STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

N: vydrák - Profil | Pá 23.9.2011 9:18:27

Pár zajímavých fotografií:

Zatopená obec a kaplička - Podolí.

    N: vydrák - Profil | Út 20.9.2011 18:03:46

    Orlická přehrada je mezi ostatními nádržemi na Vltavě největší, nejvyšší a také nejmohutnější. Její 450 metrů dlouhá hráz dosahuje v koruně výšky 91 metrů. Zadržuje jezero o rozloze 2732 hektarů. Největší hloubka je tu 74 metrů. Jezero plní 717 milionů metrů kubických vody. Zadržuje tak nejvíc vody v Čechách.

    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/obrazem-orlik-prehrada-s-krv​avou-povesti-slavi-50-let-pc0-/domaci.aspx?c=A10082​0_164105_praha-zpravy_sfo

      N: vydrák - Profil | Út 20.9.2011 17:58:34

      Poprvé se záměr vybudovat přehradu objevil již za okupace, nedospělo se však k žádným významným výsledkům. Dalším krokem byl rok 1951, kdy započal tříletý výzkum, po kterém byl návrh stavby v roce 1954 odsouhlasen vládou.

      Při stavbě přehrady se spotřebovalo 25 000 tun železa, 20 000 m3 dřeva, 1 800 000 m3 štěrkopísku, a 230 000 tun cementu.

      Orlická přehradní nádrž zadržuje přibližně 720 000 000 m3 na rozloze 26 km2

        N: vydrák - Profil | Út 20.9.2011 17:50:17

        Historie deseti let v číslech:

        1951 geologický průzkum mezi Zbenickými a Orlickými Zlákovicemi, počátek důsledného odlesňování svahů
        1951 - 1955 vystěhování prvních obyvatel, jejichž domky bránily první etapě výstavby
        1954 - 1955 konzultace úvodního projektu vodního díla Orlík, jako prvního vodohospodářského projektu vůbec, v rámci vědecko-technické spolupráce s odborníky moskevského a tehdejšího leningradského "Gidroenergoprojektu"
        1954 přípravné fáze na staveništi, budování provizorního sídliště ve Zbenických Zlákovicích
        1958 vody Vltavy převedeny do uměle vybudovaného žlabu
        29. září 1960 dvě ocelové desky o váze 42 tun se spouštějí ke dnu, přehrada uzavřena
        1961 do provozu uveden první turbogenerátor
        1962 do provozu uveden poslední turbogenerátor
        21. 5. 1962 voda Orlíka dosáhla k týnu nad Vltavou

        Průběh stavby - (nepřetržitý stavební provoz, 0:00 - 24:00, přestávky o Vánocích)

          N: vydrák - Profil | Út 20.9.2011 17:48:25

          Pokračujem vážení v cestování po staré Vltavě.Dnes zajímavý dokument „Historie deseti let“ (1963).Rozhodně stojí za shlédnutí!

          http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-z​traceneho-casu/20352216317/

            Nlibryb - Profil | Ne 18.9.2011 12:22:03

            dany1 >> Uplně na špičce tý skály co odděluje Popelíky ud jezera.

              Ndany1 - Profil | Ne 18.9.2011 11:43:45

              libryb - Ahoj..Kde to tam je..ten minibunkr?

                N: vydrák - Profil | So 17.9.2011 10:29:49

                libryb >> Týý jo,zajímavý!Dík

                  Nlibryb - Profil | So 17.9.2011 10:10:50

                  Minibunkr z Popelíků

                    N: vydrák - Profil | Pá 16.9.2011 20:17:05

                    JHolc >> Dík

                      NJHolc - Profil | Čt 15.9.2011 23:19:14

                      Děkuji Vám všem za tuto diskuzi, je romantická, smutná, ale hlavně krásná. Děkuji.

                        N: vydrák - Profil | Čt 15.9.2011 11:08:39

                        Zbenické a Orlické Zlákovice na fotografii: http://vltava.logout.cz/zt-zlakovice.html

                        Zbenické Zlákovice - 56 obyvatel ve 12 domech.
                        Orlické Zlákovice - 518 obyvatel v 93 domech.

                          N: vydrák - Profil | Čt 15.9.2011 11:05:13

                          Zlákovice z jiné strany.

                            N: vydrák - Profil | Čt 15.9.2011 11:01:39

                              N: vydrák - Profil | Čt 15.9.2011 10:58:10

                              Zlákovice, další povltavská vesnice, které její rozdělení řekou přineslo i dvě jména. Její levý břeh, který patřil pod Zbenice, dostal jméno Zlákovice Zbenické a pravý, spadající pod panství Orlík, Orlické.

                                N: vydrák - Profil | Čt 15.9.2011 10:56:47

                                Naše putování s pořadem Hledání ztaceného času je téměř u konce.
                                Už nás čekají pouze dvě vesnice a to Zbenické a Orlické Zlákovice.

                                http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-z​traceneho-casu/20352216315/

                                  N: vydrák - Profil | Út 13.9.2011 17:32:27

                                  V roce 1920 žilo v Těchnicích 302 obyvatel v 61 domech.

                                  Narazil jsem na velmi zajímavý článek - CESTA DO TĚCHNIC:
                                  http://www.zememeric.cz/11-00/podvod.html

                                    N: vydrák - Profil | Út 13.9.2011 17:26:40

                                    Kostelík sv. Štěpána ze 14. století byl těsně před zatopením odsvěcen

                                      N: vydrák - Profil | Út 13.9.2011 17:21:49

                                      Těchnice před zatopením: http://www.zanikleobce.cz/index.php?lang=d&detail=1​15152

                                      V Těchnicích byla koncem 19.stol. dvoutřídní škola, dvě hospody, mlýn a stanice poříčního dozoru.

                                        N: vydrák - Profil | Út 13.9.2011 17:20:15

                                        Několik fotografií z Těchnic: http://vltava.logout.cz/zt-technice.html