Zákon o bivakách

Zajímalo by mně, jak je to s bivaky s podlážkou? Prý mělo dojít k nějaké úpravě? Děkuji
Autor diskuse: kaprhans - Profil , 16.3.2005 kaprařina - RŘ, MO, svazy

NBomber76 - Profil | Ne 2.2.2014 12:32:21

Někteří z Vás jsou fakt jak kafemlejnek... Melou a melou a melou...

    Nelhierro - Profil | Ne 2.2.2014 12:32:06

    viceroy >> v tom případě bys kolego měl zaděláno na slušný problém. Všichni se tu chvástáte jak budete "ostře" reagovat a když by RS přišla, budete připosraný předem.

      Nkakr - Profil | Ne 2.2.2014 12:31:20

      Tavris29 >>
      Reagoval jsem na první příspěvek kolegy Lugera a v něm nebyla ani zmínka o jídle.
      - Můj kamarád seděl večer v Bivaku 3m od udic. Najednou slyšel jak mu to pípá........

        NKocháč - Profil | Ne 2.2.2014 12:31:08

        Správná RS by měla tak maximálně upozornit na předpověď, když se blíží silný vítr či dlouhodobý déšť. Měla by zkontrolovat kolíky a max opatrně přikrýt odkopaného kapraře, víc nic.

          Nmondry - Profil | Ne 2.2.2014 12:31:05

          Už jste někdo někdy četl toto???
          Táboření je v některých případech zakázáno, a to bez ohledu na to, kdo je vlastníkem dotčených pozemků. Jde o tyto případy:
          1. V národních parcích - § 16 odst. 1. písm. c), v chráněných krajinných oblastech - § 26 odst. 1 písm. b) a v národních přírodních rezervacích - § 29 písm. j), vše zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (dále jen „zákon o ochraně přírody“), je zakázáno tábořit mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody – jde o zákazy plynoucí přímo ze zákona. Výjimky ze zákazu povoluje v každém jednotlivém případě vláda svým rozhodnutím.
          2. V přírodních rezervacích, v národních přírodních památkách a v přírodních památkách je táboření zakázáno, pokud to stanoví bližší ochranné podmínky, vymezené v jejich zřizovacích předpisech. K tomuto uvádíme, že např. Vyhláška ONV Písek ze dne 4.12.1985 o chráněných přírodních výtvorech v okrese Písek, kterou byla vyhlášena PR Výří skály u Oslova, a která stále platí, striktně zakazuje mimo jiné táboření a rozdělávání ohně a zřizování trvalých táborů či dočasných tábořišť. Pokud je táboření takto zakázáno, lze tuto činnost vykonávat jen se souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody (v tomto případě opět vláda).
          3. V lesích je podle ust. § 20 odst. 1 písm. k) zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon) zakázáno tábořit mimo vyhrazená místa.
          4. V ochranném pásmu 1. stupně přírodních léčivých zdrojů je zakázáno tábořit (ve stanech, obytných přívěsech apod.) mimo vyhrazená místa podle nař. vl. č. 152/1992 Sb., o ochranných pásmech přírodních léčivých zdrojů lázeňského místa Františkovy Lázně a podle vyhl. Ministerstva zdravotnictví č. 175/1999 Sb., o ochranných pásmech přírodních léčivých zdrojů lázeňského místa Karlova Studánka.
          5. Ve vyhláškách obcí mohou být také obsaženy zákazy táboření. Obec tak může chránit veřejný pořádek v režimu § 10 písm. a) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), např. zákazem neoprávněného (ve smyslu nedostatku svolení vlastníka pozemku) stanování a táboření na vymezených veřejných prostranstvích, případně území obce, a to bez ohledu na charakter vlastnictví konkrétního pozemku.

          Naopak zákon č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství) problematiku táboření neřeší a táboření ani striktně nezakazuje. Zákon připouští užívání pobřežních pozemků v nezbytném rozsahu, tzn. v takovém rozsahu, který je nezbytný k výkonu rybářského práva. Je otázka, zda je nezbytné k výkonu rybářského práva stanovat. Navíc ve vyhl. č. 197/2004 Sb., k provedení zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství) jsou vymezeny denní doby lovu ryb v pstruhovém rybářském revíru, kdy maximální jsou v měsících červnu a červenci od 5 do 22 hodin a v mimopstruhovém rybářském revíru jsou maximální v měsících květnu, červnu, červenci a srpnu od 4 do 24 hodin. V případě některých revírů však byly na základě rozhodnutí MZe ČR uděleny výjimka ze stanovené denní doby lovu na vybraných mimopstruhových rybářských revírech, a to od 00:00 hod. do 04:00 hod. v období od 16. června do 31. srpna.

          Podle čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod může každý činit, co není zákonem zakázáno, takže v případech, kdy to zakázáno není, je možné ve volné přírodě tábořit. Je ovšem třeba dbát ochrany vlastnického práva. Pokud jde o pozemky ve vlastnictví soukromých osob, je při výkonu rybářského práva vstup na pozemek povolen. Na cizí pozemek se vstupuje za účelem lovu ryb a po jeho skončení je třeba tento pozemek opustit. Pokud na něm chceme zůstat a přenocovat, je to vždy otázka dohody s majitelem pozemku. Na pozemcích ve vlastnictví státu nebo obcí (pokud nejde o výše uvedené případy) není táboření zakázáno.

          Co se týče využívání přístřešku (nemá podlážku, jedna stěna je otevřená), který má sloužit k ochraně před nepřízní počasí, na místech, kde je zakázáno tábořit, nelze mít proti jeho používání námitky. Přístřešek musí evidentně sloužit k ochraně rybáře (tzn. nemůže se nacházet metry od břehu, neslouží k ukládání věcí ani k nocování). Co se týče stanu, který má podlážku a je určen k přespávání, lze ho stavět jen za výše uvedených podmínek.

          Výše maximální sankce, kterou lze za porušení zákazu táboření uložit, se odvíjí dle místa, kde k spáchání přestupku došlo. Pokud se jedná např. o lesní pozemek, je postupování dle lesního zákona, kde je stanovena max. sankce 5. 000,- Kč. Pokud však byl porušen zákaz táboření ve zvláště chráněném území, lze dle ust. § 87 odst. 3 písm n) zákona o ochraně přírody uložit sankci až do výše 100 000,- Kč.


          Mgr. Irena Berecová
          Česká inspekce životního prostředí
          Oblastní inspektorát České Budějovice
          Dr. Stejskala 6, 370 21
          tel. 386 109 146

            Nelhierro - Profil | Ne 2.2.2014 12:30:05

            Luger46 >> Píšeš, že si rád zavláčíš. Videl jsi někdy, že by vláčkaři, plavačkáři, feedraři požadovali nějaké výjimky jako třeba C80, lov na více prutů. lov non-stop, povolení zavážet? Já ne a mám pocit, že v převážné většině respektují RŘ. A to si vezmi, že by třeba i kapř byl půl roku hájený. To by byl masakr, co?

              Nmacc3 - Profil | Ne 2.2.2014 12:30:00

              elhierro >> docela si dovedu představit situaci, kdy "rybolovec" schovaný před nepřízní počasí v bivaku, umírá třeba na infarkt myokardu jen proto, že zrovna okolojdoucí a kontrolující RS se přece nebude dotazovat bivaku, čí jsou udice před ním :) a rovnou je sbalí a odchází :), neboť se k nim nikdo nehlásí ... slušný

                Nviceroy - Profil | Ne 2.2.2014 12:29:49

                Kdyby mi nekdo sahnul na pruty nebo cokoliv jineho bez predlozeni legitimnosti tak ani nevstanu z lehatka a beru ho jako skodnou ......nebudu rozlisovat jestli je to zlodej nebo liska .....zamirim a dostane na stehno z plynovky takovu jebu ze se rozpovida posleze :-)

                  NShawt - Profil | Ne 2.2.2014 12:29:38

                  kakr >> ...jsem se lekl,ale po shlednuti tveho rocniku,jsem pochopil, proc jsi napsal, co jsi napsal :))) Rozumim tvemu nazoru, je fakt,ze bivvy pred 60ti lety nebylo soucasti rybarskeho vybavani :)))

                    NTavris29 - Profil | Ne 2.2.2014 12:27:41

                    elhierro >> Nechápu, proč to překrucuješ? Jaké nošení snídaně? Neustále tu mluvíš o hulení matroše. Zajímalo by mě,co fajčíš ty?!

                      Ndosec - Profil | Ne 2.2.2014 12:27:21

                      kakr >> myslím si,že pozdravem směrem k bivaku by si ušetřil monokl a i by zjistil zda rybolovec nespí stejně jak zapípáním pípáku,od kterého hrozí zranění :-)

                        NLuger46 - Profil | Ne 2.2.2014 12:27:12

                        kakr >> Ty se asi zdáš ne?? příklad: jsem RS vidím pruty a od nich3 m bivak, tak snad nejsem retard a poznám, že v něm asi někdo je ne?? Přijdu k bivaku a řeknu rybářská stráž nachystej te si papíry.

                          Nkakr - Profil | Ne 2.2.2014 12:27:01

                          macc3 >>
                          Policajt v autě řidiče vidí, nebo ne?
                          RS nevidí nikoho, bivak není součástí rybářského vybavení a co když v něm náhodou souloží osoby nezúčastněné??

                            Nelhierro - Profil | Ne 2.2.2014 12:26:51

                            Kocháč >> :-) Ale For Fisting tomu taky říkám. On si Kubík lepší název nezaslouží.

                              NKocháč - Profil | Ne 2.2.2014 12:26:27

                              elhierro >> Jsem tě měl s tou akcí nějak spojenýho, už ani nevím proč :o) hulím morisky modrý, ale už to omezuju.

                                Nelhierro - Profil | Ne 2.2.2014 12:26:17

                                Jak tak koukám, někteří jedinci si představují, že by jim RS pomalu měla nosit do bivaků svačiny, hezky pomalu je budit, aby jim nezpůsobila nějaké trauma. Tady se tedy sešla elita rybářů.

                                  NTavris29 - Profil | Ne 2.2.2014 12:25:01

                                  kakr >> Ale jak psal Luger46, ten kluk v bivaku jedl....tak nevím proč mu rovnou makat na jeho věci

                                    NLuger46 - Profil | Ne 2.2.2014 12:24:30

                                    Kocháč >> Já tam nejedu. Já nemám rád jakýkoliv extrémní keci o té nebo té skupině, jsem kaprař ale rád si zavláčím, plavačku apod. A nikoho neomezuju a nekecám o nich jací to sou tupuni a neházím do jednoho pytle.

                                      Nelhierro - Profil | Ne 2.2.2014 12:24:11

                                      Kocháč >> já s touto akcí nemám nic společného, co hulíš za matroš? :-)

                                        NTavris29 - Profil | Ne 2.2.2014 12:24:02

                                        kakr >> Měl by borce probudit a pak jednat. Nebo nebudit a zavolat rovnou policii.