Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

Nmirmen - Profil | Út 14.11.2023 21:09:41

Lasskoun >> publikace HOUBY , autor EDMUND GARNWEIDNER,, strana 42 ( houbové jedy působící po dlouhé době )....

Citace ...
Podle pavučince plyšového ( Cortinarius orellenus ) nejnebezpečnějšího druhu této skupiny. Otrava těmito houbami probíhá nanejvýš záludně. Po silných žaludečních a střevních potížích , které se ovšem v mnoha případech vůbec nedostaví !!!! , dojde během jednoho nebo dvou týdnů k poruchách funkce ledvin, které často nejsou pokládány za důsledek otravy houbami.

**** Ještě zaludnejší se ukázala být čechratka podvinutá, odedávna považovaná za houbu v syrovém stavu jedovatou, ale po uvaření za výbornou jedlou houbu.
Opakované jedení ale vede k propukající obranné reakci organismu proti dosud neznámé látce v plodnicích čechratky.
Reakce může být tak silná, že působí i proti svým vlastním červeným krvinkám.
Tato prudká odpověď , která je velmi podobná obrazu leukémie, může vypuknout i po NĚKOLIKA LETÉ PŘESTÁVCE v jedení čechratky a jsou známy i případy, které skončily smrtelně.

Autor uvádí, že podobné působení bylo připisováno i jiným druhům hub, například klouzku obecnému ( ?!?!? ..
V životě jsem neslyšel !!!! ) , ... Dosud se ale nepotvrdilo.

Tolik k otravám s prodlevou, další zdroje informací teď u sebe nemám.

    NLasskoun - Profil | Út 14.11.2023 2:26:57

    mirmen >> ... prosím o zdroj této informace: "některé druhy hub mohou působit toxicky až po druhém požití a to dokonce s několikaletým odstupem" ... v mnou dostupných zdrojích se mi totiž takovouto informaci nepodařilo nalézti ... přičemž ani mne zatím nenapadá žádný mechanismus/princip, který by toto umožňoval ... předem děkuji ...

    ... neb pokud by se jednalo o časový úsek v řádu několika dnů, mohlo by to nastat na základě tzv. "zpožděné toxicity" (delayed toxicity) nebo "toxicity s pozdním nástupem" (late onset toxicity), anžto toxicita některých hub se projevuje i s několika denním odstupem po požití ... viz např. klasicky účinky muchomůrky zelené, jejíž požití až teprve po řadě dní způsobí rozklad jater (jejich "zkašovitění") ... mmch, všichni, kdo z této houby požili nějakou krmi, tak než zemřeli, měli ještě dostatek času ke sdělení, že je to jinak velmi chutná houba ... a ti, kteří měli možnost ochutnat obojí, dokonce tvrdili, že m. zelená údajně chutná jako m. císařka (Amanita caesarea), která již pradávna platí za neskutečnou delikatesu ... njn, drahé to poznání ... holt muchomůrka jako muchomůrka ...

      Nmirmen - Profil | Po 13.11.2023 20:14:28

      Lasskoun >> jo, krása jazyka,
      " mor na muchy " .

      Jsem hodně opatrnej, muchomůrku asi konzumovat nebudu.

      Co mne překvapilo, že některé druhy hub mohou působit toxicky až po druhém požití a to dokonce s několikaletým odstupem.

      Držím se asi 50 druhů hub, které bezpečně poznám.
      Docela rád vařím i že sušených, pro intenzivní vůni , barvu i chuť.... A těch je vhodných k sušení nasbírám párkrát ročně dost.

        Nmirmen - Profil | Po 13.11.2023 20:06:50

        ZMS >> údajně i ptačí, sojky aj. Najdou prý až 95% uschovaných žaludů.
        Prý se podíleli i na posunu linie semenných stromů na sever, po ústupu ledovců ( + vítr, povodně ).

          NZMS - Profil | Po 13.11.2023 9:31:40

          mirmen >> O vztazích mezi stromy, mezi stromy a jinými živočichy je zajímavá knížka "Tajný život stromů - Peter Wohlleben " .
          Spižírny hlodavců, veverek ap. určitě fungují, na mé zahradě (spíš les) vyrůstají ořechy, duby i když mateční rostliny jsou vzdáleny sto a více metrů.

            NLasskoun - Profil | Po 13.11.2023 2:32:27

            mirmen >> .... pokud je nedostatek jiných hub, tak muchomůrky červené běžně konzumuji ... ":o) ... tedy, avšak pouze jejich nohy, kteréžto neobsahují žádné halucinogenní látky (neb ty jsou obsaženy pouze v jejich "kloboucích") ... tuším až do padesátých let se nohy těchto muchomůrek dokonce mohly oficiálně prodávat aj na trzích, ale vždy jedině, pokud byly komplet, pevně spojeny s kloboukem (aby to náhodou nebyly nožky od jiných muchomůrek, což se jinak občas stávalo) ... mmch, klobouky (tehdy velmi ceněná to komodita) se skutečně zpracovávaly na všemožná mazání, ale mnohem častěji se používaly k eliminaci všudypřítomných otravných much = klobouk muchomůrky stačí položiti na talířek, polejt mlékem a posypat práškovým cukrem, to celé postaviti do otevřeného okna ... mouchy slízly "vylepšený" cukrový roztok a potom "bzzzzzzzzz" ... ":o))))) ... kdy pokud se rovnou neotrávily, tak je pak bylo alespoň mnohem snazší trefit, anžto většinou nebyly schopny letu ... ":oDD ... i proto byl jejich dřívější název "muchotravka" (mouchy tráviti), jenž se dodnes pro tuto skupinu hub zachoval coby oficiální název na Slovensku ... ":o) ...

            ... další info pak např. zde ... https://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/nohy-muchomurky-cervene-jsou-jedle-20120724.html ...

              Nmirmen - Profil | Ne 12.11.2023 23:54:30

              ZMS >> v lužním lese jsem na ploše zhruba hektaru našel 3 "dvojáky ".

              Topol cca 120 cm v průměru s lípou, která vyrůstala těsně od kmene topolu. Kmen lípy měl průměr cca 40-45 cm, oba kmeny o sebe při vichru dřely , ve výšce asi 250-300 cm měly sedřenou kůru i lýko a opakovaně rozdíraný kalus na okraji.

              Další dvojice lípa a olše , třetí si už nepamatuju.

              Dříve jsem si myslel, že si plodný strom " chemickou válkou" uhájí svůj životní prostor .... před klíčením vlastního potomstva i před konkurencí ze semen jiných druhů.

              Když jsem si prohlížel stromy v lokalitě, tak mne překvapilo , kolik stromů má v úpatí kmene malou noru od nějakého hlodavce ( myšice, plši ? ), noru, která směřuje do sucha a do bezpečí v kořání .
              To mne vedlo k úvaze, zda se tam nenacházejí také " spižírny" naplněné semeny rostlin a stromů z okolí až desítek metrů daleko ... a zda ty " dvojáky" nemají původ v nějakém hlodavcem zavlečeném a zapomenutém semínku .

                NZMS - Profil | Ne 12.11.2023 20:56:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                V ovocnářských knihách by se napsalo - nahodilý semenáč. Jablko vyrostlo přímo na břehu, vklíněné do olše. Zelená jablka jsou docela dobrá.

                  NZMS - Profil | St 8.11.2023 15:09:02

                  Našel jsem v archivu...

                    NZMS - Profil | St 8.11.2023 14:57:48

                    mirmen >> Našel jsem také v několika knihách a je to docela zábavné. Např. v knize "Jedovaté houby" Kubička/Erhartovi citují lékařské zprávy - "za půl až 3h se dostavuje nevolnost ,zvracení, bolesti hlavy, bušení srdce, poruchy vidění. Často se dostavuje stav podobný alkoholovému opojení, otrávený hodně mluví, bez příčiny se směje nebo pláče, bije sám sebe, pobíhá, tyká lékařovi i sestře (!),někdy jim hrubě, až sprostě nadává. Inzultovaný lékař zapsal do chorobopisu, že pacient se choval jako "vzrušený primitiv "...,může si ublížit pádem, skokem, pořezáním ap., je nutno ho tlumit . Poté upadá do mrákotného stavu z něhož se občas budí, má halucinace, křičí, brání se neviditelnému nebezpečí, v nemocnici často vzbudí celé oddělení. Nakonec upadá do hlubokého spánku, z něhož se zpravidla probouzí do normálního stavu a nic si nepamatuje..... "

                    Nebezpečné je to pouze u starších lidí s kornatěním cév a u lidí s poškozeným srdcem

                      Nmirmen - Profil | St 8.11.2023 7:28:27

                      ZMS >> podíval jsem se na komunikaci o účincích muchomurky zde:

                      https://www.bylinkyprovsechny.cz/vyhledavani?searchword=Muchom%C5%AFrka&searchphrase=all

                      2. příspěvek je zajímavý.

                      Možná příští rok vyzkouším.

                        Nmirmen - Profil | Po 6.11.2023 21:23:13

                        ZMS >>

                        no, nevím, jestli bych šel do halucinogenních hub.

                        Nedávno jsme poslouchali na YouTube LEHKÉ FANTASTIČNO od Terryho Pratchetta ( úsměvná fantasy , báječné přeložená a vyprávěná panem Kantůrkem ) ..... cituji:

                        " .... a houby s bílými tečkami na červeném klobouku patřily k tomu druhu, před jehož požitím se šaman řetězem přivazoval za nohu k velkému balvanu... "

                          NZMS - Profil | Ne 5.11.2023 19:06:05

                          mirmen >> Dočetl jsem se o muchomůrce červené,že byla kultovní houbou od starověku,ale naše plodnice údajně nedosahují "kvalit" plodnic užívaných na Sibiři,Čukotce,severní Evropě (Vikingové).

                            Nmirmen - Profil | So 4.11.2023 18:53:31

                            ZMS >> moc toho o léčebných účincích hub nevím.

                            Vyhledávám nejdříve
                            na https://www.bylinkyprovsechny.cz/houby/1464-houzevnatec-jedly-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

                            Uvádí účinky houževnatce jedlého.

                            Z něj jsem zkusil připravit alkoholovou tinkturu v 80% potravinářském líhu.
                            Zkouším několikadenní kůru 40-50 kapek do vody 2 x denně .. po 2-3 týdny .. a pak přestávku na 5-8 týdnů ).
                            Vyráběl jsem z kupovaného sušeného , rozdrtil jsem v hmoždíři, zvlhčil a po několika hodinách zalil v poměru 1 : 4 .

                            V přírodě jsem nalezl jen houževnatec tygrovaný ( na topolu , myslím ).

                            Vím, že se extrakty z hub používají i jako podpůrné prostředky při léčbě některých druhů onkologických onemocnění ... ale vždy by to mělo být vědomím a na základě předpisu lékaře, který léčbu nádorového onemocnění řídí.

                            Houby jsou perspektivní, viz. sírovec žlutooranžový ( též bylinky pro všechny ) , reishi aj.
                            Zatím je užívám jako prevenci.

                            K té muchomůrce červené ...

                            Ještě jsem nenašel odvahu zkusit z ní vyrábět mast nebo nějakou masážní " francovku ".

                            U citlivějších jedinců nevylučuji komplikace.

                            A nemusí se jednat pouze o lokální podráždění pokožky.

                            Nemám dostatečně vzdělání, abych dokázal posoudit kinetiku látek obsažených v muchomůrce červené....

                            Četl jsem o ní, že se využívala v nějakých šamanských obřadech, ale nepamatuju se už, zda jako prášek, sýrová či instalovaný kouř .

                              NZMS - Profil | So 4.11.2023 7:42:22

                              Ranní pozitivní rozcvička.

                                NZMS - Profil | Čt 2.11.2023 17:38:49

                                mirmen - >> Co říkáš léčebným účinkům? Dřevo je složeno na břehu říčky Pstružné a asi bych si toho nevšiml,ale byl tam shluk lidí,asi je to houba populární. Stejně tak se začala sbírat muchomůrka červená,dělají z nich nějaké masti.

                                  NZMS - Profil | St 1.11.2023 18:56:03 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    NZMS - Profil | Po 23.10.2023 13:56:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Nretrívr - Profil | Ne 22.10.2023 16:54:34 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Podzim na rybníku v oparu.

                                        NZMS - Profil | Pá 20.10.2023 22:26:30

                                        starecek >> Ano,děkuji,četl jsem o tom. Tady je to přehledné - https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0%C3%ADpov%C3%BD_jed