Akvárko s běžnými sladkovodními rybami.

Zdravím kolegové MRKaři a obracím se na ty z Vás, kteří máte zkušenosti s chovem běžně lovených ryb v akváriu, s prosbou o rady. Zajímá mě, v čem se takový chov liší - jestli obnáší specifické nároky na podloží, chemismus vody, jaké ryby jsou vhodné a které naopak do akvárka radši nepouštět, jejich potravní nároky, chování predátorů, třeba okounů, candátů nebo tloušťů, možnosti rozmnožování a vůbec vše podstatné s tím související. Díky moc.
Autor diskuse: Petrson - Profil , 13.11.2005 všeobecné - domací dílna

NVapi - Profil | St 28.1.2009 17:06:45

trubadurek >> coz to vim co to je koi kapr myslel jsem ze schani pangasiuse protoze vim kde je prodavaj

    Ntrubadurek - Profil | St 28.1.2009 16:57:11

    Eddy 75 - Jak mám ty dva hady, tak jsou normálně pořád zalezlý ve štěrku a nejsou vidět, ale vůbec. Jen když v noci rozvítím, tak je vidím, jak jsou do půli těla venku (myslím ze štěrku ve vodním sloupci)a čumí :-)

      NEddy 75 - Profil | St 28.1.2009 16:51:00

      Mám v akvárku amerického sumečka se střevličkama východníma, ploticema, karasama, kapříkama a úhořem a celkem dobře se mi snáší. Dokonce sumeček nesežral žádnou živou rybku i přesto, že některé mají 3 cm a on 25cm.

        Ntrubadurek - Profil | St 28.1.2009 16:50:33

        Vapi - koi znamená japonsky okrasný kapr. Takže koi kapr je okrasný KAPR KAPR :-)

          Ntrubadurek - Profil | St 28.1.2009 16:47:26 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

          petrson - ahoj, nečetl jsem všechny příspěvky, tak promiň když se budu v něčem opakovat... Mám akváro na 250 litrů. momentálně zde jsou 3 candoši (cca 20cm), jeden fous 25cm, 1 zlatej karas (20cm), 2 úhoři (15 a 25 cm), 1 kapr (10cm) a 4 línci okolo 8 cm. Průběžně je krmim malinkejma plotičkama a slunkama. (myslim dravce). Jinak jim dávám červený larvy komárů a masňáky, někdy strouhanku. Co nedoporučuju je dávat do akvára živý kytky, hned je okoušou a udělají bordel. Doporučuji na noc vypínat světlo - když mám rozsvíceno sumec ani candoši nepapkají... Zajímavá věc, že dravci nechtějí mrtvý rybky, jenom živý... Línky a kapřík se během chvíle naučí jíst z ruky :-)

            NVapi - Profil | St 28.1.2009 16:40:10

            minatrix >> co schanis Pangasiuse nebo jak se to pise?

              Nminatrix - Profil | St 28.1.2009 0:16:28

              Dobrman93 : tak jsem se koukal na ten tvůj odkaz. Prej žraloka :-D . Za 400 Kč pochybuju,že je to žralok. Je to sumeček žraločí :-D Myslim rod Pangasius

                NPetrson - Profil | Út 13.1.2009 22:23:52

                may >> o těch mimozemšťanech nic nevím, třeba něco vyčteš tady:
                http://www.mrk.cz/r/atlasy/atlas_ryb/ostnoploutvi/okounkoviti/slunecnice_pestra/clanek.php

                  NZajda - Profil | Út 13.1.2009 20:28:57

                  Petrson >> Mažeme? Mažeme?

                    NVapi - Profil | Út 13.1.2009 20:17:09

                    may- myslis skusenosti s chovem jako doma nebo s chovem jako ze bys je chtel mnozit?

                      NPetrson - Profil | Út 13.1.2009 19:54:59

                      Miraryb >> ahoj :)) během včerejška. Pak už jsem nic moc nechytil, tak jsem se ani nerozepisoval, nestojí to za to o každé čudle :)) Četl jsem tu akci, už se vyjasnil termín? Na den bych možná přijel, ale budu mít dovolenou, tak čekám, kterej víkend padne. Když to bude mimo, nahlásím si další.

                        Nmay - Profil | Út 13.1.2009 19:54:50

                        Chci se jen zeptat má někdo zkušenosti s chovem slunečnice pestré.

                          NMiraryb - Profil | Út 13.1.2009 19:47:27

                          Petrson >> Na tom jsi pracoval od léta, co jsi byl u nás? :-D

                            NPetrson - Profil | Po 12.1.2009 18:25:35


                            Agentura ODS exkluzivně pro MRK.cz:

                            ŠÉF ČSSD ÚSPĚŠNĚ SLOŽIL ZKOUŠKY DO SPOLKU AKVARISTŮ


                            Zpravodajská agentura Oysters´ Duck Supervisors, Limited Company (ODS, Spol. omezených kumpánů), exkluzivně pro MRK.cz potvrdila spekulace, které již delší dobu všemi pády skloňují akvaristé z ČKD ve svém činorodém zákulisí. Zde, za akvarijní stěnou mezi filtry, se již léta schází členové kroužku Český karas domácí, aby si předávali dlouholeté zkušenosti s chovem těch druhů ryb, pro něž jsou původní domovinou naše vodoteče a rybníky.
                            „Od léta páně devadesátého, co zasloužilý člen Lojza Mičurský mezi akvaristy bleskově rozšířil střevličku východní s tvrzením, že jde o krásnou duhovou potvůrku, jsme mysleli, že horší mor už naše rybochovy potkat nemůže“, líčí šlechtitelská úskalí jednatel kroužku, pan Ignác Měkkoň. „Když ale nedávno dorazil přísně tajný e-mail z tiskového centra Lidového domu, to víte, zapotili jsme se“, lakonicky glosuje první vlaštovku, která naznačovala aktivní účast další celebrity.
                            „Nejprve jsme se zalekli, že bude třeba zmírnit podmínky vstupní procedury“, zajíkavě dodává nástěnkářka kroužku Rybenka Chloupá.
                            „Když ale dorazilo upřesnění, vyžadující odborné konzultace stran chovu karasů, podepsané samotným předsedou, rozhodli jsme se, že bývalého šéfa pražského RAJe nebudeme urážet nějakými extra vuřty. A vyplatilo se“, nešetří nadšením Měkkoň, který ovšem totožnost žadatele odmítl sdělit. Zpráva prý totiž byla doručena z diskrétní adresy "rychlonozka.xxl@privat.cz", navíc až po desáté večer, kdy slušní akvaristé spí. Pohotový zpravodaj MRKu, s odkazem na utajovaný zdroj, známý v kuloárech pod přezdívkou Sekavec Dryl, však vypátral, že chuť provozovat akvaristiku coby koníček je pro žadatele pouhou záminkou. Skutečným cílem je podle Dryla osvojit si postupy šlechtění obyčejných karasů v půvabné, oranžové závojnatky. Nevinné, pestré rybky pak dotyčný hodlá distribuovat maloodběratelům, jako živého maskota strany, dokonce za sníženou cenu.
                            A zde možná vězí příčiny snah o maximální utajení. Není totiž jasné, z čeho předseda hodlá prodej rybek dotovat. Spekulaci informátor odmítl komentovat, pouze odseknul, ať
                            „…nepočítá s prachama z jeho nemocnice. Uznejte, to už by nás s Dr. Áthem na to bylo moc. Nějaký bakšiš musí taky zůstat pacientům. Z čeho bychom pak kryli léčbu, kdybychom to rozkradli všecko?“
                            Do celé kauzy vnesl jasno až průběh samotného přijímacího řízení, a také nová fakta zpravodaje Krupice z agentury LiNoleum. Ten zjistil, že Drylovy informace jsou bezcenné. Skočil totiž na lep přímo svému představenému, který nepřesná fakta poskytnul, aby Dryla zavedl na falešnou stopu. Jak totiž vyplynulo z přijímacího pohovoru, důvodem chovu šlechtěných ryb není pouze jejich oranžová barva, ale taky enormně vyvinutá schopnost „do ničeho nekecat“ (pozn. J. P.)
                            „No a to víte. Prostě, přesvědčit pana Dryla, aby mlčel, když už nic kloudného neumí, je stejné, jako chtít po karasovi, aby se naučil zpívat Internacionálu,“ trefně shrnul Paroubek důvody, proč shledal další průpravu Dryla v oboru „mluvit a nic nesdělit“, jako nadbytečnou.
                            Co ovšem k tak zásadní změně marketingového kursu strany vede samotného Jiřího Paroubka? „Dosud jsme se mohli vymlouvat na Čunka. Ale když i on konečně pochopil, že pro žvanily není místo ani ve vládě, museli jsme do sebe. Prostě tak, abychom raději dříve mysleli, než mluvili, a neházeli České vládě klacky pod nohy aspoň v době předsednictví. Česká Sociální Demokracie si opravdu nevezme na triko možná ohrožení jak energetické stability celé Evropy, tak důležitých mírových jednání v Izraeli tím, že by v mimořádně vypjaté situaci způsobila rozpad funkční vlády. No a naše české ryby tento klidný trend pěkně symbolizují.“
                            „Po těchto slovech, která adept uvedl v ústní části pohovoru, již neexistovaly žádné překážky, které bránili v přijetí Jiřího Paroubka do ČKD“, shrnul ke spokojenosti všech Měkkoň.
                            „Dokonce i zapeklité financování se vyřešilo. Premiérce Timošenkové z Ukrajiny se barevné rybky natolik zalíbily, že by je ráda vyhlásila oficiálním symbolem oranžové revoluce a šířila mezi své příznivce. Smlouva o první dodávce je již podepsána a nechybí dodatek, že ekodotace do akvakultury pokryjí úspory za levnou ropu.“
                            Na to ještě Měkkoň mimo tužku a zápisník pokoutně sdělil, že se spolupráce úspěšně rozjíždí i po technické linii. Uzavřeli totiž s předsedou Paroubkem kontrakt na první velkoobjemové akvárium.
                            „Použili jsme zvláštní postup lepení, aby teoreticky udrželo nejen vodu, ale také 200 litrů líhu.“ Obočí našeho zpravodaje, zkroucené do otazníku, jen odbyl poznámkou:
                            „Lituji, ale jaká zvířata chtějí chovat v líhu, pan Paroubek nesdělil“. Zlý jazyk Krupice z LiNolea se ovšem nechal slyšet, že Dryl bude mít z lázně jistě radost…
                            Na dotaz, jak Jiří Paroubek uspěl v písemných testech, byl již Měkkoň kapku sdělnější: „Prosím vás, jaké písemky. Podívejte se na něj“,- zálibně si prohlíží fotografii ze záhlaví tohoto článku, „závojnatky piplám 20 let, takže rodilého akvaristu poznám na hony. Za celou dobu se na ty potvory ještě nikdo nedíval s takovou láskou“.

                              NVapi - Profil | St 24.12.2008 14:19:49 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              coz ja mam kapry v akvarku asi 2mesice a uz mi zerou z ruky normalne vlocky ale uz vyrosttly trochu vic mam jich tam 7 a kazdej je jinak velkej ten nejvetsi uz vyrost tak 2cm to bude asi tim ze je furt krmim:-D

                                Nvydrýsek říční - Profil | Út 23.12.2008 21:46:53

                                zraloka nechci ja mam svi karasky rad:)

                                  NDobrman93 - Profil | Út 23.12.2008 21:39:35

                                  Blažík >> vydrýsek říční >> http://www.zoo-centrum.cz/katalog.php?slozka=51 tady nějaký rybičky jsou a když znovu klikneš na akvaristika tak tam máš i žraloka :-D

                                    Nvydrýsek říční - Profil | Út 23.12.2008 21:39:00

                                    Cottus >> to zase ne ja mam akvarko nahecmany v pokoji a zvetsil byh ho max. o 5cm

                                      Nvydrýsek říční - Profil | Út 23.12.2008 21:38:05

                                      ale chtěl bych sehnat linky tak od 2-5cm

                                        NCottus - Profil | Út 23.12.2008 21:37:48

                                        Blažík >> vydrýsek říční >> já bych ho tam nechal....a zvětšoval akvárko.