STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

NFero123 - Profil | Ne 27.9.2015 11:19:34

Jitkagold >> Posílám ti fotky dle přání,páč jsem tam byl tento víkend. Je to stav vody v Jehnědnu a jez pod Rejzíkovem,Prý nebyl viděn od napuštění Orlíka. Pro ty ,kteří si ho chtějí nafotit přidám malou radu.Je třeba se podívat,kolik vody puští Kořensko.Je vidět jen když teče málo vody.

    NRytíř - Profil | Ne 27.9.2015 9:41:52

    : vydrák >> čeče,už na mě všechny tyhle fotky působí hodně depresivně.Když se kouknu na dřívější co mama a na tohle,je mě hodně smutno.....

      N: vydrák - Profil | Ne 27.9.2015 8:29:29

      Vitapb >> Taky díky za fotografie.

        N: vydrák - Profil | Ne 27.9.2015 8:28:56

        yvana >> Výborný fotky a informace. Za přenos děkujeme naší obětavé fotoreportérce:-)

          NJitkagold - Profil | Ne 27.9.2015 2:01:28

          Dobry den,mohla bych nekoho z vas poprosit o foto, jak to dnes vypada s vodou v taboristi v Jehnednu a u obrazku nad Jehnednem. Dekuji moc.

            Nzelí - Profil | So 26.9.2015 22:43:51

            Ještě že jsem se na rybarinu u nas v kocourkove vysral.Akorát bych se nervoval a takhle mam klid

              NRytíř - Profil | So 26.9.2015 22:34:21

              zelí >> to se musíš zeptat u vás na povodí.

                Nzelí - Profil | So 26.9.2015 22:30:03

                Jenom se chci zeptat.To jako bude trvaly stav Orliku???

                  NVitapb - Profil | So 26.9.2015 11:57:21

                  Ještě pár fotek k předchozímu příspěvku, omlouvám se mělo to být k tomu

                    NVitapb - Profil | So 26.9.2015 11:54:19

                    Zdravím, přidávám fotky ze včerejší návštěvy Červené a Podolska. Voda stále ustupuje, v Červené pod kostelíčkem už se pomalu ukazuje druhé patro původního hřbitova. U železničního mostu zas vylézá skupina budouv, které stávaly nad mlýnem. Kdyby měl někdo hezkou detailní fotku před zátopou, tak by se možná daly i konkrétně určit. Jinak ten rybníček o kterém jsem psal, že jsou v něm uvězněné ryby má ve spod hráze zřejmě částečně funkční propust.

                    Jinak je velmi zajímavé si zajet na Podolsko.. Břehy jsou už teď atrakcí pro spoustu lidí, protože takovýhle obrázek vidí člověk možná jen párkrát za život a navíc nikdo neví, kdy to zas zmizí pod vodou. Podle mého je již úplně nad vodou cesta k mostu a za chvilku bude vidět i napojení na bývalý most a náznaky, kde přesně stával.

                      NPetr Z. Vedro - Profil | So 26.9.2015 9:23:06

                      yvana >> Ahoj, super fotky !!! Asi si udělám výlet :o)

                        NZiggy - Profil | Pá 25.9.2015 23:27:42

                        yvana >> opět to máš moc pěkné, je to zvláštní pocit dostat se na místa kde už dávno nežijí lidé, ale žili.......

                          Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 21:37:48

                          : vydrák - >> Romane,tak jsem při cestě ještě nafotila základy Kothánků pod sv.Jánem,dostala jsem se na místa,kam to dříve nešlo.Byla to dost velká usedlost.Stodola,obytný dům a ještě další stavba asi chlívky.Co se dochovalo byla i konečná zeď zahrady,ale taky tady máš nálezy,co patřily rodině.Jsou to pozůstatky kola k povozu.

                            Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 20:57:09

                            Ziggy >> Tak ono jenom sem dát fotky je dřina,teď jsem tady měla 15 fotek a povídání a chtěla jsem dát další a hodilo mě to na bleskovky a můžu začít znova:-(

                              NZiggy - Profil | Pá 25.9.2015 20:42:44

                              yvana >> bez informací by to byly "jen" pěkné fotky
                              sehnat informace dá daleko větší práci než udělat pár fotek, když se to vše skloubí tak to nemá chybu!

                                Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 20:16:50

                                Ziggy >> Mám těch fotek dost,ale taky sháním informace.

                                  Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 20:16:05

                                  : vydrák - >> Romane,tak jsem ten barák určila dobře.Patřil rodině Horažďovských,kde se vystřídalo několik generací.Obydlí tvořilo obytné stavení,chlévy a stodola.U baráku měli dvě malé pece na pálení vápna.Podle dochovaných zápisů byl poslední převozník Josef Horažďovský.Přívoz sloužil k převozu paliva,lidí,ale taky převážel svatebčany a zemřelé,protože hřbitov byl ve Chřešťovicích a vynášení nebožtíka nebyla žádná legrace,je to dost velký kotár.
                                  Jinak rodina Horažďovských pronajímala místnost pro lufťáky,hlavně z Prahy.
                                  Dneska se prvně ukázaly základy sklepa kde je taky klenutý vstup,pokusím se něco nafotit,dneska tam bylo plno rybářů,tak jenom jedna fotka.

                                    NZiggy - Profil | Pá 25.9.2015 20:01:16

                                    yvana >> to doufám..... nemohu se dočkat :--))

                                      Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 19:15:08

                                      Ziggy >> To je teprve začátek:-)