Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

Nosprey - Profil | Ne 7.1.2024 12:29:34

ZMS >> To víš, strom byl cenné zboží (dřevo bylo na venkově nejdůležitější palivo).
A vývraty poškozovaly břehy. Na řece probíhala voroplavba a profil koryta musel být udržován (ručně).

Takže uříznout strom zavčasu bylo ideální řešení.

Kolem dolní Otavy těch stromů taky moc nebývalo.

    NZMS - Profil | Ne 7.1.2024 1:11:23

    Denny >> Když jsem bydlel na dolní Jizeře, vyprávěli mně staří pamětníci ,že jak se nějaký strom naklonil nad řeku, tak "šel"..Břehy a okolí řeky vypadalo jinak než dnes, všude se páslo a sušilo. Snímky např. horní Otavy (Václav Dyk, Zdeněk Šimek) jsou pro mne hádankou k nepoznání, žádné stromy.

      NZMS - Profil | Ne 7.1.2024 0:32:51

      osprey >> Otava kousek výš...

        Nosprey - Profil | So 6.1.2024 20:32:41

        ZMS >> Pěkné místo, připomíná mi to Starou řeku u Sudoměře.

          NDenny - Profil | So 6.1.2024 20:05:43

          ZMS >> Americane maji u mnohych vod napis : fallen tree let it be. Dobre vi proc !!

            NZMS - Profil | So 6.1.2024 16:29:29

            Nejen vegetační klid na tůni .

              NZMS - Profil | Čt 4.1.2024 22:09:37

              My jsme se tady před časem dohodli, že sem můžeme dávat veškeré rostliny.....,takže v pořádku.

                Nosprey - Profil | Čt 4.1.2024 21:04:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                Teď jsem upravoval fotky z loňského listadu.
                Tohle už je ale od vody trochu dál, takže kdyby to někomu vadilo, zkuste mě umravnit:-))

                  Nmirmen - Profil | St 3.1.2024 23:51:38

                  Přeju vše nejlepší do nejenom tohohle roku.
                  Omlouvám se, ale budu moct přispívat jen s hodně dlouhými prodlevami.

                    NZMS - Profil | Po 1.1.2024 8:57:13

                    Ne že bych o nich něco věděl.....https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDebernatky

                      Nosprey - Profil | Ne 31.12.2023 22:55:13

                      ZMS >> Ahoj. S žebratkou máš pravdu. Žebernatka by měla být houba.
                      Holt do té klávesnice mlátím moc rychle:-))

                        NZMS - Profil | Ne 31.12.2023 15:30:41

                        V Alpách roste jiný druh dřípatky - https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%99%C3%ADpatka_alpsk%C3%A1 , v Karpatech také https://is.muni.cz/www/niederle/dripatky/soltext.html . Rozdíly vysvětlí botanici.
                        Naše dřípatka je velice často opravdu rostlinou u vody, nejen že vyhledává podmáčená místa, ale roste úplně na břehu potoků a řek. V květnu, když jsem chytal na Křemelné byla na břehu opravdu hustě. Může kvést také bíle nebo růžově, ale to jsem viděl jen na skalkách sběratelů. Našel jsem růžovou a naskenoval. Při té příležitosti jsem našel dvě kytky, které vodu nevyhledávají.

                          NTy6ko - Profil | Ne 31.12.2023 11:44:47

                          osprey >> když jsem ještě nebyl tak lenošnej, jezdil jsem na jarní vandry do Rakous ze Seewiesenu kolem Forhütte směrem na Hochschwab a občas se podařilo vyrazit , když byl v údolí ještě sníh a při návratu byl sníh fuč. Všude tuny se tlačily tuny dřípatek a především čemřic a ty v různých barevných modifikacích. Pokud jsem přijel 14 dnů poté , tak nepřeberně vstavačů, co místy měnily horské pastviny ze zelené do fialova. Jarní vápencové alpské kopečky jsou pro kytkomily nekonečně nádherné.....

                            NZMS - Profil | Ne 31.12.2023 10:23:55

                            osprey >> malá chyba v názvu - žebratka bahenní .Děkuji, aspoň jsem se o ni něco dozvěděl .....!
                            https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDebratka_bahenn%C3%AD

                              NZMS - Profil | Ne 31.12.2023 9:17:42

                              osprey >> Pěkné ! Mám také jednu podléšku, ale nelíbily se mi listy, ale asi to bude normální, spálené mrazíkem. Zimní řeka, břehy pod vlivem bobra.
                              Z Norska - malá lososová řeka ústící do fjordu.

                                Nosprey - Profil | So 30.12.2023 22:40:28

                                Tak další várka.
                                Mix napříč časem i lokalitami, kytky běžné i vzácnější a ten fialový flek v lese, to jsou jaterníky, když už je tu zrovna řešíme.

                                  Nosprey - Profil | So 30.12.2023 22:36:33

                                  Ty6ko >> Dvě fotky dřípatek, třetí je jaterník - v klasické barvě plus růžový.
                                  Mám tyhle kytky rád obě, ale za dřípatkou musím na Šumavu, zatímco jaterník mi roste i doma.

                                    NTy6ko - Profil | So 30.12.2023 19:58:28

                                    osprey >> prey - 29.12.2023 10:51:21 >> fotky máš krásný, ale jaterník podléšku tam nikde nevidím, to fialový je přeci Dřípatka alpská. Ale nemám brejle, tak možná koukám na jiný fotky ..
                                    a kokso půjčil jsem si manželčiny brejle a je to tam, pěkné, podléška je můj posel jara... 😁

                                      Nosprey - Profil | Pá 29.12.2023 10:51:21

                                      Tak zase pár zajímavostí. Možná zaujme zajímavá barevná odchylka jaterníku podléšky, vraní oko čtyřlisté, co neumí počítat do čtyř a na poslední snímku je, tuším, žebernatka, což je věc, která rozhodně neroste všude. Dřípatka a šmel okoličnatý jsou taky hezké kytky.

                                        NZMS - Profil | Ne 24.12.2023 15:50:40

                                        Jedna vánoční kytka (cesmína), v současnosti tam kuličky už nejsou, sežrali je ptáci a něco od řek. Poslední je ten tah co jsem sem několikrát dával ,tentokrát v příjemnějším provedení.
                                        A sváteční Lonicera.