STARÁ (ztracená) VLTAVA | MRK.cz

STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

NZiggy - Profil | Pá 25.9.2015 19:06:57

yvana >> díky za pokuk, pěkná reportáž

    Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 18:51:30

    Pučmeloun >> Ještě jsou místa kde se nalodíš,já kde mám loď už je hodně bláta,je jen otázka času,kdy se už k vodě nedostanu:-(

      NPučmeloun - Profil | Pá 25.9.2015 18:21:57

      yvana >> Super fotky, díky, ještě bych si to chtěl letos lodí projet.

        Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 18:20:32

        Tady je ta zátoka pod Olešnou,vzadu se dochoval nějaký základ jestli zídky co něco rozděloval nevím.Tady je kousek dochované cesty k těm základům.

          Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 18:09:19

          Pučmeloun >> Já cestuju buď po vodě,nebo dojedu a chodím:-)

            Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 18:08:12

            Maki1 >> Moc díky,ty povodně toho hodně změnili.

              NPučmeloun - Profil | Pá 25.9.2015 18:07:18

              kurell >> Tak je to jasný, Kořensko v tu dobu, co jsem tam byl pouštělo přes 45m3s-1.Proto jsem ho neviděl:-((. Co udělá takový průtok

                Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 18:06:02

                : vydrák - >> Dnešní veslování mě dalo zabrat,ale stálo to za to.Nevím jestli se ještě pro bahno dostanu k vodě,ale zítra by to mělo ještě jít,protože u Horažďovských kouká už klenutí sklepu a potom směr proti proudu jsou další pozůstatky nějakého stavení,bylo to pro voraře,tam snad i vázali vory.
                První soubor fotek je pod Olešnou,nevím kdo tam bydlel,je to hned u zátoky a co se dochovalo je sklepení.

                  Nkurell - Profil | Pá 25.9.2015 17:58:20

                  Pučmeloun >> info mám tady odsud https://www.facebook.com/rejzikov

                    NPučmeloun - Profil | Pá 25.9.2015 17:52:38

                    yvana >> Už nějaký den vykoukla šlajsna, ale podle vlnek to moc dlouho trvat nebude, co se objeví. Reagoval jsem na příspěvek od Kurella, protože na jeho foto z FB je voda dost klidná.Leda, že by 22.9. kolem 15 hodiny Kořensko pouštělo vodu, jinak si to neumím vysvětlit. Škoda, že jsem se nedostal na sv. Annu, ale knížku mám i s věnováním, Peťulka to zařídila.

                      NMaki1 - Profil | Pá 25.9.2015 17:46:55

                      yvana >> Pěkný Nový Mlýn. Mimochodem, ten písek pod korunou jezu tam před 12 lety ještě nebyl. Možná ho tam přinesly povodně v roce 2013. Tady je video s jezem v roce 2003. https://www.youtube.com/watch?v=Eim0dgBz3ZY

                        Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 17:46:38

                        Maki1 >> V jehnědnu jsem byla,tam jsou opravdu peřeje.tak to se asi v Rejzíkově uvidíme taky se tam po obědě chystám.:-)Můžeš se přihlásit:-)

                          NMaki1 - Profil | Pá 25.9.2015 17:42:30

                          Podle dnešního stavu hladiny na stránkách PVL je jez na Rejsíkově určitě celý z vody venku. Vzdutí by mělo končit někde daleko pod Rejsíkovem, ale kdesi v diskusi jsem viděl fotky peřejí prý nedaleko Jehněda, což by mohlo znamenat že v řece pod Rejsíkovem je docela dost usazeného bahna... Uvidíme. Zítra se tam jedu podívat tak poreferuju :-)

                            Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 17:32:41

                            Pučmeloun >> Já vím,ale jenom jsem chtěla vědět jestli nevíš jestli už kouká.Posílám ti tu elektrárnu.

                              Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 17:31:26

                              Pučmeloun >> Ahoj tady ti posílám tu elektrárnu,byla to opravdu dost velká stavba.Je tam i domek,kde byl asi umístěný motor,pod ním je to velké ozubené kolo,asi to otvíralo vrata.Taky jsem nafotila cestu k tomu domku.

                                NPučmeloun - Profil | Pá 25.9.2015 17:23:28

                                yvana >> Ahoj, byla to reakce na příspěvek od Kurella.

                                  Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 16:49:34

                                  Pučmeloun >> Ahoj,já žádný jez nevidím.

                                    NPučmeloun - Profil | Pá 25.9.2015 16:45:59

                                    V úterý 22.9.2015 vypadal jez pod Rejzíkovem takto:-)

                                      Nkurell - Profil | Pá 25.9.2015 16:21:47

                                      Maki1 >> moje fotka to není mám tam napsáno převzato z Facebooku

                                        NMaki1 - Profil | Pá 25.9.2015 15:34:39

                                        Apropo, poradil by mi někdo jak se sem do diskuse vkládá video ? Už jsem tu jedno viděl ale nepřišel jsem na to.