STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

N: vydrák - Profil | Út 13.9.2011 17:19:17

    Nglánis - Profil | Ne 11.9.2011 16:34:33

    Noap
    na staré Vltavě byla bohatá obsádka především říčních druhů ryb,ale i kaprů bylo v řece dost, protože v celém povodí ústí do Vltavy,Otavy i Lužnice řada přítoků do kterých tečou rybniční stoky z celých jižních Čech, takže je jasné, že i bez vysazování zde kapři byli. V tůních zde bylo možné ulovit také pěkné sumce,úhoře a štiky. Jen pro zajímavost uvádím, že v Červené nad Vltavou byl založen první rybářský spolek, jenž si pronajal úsek řeky od knížete Schwarcenberga, na základech tohoto spolku vznikal následně ČRS.

      N: vydrák - Profil | So 10.9.2011 12:10:20

      POZOR!
      Za necelou 1/2 hod. na Nově - PLAVECKÝ MARIÁŠ! (začátek 12.35h)

      K vidění plavecká hospoda U Smrtů, domek plavce(voraře) pod Sv.Annou(dnes 25m pod hladinou jezera),vaziště vorů na Otavě pod Štědronínem.

      Marvana zaskakoval v nebezpečných scénách vorař Josef Štofl ze Zvíkova(dnes devadesátiletý).

        Nnoap - Profil | So 10.9.2011 10:45:30

        : vydrák >> ty jo to byl bylo fakt dobrý, protože si myslím, že v tehdejší době mohla být obsádka hodně zajímavá a nebylo by od věci o tom něco vědět....já jsem třeba například zjistil, že u nás na Moravě, pod nynější pstruhovkou tak cca před 110-120 lety se vyskytovaly hlavatky, který tu v určitý období táhly....

          N: vydrák - Profil | So 10.9.2011 10:36:41

          noap >> To absolutně netuším.Ale zeptám se.
          Znám osobně p.Staňka - jeho otec byl majitelem penzionu Staněk v Červené nad Vltavou,který pohřbila voda Orlické přehrady.
          Je to člověk,který pamatuje starou Vltavu velmi dobře.:-))

            Nnoap - Profil | So 10.9.2011 10:25:01

            Nádherný obrázky tu máte, je opravdu škoda o jaký nádherný kus přírody jsme přišli..... Chtěl jsem se ale optat, nelze někde dohledat jaká rybí obsádka tam byla v tehdejší době ? jestli tam byly jen typicky říční ryby nebo i kapři atd. ? vcelku by mě to zajímalo....

              N: vydrák - Profil | So 10.9.2011 9:45:45

              Vory ve vorové propusti v Podskalí.

                N: vydrák - Profil | So 10.9.2011 9:45:07

                  N: vydrák - Profil | So 10.9.2011 9:42:40

                  Tak....
                  Pokračujem v cestě po staré Vltavě v dokumentu Hledání ztraceného času.

                  Dnes obec PODSKALÍ:
                  http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-z​traceneho-casu/20352216313/




                    N: vydrák - Profil | Pá 9.9.2011 20:37:23

                    Raketýr >> Ne,to nechám.Pouze nové zítřejší příspěvky na téma koza/kozel/kůzle/pes/žebrák atd.:-)))))

                      NRaketýr - Profil | Pá 9.9.2011 20:35:51

                      : vydrák >> Chceš mi říct že smažeš i mé blízké setkání třetího druhu (krávy, kozy, psa, rolníka, žebráka a dvouhlavé kachny s mimozemšťany) ? :-((

                        N: vydrák - Profil | Pá 9.9.2011 20:33:15

                        Omlouvám se všem milovníkům staré Vltavy,že se to tu tak zvrtlo.Ale občas i ve vážných věcech musí být trochu legrace:-))

                        Zítra už jedeme normálně - stará Vltava.
                        Takže,kdo má ještě nějakou poznámku ke koze a krávě,je nejvyšší čas.Zítra už to smažu:-)))




                          Nvahaj - Profil | Pá 9.9.2011 20:31:38

                          : vydrák >> Tři odpoledne:-)))

                            N: vydrák - Profil | Pá 9.9.2011 20:27:14

                            Raketýr >> Já vím,že víš.Ale ostatní třeba nevědí:-))

                              NRaketýr - Profil | Pá 9.9.2011 20:21:44

                              : vydrák >> Já vím ;-)

                                N: vydrák - Profil | Pá 9.9.2011 20:18:47

                                Raketýr >> Tak teď odpočívá na dně Orlické přehrady a Helmut Gaensel ho už nenajde.
                                Jinak poklad nehledali jen Němci ale i :http://pokladypodnami.blog.cz/1002/stb-hledala-40-l​et-stechovicky-poklad

                                  NRaketýr - Profil | Pá 9.9.2011 20:15:41

                                  : vydrák >> Prý tam zakopali bájný Štěchovický poklad a tím všechny hledače naprosto zmátli :-))

                                    N: vydrák - Profil | Pá 9.9.2011 20:13:35

                                    vahaj >> No a je dopo nebo odpo?

                                      N: vydrák - Profil | Pá 9.9.2011 20:12:51

                                      Raketýr >> Co by Němci pohledávali u Vltavy?
                                      Jsou to nejspíš sověti a vyměřujou přehradu:-)