Železné zátěže - používáte je?

Ahoj všem,
viděl jsem nedávno video, kde používali velké matice jako závaží. Chtěl jsem si to také vyzkoušet. Nemohl jsem ale najít žádného výrobce. Nakonec jsem ho našel. Jmenuje se Adam Kořánek a patří do týmu Karla Nikla. Prodává ta závaží pod značkou Goody fishing (Gf) přes sociální sítě Facebook nebo e-mail: a.koranek@seznam.cz Stačí mu napsat a domluvit se na počtu a gramáži. Více info má na té Facebookové stránce.
Závaží je pro delší výdrž potaženo teflonem. Koupil sem si jich pár (30ks) a doufám, že budou dlouhodobě použitelné bez velkého zrezivění. Teda alespoň do doby, než je všechny naházím do vody. Víte někdo i o nějakém jiném výrobci nebo už máte zkušenosti s železnými závažími?
Autor diskuse: Jardal - Profil , 10.6.2025 kaprařina - náčiní, doplňky

Nmlaďoch - Profil | Pá 13.6.2025 18:29:51

kura11 >> do vyvrtaný díry závlačku s obratlikem. Matku zahrejes, ponoris do oleje, nerezne

    NSlavíček - Profil | Pá 13.6.2025 18:16:34

    kura11 >> trefil ses zdrhovačka na kabely. Žádný sraní někdy urvu i 5 matek za víkend to nemá cenu vrtat.

      Nmurphyy - Profil | Pá 13.6.2025 13:34:40

      Martin M. >> uz je mi viac jasne preco v UK ked som tam bol este pocas skoly 2007/8 ze si v rybarskych potrebach nekupil olovene broky-len ocelove, tak isto olovene jigy na privlac, pricom ak si spravne pamatam s vacsimi olovami na zataze nebol problem.
      ked nad tym teraz rozmyslam tak ma to zmysel, tam bezne stretnes kopec labuti pri brehoch riek, ako plavu po rieke, je ich tam dost, je to pre ludi ako taka okridlena kralovna velmi si ich tam vazia, samozrejme to ma zmysel pre vsetky ostatne vtaky ale aj ine zivocichy

        Nkura11 - Profil | Pá 13.6.2025 12:36:18

        sven >> dik za odpoveď, určite nebudem nič vŕtať a pod sa s tým babrať, ani maticu nechcem používať zbytočne je to veľké, chcel som vedieť len ako sa dá očko pripevniť k ocelovemu materiálu, či to nejde nejak pajkovackou si urobiť, očko by bol zubarsky drôt..

          Nsven - Profil | Pá 13.6.2025 12:20:46

          kura11 >> odpověd je prostá .-)
          Ve středu jedné z plošek velké matky, vyvrtáš otvor 4,2mm
          Pomocí třídílné sady zavitníků M5 a za současného mazání řepkovým olejem, do ní vyřízneš závit.
          V případě menší matice, bude stačit díra 3,3mm a závitníky M4
          Jednodílný maticový závitník v tomhle případě nelze použít, jedině, že bys matku provrtal i zkrz protější stranu.
          Do závitu pak zašroubuješ šroub M4/M5 s očkem, nejlépe z nerezu. Ale může být klidně i levnější, z pozinku ..
          https://www.kutil.cz/spojovaci-material-a-kotevni-technika/srouby/srouby-s-okem-hakem/sroub-s-okem-nerez/
          V případě menší matky, stačí menší šroub a závit.
          Existuje i několik dalších alternativ ale přijde mi zbytečné, je tu rozebírat.

          Anebo máš možnost, tu matku jednoduše upevnit do smyčky :-)
          Každá zátěž je jen pouhý spotřební materiál, s velkou pravděpodobností ztráty a kaprovi je úplně jedno, jestli je matka na očku nebo ve smyčce. Klidně i ta zmíněná el. páska.
          To je dobré řešení.

            NMartin M. - Profil | Pá 13.6.2025 12:16:24

            TWIN 69 >> pravdepodobne jsou to jiz takto upravene matice pro nejake jine pouziti (staci google: ptfe matice), nevim kdo to muze pouzivat, mozna na nejake potravinarske stroje nebo v chemickem prumyslu.

              NMartin M. - Profil | Pá 13.6.2025 12:10:17

              K tomu teflonu - povrch je hladci, proto se pouziva na hacky, odola vyssim teplotam (naprd), chemii (naprd), je neprilnavy (naprd) a ano chrani pred korozi, ale asi jako kazdy jiny nater. Zato ma plno nevyhod - slozita aplikace, mala prilnavost k povrchu, nizka mechanicka odolnost (oskrabe se), vysoka cena a vubec neni ekologicky - toxicke plyny pri vyrobe, drolenim vznikaji mikroplasty, nerozpada se, večná chemikalie, nelze recyklovat...

              U olova jsou ty obavy z toxicity hlavne spojovany s vodnimi ptaky, ze omylem sezerou olovene broky, bez tohoto jsem presvedcen, ze by olovo nikomu nevadilo, ostatni argumenty jsou zastupne a maji jen podporit tento hlavni duvod.

                NMartin M. - Profil | Pá 13.6.2025 11:58:00

                AKATK >> to nevim, ja chytam na feeder kapry, kteri toho jeste moc nevideli.

                  NAKATK - Profil | Pá 13.6.2025 11:52:43

                  Martin M. >> Nad tím pořád přemýšlím i ohledně plnění olova pastou. Nelákám tím rybu aby objevila past?

                    Nkura11 - Profil | Pá 13.6.2025 8:04:00

                    Slavíček >> ako tam prosím ťa urobíš očko na tú maticku??? Alebo len prezlečená el paska či niečo podobné??

                      Nrazisdas - Profil | Pá 13.6.2025 7:30:01

                      TWIN 69 >> to by to ale matku co stoji 5.50 nemohli prodavat za bambilion. Takhle tomu das nalepku hitech, lgbt...a lidi to kupujou...

                        NSlavíček - Profil | Pá 13.6.2025 7:19:14

                        Osobně jsem začal používat matky důvod je prostý na Labi na některých místech jsou obrovské ztráty Tak jsem si řekl než tam házet olovo srát se s odlejvanim raději použiju železo .

                          NTWIN 69 - Profil | Pá 13.6.2025 4:42:35

                          Jardal >> Vážený kolego,píšeš o něčem a čem nemáš ani ponětí co to obnáší.Několik let zpět jsem se pohyboval v oboru,který se týkal povrchových úprav materiálu.Věř tomu,že kdybys měl oficiálně vyrábět teflonové povrchy,tak budeš psát jinak.A teflon je pro přírodu daleko horší než celé olovo nebo i čisté železo.Takže si tu skrytou reklamu nechej pro sebe a nevnucuj to jiným.
                          A zatím zákaz olova z Brusele opravdu není na pořadu dne,tam mají momentálně daleko větší problémy.
                          Přeji klidný pátek a víkend...

                            Nmurphyy - Profil | Čt 12.6.2025 22:45:39

                            Pindˇa >> presne nikdy si to neskusal a rovno si ich kupis 30..kto vie co je za tym..
                            a dalsia vec olova chytam cely zivot a nikdy som si naraz nekupil ani 10, skor uz taka vacsia kupa bola okolo 5, myslim tie vacsie od 80g hore :)) to len ako ja ja nemam tolko olov ako ty :))

                              NPindˇa - Profil | Čt 12.6.2025 21:27:34

                              visage >> Já to někde četl i ceny, já taky koupím každou pitchovinu na zkoušku co se někde objeví, ale tohle nechci ani zadarmo, ale to je můj problém. Vem si že si je koupíš, co uděláš? Jako první věc je vezmeš k vodě zkusíš ják litá a jak jde z vody a ne, že jich vezmu 30 a pak na fóru zjišťuji co a jak, když to můžu zkusit sám, na třech čtyřech, no ne?

                                Nvisage - Profil | Čt 12.6.2025 21:13:27

                                Pindˇa >> veľkosť M24 / okolo 95 gramov, m27 / 140 gramov a m30 / 210 gramov.

                                  Nkubah - Profil | Čt 12.6.2025 20:45:23

                                  Donrybarios >> však i celý název a zadání otázky je cílená reklama - pokud by vážně měl celkový zájem jak funguje, kdo má atd. ...., nebude dávat přímo odkaz na výrobce ...

                                  Jinak, pokud bych chtěl - mohu mít xxx všech možných matic v nerezu - jistě, nebude to pak pěkné jako "pro delší výdrž potaženo teflonem" ...

                                  A jen se divím, že to prošlo přes schvalování ......
                                  ( pokud by tam bylo - komerční sdělení - chápu )

                                    NPindˇa - Profil | Čt 12.6.2025 20:44:22

                                    murphyy >> Tak je potřeba zkoušet. 😄

                                      Nmurphyy - Profil | Čt 12.6.2025 20:41:02

                                      Pindˇa >> pise ze ich maa :) Koupil sem si jich pár (30ks)

                                        NPindˇa - Profil | Čt 12.6.2025 20:13:46

                                        Jardal >> Proč si jich jednoduše za stovku pět nekoupiš a nezkusiš s nimi odchytat sezónu a pokud ti v batohu budou reznout, nebo ti nebudou vyhovat, mrskneš je do popelnice, nebo ekologicky odevzdáš do kovošrotu.