Rybáři a vinařství

Najdou se tady rybáři, kteří mají zálibu v pěstování révy, rádi o tom debatují a podělí se o své zkušenosti?
Autor diskuse: Bacha San - Profil , 20.2.2022 všeobecné - ostatní

NLutra - Profil | St 22.4.2026 22:49:33

sasan111 >> U mě réva při loňský rekonstrukci baráku a letošní jarní dodělávce dostala pěkně za uši. Tak stávkuje. Chodím se dívat jestli vůbec žije a žije, ale zatím to tají. L.

    Nsasan111 - Profil | St 22.4.2026 22:38:03

    :-)))))))) Tož co, jak Vám pučí réva ??? Letos se tomu nechce, furt je relativně chladněji, Jura asi Markovi hrozen neukáže :-)))))))

      Nsasan111 - Profil | Ne 5.4.2026 13:24:20

      Pro letošek hlásím ukončení zimních prací na vinohradě :-)))))))
      Už aj náš Bobin z toho byl znaven :-))))))

        NOG - Profil | Pá 13.3.2026 17:12:43

        Kořeny to ještě nemá a už by to chtělo kvést :-)))

          NZmyjak - Profil | Po 23.2.2026 17:00:44

          sasan111 >> ok, provedu, díky.

            Nsasan111 - Profil | Po 23.2.2026 16:00:20

            Zmyjak >> Nevadí, ale sírou(kumulusem) se stříká až je 15°C a víc, ideálně slunečno a bezvětří, jinak to nemá žádné opodstatnění.Do doby, než se rozpučí pupeny se stříká i větší koncentrací, klidně až 2%. Po vyrašení lístků a pak po celou sezonu jen 0,5% síry(přepočteno na kumulus 0,3%).

              Nvalcha186 - Profil | Po 23.2.2026 12:29:48

              CHaP >> Nevím , ale postavil bych stěny, jak píšeš, nahoru záklop z panelů, čelo z 2x pálených cihel. Vybavení vnitřku podle potřeb. Na klenbu bys musel stejně dělat skořepinu z roxorů, kvůli zátěži, izolace. Pergolu nahoru. Uvažoval bych o jejím prosklení. Použil jsem stará skla z panelákových oken. Nevěř že to nejde řezat. Sklo 3.2 mm. Schodiště z pergoly, nebude ti tam pršet. Vyjdeš a jsi pod střechou. Pokud jsi v jílu, vedle jímka na odčerpávání vody, nebo svedení do drenáže. Jinak spodní voda je schopna ti stavbu přizvednout. Jen krátce.

                NZmyjak - Profil | Po 23.2.2026 10:32:55

                sasan111 >> můžu to po ostříhání stříknout tím kumulusem? Nevadí když se to dostane do rány.

                  Nsasan111 - Profil | Po 23.2.2026 9:10:54

                  Zmyjak >> Klidně možeš, máš-li jen málo hlav, tak klidně v březnu :-)))))

                    NZmyjak - Profil | Po 23.2.2026 8:49:00

                    Zdravím, nechtěl jsem být první kdo se ptá, ale když se nikdo neptá tak musím já. Už je čas to prořezat , nebo mám ještě počkat.?

                      Nrybobuch - Profil | Čt 19.2.2026 20:24:43

                      CHaP >> No počítej, že pokud tam chceš mít normální sklepní prostředí, tak aspoň 200 cm hlíny, raději ale víc. A je třeba dořešit pořádně větrání !!!! A nebo normální sklep 9 nadzemní halu..) s klimatizací, tak to teď dělají velcí vinaři. Ale bude nejrozumnější rozumy sbírat na vinařských servrech.

                        Nsasan111 - Profil | Čt 19.2.2026 16:39:22

                        :-)))))))

                          Nsenk - Profil | Čt 19.2.2026 14:33:05

                          CHaP >> Nazdar, záleží, k čemu bude sklep využíván, jestli výrobní sklep, nebo jen pro uskladnění vína a koštování. Pokud bude sklep pro výrobu vína i pro koštování, doporučuji sklep předělit. Netuším, odkud jsi (Tvoje karta nic neříká) a jaké máš s vínem zkušenosti, tak si dovolím upozornit, že víno přímo ve sklípku chutná "úplně jinak", než třeba venku pod pergolou. Mimoto v zimě i v létě je tam příjemně. Šířka záleží na tom, jestli bude sklep na výrobu nebo jen na uskladnění hotových vín. V případě větších nádob - demižony, nebo nedej Bože sudy, je třeba šířka nejméně 230 cm. Výšku rovné zdi nejmíň těch 130 cm a výšku 230 cm. Každopádně bych stěny, klenbu i podlahu izoloval (IPA) a udělal jímku na vodu. Mám knihu Jak a proč postavit vinný sklep, obsahuje i rady pro uchovávání atd. vína. Je to přeloženo z "Američtiny", pokud bys měl zájem, můžu zapůjčit.
                          Šenk.

                            NCHaP - Profil | St 18.2.2026 21:06:09

                            valcha186 >> jsem ve fázi projektu. Představa je udělat vinný sklep pod pergolou a zahradním domkem. cca 4x11 m. Myslel jsem si,že bych udělal výkop, vykopal pasy a následně vystavil opěrnout zeď ze ztraceného bednění. vnitřní prostor bych vyzdil plnýma cihlama . (půlštok a klemba). nádledne nad klembou bych udělal betonový strop ( něco jako hurdy) a vystavěl pergolu a přístřešek. Vchod by byl za pergolou do sklepa. Já ted nejsem na pc, budu v Pátek. Můžu sem poslat vykres, jak to chci udělat. Ale spíše jsem chtěl vedět jak vysoká rovná zed, nez začne přecházet v klembu ( 100, 130, 150 cm)? a taky vnitřní výška sklepa? 230,250cm?
                            Tím že sklep bude ze ztraceného bednění ( a vnitřní vložky z plných cihel) tak je možnost vniku vody.
                            Otázka zní, zda udělat jen pasy - následně podlahu na nějaký štěrkový zásyp a nebo udělat základovou desku s jímkou na vodu ( čerpadlo)

                              Nvalcha186 - Profil | St 18.2.2026 20:24:16

                              CHaP >> Budeš to dělat sám,, nad a nebo pod zemí. Napiš zhruba představu. Já to mám v suterenu. Pak ti to trochu popíšu.

                                NCHaP - Profil | St 18.2.2026 19:35:48

                                Ahoj, stavěl si tu někdo svépomocí vinný sklipek? Chystám se na stavbu a zatím hledám informace a rada by se mi moc hodila. děkuji

                                  Nsasan111 - Profil | Út 3.2.2026 17:51:51

                                  :-))))))))

                                    Nsasan111 - Profil | Ne 25.1.2026 7:43:43

                                    rybobuch >> Byly časy kdy i vrána tak nádherně zpívala....... :-)))))
                                    Už 8 let nevyrábím víno, už jen vinohradničím na 2 hektarech vinic a makám na živnost ve vinohradech...jak uvedeno v kartě mám-vinař ve výslužbě :-))))
                                    Ku temu už 12 let nepiju, bo su doživotní alkoholik, momentálně abstinující alkoholik :-)))))

                                      Nrybobuch - Profil | So 24.1.2026 23:11:39

                                      sasan111 >> Tak se pochlub, jaká máš vína. A výstava v Brně sbírá vzorky tuším do 30.1.
                                      Rád je tam ochutnám. Já tam dám letos slušné archivy, letošní mám ještě na druhých kvasnicich a Kerner a SZ jsou luxusní.

                                        Nsasan111 - Profil | So 24.1.2026 21:24:44

                                        :-))))))))