- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Rostliny u vody
Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
75x v oblíbených a 6x v ignorovaných.
Nmirmen - Profil | Út 14.11.2023 21:09:41
Citace ...
Podle pavučince plyšového ( Cortinarius orellenus ) nejnebezpečnějšího druhu této skupiny. Otrava těmito houbami probíhá nanejvýš záludně. Po silných žaludečních a střevních potížích , které se ovšem v mnoha případech vůbec nedostaví !!!! , dojde během jednoho nebo dvou týdnů k poruchách funkce ledvin, které často nejsou pokládány za důsledek otravy houbami.
**** Ještě zaludnejší se ukázala být čechratka podvinutá, odedávna považovaná za houbu v syrovém stavu jedovatou, ale po uvaření za výbornou jedlou houbu.
Opakované jedení ale vede k propukající obranné reakci organismu proti dosud neznámé látce v plodnicích čechratky.
Reakce může být tak silná, že působí i proti svým vlastním červeným krvinkám.
Tato prudká odpověď , která je velmi podobná obrazu leukémie, může vypuknout i po NĚKOLIKA LETÉ PŘESTÁVCE v jedení čechratky a jsou známy i případy, které skončily smrtelně.
Autor uvádí, že podobné působení bylo připisováno i jiným druhům hub, například klouzku obecnému ( ?!?!? ..
V životě jsem neslyšel !!!! ) , ... Dosud se ale nepotvrdilo.
Tolik k otravám s prodlevou, další zdroje informací teď u sebe nemám.
NLasskoun - Profil | Út 14.11.2023 2:26:57
... neb pokud by se jednalo o časový úsek v řádu několika dnů, mohlo by to nastat na základě tzv. "zpožděné toxicity" (delayed toxicity) nebo "toxicity s pozdním nástupem" (late onset toxicity), anžto toxicita některých hub se projevuje i s několika denním odstupem po požití ... viz např. klasicky účinky muchomůrky zelené, jejíž požití až teprve po řadě dní způsobí rozklad jater (jejich "zkašovitění") ... mmch, všichni, kdo z této houby požili nějakou krmi, tak než zemřeli, měli ještě dostatek času ke sdělení, že je to jinak velmi chutná houba ... a ti, kteří měli možnost ochutnat obojí, dokonce tvrdili, že m. zelená údajně chutná jako m. císařka (Amanita caesarea), která již pradávna platí za neskutečnou delikatesu ... njn, drahé to poznání ... holt muchomůrka jako muchomůrka ...
Nmirmen - Profil | Po 13.11.2023 20:14:28
" mor na muchy " .
Jsem hodně opatrnej, muchomůrku asi konzumovat nebudu.
Co mne překvapilo, že některé druhy hub mohou působit toxicky až po druhém požití a to dokonce s několikaletým odstupem.
Držím se asi 50 druhů hub, které bezpečně poznám.
Docela rád vařím i že sušených, pro intenzivní vůni , barvu i chuť.... A těch je vhodných k sušení nasbírám párkrát ročně dost.
Nmirmen - Profil | Po 13.11.2023 20:06:50
Prý se podíleli i na posunu linie semenných stromů na sever, po ústupu ledovců ( + vítr, povodně ).
NZMS - Profil | Po 13.11.2023 9:31:40
Spižírny hlodavců, veverek ap. určitě fungují, na mé zahradě (spíš les) vyrůstají ořechy, duby i když mateční rostliny jsou vzdáleny sto a více metrů.
NLasskoun - Profil | Po 13.11.2023 2:32:27
... další info pak např. zde ... https://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/nohy-muchomurky-cervene-jsou-jedle-20120724.html ...
Nmirmen - Profil | Ne 12.11.2023 23:54:30
Topol cca 120 cm v průměru s lípou, která vyrůstala těsně od kmene topolu. Kmen lípy měl průměr cca 40-45 cm, oba kmeny o sebe při vichru dřely , ve výšce asi 250-300 cm měly sedřenou kůru i lýko a opakovaně rozdíraný kalus na okraji.
Další dvojice lípa a olše , třetí si už nepamatuju.
Dříve jsem si myslel, že si plodný strom " chemickou válkou" uhájí svůj životní prostor .... před klíčením vlastního potomstva i před konkurencí ze semen jiných druhů.
Když jsem si prohlížel stromy v lokalitě, tak mne překvapilo , kolik stromů má v úpatí kmene malou noru od nějakého hlodavce ( myšice, plši ? ), noru, která směřuje do sucha a do bezpečí v kořání .
To mne vedlo k úvaze, zda se tam nenacházejí také " spižírny" naplněné semeny rostlin a stromů z okolí až desítek metrů daleko ... a zda ty " dvojáky" nemají původ v nějakém hlodavcem zavlečeném a zapomenutém semínku .
NZMS - Profil | Ne 12.11.2023 20:56:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NZMS - Profil | St 8.11.2023 14:57:48
Nebezpečné je to pouze u starších lidí s kornatěním cév a u lidí s poškozeným srdcem
Nmirmen - Profil | St 8.11.2023 7:28:27
https://www.bylinkyprovsechny.cz/vyhledavani?searchword=Muchom%C5%AFrka&searchphrase=all
2. příspěvek je zajímavý.
Možná příští rok vyzkouším.
Nmirmen - Profil | Po 6.11.2023 21:23:13
no, nevím, jestli bych šel do halucinogenních hub.
Nedávno jsme poslouchali na YouTube LEHKÉ FANTASTIČNO od Terryho Pratchetta ( úsměvná fantasy , báječné přeložená a vyprávěná panem Kantůrkem ) ..... cituji:
" .... a houby s bílými tečkami na červeném klobouku patřily k tomu druhu, před jehož požitím se šaman řetězem přivazoval za nohu k velkému balvanu... "
NZMS - Profil | Ne 5.11.2023 19:06:05
Nmirmen - Profil | So 4.11.2023 18:53:31
Vyhledávám nejdříve
na https://www.bylinkyprovsechny.cz/houby/1464-houzevnatec-jedly-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Uvádí účinky houževnatce jedlého.
Z něj jsem zkusil připravit alkoholovou tinkturu v 80% potravinářském líhu.
Zkouším několikadenní kůru 40-50 kapek do vody 2 x denně .. po 2-3 týdny .. a pak přestávku na 5-8 týdnů ).
Vyráběl jsem z kupovaného sušeného , rozdrtil jsem v hmoždíři, zvlhčil a po několika hodinách zalil v poměru 1 : 4 .
V přírodě jsem nalezl jen houževnatec tygrovaný ( na topolu , myslím ).
Vím, že se extrakty z hub používají i jako podpůrné prostředky při léčbě některých druhů onkologických onemocnění ... ale vždy by to mělo být vědomím a na základě předpisu lékaře, který léčbu nádorového onemocnění řídí.
Houby jsou perspektivní, viz. sírovec žlutooranžový ( též bylinky pro všechny ) , reishi aj.
Zatím je užívám jako prevenci.
K té muchomůrce červené ...
Ještě jsem nenašel odvahu zkusit z ní vyrábět mast nebo nějakou masážní " francovku ".
U citlivějších jedinců nevylučuji komplikace.
A nemusí se jednat pouze o lokální podráždění pokožky.
Nemám dostatečně vzdělání, abych dokázal posoudit kinetiku látek obsažených v muchomůrce červené....
Četl jsem o ní, že se využívala v nějakých šamanských obřadech, ale nepamatuju se už, zda jako prášek, sýrová či instalovaný kouř .
NZMS - Profil | Čt 2.11.2023 17:38:49
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59866
NRybářsko-houbařské jádro .-)45004
NZoologický koutek MRKu.33417
NDokumenty z přírody kolem vody624
NZahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22046
NSranda bez nadsázky 🤘10855
NUdírny a uzení51139
NKulinářský kroužek aneb vše co se dá uvařit z ryb5794
NKutilské jádro MRKu5344
NSprávný muž má v kapse nůž8074
Kde to žije - všechna témata
16:34NRybáři vs ochránci přirody 57
16:31NKurz Teo Daška pro Otoše 305
16:00NATTs hlásiče a ATTx příposlech 540
15:53NZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 2
13:44NÚprava chodu woblerů. 11
12:08NCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 40
11:41NPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 24
8:45NPolsko, okolí Dunajce 6
8:22NLabe fishing store 19
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoNStaré Česke rybářské vybavení 392
PoNŽermanky a bivakovani 4
PoNPoradna: Sumcařina 2570
PoNZměna fungování SZ na MRKu - chcete Whatsapp styl místo "emailovych" SZ? 177
PoNVýber signalizátorů 2+1 ATTS, Flacarp X7, FOX Mx 145
Co je nového - všeobecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
DAM naviják Quick Intenze FeederZa 1.350 Kč
Navijáky DAM QUICK INTENZE FD FEEDER jsou navrženy s velkým důrazem na detail a zajišťují velmi hladký a silný chod - jsou vhodné pro použití na lehký i težký feeder.
CHYTIL.cz Tyčová bojka 5mZa 990 Kč
Tyčová bojka šroubovací 5 m - pevné nerezové závity. Spodní část bójky je zakončena odolnou nerezovou karabinou. Lze zakoupit i náhradní díl 1 m. NOVINKA! Více info na chytil.cz
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
Saccon Carp
Rybářský e-shop se zaměřením na moderní kaprařinu. Máme dlouholeté zkušenosti, na trhu úspěšně působíme přes 10 let....































