STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

yvana - Profil | Pá 12.8.2011 12:01:13

Raketýr >> Tak tohle je nádhera tu bych si fakt ráda přečetla.

    Raketýr - Profil | Pá 12.8.2011 11:58:56

    Jinak pokud se někdo zajímá o starou Vltavu a život kolem ní, tak doporučuji tuto úžasnou knihu (k dostaní občas v antikvariátu, nebo na Aukru).

      : vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 11:56:40

      Raketýr >> Pokud máš takovýchto fotek s dobytkem u staré řeky více,pošli.
      Tohle já zbožňuju.Mám moc rád starý časy - jako kluk jsem byl s dobytkem silně srostlý.
      Často jsem pásal krávy,a s družstevními koni a kočím jsem jezdil obracet louky,vozit krmení dobytku a jiné.
      Takže fotky s dobytkem - to je moje:-))

        yvana - Profil | Pá 12.8.2011 11:53:24

        : vydrák >> No tak není zač ale pořád Olešňáci mají u nás hřbitov.

          Raketýr - Profil | Pá 12.8.2011 11:52:55

          Stará řeka ...

            Raketýr - Profil | Pá 12.8.2011 11:52:35

            : vydrák >> Starými pohledy to začalo a teď už je plná knihovna a navíc ještě rybařina.. Asi si otevřu muzeum :-)

              : vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 11:49:29

              yvana >> Dík za zajímavé vzpomínky(o těch nebožtících)!

                : vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 11:48:43

                Raketýr >> Rozhodně přidávej - placu je tu dost:-) Máš krásný koníček!

                  yvana - Profil | Pá 12.8.2011 11:40:59

                  : vydrák >> Ahoj ano jsou tu místa kde byli baráky neboli přívoz jednou jedinkrát jsem viděla obvodové zdi a ještě tam byly pahýly stromů.Byl to přívoz od nás do Olešné a fungoval i jako pohřební služba.Z Olešné se převáželi k nám na hřbitov nebožtíci a od přívozu se nosili do těch kotárů po té cestě chodím.Škoda že jsem to nevyfotila když to bylo vidět ty zdi.Těch míst je tady víc ale fotky nemám pozeptám se pamětníků.

                    Raketýr - Profil | Pá 12.8.2011 11:40:59

                    : vydrák >> V pohodě, kvůli poděkování to sem nedávám :-)
                    Historie téhle oblasti je můj nevětší koníček a mám tolik materiálů, že bych Ti to tu zahltil ale občas také něco přidám, pokud bude zájem.
                    Na fotografii je terasa před hotelem Záhoří a ten číšník uprostřed je můj prastrýc.

                      : vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 11:35:35

                      yvana >> Zdravím Yvčo.Nechceš přispět troškou do mlýna?Jistě se v Tvém okolí nachází něco,co připomíná starou vltavu!:-)))

                        rover - Profil | Pá 12.8.2011 11:34:44

                        Hotel Záhoří z druhé strany ...

                          : vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 11:34:40

                          Raketýr >> Tak to je úžasný Milane - bobrovky ze zaplaveného hotelu.
                          Jelikož jsem při spuštění diskuse řekl,že poděkování dávat nebudu tak ti vyslovuji alespoň ústní poděkování:-))

                            yvana - Profil | Pá 12.8.2011 11:32:05

                            : vydrák >> Dobrý den na starou Vltavu.

                              Raketýr - Profil | Pá 12.8.2011 11:27:22

                              : vydrák - >> No a tyhle potapěči vylovené tašky bobrovky jsou suvenýrem z toho co po zmíněném hotelu zbylo do dnešních dnů..

                                Raketýr - Profil | Pá 12.8.2011 11:24:52

                                : vydrák - >> Hotel Záhoří s přístavbou pokojů pro hosty, bylo to velmi oblíbené místo výletníků (cca 1940).
                                Zajímavostí je, že v pokoji č.17 (podkroví zcela vlevo) byl v lednu 1935 zavražděn německými agenty ing. Rudolf Formis, který odsud tajnou vysílačkou vysílal relace proti hitlerovskému německu.

                                  : vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 11:24:37

                                  Raketýr >> Diskuse je samozřejmě pro celou Vltavu se specifikací na úsek,na kterém se nachází dnes Orlická přehrada.
                                  Takže rozhodně uvítám fotky z celé Vltavy.Dík

                                    Raketýr - Profil | Pá 12.8.2011 11:13:13

                                    : vydrák - >> Ahoj, ačkoliv diskuse je zřejmě o území zatopeném Orlickou přehradou, tak na obrázku v zadání máš hotel Záhoří v bývalých Svatojánských proudech, které byly zatopené přehradou Slapskou. No a protože sbírám staré pohledy a fotografie z této oblasti, tak také něco přidám:
                                    Zmíněný hotel Záhoří z jiného pohledu, v popředí šíf s výletníky zvaný "biograf" mířící na vyhlídkovou plavbu Svatojánskými proudy (cca 1900).

                                      Mates PB - Profil | Pá 12.8.2011 10:47:42

                                      Reznik76 >> Jo takovýho jsem tam taky chytil a ještě jsem zdolal několik velmi dravých ouklejí :-))

                                        Reznik76 - Profil | Pá 12.8.2011 10:38:57

                                        Mates PB >> Já tam taky občas zavítal když to byla ještě P. Nejlepší chytání bylo po velkejch povodních když nefungovala elektrárna. Ryby sem tam viděl excelentní, chytat se nejlíp daly když najížděly do Kocáby. Takže se tam chytali na jaře mezi duhákama velký lipani a na podzim mezi lipanama veliký potoci
                                        Dneska je to MP s duháko-sivenovou dotací, po zahájení se chytali siveni nevalný velikosti do 30cm