Foto jádro - aneb mame radi fotografovani

Taky radi fotite ? Pochlubte se vysledkama, technikou nebo proste jen ukazte a poradte ostatnim jak vyzrat na ruzne uskali fotografie...
V pripade ze vkladate, nebo chcete vlozit vice fotek tak pokud mozno do jednoho prispevku!

Co je vitano:
- fotky o kterych si myslite, ze by mohli nejakym zpusobem zaujmout ostatni.
- rady, napady, inspirace
- kritika slusnou formou

Co neni vitano:
- celej obsah vasi pametove karty
- diskuse OT (tedy netykajici se fotografovani)
- hnusne ci jinak odporne a nehezke fotky
Autor diskuse: Ladinek - Profil , 14.7.2010 všeobecné - ostatní

NHugo Fisher - Profil | So 21.8.2010 22:17:07

siri >> my v redakci uz mobilama fotime.

Vyfasovali jsme (cca 200 novinaru) toto:

http://www.mobilmania.cz/clanky/emgeton-flexaret-mi​ni-je-libo-12mpx-kompakt-s-mobilem/sc-3-a-1125067/d​efault.aspx

    Nsiri - Profil | So 21.8.2010 22:14:28

    placew >> D350ku mam skoro od zacatku, co se tu zacala prodavat - a muj dalsi fotak bude urco FF (a doufam, ze to bude Pentax...). :) Jinak dnes mne ta debata vyprudila k zapatrani po soucasnem stavu vyvoje, cekaji nas asi zajimave casy. A vsecko bude, i foceni mobilama bude... :D

      Nplacew - Profil | So 21.8.2010 22:02:51

      ZN >> jednoducho preto, lebo ten mobil zachyti len jednu smuhu a nie to co chcem ja :)

        NZN - Profil | So 21.8.2010 22:02:14

        placew >>
        ještě dodatek. Já nebrojím proti technice, naopak. Ať si každý koupí to nejlepší, na co je schopen dosáhnout. Jen je potřeba si uvědomit, že je to jen technika. Web je plný teoretiků, co mají super výbavu, o technice ví všechno, ale o fotcení prakticky nic, jsou schopni vést sáhodlouhé diskuze, ale fotku nejsou schopni udělat.
        To se samozřejmě netýká lidí, kteří se snaží zlepšit, fotí pro radost. To je v pořádku.

          NZN - Profil | So 21.8.2010 21:54:50

          placew >>
          tak to má být, focení pro někoho, aby se to někomu líbilo, to je cesta do pekla:-)
          Ovšem, s tím mobilem, to se pleteš. Je úplně jedno, čím dobrá fotka vznikne. Proč ne mobilem? Není to o technické dokonalosti, je to o myšlence, o emocích, o estetickém cítění, o vnímání světa okolo sebe.

            Nplacew - Profil | So 21.8.2010 21:45:08

            ZN >> suhlas :) no o tom nie je moja dilema. Som fotograf-amater, kontruje mi manzelka a moje/manzelkine foto okrem rodiny vela ludi nevidi. Takze mi to je sum a fuk ci ma niekto povazuje za dobreho fotografa alebo nie. No ked fotim svagra na plese ako ma vystupenie, tak tam mi ISO1600 velmi pomoze a fotakom z mobilu to dobra fotka nebude ani keby som sa potrhal :)

              NZN - Profil | So 21.8.2010 21:37:59

              placew >>
              může, to máš pravdu, ale jen tomu, kdo něco umí. Když si koupíš nejlepší štětec, neznamená to, že z tebe bude malíř. Když si koupíš nejlepší auto, neznamená to, že z tebe bude Loeb. Když si koupíš nejlepší lyže, nebudeš mistr světa. Těch příkladů je nepočítaně. Není to o technice, je to o tom, co je v tobě, co umíš, co tomu jsi schopen dát. Technika je jen pomůcka, nástroj. Bohužel, stává se čím dál víc, že si lidé začínají myslet, že je to v té technice. Není. Ve skutečnosti je fotka naprosto jednoduchá věc, vidím, vyfotím. Je jen otázkou, jak je kdo schopen vidět.

                Nplacew - Profil | So 21.8.2010 21:23:40

                ZN >> podla mna su situacie, kedy to moze k lepsej foto pomoct. Napr. reportazna a sportova fotografia. Tam ergonomia fotaku moze pomoct k zachyteniu tej ktorej fotografie v tom spravnom okamziku.

                  NZN - Profil | So 21.8.2010 21:10:17

                  placew >>
                  máš pravdu, je. Ale k lepší fotce to rozhodně nevede.

                    Nplacew - Profil | So 21.8.2010 21:06:05

                    siri >> Pisem z osobnej skusenosti. Radsej si to vyskusam v praxi ak sa da :) a je to naozaj veeelky rozdiel :)

                      Nsiri - Profil | So 21.8.2010 20:23:02

                      placew >> Kdyby to byl tak vyznamny problem, jak to podle tech recenzi vypada, pak by se s vetsinou klasickych zrcadlovek asi prakticky nedalo fotit z ruky... :)

                        NZN - Profil | So 21.8.2010 20:17:47

                        Fishky >>
                        jek na to?
                        Třeba já bych se vykašlal na nějaký plky o technice, o tom co čím jde a nejde vyfotit, snažil bych si něco přečíst o kompozici, formě a obsahu, prostě se snažil o fotce něco dozvědět. Taky bych si prohlížel spoustu fotek, ale fotek, taky třeba obrazy od obecně uznávaných malířů. Nejsou uznávaní náhodou, stejně jak fotografové. Aby jsi se zlepšil, to zas není až tak zapeklitá věc. Přijít na to, jak dalece jsi schopný dát do kupy kompozici, ale hlavně svůj osobitý pohled, myšlenku, kterou chceš ostatním podat. Každý se může zlepšit.
                        Věř mi, že žádná technika ti nepomůže k tomu, aby jsi byl lepší fotograf. S dokonalou technikou možná, fakt možná, budeš dělat technicky lepší fotky, ale lepší fotograf z tebe nebude.

                          Nplacew - Profil | So 21.8.2010 19:51:12

                          siri >> dovolim si nesuhlasit s ergonomiou. Skus si chytit 350D s teleobjektivom a bleskom a potom si chyt napr. 50D s tou istou zostavou. Rozdiel je viac ako patrny.

                            Nsiri - Profil | So 21.8.2010 12:59:32

                            Fishky >> Ono je to tak, ze kdyz chces delat cosi, cemu se rika umelecka nebo vytvarna fotografie, muzes klido fotit i mobilem nebo skatulkou od sirek s dirkou. Ale mas tam furu omezeni... Treba obstojnou fotku divokeho zvirete bys tim poridil jen veeelkou nahodou. :) Ale kdybys chtel vedet, o cem to je, zkus sehnat (pujcit v knihovne) od Smoka Zacnete fotografovat...

                              NFishky - Profil | So 21.8.2010 12:29:17

                              ...už na začátku otázky se tu mluvilo o tom, že pěkná fotka jde udělat s jakýmkoliv blejskátkem, nedej bože s ruličkou od toaleťáku, nicméně stále zde zaujatě probíráte hustě technický věci - což jaksi nejde dohromady - proč? Na druhou stranu tu byla hromada fotek, které si odnesly nepříliš pozitivní hodnocení - je možný tedy vidět i nějaký pěkný foto případně se dovědět jak tedy na to? dík

                                Nsiri - Profil | So 21.8.2010 11:52:16

                                placew >> Ergonomie drzeni neni argument... :) Leda pro recenzenty, kteri potrebuji doplnit dalsi bodik na seznamu. A opisuji jeden od druheho. Neznam zadneho skutecneho fotografa, ktery by drzel zrcadlovku ve standardnich situacich pravou rukou. Ta jen pridrzuje fotak a obsluhuje ovladaci prvky. Ovsem vetsi hledacek by byl jiste prijemnejsi... :)

                                  Nsiri - Profil | So 21.8.2010 11:42:57

                                  placew >> Jinak jde ale z principu hlavne o tohle: bud porizujes nastroj, ktery splni nejake zadani, treba udela dostatecne kvalitni fotky na urcity format a celkove ma nejake parametry, ktere potrebujes. Anebo chces maximalne dostupnou kvalitu vystupu. A pokud uz jsi zahrnul full frame do vyberu... :)

                                    Nsiri - Profil | So 21.8.2010 11:33:48

                                    placew >> Co s tim chces fotit - a kolik objektivu asi budes celkove potrebovat?

                                      NHugo Fisher - Profil | So 21.8.2010 11:19:21

                                      placew >> presel jsem z 20D na 40D (nic moc posun) a ze 40D na 7D (pro me vazne rozdil - tj. spokojenost).

                                        Nplacew - Profil | So 21.8.2010 11:13:39

                                        siri >> z presvedcenia nakupujem jazdene skla z bazarov. A ked uz by som kupoval nove sklo na FF, tak isto by som siel do Canonu, L rady, co nikdy nie je lacna zalezitost. No prislo by mi takmer zvrhle dat na high-end FF zrkadlo dat nieco ine :)
                                        A co sa tyka druhej poznamky, nie je aps-c ako aps-c. Mam telo, co je vlastne low-end od Canonu, 350D. Prechodom na 50D alebo nebodaj 7D by som ziskal velmi vela. Uz len ergonomia drzania, kvalita a rychlost ostrenia, pocet ostriacich bodov, omnoho lepsi cip (2 generacie), hladacik ktory uz nie je len svetlom na konci tunela a mnoho dalsieho. Tak preto. :)