Kde zrovna prší?

zde bych uvítal aktuální informace o dešti, povodních a jiné hlášení..
Autor diskuse: u x a - Profil , 1.10.2018 všeobecné - revíry, cestování

myslíte že sucho je diky chování lidí na planetě a nebo se jen jedná o nepředvídatelný cyklus planety..

A) ano je to cyklus50%

B) může za to řepka a nevratné PE flašky11%

C) počasí nad čr je řízeno ruskem..38%

D) můžou za to díslové auta2%

Od 29.4.2019 hlasovalo 114 čtenářů.

u x a - Profil | Čt 26.5.2022 13:16:19

stormandnature >> abych řekl tak u nás na západě 2006 si pořádně žádnou povodeň nepomatuju..

    barbusna - Profil | Čt 26.5.2022 11:48:24

    stormandnature >> Povodeň roku '85 si pamatuju, ale byl jsem v té době na VŠ, takže ne přímo v Náměšti (kde bydlím; v Mohelně jsem členem pobočného spolku - viz tvůj předchozí příspěvek o supercele v Mohelně), ale to léto jsem byl na praxi v Bučovicích. Asi nezapomenu tu noc, když se bouřka přihnala. Byla nás parta kluků v noci na koupališti, celej den šílený dusno, ve fabrice, kde jsme pomáhali zvelebovat socialistické hospodářství, se nedalo dýchat už několikátý den a to nemluvím o ubytovně, kde jsme těch čtrnáct dní byli ubytovaní. Prostě jsme vypadli a šli na koupák přes plot, aby jsme se aspoň trochu osvěžili. Přestože to smrdělo průserem. Je to už fakt hodně dávno, ale ten pocit, když se ta bouřka přihnala se fakt nedá zapomenout. Nepamatuju podrobnosti, snad jen to, že jsme z tý vody vyjeli jak namydlenej úhoř a snažili se co nejrychleji vrátit na likusák, kde jsme měli podle jakýhosi ubytovacího řádu od desáté hodiny večerní pokojně spát. Ani nevím, jak jsme se tam dostali, vybavuje se mně hlavně to, že okolo nás poletovaly větve a potůček (spíš taková smradlavá stoka okupovaná milionama komárů) se parádně rozvodnil. Do rána jsme nespali a když jsme se dostavili na šichtu, tak všude pozdvižení, nic pořádně nešlo, nějaký poškozený el. vedení či co... Moc nám to nevysvětlovali, byli jsme prostě jen brigoši, takže hlavně úklid. Odpoledne jsme se snažili dostat k nějakýmu telefonu, zjistit, jak to vypadá doma. Vím, že v Náměšti byla voda na náměstí, kde jsem tehdy měl trvalé bydliště; později jsem viděl kam voda sahala podle stopy bahna. Protože byl vyplavenej tehdejší největší podnik, kde se vyráběly kdysi známé koberce, byly břehy Oslavy obetkaný přízí, která se používala k výrobě. A to ještě dost daleko po proudu. Taky jsem viděl fotky, jak místní vodáci brázdí hladinu rozlité řeky skoro u drogerie... Taky fotky z Třebíče s vodou na spodní straně náměstí. Njn, vzpomínky.
    Ještě se tě zeptám: otec je kterej ročník? Jen jestli ho třeba neznám. V dobách gymnaziálních jsem chodil na vandry s partou třebíčáků, scházívali jsme se poměrně často u Vajgnerů (doufám, že to píšu správně) v ulici nad lékárnou U Černíků. Jestli se nepletu, tak snad ještě hospoda funguje. Jen nevím jak teď v dobách pokovidových. Samozřejmě jsme ani pořádně nevěděli příjmení, leckdy ani jména, prostě každej měl přezdívku a když jsi někoho sháněl, tak poptat se v hospodě bylo spolehlivější než telefonní budka

      stormandnature - Profil | Čt 26.5.2022 8:16:17

      u x a >> ty u nás samozřejmě taky proběhly. Ale jak píšu, poslední velká 2006 a od tý doby pořádně nic.

        u x a - Profil | St 25.5.2022 22:21:43

        stormandnature >> a co povodně 2002?

          stormandnature - Profil | St 25.5.2022 20:38:58

          barbusna >> jinak když jsme u těch povodní, tak v 85 byla tuším největší. Fotky jsem nějaký viděl, i táta říkal, že jezdili v ulicích na kánoji. Poslední velká povodeň byla v březnu 2006. Ta byla srovnatelná s tou z 1985. To už jsem fotil. A od tý doby prd. A to by řeka potřebovala hodně propláchnout. Bohužel jarní povodně či aspoň zvýšené průtoky jsou asi v propadlišti dějin. Což se mimo jiné podepisuje i na rybách. Třeba o štice se říká, že ke tření potřebuje aby ji na břiše lechtal tráva a na hřbetě sluníčko. O letitých nánosech, které se každé jaro přesouvaly a teď stojí na místě a zahnívají, radši ani nemluvit. Nepamatuju, že by třeba pod jedním splavem v točáku bylo tolik hnijícího listí. Vždycky tam bývalý jen šutry, štěrk a písek. Teď když jsem tam brodil, po kolena jsem zajel do smradlavýho bordelu. Hnus.

            stormandnature - Profil | St 25.5.2022 20:27:44

            barbusna >> jestli bydlíš v Mohelně, tak i tam a v okolí jsou. Loni zrovna jedna prošla od Okříšek přes Třebíč až někam kolem Dukovan. Nebyla velká, ale hezká byla. Stejně tak tam loni byl přímo ukázkový Scud cloud. Mám za to, že to fotil a natáčel nějakej kluk přímo z Mohelna. Ve videu bylo samý pi.o, v.le a tak. Na fb z toho bylo celkem pozdvižení, že tornádo. Jako může se to zdát, jelikož mrak sahal až k zemi, ale nerotuje, nemá "hladkej povrch" jak tornádo. Jde o silnej vzestupnej proud, kterej nasává vlhkost a kondenzuje už u země. Na stránkách AMS (amatérská meteorologická skupina) to kdysi někdo krásně nazval lesokumulus. Tam dole už je to celkem pěkná rovina, takže máte příhodnější podmínky. U nás je to buď a nebo. Buď se to o kopce okolo rozbije, uhne nebo to pak stojí za to. Už xkrát se mi stalo, že jsem vyběhl na oblíbený místo za město a nakonec došlo prd, nad náma jasno nebo jen nataženej zbytek kovadliny a bouřit zas začalo někde kolem Náměště.

              vladěna - Profil | St 25.5.2022 17:19:51

              stormandnature >> Třebíč-Domky 29mm

                barbusna - Profil | St 25.5.2022 15:09:56

                stormandnature >> Tak s tím musím souhlasit. Ostatně tvoje fotky těch supercel jsem obdivoval. Tady něco takovýho vidět není, ale ve Starči byla asi slušná úroda....

                  stormandnature - Profil | St 25.5.2022 14:45:52

                  barbusna >> ohledně srážek jsem to zrovna nemyslel. To byl rok po delší době celkem v normě. Ovšem ohledně ostatních jevů to stálo za to. Však tornádo na jižní Moravě je s největší pravděpodobností nejsilnější u nás za posledních x stovek let. Silnější tornádo bylo zaznamenáno tuším v Kosmově kronice a podle popisu škod je jeho síla odhadovaná na F5. To loňské F4. Množství výskytu supercel loni taky nebylo k zahození. Jen v okolí Třebíče, jsem jich pozoroval minimálně pět. Tromb, které ale nebyly vázány na supercely, jsem viděl aspoň šest. Z tohodle pohledu byl loňský rok velice plodný.

                    barbusna - Profil | St 25.5.2022 13:46:38

                    stormandnature >> Vzhledem k tomu, že čtu tvé příspěvky a taky s ohledem na tvůj nick je jasný, že počasí je pro tebe oblastí zájmu. Ostatně rybařina mně taky dokopala k jistému zájmu, byť zdaleka ne tak hlubokému jako u tebe.
                    K tomu „naprůměrnému“ loňskému roku jen malou poznámku: mezi lety 1992-1995 jsem byl zaměstnán jako vodohospodář jisté organizační složky nejmenovaného vojenského útvaru. Od 1995 do 2003 pak jako ekolog. Souvislost s projevy počasí je nasnadě a taky jsem měl možnost dostat se k historickým datům. Pro zajímavost uvedu, že rok 2021 byl nadprůměrný jen pokud byl porovnáván s lety 2010-2020. Např. v letech 1990 až 2000 byl běžný roční srážkový úhrn okolo 450mm. Nebylo vyjímečné když spadlo i přes 500. Data z let povodňových jsou určitě dostupná (myslím v období do r. 2020, konkrétně rok 1997 a 1998), takže se mně nechce to hledat. Tyto roky, však nebyly nijak tragické pro náš region. Tady (Oslava, Jihlava) byly největší povodně v létě 1985. Jestli si dobře pamatuju. No, ale dost vzpomínek. Myslím, že to máš zmáknutý. Jo, narazil jsem kdysi na netu na starý fotky i z Třebíče (r.1985). Sám bych s trochou úsilí možná dohledal nějaké snímky z let 1997 a 2002. Pokud by jsi měl zájem, tak SZ

                      stormandnature - Profil | St 25.5.2022 12:45:44

                      barbusna >> trochu to sleduju. O počasí se zajímám. Hlavně extrémní projevy. V tom byl loňskej rok hodně nadprůměrnej.

                        barbusna - Profil | St 25.5.2022 12:24:18

                        Valuček >> Budu jen doufat, že to nebyl poslední déšť tento týden. Jak píše stormandnature - byla by potřeba aspoň jednou týdně taková sprcha

                          barbusna - Profil | St 25.5.2022 12:13:47

                          stormandnature >> No to máš pravdu s tím kolik toho napršelo od začátku roku. Toto byl zatím nejvydatnější déšť, druhej v pořadí byl 6 mm a to je cca dva až tři týdny nazpět...

                            Valuček - Profil | St 25.5.2022 10:49:34 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            barbusna >> Třebíč - Nehradov - rovných 30 mm, všechno v hlíně, za pět minut dvanáct :-)
                            Řeka nejen že skoro netekla /průtok do 1,5 kubíku/, ale prakticky voda hnila. Ráno při bezvětří smrad na 50 metrů od vody.

                              stormandnature - Profil | St 25.5.2022 8:46:48 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              barbusna >> jj. Plus mínus to bude podobný. Je fajn, že to spadlo pomalu, během celý noci. Měl jsem obavu, aby nepřišel nějakej velkej hrčák a všechno to neodteklo. Kdyby takhle pršelo aspoň jednou týdně, bylo by to v cajku. Tohle nenapršelo dohromady od začátku roku.

                                barbusna - Profil | St 25.5.2022 8:24:24

                                stormandnature >> Náměšť n.Osl. od půlnoci doposud 36mm. Myslím, že v Třebíči to bude velmi podobné, spíš o nějaký milimetr víc. Zaplať pánbůh.... už to bylo k nevydržení

                                  Willow - Profil | St 25.5.2022 8:18:38 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  ÚO od včerejška prší,mrholí nebo chčije.

                                    Buffalo1969 - Profil | St 25.5.2022 7:29:38

                                    Tady chcanec jako prase. Teď zrovna ne, ale něco bude.

                                      stormandnature - Profil | St 25.5.2022 7:22:33 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Konečně. Tohle bylo potřeba jako sůl. Jelikož jsem línej lempl a ještě si nepořídil měřák, stanice ČHMÚ je nějaká zaseklá a ukazuje hovadinu, stanice PMO neukazuje jako vždy nic, tak nejsou přesný data. Ale odhaduju to něco mezi 27-33 mm, vzhledem k okolním stanicím a barvě na 24 hodinovým výstupu odhadu srážek. Řeka jde lehce nahoru a blíží se průtokem normálu pro toto období. A stále prší.

                                        Červené karty: Hurvinek, supinna