STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

NMates PB - Profil | Pá 12.8.2011 10:30:09

Reznik76 >> To je kousek pod hrází, tam jsem občas jezdil chytat, ale nikdy jsem tam nic kloudnýho nechyt.

    NReznik76 - Profil | Pá 12.8.2011 10:20:22

    novodobí voraři ve Štěchovicích

      Nrover - Profil | Pá 12.8.2011 9:25:26

      Hněvkovice, ...probíající stavba

        N: vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 9:07:03

        Vodní dílo Hněvkovice, budované v letech 1986 – 1992 pro potřeby Jaderné elektrárny Temelín, výrazně změnilo vzhled krajiny v blízkém okolí obce.

        Někde tady stála obec Jaroslavice - viz.foto,která skončila celá pod hladinou přehradní nádrže Hněvkovice.

          N: vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 8:56:07

          ..stará Vltava v Hněvkovicích.


            N: vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 8:50:41

            ..další

              N: vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 8:49:01

              Zde několik fotografií zachycující místa,které jsou dnes hluboko pod hladinou Hněvkovické přehrady.

                N: vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 8:43:56



                Dnes se podíváme v dokumentu z pořadu hledání ztraceného času na budování přehradních nádrží HNĚVKOVICE a KOŘENSKO.
                Napuštěním těchto přehrad se zvedla hladina Vltavy o 17.5m.

                http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-z​traceneho-casu/202324246000301/

                  NMates PB - Profil | Pá 12.8.2011 8:37:17

                  NOVAS >> Zlato se těžilo, hlavně v okolí Krásné hory, vím o jedné štole v oblasti zatopených Proudkovic, je tam i zbytek klasické haldy, které si opravdu musíš všimnout, protože je docela dobře už zakomponovaná do krajiny :-))

                    NMates PB - Profil | Pá 12.8.2011 8:34:17

                    libryb >> Jeden čas jsem ke Knížkovi jezdil dost na ryby, ještě dnes se tam dost jezdí na štiky, na to rameno...

                      N: vydrák - Profil | Pá 12.8.2011 8:31:41

                      libryb >> Tak to je paráda!!!!
                      Koukám,že jsi nebyl v klidu,dokud si do toho Kamýka nedojel:-))))))))))) Dík za pěkný fotky.

                        Nlibryb - Profil | Čt 11.8.2011 23:32:35

                        A kousek pod ním je ještě jeden.

                          Nlibryb - Profil | Čt 11.8.2011 23:31:13

                          Tady je jeden Kamejckej bunkr na skále.

                            Nlibryb - Profil | Čt 11.8.2011 12:43:35

                            NOVAS >> Mě tam akorát u vojáků asi před čtvrt stoletím zašívali koleno. :-) Teď už tam nejsou.

                              NNOVAS - Profil | Čt 11.8.2011 10:13:03

                              libryb >> Byl jsem v Kamejku u bigošů , ale naše cesty vedli většinou jinam , než do lesů. Ke Krůtům ,do Velký a tak :-)

                                N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 9:39:54

                                libryb >> To by mohlo býti!!

                                  Nlibryb - Profil | Čt 11.8.2011 9:37:54

                                  NOVAS >> Toho houfu u Kamejka jsem si před tím ani nevšiml, možná to budou nějaký těžební jámy? Dřív se tu dost těžilo. (i zlato)

                                    N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 9:31:45

                                    NOVAS >> To to levé seskupení nad vodou vypadá už reálněji!

                                      NNOVAS - Profil | Čt 11.8.2011 9:30:37

                                      : vydrák >> No dyk to povídám :-). Počkáme , co řekne ,,libryb,,

                                        N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 9:29:45

                                        NOVAS >> Ten houf bude nejspíš něco jiného.Když se na to koukneš selským rozumem,proč by stavěli bunkry takto hustě u sebe?
                                        Vždyť by se jednotlivě překrývali,tím by byla palba z kulometů spíše kontraproduktivní :-))))).
                                        Tyto pevnůstky byli stavěny okolo řeky v linii,s palbou na vodu.