci na Hladné vím, že tam bydleli jistí Markovi. Pan Josef Marek na to vzpomíná v diskusi na www.zanikleobce.cz :
http://zanikleobce.cz/index.php?obec=939
Dokonce to vypadá že zrovna před týdnem se mu tam ozvala příbuzná nebo známá se kterou dávno ztratili kontakt. To jsou věci. Jen budu citovat pana Marka (první fotka o které mluví je fotka hospody u Růžičků stejná jako ta co jsi přiložil ke svému příspěvku, druhá fotka byla moje a tu přikládám sem) :
"K fotografiím upřesním, že první foto je z místa, kde stával hostinec U Růžičků a oblý kamený objekt v popředí sloužil jako náhon a také jako ochrana proti ledům při jarním tání. Pevnůstka nebyla odstřelena ale zazděna jen proto, že stála přímo na dvoře před hostincem.
Prostřední fotografie je z Doubravské Hladné a v tarasech poznávám výjezd na dvorek našeho tehdejšího domu i pařez z mohutné olše na naší zahradě blízko navigace." ..
"Na pravém břehu byly navezeny hromady lomového kamene a praného písku na stavbu pilířů, ale neviděl jsem tam žádné zbytky základů pilířů. Jako školák si pamatuji, že v 50tých letech se dělaly ve stráni průzkumné vrty pro budoucí pilíře a uvažovalo se o dostavbě. Narodil jsem se v roce 1945 a na Hladné jsem bydlel až do zatopení v roce 1960. Můj otec byl vrstevníkem legendárního Vojty Husy. Měl Vrátenský patent /oprávnění k plavení vorů/ a pro Vojtu Husu také plavil vory do Prahy."
Na tom serveru je možno panu Markovi odpovědět. Pošle se mu e-mail a dá se s ním navázat kontakt, kdyby někdo měl zájem.
Nyvana - Profil | Ne 18.10.2015 22:13:25
Nyvana - Profil | Ne 18.10.2015 21:41:51
Njirfak - Profil | Ne 18.10.2015 21:37:21
Nyvana - Profil | Ne 18.10.2015 20:34:58
Nyvana - Profil | Ne 18.10.2015 20:27:28
Čtenáři této diskuse také sledují
NORLÍK - volná diskuse240486
NFóry59867
NRybářsko-houbařské jádro .-)45007
NUdírny a uzení51139
NRybářský retro bazar.16779
NLodě - Loďky - Lodičky18426
NPražská Vltava: úlovky, zkušenosti15211
NRetro ...50707
NBušákovy plky a frky a různé věci od našich vod412759
NSranda bez nadsázky 🤘10856
Kde to žije - všechna témata
2:11NHlídač slev eshopů 751
ÚtNRybáři vs ochránci přirody 68
ÚtNATTs hlásiče a ATTx příposlech 544
ÚtNStaré Česke rybářské vybavení 394
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 2
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
ÚtNCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 40
ÚtNPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 24
ÚtNPolsko, okolí Dunajce 6
ÚtNLabe fishing store 19
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoNŽermanky a bivakovani 4
PoNPoradna: Sumcařina 2570
Co je nového - všeobecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
Saccon Carp
Rybářský e-shop se zaměřením na moderní kaprařinu. Máme dlouholeté zkušenosti, na trhu úspěšně působíme přes 10 let....













