STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

N: vydrák - Profil | So 13.8.2011 9:02:41

Raketýr >> Tak tuhle fotografii Žďákova jsem ještě neviděl!

    N: vydrák - Profil | So 13.8.2011 8:59:25

    Vaziště vorů v Újezdu.

      N: vydrák - Profil | So 13.8.2011 8:58:38

      obec ÚJEZD:
      V Újezdu bylo od nepaměti vaziště vorů a při něm dlouhý, fortelně postaveny splaz. Ten tu stál již v roce 1854. Nedílnou součástí byl zdejší plavecký hositnec pana Hrdličky, jehož předchůdci tu šenkovali přinejmenším od začátku 18. století.

      V hlubší minulosti byl ovšem nejvýznamnější středověký hrad jménem Újezdec, jehož majitelé měli právo vybírat zde od plavců mýto. Ten byl podle pověstí dobyt a vypálen husitským vojskem v čele s Janem Žižkou. Ve skutečnosti však hrad Újezdec sešel věkem, proto ho jeho majitel na počátku 16. století opustil a nechal spustnout.

      Na fotografii hrad Újezdec.

        NRaketýr - Profil | So 13.8.2011 8:54:47

        : vydrák >> Žďákov 1925 ...

          N: vydrák - Profil | So 13.8.2011 8:54:29

          ..další plavci

            N: vydrák - Profil | So 13.8.2011 8:53:13

            ..plavci z rodiny Husů.

              N: vydrák - Profil | So 13.8.2011 8:52:14

              obec HLADNÁ:
              Bývala to vždy plavecká ves.Původně se tato ves jmenovala Hlasná,to jest zvučná. Bývala to vždy plavecká ves, a plavci na sebe uměli moc dobře halekat.
              Přejmenování vsi na Hladnou se pravděpodobně uskutečnilo ke konci 18. století. Na levém břehu Vltavy, který je součástí katastru obce Albrechtice, bývalo původně vaziště pramenů, nad nímž bylo velké skladiště dřeva z píseckých a neznašovských lesů. Ročně se odtud vypravovalo sedm až osm tisíc plnometrů dřeva, někdy i více.
              V roce 1941, po rozsáhlých polomech, odtud odplulo dokonce 31 000 m3 dřeva! Na vorech z Hladné bývali nejčastějšími plavci příslušníci zdejší rodiny Husů, kteří si po několik generací drželi pověst zvlášť zkušených Vltavanů.

              Na fotce je pramen právě u Hladné.

                N: vydrák - Profil | So 13.8.2011 8:48:26

                V dnešním díle hledání ztraceného času se podíváme do obcí Újezd,Hladná.
                http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-z​traceneho-casu/202324246000303/

                  N: vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 22:01:49

                  vojta242 >> Dík za tip!

                    NMates PB - Profil | Pá 12.8.2011 18:27:49

                    Jeden řopíček z horní Vltavy nad Lipnem.

                      Nvojta242 - Profil | Pá 12.8.2011 14:57:36

                      Pro fandy staré Vltavy je v obchodech nová knížka....

                      bližší info tady - www.foto-pavelcik.cz/moran

                      na webu si můžete celou knížku i prohlédnout

                        NRaketýr - Profil | Pá 12.8.2011 13:51:02

                        NOVAS >> Tak jsem prohledal knihovnu a o Županovicích nic víc, než ty obrázky které jsou známé i na netu - zbytky zdymadla atd. ..
                        Tak alespoň jeden pěknej Orlík pro kolegu vydráka.

                          Nrover - Profil | Pá 12.8.2011 13:42:28

                          Raketýr >>
                          Slušnej kauf, nedivím se, že tyto záležitosti mají takovou cenu, ...hlavně pro znalce :-)

                            N: vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 13:41:00

                            Raketýr >> Nádherná kniha.Kdybys jí zahlídnul na aukru - dej mi avizo!:-)

                            Musím do práce,zatím se mějte.

                              NRaketýr - Profil | Pá 12.8.2011 13:32:40

                              : vydrák >> Jestli je odsud.. :-)
                              Ale je to první vydání z roku 1914, docela vzácnost.

                                N: vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 13:31:08

                                Raketýr >> Snad se nám kupující pochlubí:-))))))

                                  NDejF - Profil | Pá 12.8.2011 13:29:06

                                  NOVAS >> asi ne :-)

                                    NRaketýr - Profil | Pá 12.8.2011 13:25:59

                                    : vydrák >> To je teda fofr :-)

                                      NNOVAS - Profil | Pá 12.8.2011 13:23:08

                                      DejF >> Psal to někdo z rodiny ? :-)

                                        NRaketýr - Profil | Pá 12.8.2011 13:20:50

                                        rover >> Já tu mojí koupil na Aukru za 300,-, ale někdo neví co za ní chtít..