Kutilské jádro MRKu

Téměř v každém odvětví rybařiny se dá uplatnit nějaký dobrý nápad, zlepšovák, vlastnoruční výrobek, který může usnadnit, nebo zpříjemnit rybolov. Není nad to, ulovit rybu na vlastnoruční nástrahu, či s vyrobeným splávkem, krmítkem...
A nemusí to být jen rybolov. Třeba i práce na zahrádce kolem domu, může být snažší s nějakým vynálezem. Kutilství se meze nekladou.
Vkládejte sem vaše nápady, výrobky a vynálezy se kterými se chcete pochlubit a o které se chcete podělit s ostatními, ať máme vše na jednom místě :)
Autor diskuse: novel - Profil , 27.7.2019 všeobecné - domací dílna

Jak to mají (nejen) rybáři s kutilstvím?

A) Jsem závislák, každou chvíli něco vyrábím a vylepšuji29%

B) Je to zábava a jsem rád, když můj výrobek funguje46%

C) Jen si tak někdy krátím dlouhou chvíli7%

D) Moc mě to nebere, ale radši něco vyrobím, než abych to kupoval3%

E) Vyrobím něco, jen když musím (konkrétní věc si nemohu koupit)6%

F) Nic nevyrábím, je to ztráta času8%

Od 21.2.2021 hlasovalo 96 čtenářů.

NCalex - Profil | Pá 8.1.2021 13:43:42

sven >> :-))))) Mě jeden den připojil elektrikář novej elektroměrový rozvaděč a napsal revizi k zaplombování.....Druhej den ale montéři ČEZ na transformátoru přehodili fáze....Ten co měl plombovat řekl že to je blbě zfázovaný u mně a že ty dráty jsou blbě, že tohle nesmí dělat...Nakonec si ale uvědomil, že než tam jet znovu půl kilometru po polní cestě, tak ty dva dráty přehodil sám, zaplomboval a nasranej odjel.......Hele, on snad neměl ani šroubovák.:-))))))))

    Nsven - Profil | Pá 8.1.2021 13:40:09

    Calex >> jj. to je on :-)))
    Drží, co barák stojí. Pár desetiletí ?
    Tuším, že ta moderna půjde do kytek za desetinu času....jako všechno dneska...

      Nsven - Profil | Pá 8.1.2021 13:36:37

      mlaďoch >> jj. jsou to vykukové ...
      Kdysi jsem dělal na chajdu přípojku.. tedy zakopat cca 60m kabelu, folii, skříň ve zděném pomníku.. kamarád revizák to zkouknul.
      Když přišel čezák s plombou, tak měl neřešitelný problém s tím, že okénko el.měru, je o 10cm níž, než je norma ..
      Tak jsem přinesl lopatu a 10 čísel hlíny, jsem před pomníkem odhrábnul...
      Možná, že tam stojí dodnes... to nečekal :-))

        NCalex - Profil | Pá 8.1.2021 13:34:51

        sven >> To myslíš J7K? Ty se daj ještě někde i sehnat...Byly to držáky.:-))))https://www.elektro-svestka.cz/detail/962/jistic-j7k-50-16-a-c.22u
        Nebo jsou náhrady....http://www.oez.cz/nahrada-starsich-typu/nahrady-starsich-jisticu-j7k-lsf

          Nroman - Profil | Pá 8.1.2021 13:23:28

          sven >> jj v poho, ale určitě to ještě prober s tím kdo ti to bude měnit--třeba bude mít nějaký doma nějaký navíc, ty bonega , huyndai apd stojí za prd, neměníš to každý týden ....

            Nmlaďoch - Profil | Pá 8.1.2021 13:20:47

            sven >> mně takto nutili Jmvak nechat si od nich udělat přípojku vody.Kamarád má zkoušky na připojení k řadu pod tlakem,při dohadování po mně chtěli za povolení 10 tisíc,za celou přípojku 9,5

              Nsven - Profil | Pá 8.1.2021 13:01:47

              Calex >> Ahoj. Jj, nějakýho znáboruju :-)
              Přišel mi z Čezu dopis, že se musí vyměnit, bo sjistili "vážnou závadu" - nečitelná hodnota hlavního jističe....
              Před svátky dva maníci prolézali skříně ve stoupačce a když se jich žena ptala co se děje, tak že prý něco kontrolují..
              A po kontrole .. zmizely z několika deonů štítky.. asi se stářím odlepily a ještě pod sebou poškrábaly šroubovákem plast ... Zřejmě nová metoda, jak donutit majitele k výměně..
              Mohl bych s nimi vyjebat, sehnat a nelepit štítek :-) ale už by to asi výměnu chtělo..je to starý bakeliťák..

                NCalex - Profil | Pá 8.1.2021 12:44:51

                sven >> Elektrikář kterej má padesátku by měl stačit a měl by vědět co a jak. Já teda nic neměnil, jen dal nový podložky a dotáhnul....Nebo jestli jsou jinde přísnější to nevím.....

                  NCalex - Profil | Pá 8.1.2021 12:36:54

                  mlaďoch >> Taktak, u nás taky v pohodě. Zavolal jsem že budu rozdělávat plomby v elektroměrovým sloupku a dotahovat nuly na svorkovnici. Bylo to tam totálně uhořatý...Pro jistotu jsem ještě rozdělal druhej a dotáhnul to tam taky. Do tejdne přijeli od Čezu, zaplombovali a ani jsem o tom nevěděl.....Dřív na to měli montéry tzv. elektroměráře, tuhle funkci asi zrušili.....Mám fejfarky na sloupu a ty prej jsou taky moje..Takže opravy sám. Dřív jezdili a jednou za čas je třeba natřeli a dotáhly v nich šrouby.....

                    Nroman - Profil | Pá 8.1.2021 11:09:23

                    sven >> nic z toho, kup ABB a máš klid

                      Nsven - Profil | Pá 8.1.2021 10:00:45

                      Začátečník >> Ahoj a díky moc. To jsem potřeboval vědět. Elektrikářů znám dost, jen nevím, kdo z nich je i revizák. Ale to už se poptám.
                      Mám 25A a přijde tam stejná hodnota.

                      Ještě bych byl rád, kdyby mi někdo ze zdejších elektrikářů mohl zkouknout ty odkazy.
                      Jestli bude takové trojče stačit (i kvalitou) nebo mám vybrat jiný (teď je tam deon)
                      a jestli bude ten kryt pasovat. Díky.

                        Ndrvoštěp - Profil | Pá 8.1.2021 9:27:34

                        sven >> Dobrý elektrikáři jsou u nás vietnamci. Ti se podkopali ze sklepa k hlavnímu kabelu a k němu si napojili přívod do svý pěstírny konopí😀👍

                          Ndrvoštěp - Profil | Pá 8.1.2021 9:20:03

                          sven >> Jj. Já právě myslel antoníček před rodinným domem.

                            NZačátečník - Profil | Pá 8.1.2021 8:46:39

                            sven >> zrovna nedávno jsem to v paneláku řešil. Zavolal jsem na E On, tam jsem řekl že mám poruchu na hlavním jističi do bytu a že ho musím vyměnit, paní se mě akorát zeptala kdo to bude dělat. Nahlásil jsem kamaráda co mi to přijel vyměnit(dle jejich pokynů to musí být minimálně revizák) což kamarád je. Paní si to tam někde ověřovala pak mi řekla že je to v pořádku a že mám zavolat až to bude hotové. Pak za dva dny přijel borec od nich, koukl jak je to zapojené, namáčkl blombu a odjel. Jen ještě chtěla vědět jakej tam je jistič a jakej tam budu dávat. Měl jsem tam tuším 20A a podle smlouvy tam měl být 25A (ty hodnoty úplně nevím tak páni elektrikáŕi prominou)takže jsem tam dal ten podle smlouvy. Vše vyřešeno za pár minut.

                              Nsven - Profil | Čt 7.1.2021 23:49:01

                              drvoštěp >> Já plombami také disponuju :-))
                              Jednomu kámošovi jsem věnoval nějaké samodomo krmelce a on mi za ně dal nějaké olovo....cca půl kila.. https://www.euroseal.cz/olovena-plomba-10-mm :-))

                                Nsven - Profil | Čt 7.1.2021 23:43:35

                                mlaďoch >> jj díky .Já si to právě také myslím, že by to mohlo jít..
                                Teď jsem objevil tohle:
                                https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/nahlasit/odplombovani-elektromeru

                                Takže mě napadlo, že bych koupil materiál a nějaký elektrokámoš by mi to mohl přehodit...
                                Ne, že bych to nezmáknul.. ale přece jen.. dělá se to pod proudem, stačí si drátem škrtnout a vyhodíš nožovky před barákem.. A od skříně mají klíče jen rozvoďáci a ten by řval jako tygr... že se tam musí vrzat.. :-)

                                  Nmlaďoch - Profil | Čt 7.1.2021 23:36:02

                                  sven >> mně to měnil elektrikář,zavolal na JME,vystavil potvrzení,a jejich pracovník to dojel jen zaplombovat

                                    Nsven - Profil | Čt 7.1.2021 23:12:34

                                    drvoštěp >> Ahoj. Není to antoníček ale stoupačka v paneláku.
                                    Předpokládal jsem, že by se akce předem konzultovala s dispečérem ..
                                    https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/kontakty/95350-95350

                                      Ndrvoštěp - Profil | Čt 7.1.2021 22:49:38

                                      sven >> Výměna pouze od pracovníka Čezu který disponuje plombou. Jistič nový a se stejnou kapacitou. Čezák když dojede a otevře antoníčka a bude se v něm hrabat tak musí informovat středisko oprav. Jinak mu hrozí výpověď. A pozor, třeba u nás i fotí když ho otevřou pro zběžnou kontrolu.