Železné zátěže - používáte je?

Ahoj všem,
viděl jsem nedávno video, kde používali velké matice jako závaží. Chtěl jsem si to také vyzkoušet. Nemohl jsem ale najít žádného výrobce. Nakonec jsem ho našel. Jmenuje se Adam Kořánek a patří do týmu Karla Nikla. Prodává ta závaží pod značkou Goody fishing (Gf) přes sociální sítě Facebook nebo e-mail: a.koranek@seznam.cz Stačí mu napsat a domluvit se na počtu a gramáži. Více info má na té Facebookové stránce.
Závaží je pro delší výdrž potaženo teflonem. Koupil sem si jich pár (30ks) a doufám, že budou dlouhodobě použitelné bez velkého zrezivění. Teda alespoň do doby, než je všechny naházím do vody. Víte někdo i o nějakém jiném výrobci nebo už máte zkušenosti s železnými závažími?
Autor diskuse: Jardal - Profil , 10.6.2025 kaprařina - náčiní, doplňky

NDonrybarios - Profil | Čt 12.6.2025 19:50:19

Jardal >> A pak, že to není reklama, opravdu jsme to neprokoukli :))

    Nkubah - Profil | Čt 12.6.2025 19:45:56

    Jardal >> ehm, raději nic - jsi ideální kupec a raději nic diskutovat a radit nebudu.

    A asi jsi nejen kupec......

      NJardal - Profil | Čt 12.6.2025 19:42:02

      Chápu, že si asi většina z vás takovou matici umí vyrobit. Já ale takovou možnost nemám, proto jsem byl rád, že jsem sehnal někoho, kdo to vyrábí. S cenou nemám problém. Cením si toho, že to není olovo, které nám EU stejně za pár let zakáže a tu snahu nějakým způsobem zabránit zrezivění. Nechci nosit rezavé matice v batohu. Docela by mě zajímala zkušenost někoho, kdo tu matici má a může o ní říct něco z praxe. Jak se ta matice chová při stahování? Opravdu se ten teflon tak rychle ztratí? A nějaké další zkušenosti ať kladné nebo záporné. Jen prosím o zkušenosti a ne o domněnky.
      Hlavně pro ty co tu matici ještě neviděli jsem jí porovnal s normální velikostí dvou odlévaných olov viz foto.

        Nsven - Profil | Čt 12.6.2025 19:40:45

        vydra Lucky >> Ahoj. Ve videu to neříká, to je pravda ale vzhledem k propagaci jeho osobou v tom videu,
        ji objevil pro jeho obdivovavatele, kteří se rekrutují v drtivé většině z nepamětníků.
        Tedy dal té hovadině svůj punc.
        Samozřejmě neni tak pošetilý aby to zařadil do svého sortimentu, dokud se to neprosadí mezi rybářskou veřejností.
        Samozřejmě, že jako letitý rybář zná tuto staletou "vychytávku" z dob, kdy nebyly rybářské obchody přeplněné milionem smysluplných i nesmyslných "nezbytností".a jediným smyslem rybolovu, byl lov a nikoli mediální masturbace.
        Suma sumárum: Matice není žádné nóvum a už vůbec ne ekologická záležitost.
        Bo do dnes propagované zelené ideologie, nelze vedle sebe položit na misky vah jen olovo a ocel ale celou technologii výroby s tím spojenou.
        Tedy v případě ocelové matky technologicky složitý a energeticky náročný proces od těžby rudy, vytavení železa, výrobu oceli, tváření šestihranné tyče, krácení, soustružení, řezání závitů, zinkování, distribuci mezi jednotlivými provozy a operacemi atd.
        Mimochodem, zinek je pro vodní organismy včetně ryb jedovatý
        i v nízkých koncentracích a tedy si dno dlážděné matkami nebo olovem, spolu nijak nezadají ...
        Závěrem: nejednalo se o recenzi ale o osobní názor na další z řady nesmyslů, s námětem pro zamyšlení potenciálních kupců, kteří by té naivně skryté reklamě podlehli. .-)

          NPindˇa - Profil | Čt 12.6.2025 19:38:32

          vydra Lucky >> Jestli @sven neviděl to video, tak ty jsi z jeho přízpěvku četl jen první větu. Nerozumíš nadsázce? Hlavně se nezamýšlej nad příspěvkem od @$ staré kolo, pračka, plotové a lešenářské trubky, roxory atd.😁

            Nvydra Lucky - Profil | Čt 12.6.2025 19:07:09

            murphyy >> dezinformaci, pomluvu nepovažuji za zamyšlení ...

              Nmurphyy - Profil | Čt 12.6.2025 18:32:21

              vydra Lucky >> a co chces na tom verit alebo neverit, mas na to nazor za par sekund ci to pouzijes alebo nie, potom to vsetko okolo su len take konstatovania a zamyslania.. :)

                Nvydra Lucky - Profil | Čt 12.6.2025 17:45:24

                A takto vznikají fámy. Sven tu tvrdí, že Nikl objevil maticí jako zátěž. Tedy že to říká. Neviděl asi to video a hodnotí. Tam je jen to, že Nikl tu matku používá ... Lidi, mějte soudnost a komentujte jen to, co máte ověřeno. Tady je spousta lidí, kteří dělají recenze na věci, o kterých nemají ani páru a je to jen ke škodě věci. Copak se dá potom něčemu věřit ?

                  Nsven - Profil | Čt 12.6.2025 16:18:17

                  Univerzální zátěž s proměnnou hmotností .-)
                  Kdo si dá pod magnet kotouč z čínky, může chytat v Golfským proudu .-)

                    Nrazisdas - Profil | Čt 12.6.2025 15:19:36

                    Pedro1 >> klidně🤟

                      Nrazisdas - Profil | Čt 12.6.2025 14:48:47

                      Pedro1 >> takova zatez pro strojare 🤔

                        Nmurphyy - Profil | Čt 12.6.2025 14:21:35

                        razisdas >> aj do tejto matice mozes pridat sroub, a nan potom dalsie matice :))

                          NPedro1 - Profil | Čt 12.6.2025 14:12:38

                          Jinak já bych zátěže zakázal úplně, pak by se vidělo, kdo je jaký rybář!!!

                            NPedro1 - Profil | Čt 12.6.2025 14:11:01

                            razisdas >> A kdybys to chtěl mít ehct přesný, tak bys tam mohl přidávat podložky. Vyrobil by sis zátěž o hmotnosti 92,47 g a kdyby se to zdálo málo, přidal bys podložku a měl bys rázem 92,69 g.

                              NPindˇa - Profil | Čt 12.6.2025 12:07:11

                              Rybkin >> To už jsi ale ekolog jen na půl 😁 aspoň ty závity při letu, nebudou hvízdat, jak kaťuše 😁

                                Nrazisdas - Profil | Čt 12.6.2025 12:06:11

                                Zajimavejsi by byl sroub s obrtlikem, na ktery by se sroubovaly matice, dle potreby. Promenna zatez.

                                  NRybkin - Profil | Čt 12.6.2025 11:29:03

                                  A já chtěl bejt ještě o level dál tak jsem tu matku vylil olovem, samotná mi přišla strašně lehká :-)

                                    Nmurphyy - Profil | Čt 12.6.2025 9:55:26

                                    Rudina >> Kaja ma obchodneho ducha a tymto si myslim ze chcel len podporit kolegu v time ktory toto predava

                                      Nsven - Profil | Čt 12.6.2025 9:28:02

                                      To je zase kravina ... Nikl a jeho parta objevili matici jako zátěž :-)
                                      Matici, která se jako zátěž, používala už minimálně třičtvrtě století.
                                      V dobách kdy nikdo neměl nic a všichni měli všechno, stačilo někde ve fabrice sáhnout do volně dostupného regálu se šroubovinou a nabrat si jich hrst, libovolné velikosti ...
                                      Vynálezci zřejmě nedávali na základní škole pozor ...jinak by se už tam dověděli, že železo je prvek obsažený v železné rudě a tedy jediná možnost jak vidět cosi železného, je ingot z ní vytavený v hutích a odlitý k dalšímu zpracování .
                                      Všechný výrobky jsou pak různě legované oceli (podle potřeby použití) Tedy matice jsou oce lové !
                                      Teď už jen zbývá aby si to dali patentovat, bo doposud to s největší pravděpodovbností, nikoho soudného nenapadlo.
                                      Zdejší pamětníci jistě pamatují podobné dva "vynálezce",
                                      Jistého pana JIravu a jistého pana Tomáše Kršku alias Bowden, kteří se koncem devadesátých let, přetahovali o vynález srkačky .-)
                                      Kterou znal každý kaprobijec, minimálně několik desitek let před tím..
                                      Jak dopadl ten první už nepamatuji ale Bowden to uhrál na Průmyslový vzor a pak srkačkou zahltil trh.
                                      Chtělo by se napsat, že mu odzvonilo ale bohužel se srkačky stále prodávají i přes zákaz použití...
                                      Pravda je, že vždycky se najde dostatek koupěchtivých trubek, které koupí každou kravinu, která proběhla reklamou..

                                      í

                                        Ndrvoštěp - Profil | St 11.6.2025 23:25:59

                                        Donrybarios >> Matice s cukrem se běžně u nás používala při lovu z hladiny. Buď na kapra a nebo amura. Teď se používá Pváčko s kamenem. Já to občas praktikuji.