Biologové proti živým nástražním rybkám

Autor diskuse: Nerodia - Profil , 21.7.2023

NGašpi - Profil | Pá 28.7.2023 16:59:54

Káceč >> dneska může točit každej naučně prospěšná videa i děcka.
Kdysi v dávné celkem normální minulosti jsme běžně ťapali do čeřeňa plevelní rybky jako byly oukleje o., okouny ř., plotice o., hrouzky o. aj. na lov dravců, za účelem ulovení mírového dravce, který se potom snědl.....taky jsem snědl, ale nutili mě😀
Toho sumečka bych kosmeticky zbavil těch jeho bodců a super jako čiperná nástražka, ale jenom teoretizuji.

NKáceč - Profil | Út 25.7.2023 22:53:20

Vůbec se nedivím, že rybaření, jak ho známe skončí. Prostě kdejakej debil má potřebu se veřejně prezentovat.
NFRANK71 - Profil | Út 25.7.2023 21:01:16

Speedball >> dopadne to tak, že budeš muset zabít všechny ryby co chytíš, Švýcarsko náš vzor. Přece nelze trápit ryby pro radost.

NFRANK71 - Profil | Út 25.7.2023 20:58:52

macek >> tak se na ryby vyser, ale neplkej hlouposti.

Nrazisdas - Profil | Út 25.7.2023 14:26:11

Čím víc se má společnost dobře, tak tím víc řeší věci do absurdích deatilů.
Asi jsme na tom jako společnost dobře, když můžeme plýtvat energii, čas a peníze na takovéto maličkosti, které mají minimální dopad na fungování společnosti😄
Bohužel tímto se společnost přehltí a systém zkolabuje.
Pěkně to popisuje kniha od Bárty Sedm Zákonů

Nsven - Profil | Út 25.7.2023 13:36:00

já 2 >> Ahoj. Ačkoli jsme v drtivé většině názorů ve shodě, s tímto názorem, zásadně nesouhlasím.
Obyvatelé Faerských ostrovů, nejsou žádní zubožení domorodci z pralesa ani z nejchudšího afrického státu, kteří umírají hladem.
Náleží k dánskému království které je členem EU a HDP na faeřana, je vyšší než na obyvatele Česka.
Je jich cca jedno tuzemské okresní město, nic neprodukují, pouze chovají ovce a rabují moře a to tak, že velmi..
..."Nejdůležitějším odvětvím na ostrovech je rybářství, které nahradilo dříve velmi rozvinutý velrybářský průmysl.
Představuje celých 97 % exportu.
Ročně faerští rybáři uloví přes 600 000 tun ryb.
V přepočtu na obyvatele to v roce 2003 činilo 12,7 tun ryb na osobu, což staví Faerské ostrovy na přední místa v relativní produkci ryb na světě.
Dříve tu lidé také lovili ptáky a sbírali jejich vejce, to se však nyní stalo jen koníčkem. Další významnou aktivitou je chov ovcí, kterých je na Faerských ostrovech chováno cca 80 000"....
https://cs.wikipedia.org/wiki/Faersk%C3%A9_ostrovy

Ať tedy baští ovce a ryby a co nespotřebují ať prodají a nakoupí si potřebné..
Ano, my žereme kuřata ale ta nepocházejí z volné přírody ale jsou za tím účelem chovaná od vajec a navíc se jedná o obratlovce o řád niže - ptáky, narozdíl od delfínů - savců, stojících ve vývojovém žebříčku a inteligenčně, těsně za Homo sapiens.
Navíc kuřata dorostou porážkové hmotnosti za cca 8 týdnů, nemají mezi sebou žádné sociální vazby apod.
Je pravda, že halový odchov není žádné terno ale jeho odpůrci si budou moci brzy vydechnout. Už teď naše chovy válcují brojleři z Polska aj a především z Ukrajiny, v Polsku poražená a v Česku zabalená... kterých se unijní normy netýkají..
Netvrdím, že jsou závadná a s konzumací nemám problém, leč je to rána do vazu našemu zemědělství. Ostatně, která současná potravina v Česku provozovaných obchodních řetězcích, je tzv, košér.. ?
Tedy nebudeme to my, kdo drží černého petra... sice to je pokrytecké ale poplatné současné morálce.. bohužel..
Počínání ostrovanů je možná tradice ale tradice naprosto zhovadilá, která by neměla mít v 21. století místo.

NMartin M. - Profil | Út 25.7.2023 13:26:29

macek >> podle mne se zakaz zivych nastraznich rybek jednou prosadi a je mi to vicemene fuk, jen mi to pripada jako spolecensky nepodstatne a take mrhani silami pro kravinu, na ktere si bude par politickych osvicencu honit plusove body. Vice nez trapeni nastraznich rybek v tom vidim nebezpeci pro drave ryby, kdy by si rybari meli udelat sami poradek, co si muzeme k rybam dovolit, aby stav dravcu ale i cele rybareni bylo dlouhodobe udrzitelne a obhajitelne.

Nmacek - Profil | Út 25.7.2023 13:15:02

Martin M. >> Martine, teď už jsem ale celkově zmatený - byla to z tvé strany nadsázka nebo ne? Jsi pro nebo proti zákazu lovu na živou rybku?

Přidávám citaci z článku na novinkách: "Resort pod vedením exministra Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) argumentoval, že ryby nemají dostatečně vyvinutý mozek, a bolest tedy necítí."
Tomu je fakt schopen dneska někdo věřit? A je někdo kdo nevidí rozdíl mezi "vytažením ryby za hubu" a často mnohahodinovým trápením prošité rybky pod nepotopitelnou kačenou?

Nmacek - Profil | Út 25.7.2023 12:51:13

Martin M. >> jo tak on to byl z tvojí strany vtip!
Ne, Martine, nepochopil. Nejsem čtenář myšlenek a text nepřenáší emoce. Nicméně omlouvám se ti tímto.
Lyžování zkus a sdílej, dřív než to zakážou. ;-)

NMartin M. - Profil | Út 25.7.2023 12:42:09

macek >> a pochopil jsi, ze to davam jako absurdni priklad, kde lidi provozuji skodlivy ale velmi zabavny konicek, a muze se najit blbec, ktery jim to logickymi argumenty zakaze? Co na to muze lyzar rict, jen ze ho to bavi a ze by to rad delal i presto, ze skodi prirode. Podobne i rybar s zivou rybickou.
(na zive rybky nechytam a na lyzich jsem 30 let nebyl).

Nmacek - Profil | Út 25.7.2023 12:19:10

Martin M. >> Martine, překvapil jsi mě. Měl jsem tě za chytřejšího. Tak hloupej žvást jsem od tebe snad ještě neviděl.

NHonza7 - Profil | Út 25.7.2023 12:17:07

Rožnovák >> Díky za vysvětlení jak je to s tím transferem - já ho bral jako přesun do jiného revíru pro posílení populace.
Nálezová data jsi mi posílal - ještě jednou díky.

NRožnovák - Profil | Út 25.7.2023 12:05:06

Speedball >> jen uvedu že ouklejka ok není -ouklej ale ano. Vražda ouklejky je dokonce trestný čin dle par. 300 trestního řadu .

Nkralicek - Profil | Út 25.7.2023 11:50:32

Já jsem pro a spíš se divím, že to nezakázali už dávno. Chytání na živou rybu považuju za barbarství a o rybářích, kteří to praktikují, si myslím svoje. A ano, na živou nechytám. Tento názor mám již od útleho dětství v dobách socialismu.

NRožnovák - Profil | Út 25.7.2023 11:28:05

Honza7 >> Asi si uplně nerozumíme jde o zachranné transfery jež ve stanovisku ke stavbě na tocích vydává přislušný oop a s transferem pověři Příslušnou Mo jež je držitelem vyjimky- společně se Zchd se trsnsferuje i Po do vvýše položených úseků nad stavbou v toku- aby mohl být poté úsek znovu rekolonoziván rybou s původní populace. Náklady na transfer nede stavebník. Vranky nepotřebuluji posilovat vysazovanim ale předevšim chránít stávající biotopy a ty navazující vyhovujicí se mohla šiřit před negativními zásahy. A jepřišli jsme o stávající populace. Když ďelame slovy Po v horních častech potoků vranky tam jsou i prckové _ když dělame transfer níže v zástavbě kde je voda teplejší a dno z usazeninami je To o střevli a mřence či hrouzkovi -na řadě míst ji tyto ryby nahradily.
Jsme dobrovolníci a mo je taková jací jsou její členové a jaký mají zájem. odkaz na Ndop- nálezová databáze druhů jsem ti tušim dával kvůli střevličce tam jde nalézt i tu vranku , data tam sypou i rybáři a různi rybí vědátoři - když se registruješ máš data podrobně- díry tam ale ještě jsou.
Reintrodukce probíhá omezeně jen u střevle jsou do pár kaluži potůčků - jde To přes Aopk co vím .

Nmlaďoch - Profil | Út 25.7.2023 10:32:07

Honza7 >> ahoj, je to na více témat a dlouhý diskuse. Pokud by se podařilo najít řešení, obávám se, že by bylo politicky neprůchodný. Proto tyto diskuse beru jen k zamyšlení, nechci psát zbytečný. Je tu několik zajímavejch a věcnejch příspěvků, díky za ně.

Njá 2 - Profil | Út 25.7.2023 10:25:33

sven >> Liší se tím, že moc nemají na výběr co jiného by jedli, jednou ročně uloví pár set běžně se vyskytujícího kulohlavce a beze je zbytku zužitkují. Jen to udělají jednou ročně masově, což vypadá brutálně, kdyby si každý den vzali někde na moři jednoho, nikdo si toho nevšimne. V Africe loví gorily, které jsou ohrožené, prakticky můžeme říct evolučně mrtvé, hlavně proto, že je to chlapácké a dají se prodat suvenýry. Vedle toho civilizovaní japonci vybíjí stejným způsobem, jako Faeřané, x krát ročně delfíny aby nežraly ryby, mrtvoly delfínů pak nechají shnít.

O co jsme lepší my, kteří žereme kuřata hromadně chovaná v nelidských podmínkách, usmrcovaných proudem ve vodě a krmených tak, že nám to způsobuje zdravotní problémy?

NŘízek 5,125 - Profil | Út 25.7.2023 9:47:15

Speedball >> to je ok.
je už prostě mrtvá.

NSpeedball - Profil | Út 25.7.2023 9:43:22

Jen se zeptam-nic moc o tomto tematu nevim a na rybky nechytam...Ale pokud lapnu na bic ouklejku,ufiknu ji doma hlavu a pak si na ni nahodim na candose-bude to o.k.? Nebo by platil zakaz lovu i na mrtvou rybku,ci jeji cast?
Mam takovy neblahy pocit,a nekteri o tom uz psali, ze to muze byt zacatkem konce rybariny takove,jakou ji zname...

NŘízek 5,125 - Profil | Út 25.7.2023 9:31:35

aleš vavřina >> to ses dostal někam jinam,
ta zpráva je o tom, že nastražená rybka trpí, že jí to bolí, že to není tak, že by necítila vubec nic.
a že 21. století a tedy by rybáři při provozování své zabavy nemuseli způsobovat nadbytečné utrpení.

NŘízek 5,125 - Profil | Út 25.7.2023 9:23:36

Tarn >> já sem uplně mimo, ale uplně:-)
já už sem hlavně akvarista:-)

NHonza7 - Profil | Út 25.7.2023 8:57:41

mlaďoch >> Ahoj, vůbec nezpochybňuji co uvádíš a je pravdou, že s živým tvorem by lidé měli zacházet ohleduplněji ( tím nemyslím pouze rybářství ). Najít v tomhle případě řešení, které by se líbilo všem, bude asi nemožné. S tou montáží pokud jsi RS, tak máš na to plné právo a není to nic co by překračovalo kompetence RS.
Na pár věcí už tady upozornili jiní diskutující, především aleš vavřina a boticar. Boticar tady otevřel věci, které by mě ani nenapadli a mají svoje pragmatické opodstatnění. Můžeme zde otevřít ještě celou řadu otázek k uchovávání nástražních rybek, převážení z revíru do revíru atd., ale podle mého názoru je to pořád menší zlo, než valit nějaké umělé nástrahy neznámého složení ( především ty vyrobené v Číně ) do vody, případně začít využívat feromony.
Za chvíli tady naběhne další skupina "ochránců", kteří nám budou zakazovat jíst kuřecí, hovězí, vepřové, vlastně i maso ryb, poněvadž ti je vyrobí na zakázku v laboratoři. To co si málo kdo uvědomuje, že člověk ( teda většina lidí ) je závislá na majetku a to co nemá nějakou hodnotu jako by neexistovalo.
Tohle mělo u nás přímý dopad po válce na stavy koní, nikdo je nechtěl, poněvadž automobilová doprava byla flexibilnější, rychlejší a levnější.
Když nástražní rybičky skončí se svoji funkcí, koho budou zajímat? Zkus se zeptat rybářů na sekavce, mřenku, piskoře, střevli, ježdíka, či drska ty se svojí funkcí nástražních rybiček už dávno skončily - ( mnozí rybáři je ani nepoznají ) na tož aby se zajímaly o jejich stavy. Ve své podstatě v případě zájmu na tyto jmenované druhy ryb ( i další ) už dávno i rezignoval ČRS.
Promiň, část tohoto příspěvku patří pro kolegu JohnyL, nechtělo se mi to rozepisovat každému zvlášť.

Nmlaďoch - Profil | Út 25.7.2023 6:26:49

Honza7 >> toto se děje na víc místech, myslím, co popsal kolega rybomil. Zacházení s rybou se odvíjí od "výchovy" MO/PS a RS. Pokud někomu stačí kontrola RL, povolenky, nepřekročení času, nic se nezmění. Většina lovců je vděčná za něco, co se pověsí na háček samo a pro svůj úspěch jsou schopni udělat cokoliv. Často jsou překvapeni když chci vidět jejich montáž.

NHonza7 - Profil | Út 25.7.2023 0:16:01

JohnyL >> Pane kolego v naší legislativě už bylo tolik kokotin, že bych ji moc za příklad neuváděl. V tom co jsem Ti napsal jsem nikde neuváděl, že pijavice, či žížala je obratlovec - doporučuji si to znovu přečíst.
Trochu zaměňuješ význam co je uvedeno v textu - to co jsem já uvedl, je že na živou rybku mám větší šanci ulovit rybu, to co uvádíš ty díky takové montáži je pouze zdolat rybu - v tom je asi rozdíl. Přečti si co Ti pěkně popsal kolega rybomil, tohle jsou opravdu životní zkušenosti předchozích generací rybářů, než jsi ty. Našinec je ve své podstatě línej a nedělal by věci, které by neměly svůj význam - pokud by to bralo i na ty zdechliny opravdu si myslíš, že by je stahovali a nenechali dále jako nástrahu?

NJohnyL - Profil | Po 24.7.2023 23:38:49

Honza7 >> jen pro pořádek, pijavice ani žížala není obratlovec (toť k platné legislativě a ochraně a šetrnému zacházení se zvířaty, není to určeno nervovou soustavou). Dále, argument o tom, že díky něčemu mám větší šanci chytit rybu vůbec argument podle mě není. Když do vody nahodím sestavu s 10 háčky (nebo rovnou granát) místo max 2 háčku povolených (a olova), mám o dost větší šanci, že chytnu rybu, ale nedělám to, protože je to proti řádu. Já se nijak nepotřebuji bít ani za jedno, zkrátka říkám, že ve chvíli, kdy tento názor ve společnosti převáží a uzákoní se to, nemám s tím problém, protože důvody pro to jsou celkem racionální a nesmysly ani žádné "eko" spiknutí za tím nevidím. Stejně tak, dokud to bude povolené, budu na rybku chytat

Nrybomil - Profil | Po 24.7.2023 23:12:39

JohnyL >> Pamatuju dobu, kdy jsem pravidelně jezdil na dovču na Vranov. Tam jsem po cca 30 letech svýho rybolovu viděl poprvé před chatama mini studně plné cejnů odřených od betonu skruží. Poprvé jak večer natahují xxx metrů daleko bojky, poprvé jak večer popijó červeného v chatě aniž by jednou vytáhli zadel ku prutům, poprvé jak ráno vytáhnou polomrtvé menší sumce. A poprvé jak ty cejny co na ně nic nezabralo mrtvé zahodí vedle bojky a napíchnou nové odřeniny.
Jenom přítelkyně nějak nechápala proč je u břehu tolik chcíplých smradlavých cejnů a proč lidi z vedlejších chat chodí žebrat každou běžnou bílou rybu co tam lapnu. Přestali jsme tam jezdit.

NHonza7 - Profil | Po 24.7.2023 21:40:31

Rožnovák >> Díky za vysvětlení. Tenhle systém asi spousta rybářů nepochopí. Jsem velice rád, že jsou MO, které se takovým způsobem zapojily do záchrany vranky na našich revírech. Díky Tvým příspěvkům se člověk aspoň může dopátrat k realitě.
Jenom mi není jasné, když se MO starat nebude který "orgán" ji k tomu dotlačí. Jakým způsobem se pak zapojí do této činnosti MO, které nemají revíry kde se vyskytovala vranka, případně ty co žádné revíry nemají?
Kdo pak hradí takové posílení populace vranek na jiném revíru - AOPK, ČRS nebo někdo jiný?

NHonza7 - Profil | Po 24.7.2023 21:14:50

JohnyL >> Ahoj, každý z nás se v mnoha případech vyjadřuje na základě svých zkušeností, případně se ztotožní s tím co si vyčte v odborné literatuře.
Při vší úctě k tomu co zde uvádíš, tak pijavice i rousnice mají svůj nervový systém. Pokud se budeme na to dívat z pohledu zda-li si to uvědomují tito tvorové, tak si můžeš být jistý, že by jsi nemohl chytat na žádnou živočišnou nástrahu.
Píšeš, že dravce je zapotřebí chránit, v tom se shodne asi drtivá většina rybářů, jenom vlastní realizace nenachází shodu u drtivé členské základny. Když někdo uvede, že je potřeba snížit ZP o kapra a skončit s K70, tak ho zde ukamenuje polovina členské základny. Při tom neřekl nic špatného co by neposílilo populaci dravých ryb. Ten kapr se stejně živí jikrami všech druhů ryb, tak stejně i jejich plůdkem - nevyjímaje tedy i těch dravých ryb. Zvýšení tedy ZP o dravé ryby ( na úkor kapra ) by tak stejně posílilo přímo populaci dravců na našich revírech a na víc by to pomohlo na některých nádrží i s kvalitou vody.
Máš pravdu, že na mrtvou rybku se dá taky chytit dravec, ale živá rybka jednoznačně zvýší šanci na záběr díky svému pohybu. To co se pak uzákoní - mrtvá, či i živá, tak se tím budeme řídit.
Z mého pohledu srát do vody další biologicky účinné látky je daleko větší hovadina, než chytat na živou rybku. Chemie do vody nepatří a měli by jsme se držet pouze přírodních nástrah a návnad, které se dají biologicky odbourat a ne látek, které mohou mít zásadní negativní vliv na vývoj, chování tvorů, kteří žijí ve vodním prostředí.

NRožnovák - Profil | Po 24.7.2023 20:59:00

Honza7 >> nevim jaky byl pravý důvod zákazu U nás na P se tehdy chytalo spíš ne střevle co pamatuji- vybavují si třecí vyrážku
.Vranka obecná je chráněná i dle evropské legislativy: pruhoploutvá jen dle naší- každopádně na drženi a chov je potřeba výjimka Oop. Mo Črs jež dělá slovy. Transfery ví kde Vranky má v revíru - min tedy hospodář a vedoucí lovné čety. Protokoly z transferu Mo eviduje a zasílá k orgánu ochrany přirody který mu uďelil vyjimku k transferu Zchd ryb. Vím tedy o nás a min 3 okolních co transfery dělají- svaz si centrální evidenci vranek nevede-tu vede aopk v ndop. Pokud má vranka zůstat v revíru Mo si musí pohlídat potoky.

Naleš vavřina - Profil | Po 24.7.2023 20:33:08

Ještě bych měl upřesnit, že osobně jsem na zivou rybku nechytal tak 15 let, její zákaz se mne vůbec nedotkne, ALE MOC MOC MOC mi vadí způsob jakým by se to omezení mělo zavést a jak je snaha schovat za lov na zivou rybku tristní stav dravců ve svazovych vodách v CR, ten "pes je zakopan" někde jinde - echoloty, lov s plavidel a pseudosportovni CHaP...

NJohnyL - Profil | Po 24.7.2023 19:54:13

Neměl jsem sílu přecíst všech 60+ příspěvků, tak tedy se omlouvám, jestli se budu opakovat. Většina mých známých by asi čekala, že budu psát přesný opak(chytám na nástrážky občasně a ryby běžně jím), ale já bych se vyjádřil tak, že s tím nemám problém pokud by to začlo platit. Proč? 1. Protože prošívat ryby 1-3 trojháky je fakt celkem přísný a tvářit se, že to rybě "neva", no fakt nepotřebuji lhát sám sobě. Nemám problém rybu zabít a sníst, dělám to běžně, ale tohle opravdu úplně nutný není. Rybáři dnes jsou schopni si vynadat za to, jak někdo zabijí tu či onu rybu a že ji "týrá" fotkou, jak ji špatně drží, jak ji válí na trávě místo aby měl podložku, ale pak nechá x hodin plavat nástrážku zřízenou jak od Vlada Napichovače a bude o tom mlčet...? no kdo je pokrytec 2. Dravci potřebují více chránit, na to je tu desítky diskuzí a shodne se tu velká většina rybářů, aspoň zde na MRKu, tohle sice není zásadní pomoc, ale pozitivní efekt by to mělo 3. Nejsem sumcař. Ty to jistě postihne nejvíce, na druhou stranu, v tom diskutovaném návrhu není problém rybička, pouze žívá rybička, a na mrtvou z mé zkušenosti lze chytit jakéhokoliv dravce - takže není nutné pouze vláčet. Stále je možné chytat na pijavice, rousnice a jiné alternativnější nástrahy, to vše sumci taky rádi a ochotně žerou.

4. Lidé by si jistě zvykli a rybo výrobci by určitě brzo přišli ze zázračnýma nástrahama s "feromony" či jinýma vychytávkama, co lze používat místo živých rybek, takže za mě, pokud by se to opravdu mělo zavést, jsem s tím v míru (reálně, nemyslím si, že to se ještě mnoho let u nás zavede, protože to nebude mít vysokou podporu). Na soukromných vodách se dravci (mimo spešl revíry na ně) též málokdy mohou lovit, člověk tam jede s tím, že to tak je a nediskutuje o tom. Furt budu rád, že mužu chodit za "pár šupů" na stovky revírů o který se někdo stará a zarybňuje je a můžu tam cokoliv chytit, v nějakém množství i vzít a sníst. To, že to stále takto u nás funguje myslím je celkem fajnové a není třeba stále být jen negativní (ač podmětů a věcných přípomínek je jistě dost).