Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

Nosprey - Profil | Ne 17.12.2023 19:02:40 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Mám hodně fotek od vody, které tématicky patří do téhle diskuze a tak je sem začnu dávat.
Přijde mi hloupé nekoukat nalevo ani napravo a trhat rybám huby jak na běžícím páse a proto kolikrát radši koukám nalevo nebo napravo (případně nahoru nebo dolů) a ryby mají klid:-)

Dneska sem dám pár věcí, které mají spíš charakter zátiší. V zásadě je to taky od vody a místy je tam ta voda i vidět.

    Nosprey - Profil | Ne 17.12.2023 18:56:20

    ZMS >> Nic tajného. Roste mi kousek za barákem v díře, kterou vybagrovali před třemi lety. Ona spousta vzácných a chráněných kytek bují jak plevel, když dostane slušné podmínky.

    Tady letos vyrostla poprvé, ale už jsem ji v životě párkrát viděl.

      NZMS - Profil | So 16.12.2023 7:37:32

      osprey >> https://cs.wikipedia.org/wiki/Bublinatka_obecn%C3%A1#Reference
      To jsi našel nějaké tajné skryté místo ?

        Nosprey - Profil | Út 12.12.2023 20:29:48 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        Dám vám sem, pánové, trochu toho bejlí, ať diskuze nestojí.
        Nic z toho nerostlo od vody daleko.
        Jména psát nebudu, vy to určitě znáte sami. Snad jen bublinatka by mohla dělat potíže.

          NZMS - Profil | Ne 10.12.2023 8:22:45

          mirmen >> píšeš, že nemáš komu co dát...vždy se dá najít něco zajímavého a je i pro koho to zaznamenávat, třeba tady. Podělit se s někým o svůj zážitek může být přínosné pro obě strany.
          Zatím, v tomto tématu je tolerantní publikum. Třeba my dva.
          Něco ilustračního . Mně se třeba líbí kameny. A tady napravo je ukrytá kvetoucí ostružina moruška. Nechtěně zachycená. Ostrov Soroya 70° začátkem července. Bohužel jsem tam nikdy nebyl na sklizeň, chuť neznám.
          A něco od vody. 10.7. ostrov Laukoya 70°,zamrzlo. Ještěže jsem prut nechal v autě.

            Nmirmen - Profil | Ne 10.12.2023 2:21:44

            ZMS >> já moc na fotky nejsem.
            Kdysi dávno jsem vyvolával v černé komoře .
            A zhruba z tisícovky snímků v čb si zachovávám asi 5-6 .

            Jdu kolem řeky ... A nesnímkuju , protože vím, že nemám komu co dát.

            Téma ROSTLINY I VODY vnímám nejenom jako něco, čím se prodirame cestou k fleku.

            Vnímám pobyt rybáře jako člověka, který je v údolí, v nivě řeky

            V nivě, kde se milióny let odehrávaly procesy záplav, formování terénu, vzniku rostlinných společenství ...

            Fotodokumentace stavů je prospěšná.

              Nmirmen - Profil | Pá 8.12.2023 7:12:41

              Ještě před sněhem

                Nmirmen - Profil | Út 5.12.2023 21:45:03

                ZMS >> dneska došla, čas bude tak koncem roku. Teď jsem ji na chvilku otevřel , přečetl úvod a dvě stránky ( nemám čas, vařím, takže spíš poslech podcastů nebo audioknihy ).

                Mluví - píše - v knize tak, že mu dobře rozumím a myšlenky, které zapsal, jsou zajímavé, podnětné. Vnímám tu knihu ( už jenom na základě krátkého začtení se ) jako přínos.

                Trendy a vize ... možná se jim omelou hrany, vždyť i oblázky v řece ... .
                Objektivita, kritické myšlení ... v podstatě každodenní boj :-)

                Tvý fotky jsou krásný, je hezký, že se s námi dělíš o svůj pohled na svět kolem vody, lesa i zahrady.

                  NZMS - Profil | Út 5.12.2023 20:54:06

                  mirmen >> Koupil jsi ? Určitě neobvyklé pohledy. Četl jsem jen jednou ,musím znova, vypořádat se s tím.....někdy mi to připadalo poplatné současnému všeobecnému trendu, který nemusí být objektivní.

                    Nmirmen - Profil | Út 5.12.2023 19:11:45

                    ZMS >> už se těším

                      NZMS - Profil | Út 5.12.2023 13:53:28

                      Tak aby mladší kolegové neříkali, že jsem pohodlný ,tak jsem tam zašel, asi km sněhem, ale z levého břehu. Na výtky, že jako důchodce si to mohu dovolit, flákat se v pracovní den kolem řeky...jsem zahradník a ti pracují stále, i když je zamrzlo, topím ve skleníku a přemýšlím o strategii na příští rok.
                      Foto stejného místa z levého břehu, brodit se mi nechtělo, pomohl jsem si zoomem .
                      A jeden snímek vegetace na břehu.

                        NZMS - Profil | Út 5.12.2023 6:37:39

                        Chtělo by to vyfotit teď, bude to víc zimní ! Asi tam nepůjdu, tak stejné místo v listopadu před několika lety.

                          Nmirmen - Profil | Út 5.12.2023 1:57:06

                          ZMS >> zkusím procházku kolem říčních ramen, neslibuju, mám naloženo mnoho starostí.
                          I proto prodlevy.

                            Nmirmen - Profil | Út 5.12.2023 1:54:30

                            ZMS >> nádherná syrovost zimy.
                            Stačí pohled ... a už to cítím v nozdrách.

                              NZMS - Profil | Pá 1.12.2023 15:55:35 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              Včera.

                                NZMS - Profil | Po 20.11.2023 19:55:19 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Slíbil jsem pozitivní podněty....dnes se mi podařilo ulovit v druhé polovině listopadu v nadmořské výšce 642m tento hvozdík, asi deltoides, kropenatý , možná armeria- svazčitý ,který je o dost vyšší. Na listy nebyl čas. Foceno mobilem.

                                  Nmirmen - Profil | St 15.11.2023 20:34:14

                                  ZMS >> nádhera

                                    NZMS - Profil | St 15.11.2023 14:17:02 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    mirmen >> Děkuju.
                                    Já to jíst nebudu .Ani nohy. Ucháči se vyhnu...,nakonec on se vyhýbá mně, asi jsem ho v lese neviděl.
                                    Pár opravdových rostlin z dneška. Když jsem jel jednou v dubnu přes Abisko,vzal jsem si větvičku-roub z laponské borovice. Moc to neroste. Ta svíčka je omorika Pendula,to je pěkný stromek. Arktická borovice banksiana contorta a ještě dozrávají brusinky.

                                      Nmirmen - Profil | Út 14.11.2023 21:42:11

                                      ZMS >> citace z knihy HOUBY, autor EDMUND GARNWEIDNER, strana 40 :

                                      .... Kyselina ibotenová - jed muchomůrky červené:
                                      ... Přestože se znovu a znovu objevují zprávy o tom, že plodnice muchomůrky červené byly snědeny bez následků, patří tato nejkrásnější houba lesů nesporně k jedovatým houbám, které o třeba brát vážně.
                                      Jako účinná látka u ní byla zjištěna kyselina ibotenová.
                                      Ta je soustředěna především v dužnině a v lupenech a je tedy zcela chybné věřit, že po sloupnutí pokožky klobouku by houba mohla být méně jedovatá nebo dokonce jedlá.
                                      Důrazně vás také varujeme před " odstraňováním jedu " muchomůrky červené pomocí opakovaného povaření a vylévání vody.
                                      Kyselina ibotenová se v těle odbourává na muscinol , který účinkuje v prvé řadě na centrální nervový systém a způsobuje poruchy vědomí, halucinace a stavy podobné opilosti.

                                      Atd.atd.
                                      Muchomůrka tygrovaná působí mnohem silněji.

                                      Otravy jsou těžké, někdy smrtelné.

                                      Ve stejné knize zmínka o gyromitrinu z ucháče ( odedávna používán jako jedlý ).
                                      ...
                                      Na lidské tělo působí podobně jako amanitin z plodnic muchomůrek.

                                      Dlouhým vařením se dá zřejmě dostatečně rozložit, vypařuje se ale s vodní parou a může způsobit otravu dokonce i při vdechnutí par.
                                      Usušené ucháče bývaly pokládány za jedlé, protože velká část jedu z nich vyprchává .
                                      .citace z níže uvedené knihy, strana 40.