STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

NMaki1 - Profil | Pá 25.9.2015 15:32:18

yvana >> Ahoj Yvano. Nene, myslel jsem ten další jez po proudu :-) Před časem jsem sem do diskuse dal jeho fotku když ještě sotva vyčuhoval, to byl stav 340,55. Na té fotce od Kruella mi chybí podélné hráze pod jezem, tak by mne zajímalo jestli bylo ještě tolik vody nebo jsou taky pod bahnem...

    Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 15:14:11

    : vydrák - >> Romane až utřídím dnešní fotky,tak ti je sem dám.Myslím,že to budou unikátní fotky,nafotila jsem pár věcí,které sloužily majitelům.Potom mám nové fotky hlavně hlavně klenutí u sklepa a další nový základy baráku.

      Nyvana - Profil | Pá 25.9.2015 15:02:21

      Maki1 >> Ahoj myslíš tenhle jez?Foceno při stavu vody 339,67.

        NMaki1 - Profil | Pá 25.9.2015 14:40:30

        kurell >> Moc pěkné. Na takovouhle fotku jsem čekal 12 let. V roce 2003 jsem se sem dostal pozdě, když už šla voda nahoru a vidět byla jen ta vyvýšená dělící zeď u přítoku z bočního údolí (kterou jsem celou tu dobu měl za potahovou stezku :-)). Zítra se jedeme podívat, tak se těším. Kdy přesně jsi to prosím fotil ? Zajímalo by mne na jaké kótě byla tehdy hladina.

          NJaMi - Profil | Čt 24.9.2015 22:27:06

          Ziggy >> Souhlasím, je to poučné a má to něco do sebe. Nelze to přehlížet.

            NZiggy - Profil | Čt 24.9.2015 22:23:32

            JaMi >> Tohle fakt můžu, mám to rád, miluju návraty do minulosti, pátrání po zapomenutých okamžicích našeho života, má to zvláštní nádech zapomenutých časů, bohužel i smutný pohled, v některých případech, kolik lidí opustilo ( nejen tady ) své domovy, jejich osudy, konce. Vše kolem toho je dost zajímavé, postřehy, stare i současné fotografie, to vše nám dost napoví.

            Je to tak

              NJaMi - Profil | Čt 24.9.2015 21:58:08

              Ziggy >> Tak super, jsem rád, že to pár lidiček potěší. Je to zajímavé, ale smutné. Zrovna včera jsem se díval na Vltavu v obrazech. Celkem opravdu zajímavé pokoukání, ale jak jsem psal, pro mě smutné....Když si představím, co lidí muselo opustit domovy, svá pole a louky, aby se naplnila přehrada a dneska se ta historie objevuje z vody. No mám z toho celkem smíšené pocity. Ale je to realita a pro mě je zajímavé se podívat minulosti pod pokličku.

                NZiggy - Profil | Čt 24.9.2015 21:42:29

                JaMi >> je to bezva, moc, škoda že mám tak málo času ale díky vám se mohu podívat na ta místa alespoň takhle, jinak by to byl pěkný výlet za vzpomínkama, uvidím

                  NFero123 - Profil | Čt 24.9.2015 21:38:49

                  kurell >> Zítra tam jedu tak se zajdu mrknout. Zdary .:-)

                    NJaMi - Profil | Čt 24.9.2015 21:36:36

                    kurell >> Pěkné, no to už je co říci. Díky za foto.

                      NJaMi - Profil | Čt 24.9.2015 21:35:46

                      Ziggy >> I tak děkuji, pokusím se zase něco natočit a tím podpořit tuto zajímavou diskusi staré ztracené Vltavy. Možná se mě podaří získat soukromá fota jednoho rodáka z Podolí. Ale to je zatím tzv. v plenkách. Čas ukáže.

                        Nkurell - Profil | Čt 24.9.2015 21:35:36

                        Už je vidět jez na Rejzíkově po 50 letech.
                        edit:převzato z focebooku

                          NZiggy - Profil | Čt 24.9.2015 21:24:26

                          JaMi >> vůbec není zač, fotky i video/a jsou fascinující, stejně tak články a celá tahle diskuze, líbí se mi moc, pohled do starých časů.....

                            NJaMi - Profil | Čt 24.9.2015 21:20:24

                            Ziggy >> Díky.

                              NZiggy - Profil | Čt 24.9.2015 21:17:50

                              JaMi >> moc pěkný video

                                NMilda74 - Profil | St 23.9.2015 20:01:27

                                šedivák >> Ideální by bylo,kdybys věděl přesně místo kde bydlel a které chceš nafotit.Pak to není samozřejmě problém.Jen bych chvilku ještě počkal.protože voda půjde dál podstatně dolů.Taky by možná nebylo na škodu,pokud to teda nemáš přes celou republiku,když máš k tomu místu vztah,přijet se podívat a vidět to osobně na vlastní oči.I když je to teď zvláštní a smutný pohled...

                                  Nyvana - Profil | St 23.9.2015 15:13:08

                                  Maki1 >> Máš SZ.

                                    Nyvana - Profil | St 23.9.2015 15:12:07

                                    NOVAS >> Už to pouští na Slapy.

                                      Nyvana - Profil | St 23.9.2015 14:32:52

                                      Maki1 >> Vím kde by to mělo být,pořád se tam říká na Boudecký,ale já myslím ten bunkr u Podoláku,tam snad byly dva,uvidím jestli mě bahno pustí.Já myslím,že se dočkáme i když to je jediná pozitivní věc.

                                        NMaki1 - Profil | St 23.9.2015 14:29:39

                                        yvana >> Ahoj Yvano. Super fotky. Jednička vážně seš :-). Pokud jde o mlýn a jez na Boudě, podle kilometráže by měl být ještě asi 3,5 metru pod vodou, tedy od koruny jezu. Ale zajímavý cíl by mohl být zabetonovaný bunkr, co stál u mlýna. Podle informací z webu měly bunkry stavební výšku 2,7 metru, takže se dá odhadnout, že strop řopíku by měl být už asi jen metr pod vodou. Toho by jsme se snad mohli dočkat..